Mrai Sndor: Az rzelmesek
2009.08.22. 23:54
Mrai Sndor publicisztikja,
1938. szeptember 25.
A vilgsajt bizonyos patetikus hangsllyal kzlte a hrt, hogy Osusky, a prizsi cseh nagykvet, megrendlten s knnyes szemekkel tvozott a francia klgyminiszter szobjbl, s izgalmaktl elcsukl hangon mondta a vrakoz klfldi jsgrknak: "nk ltni akarjk azt az embert, akinek hazjt feldaraboltk anlkl, hogy megkrdeztk volna stb." Ezt a hradst kvette a msik, mg az elsnl is megrendtbb, mely hrl adta, hogy Bene elnk valsggal belesrt a rdiba, mikor kzlte npeivel, hogy az angolok s a francik nem tmogatjk, s knytelen elfogadni az ultimtumot. lltlag Vavrecska, a cseh propagandaminiszter is izgalomtl ftyolos hangon magyarzta a rdiban a cseheknek a tragikus esemnyeket. A ht komor s slyos trtnelmi tartalmbl klnsen hangzik ki ez az rzelmes kzjtk: a sr Osusky, a knnyes Bene s az izgalomtl rzelmesen remeg hang Varecska szereplse.
A csehek ktsgtelenl nemzeti ltk egyik legtragikusabb fejezett lik t e napokban, s egy nemzet vezet llamfrfiainak ktsgbeesst nem erklcss, nem is j modor dolog kignyolni, mg akkor sem, ha ez a nemzet ellensg. De a sr Osusky s a knnyes meghatottsgtl ftyolos hang Bene, ez a kt rzelmes szereplje a ht drmjnak, klns jelensgek, s nem lehet egszen sztlanul elhaladni a szentimentlis kzjtk mellett. Nem vagyok politikus, csak szerny jsgr, aki a vilg hatalmasait legfeljebb fnykprl ismeri; de Benet s Osuskyt lttam Genfben, amikor egyltaln nem voltak rzelmesek. Inkbb jkedvek voltak.
Soha nem felejtem el a kt urat, ppen Bene s Osusky urakat, amint megjelentek a rgi npszvetsgi palota vegfolyosjn, sugrzan s ders elgedettsggel. Akkor lttam Benet letemben elszr s valsznleg utoljra. Elment elttem, kzvetlen kzelben. Benn a teremben ppen Apponyi utastotta vissza, kzmozdulattal, csodlatos mltsggal Titulescu tiszteletlen s hisztrikus kzbeszlsait. Nyolc vvel Trianon utn volt ez. S ekkor lpett ki a termebl Bene, a Npszvetsg csillaga, Csehszlovkia klgyminisztere, a csehszlovk llam megalkotja, az ember, aki a bketrgyalson egyszeren elrajzolta a trkpen Pozsonyt, Komromot s Kasst. Jl megnztem Bene Eduardot s hsges munkatrst, Osusky urat, aki mr akkor is prizsi kvet volt. Jl megnztem, s nem tudom, az let mit tartogat, hossz lesz-e, vagy rvid, de amg lek, nem felejtem el ezt az arcot, s az rzst, mellyel a tvolod utn nztem.
"Ez az ember -gondoltam- okozta, hogy Kassn, ahol gyermekkoromban egyetlenegy cseh volt csak, egy Novk nev szab, ma tzezer vagy mg tbb cseh l, odateleptett hivatalnokok, akik bartaimat, rokonaimat, csaldtagjaimat vlogatott hivatalos s flhivatalos zaklatsokkal gytrik, elviszik adba minden maradk vagyonukat, idegen hadseregbe knyszertik fiaikat, nem adnak nekik helyet az llamlet semmilyen posztjn, a gyermekektl elveszik a magyar nyelvet, a felnttektl elveszik a magyar knyvet, brtnbe visznek embereket, akik a rdinl a magyar Himnuszt hallgatjk. Ez az ember okozta, hogy nyolc ve nem mehetek haza a vrosba, ahol szlettem, ahol egy csods s sznes gyermekkor minden lmnyt megltem, s ahol olyan kevs volt a szlovk, vagy ppen a cseh, hogy n, aki gyermeksgemet e vrosban tltttem el, egyetlen szt sem tudok szlovkul; ami egybknt sajnlok, mert jobb lett volna, ha akad egy szlovk pesztra, aki megtant az idegen nyelvre. De nem akadt, mert nem volt sehol; Kassn gmri lnyok szolgltak a hzakban, a kavecsni, miszlkai szlovkok mr Eperjes fel ltek, dolgoztak. Ez az ember az oka, hogy nem mehetek el a vrosba, amelynek minden kvt ismerem, ahol mentem a menetben, mikor Rkczit temettk, ahol a temetben, a Rozlin s a Klvrin, seim csontjai enysznek. Ez az ember az oka, hogy nem lthatom Eperjest, a Ttrt, Podolint, Lcst, Ksmrkot, ifjsgom bolsogsgnak s emberiessgnek csodlatos dszleteit, ezt a nemes, ezt az egyetlen, ezt a legvrosibb, legcsndesebb, legeurpaibb szntert a magyarsgnak. Ez az ember az oka, hogy vek ta csak lmodom e tjakkal, s reggel nha arra bredek, hogy kimerlt vagyok s csapzott a prnm, mintha csakugyan jrtam volna a Hradovn vagy az Ottilin. Ez az ember az oka, hogy a legbecsesebbet, amit megismertem, a hazn bell a msik, a kisebb, az ismertebb hazt nem lthatom; hogy mindentt a vilgban hontalannak rzem magam, hogy utazom Eurpa vrosaiban, s olyan honvgy knoz, melyet szgyellek, melyrl nem beszlek senkivel, de ezt a honvgyat nem tudom feloldalni semmifle ltnivalval vagy lmnnyel. Ez az ember az okda, hogy a karcsonyt is megutltam, mert idegenben mifle rtelme nincs a karcsonynak; rtelme csak otthon volt, Kassn, a bolthajtsos szobkban, a nagy, hasbfkkal megrakott kandall eltt, mikor a szobk megteltek a ttrai feny szagval. Ez az ember az oka..." -de aztn mr nem gondoltam tovbb, mert a folys vgben hirtelen eltnt Bene Eduard s Osusky r alakja.
De most, mikor e hajdan oly npszer genfi s eurpai sztrok beleknnyeznek a rdiba s a vilgsajtba, megint gondolnom kell e jelenetre. rdekes fej ember Bene, sz se rla, ravasz s energikus szlv koponya. Nagy llamfrfi? Nem tudom. A nagy llamfrfit mindig csak az eredmnyek igazoljk. Bene minduntalan ott lt Genfben, risi estlyeket adott a diplomatknak s az jsgrknak, a cseh propaganda nyjas volt, nagyvilgi s bkez. Akkoriban soha nem srtak sem Bene, sem Osusky. A politika kemny dolog, rzelmes ember nem val hozz.
Bene jkedv volt, a nagy diplomata mozdulataival, otthonosan jrt s kelt Genfben, kiss Talleyrand volt s kiss Iswolsky. A nagyhatalmak kpviseli, a fagyos s kimrt Chamberlain, a jovilis Briand mellett Bene s Titulescu voltak az elgedett s rkk izgkony, jkedv j nemzedk -egy rnyalattal taln hangosabbak s izgkonyabbak, mint Nyugaton szoks. S most, amikor a nyugati sajtban egykori bartaik, a francik s az angolok olvassk, hogy a kt cseh llamfrfi rzelmes megrendlssel adja a vilg tudtra a fjdalmas meglepetst, melyet a nyugati hatalmak dntse jelentett szmukra, szeretnm megkrni minden klfldi bartomat, hogy ne rzkenyljenek el tlsgosan a ftyolos szem Bene s a sr Osusky lttn. Volt hsz v, mikor egy magyar nemzedk lt a Felvidken sszeszortott kllel, munka nlkl, magyar kultra, magyar leveg, magyar letlehetsgek nlkl; s ebben a hsz vben Bene s Osusky nem rzelegtek. Szeretnm megkrni a tjkozatlanabb klfldieket, akik elhiszik Benenek s Osuskynak, hogy az rzelmessg jogos s igaz: ne trlgessk knnyeiket az ellgyult Bene s Osusky lttn. Ismerjk meg a valsgot, ismerjk meg e hsz v igazi trtnett, s krem ket, ne legyenek tlsgosan szentimentlisak. Bene sem volt szentimentlis, mikor utoljra lttam. Nem volt szentimentlis, mikor ezt mondta Eckhardtnak: "n nket, magyarokat, a pokolra fogom kldeni."
A pokol nem rzelmes embereknek val hely. Ez minden, ami eszembe jutott, mikor Bene beleshajt a mikrofonba.
|