"Bs magyarok imdkoznak, hallod atynk, hallod
Se testnkkel, se lelknkkel nem kvntuk a harcot
Megbocstunk mindazoknak akik renk trtek,
Csak mg egyszer add vissza a drga magyar fldet.
(Magyarok imja)

Szlovk Anycska (Matica slovensk)
Robert Fico szlovk kormnyf 2009. augusztusban rszt vett a "Szlovk Anycska" turcszentmrtoni nnepsgn, megksznve, amit a Matica Slovensk kzel msfl vszzados fennllsa alatt "Szlovkirt s a szlovk nemzetrt" tett, egyben felszltotta a Matica tagjait, hogy tevkenysgkkel fleg a Dl-Felvidket clozzk meg, nyilvn a magyarsg ellehetetlentse miatt.
Ferenc Jzsef 1862. augusztus 21-n hagyta jv a szlovk kulturlis egyeslet alapszablyt, valamint ezer forinttal tmogatta ltrehozst. Az egyeslet alapt kzgylst tezer rsztvev jelenltben 1863. augusztus 4-n, Turcszentmrtonban tartottk meg, elnkv tefan Moyses besztercebnyai katolikus pspkt vlasztottk.
A szervezet hamar magyarellenes hrokba csapott: az ltaluk kiadott tanknyv autochton, sidktl honos npknt lltotta be a szlovksgot s ktsgbe vonta a magyar honfoglals jelentsgt. Hamar kapcsolatba kerltek nemzetkzi pnszlv szervezetekkel is, amirt Grnwald Bla, Zlyom vrmegyei alispn egyre gyakrabban srgette a Matica trvnyen kvl helyezst. Az egyesletet vgl Tisza Klmn miniszterelnk-belgyminiszter oszlatta fel 1875. november 12-n, a rendeletben akknt fogalmazva, hogy az egyeslet irodalmi tevkenysg helyett "hazaellenes szlv propaganda rdekben, mint politikai izgat prt mkdtt".
Az j imprium alatt, immron Csehszlovkiban 1919. augusztus 5-n jjalakult a Matica, azta is soviniszta, magyarellenes, illetve a magyarorszgi szlovk kisebbsget patronl tevkenysget fejt ki.
Hlinka-grda (Hlinkova Garda)
Andrej Hlinka tevkenysgrl mindent elmond, hogy a soviniszta, vresszj magyarellenes szlovk politikus, Jn Slota a "szlovkok Mzesnek" titullta, amirt "az ezerves magyar rabsgbl npt a szlovk gret fldjre kivezette". A Szlovk Nemzeti Prt kezdemnyezsre sajnlatos mdon a trvnyhozs 2007-ben megalkotta a Hlinka emlkt rz trvnyt, nem mellesleg az euro szlovk bevezetst megelzen az 1000 koronson is az kpmsa ktelenkedett. Mr az 1919-es prizsi bkekonferencin az nll Szlovkia ltrehozsa mellett glt, m elkpzelsvel nem alkotott osztatlan sikert. Nem meglep, de rdekes, hogy mr 1927. jlius 23-n, lord Rothermere Daily Mailben megjelent nevezetes magyarbart cikknek apropjn Hlinka lesen ostorozta az angol lordot, mely a lzt szlovk propaganda rsze volt. Nem sokkal ksbb, augusztus 17-n a Hlinka ltal vezetett soviniszta Szlovk Npprt kpviseli s szentorai hivatalosan is eltltk a "Csehszlovkia terleti egysge ellen irnyul" tevkenysget. Hlinka egy 1936-os gylsen deklarlta, hogy politikai pldakpnek a nmet dikttort tekintette: "n vagyok a szlovk Hitler. Olyan rendet csinlok itt, mint Hitler Nmetorszgban."
A "rendcsinls" sorn agresszv, soviniszta s nemzetiszocializmussal szimpatizl grdisti rendszeresen vegzltk az els bcsi dntssel nem rintett, rabigba grbedt felvidki magyarsgot.
A msodik vilggs idejn a hitleri bbskodssal ltrejtt gnytkolmnyban, az "els Szlovk Kztrsasgban" az idkzben elhunyt Hlinka Szlovk Npprtjnak (Hlinkova slovensk l'udov strana, HSLS) prtllami diktatrja alakult ki. Az alkotmny 58. -a kimondta, hogy a "szlovk nemzet az llam irnytsban Hlinka Szlovk Npprtja kzvettsvel vesz rszt", a 95. -a pedig gy fogalmazott: "A nemzetisgi csoport alkotmnyban foglalt jogai csak annyiban rvnyesek, amennyiben ugyanazokat a jogokat lvezi az illet nemzetisgi csoport anyaorszgnak terletn lak szlovk kisebbsg is."
1939 prilisban, a krptaljai magyar hadmozdulatok miatt a szlovk bbllam magyarellenes hadjratba kezdett. A szlovk sajt a magyarokat gyilkosoknak, a csendrket pedig vrszomjas bestiknak titullta. Hamarosan elszabadult a pokol: a Hlinka-grda tagjai 1939. prilis 17-n letptk a pozsonyi utcn bksen stl magyarok prtjelvnyeit, majd tbb magyart vresre vertek. A Grda ellltott tagjai azt nyilatkoztk, hogy "felsbb parancsuk szerint ktelessgk bntalmazni a magyarokat". Az v folyamn a magyarsg a szlovk kormny asszisztlsa mellett a grdistk folyamatos atrocitsainak volt kitve, a szlovk sajt pedig a magyarsg ellen usztott.
1940. prilisban Pozsonyban magyarellenes tntetst szerveztek, nagy szmban teltett rplapokon a felvidki magyarsg kiirtsra buzdtottak. prilis 24-n Nyitrn fejszvel fesztettk le a magyar feliratokat s folyamatosan inzultltk a magyarokat. prilis 27-n Ksmrkon magyargyalz gnyrajzokat terjesztettek. Mjus 1-jn Lcsn s Nyitrn csaptak le a magyarokra a Hlinka-grda haramii A grdistk plaktokat ragasztottak ki a kvetkez szveggel: „Vctl Miskolcig, Poprdig minden a mienk! zsia a tietek, ez a fld a mienk! Fogjatok puskt s sisakot a hazug magyarok ellen! Szlovenszk a szlovkoknak, zsia a magyaroknak! Szedjtek ssze a felhalmozott rongyaitokat, s menjetek zsiba!" Az jszaka folyamn a vrengz grdistk kveket dobltak be a alv magyarok ablakain.
A felvidki magyar lapoknak megtiltottk a magyar helysgnevek hasznlatt, a magyarsg nem gylekezhettek, nem vonulhattak fel, nem viselhettek jelvnyeket s nem hasznlhattk a nemzeti trikolrt, a szlovk pspkk akcit indtottak a magyar szenteket brzol szobrok eltvoltsra.
1941 jliusban a cscselk sztverte az eperjesi Magyar Kaszint, majd az erszakhullm az egsz Felvidken vgigsprt, a hatsgok pedig semmit sem tettek a hulignok megfkezse rdekben. 1941 novemberben a ksmrki s igli kultrhzat dltk fel, a hatsgok llamellenes, irredenta propagandnak minstettk s erre hivatkozva betiltottk a Himnuszt, a Szzatot s a Nemzeti Dalt, valamint a klasszikus magyar rk mveit.
A Hlinka Grdt 1945-ben feloszlattk, m a Fico-Slota-Meciar kormny idejn ismt elburjnzott a gaz: a magukat Szlovk Testvrisgnek (Slovensk Pospolitost) nevez tmrls nyltan polhatja Tiso s Hlinka emlkt.
Vasgrda (Garde de Fier)
A soviniszta romn flkatonai szervezet magjt kpez politikai mozgalmat Corneliu Zelea Codreanu alaptotta 1927. jnius 24-n, els szm napiparancsval, ltrehozva ezzel a Mihly Arkangyal Lgit (Legiunea Arhanghelului Mihail). A rosszul tanul romn egyetemistk hulign bandjbl Lgiv szervezett xenofb mozgalom 1930-ban lpett a politika grngys tjra, Vasgrda nven knlva vlasztsi programot, a vlasztson azonban egy meghisult gyilkossgi ksrlet miatti feloszlats okn "Corneliu Codreanu Csoportja" nven indultak - 1931-ben mindssze egy mandtumhoz jutottak a trvnyhozsban. 1932-ben mr t mandtumot nyertek el, azonban hamar a terror eszkzhez folyamodtak: an Duca liberlis romn miniszterelnk feloszlatta a Grdt, erre vlaszul grdistk egy csoportja meggyilkolta a miniszterelnkt. 1935 jniusban vette fel a Lgi a Partidul Totul pentru ar (MIndent a Hazrt Prt) nevet.
Codreanu az SS mintjra hallosztagokat szervezett, majd egy marosvsrhelyi dikkongresszuson leszgezte, hogy szerinte "az emberls a politikai harc egyik eszkze", majd hamar ssze is lltotta a meggyilkolandk listjt. Az egyik brutlis gyilkossg "hzon bell" trtnt: 1936-ban a Grda Codreanuval szemben ll kapitny-helyettest, Stelescut 120 golyval vgeztk ki, majd baltval apr darabokra hastottk holttestt. 1937-re a grdista prt mr 66 kpviselt knyvelhetett el magnak, 1938-ra azonban II. Mihly romn uralkod egyszemlyi diktatrt vezetett be, feloszlatva a prtokat. Valsgos hanyatls vgi Rmv, a kosz s anarchia orszgv vltozott Romnia, ahol a flelem lgkre uralkodott el.
Codreanut bebrtnztk, a Vasgrda j terrorkapitnya, Horia Sima azonban korbban nem ltott vandalizmust honostott meg Romniban. 1939-ben a kirly kegyeibe frkzve a vres kez Sima miniszteri trct kapott. A msodik bcsi dnts utn lemondott a monarcha, Sima keretlegnyei pedig szabad kezet kaptak... A szgyenteljes kompnia vgigrabolta az orszgot, majd a grdista osztagok „szgyenoszlopot” lltanak fel, ellensgeiket nyilvnosan botoztk, nem ritkn agyonvertk. A terror Antonescu marsall 1941-es hatalomtvtelig tartott.
Maniu-grda
1944. szeptember 12. s november 14. kztt a romn s szovjet csapatok ltal megszllt szak-Erdly terletn l magyarsg a Maniu-grdistk s a romn csendrk barbr kegyetlenkedseinek prdjv vlt. Terrorklntmnyek jrtk a magyarlakta falvakat, ahol a rabls s rtelmetlen vrfrdk tmeges mretet ltttek. Az rtatlan magyar lakossg a soviniszta romn bosszlls ldozatul esett.
A leghrhedtebb alakulat a Szszrgenbl Romniba meneklt vasgrdista gyvd, Gavril Olteanu vezette Iuliu Maniu nkntes Ezred volt, mely jrszt egykori vasgrdista banditkbl tevdtt ssze. A Maniu-grda szkelyfldi bntetexpedcija a trtnelem legvresebb tetteinek egyike volt, a legbrutlisabb kivgzsek ott trtntek, ahol Olteanu szemlyesen is megjelent.
1944. szeptember 26-n egy 30-35 fnyi klntmny Olteanu vezetse alatt Szrazajtn lfegyverrel s baltval lemszrolt 13 szkely lakost, majd mintegy hetven frfit hurcoltak el halltborba. Gyergyszentmikls krnykn a lakossg folyamatos vegzlsa mellett tovbbi nyolc szkelyt gyilkoltak meg. Szentmihly kzsgben egy birtokost s hrom magyar gazdt vgeztek ki. Cskszentdomonkoson 11 embert, Gyergyszentmiklson a tglagyrban hrom szkelyt lttek agyon. Magyarzsomboron hrom, Egeresen 13, Bnffyhunyadon 11 magyart mszroltak le a pribkek. Egyedl Maros-Torda vrmegybl 4000 magyart hurcoltak halltborokba.
Romniban 36 internltbor mkdtt, amelyekben ezrek leltk hallukat s sokakat Szibriba deportltak innen. A leghrhedtebb internltbor a Brass melletti Fldvron vdrizet cljbl ltrehozott tbor volt, de meg kell emlteni a focsani tranzittbort s a Tirgu Jiu-i tbort. 1944 szn a romn hatsgok 40 000 magyart fogtak ssze Erdlyben s deportltak koncentrcis tborokba. Azta sem szl rtk a harang ...
Szics-grda (Karpatszka Szics, ONOKSZ)
1938. november 9-n, a krptaljai Huszton alakult meg a Szics-grda nev ukrn flkatonai szervezet. Az alakulatot Podkarpatszka Rusz (Krpt-Ukrajnai Kztrsasg) kormnynak vdelme s az "llamellenes propaganda" felszmolsa rdekben hoztk ltre Dritko Klimpus vezetsvel. Mityo Pop ukrn trtnsz szerint a Szics-grdnak hivatalos vezeti mellett volt egy rejtett csapata is. amely az ukrn fldrl szrmaz ukrnokbl llt, tbbnyire az egykori galciai terrorista akcik emigrciba vonult vezetibl rekrutldott a tagsg. A klntmny tagjai rtatlan llampolgrokat inzultltak a nylt utcn, Krptalja Magyar Honvdsg ltali visszafoglalsa eltt pedig a postt is kiraboltk. 1939 mrciusnak els felben a felfegyverzett grdistk a magyar s a ruszin lakossg ellen tbb zben is atrocitsokat kvettek el, amelyek ellen a hatsgok nem lptek fel.
Romn Tzhely (Vatra Romneasc)

Ma is mkd magyar-s zsidellenes, soviniszta romn szervezet. 1990. februr 7-n alakult meg Marosvsrhelyen, szmos egykori kommunista s Securitats gyjthelye. Ez a terrorszervezet szervezte meg 1990-ben a marosvsrhelyi zavargst ("fekete mrcius"), amely hrom magyar s kt romn hallval vgzdtt. A magyar s romn lakossg napokon keresztl nzett egymssal farkasszemet Marosvsrhely ftern, majd a vrosba irnytott, krnykbeli romn cscselk fejszkkel, husngokkal, fmdorongokkal s vasvillkkal felszerelkezve rontott r a fegyvertelen magyar tntetkre. regembereket vertek meg az utcn, fldn hever magyarokat rugdostak, az RMDSZ szkhznak ajtajt fejszvel beszaktottk, a bksen kzeled erdlyi magyar r, St Andrs szemt pedig kivertk. A romnoknak volt br a kpkn: filmes propagandakiadvnyaikban azt hazudtk a klfldieknek, hogy a felvteleken a magyarok tlegelik a romnokat.
Forrsok:
- "A Karpatszka Szicsrl-mskppen" - karpataljaturizmus.info
- "A szlovk Mzes mell kerl a prgai tavasz atyja", Mlt-kor.hu trtnelmi magazin
- bumm.sk
- Drucza Attila: Honnt jtt a "Grda"? - In: Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam, 2. szm
- Gl Mria: A hall nkntesei - A Maniu-grdistk rmtettei - In: Rubicon, 2005/6
- Gyurgyk Jnos: Ezz lett magyar haztok - A magyar nemzeteszme s nacionalizmus trtnete, Osiris Kiad, Budapest, 2007
- Jaj, hol a mltunk? - A Trianon-jelensg, Helikon kiad, Budapest, 2005
- Janek Istvn: Magyar-szlovk kapcsolatok 1939-1941 kztt a kt llam diplomciai irataiban, In: Aetas, 2007/4
- "Ltrejn a Matica Slovensk", Mlt-kor.hu trtnelmi magazin
- Miroslav Michela: Lord Rothermere kampnynak szlovkiai visszhangja - http://www.szazadok.hu/archiv/pdf/0506mm.pdf
- "Nem magyarok vgeztk ki a visszavonul ukrn fegyvereseket", Mlt-kor.hu trtnelmi magazin
- Ormos Mria: A Vasgrda - A romn fasiszta mozgalom kifejldse - In: Histria, 1982/02
- Szarka Lszl: A szlovk Matica - In: Histria, 1993/02
- wikipdia
|