Nem! Nem! Soha!














































 
Kzssg
 
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kattintson r!
free counters
 

 
Feltmadunk!

 
Elszaktva

rdekes jsg (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hrek
 
Szavazs
Ki a kedvenc alkotd?

Ady Endre
Jzsef Attila
Kosztolnyi Dezs
Ks Kroly
Nmeth Lszl
Nyir Jzsef
Rejt Jen
Szab Dezs
Tamsi ron
Wass Albert
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Szerinted melyik rendszerkritikus er kerlhet a Syriza utn kormnyra?

Die Linke (Nmetorszg)
Jobbik (Magyarorszg)
LMP (Magyarorszg)
Nemzeti Front (Franciaorszg)
tcsillagos Mozgalom (Olaszorszg)
Podemos (Spanyolorszg)
Sinn Fin (rorszg)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Zenk!

 
Szmll
Induls: 2004-01-15
 
Elfelejtett hadosztlyok, trsadalmi szervezetek

Baross Szvetsg

1919-ben alakult gazdasgi-rdekvdelmi egyeslet (teljes neve: Baross Szvetsg Keresked, Iparos, Rokonszakmk s Termelk Orszgos Egyeslete),  amelyet a keresztny iparosok, kereskedk, gazdk s vllalkozk rdekeinek kpviseletre hvtak letre "a meglv merkantil rdekkpviseleti szvetsgekkel szemben". Vezetje Rausch Aladr budapesti nagykeresked volt. 1920 utn sorra alakultak vidki fikszervezetei, gy a Baross Szvetsg az egsz orszgot behlzta. Helyi szervezetei szakmai tovbbkpzseket tartottak, ktves kereskedelmi szaktanfolyamokat szerveztek, fels kereskedelmi iskolt ltesttek, j nhny  voda alaptsban is rszt vettek, szmos gyjtst szerveztek hatron kvl rekedt nemzettestvreink megsegtsre, gyrakat alaptottak (pldul konzervgyrat a dlvidki Szabadkn). A hazatrt nemzetrszeken (Felvidk dli svja, Krptalja, szak-Erdly s a Szkelyfld, Bcska, Bnt s Murakz) a Hangya Szvetkezet mellett az egyik legismertebb keresztny-nemzeti- gazdasgi egyeslet volt.

Keleti Arcvonal Bajtrsi Szvetsg (KABSZ)

Imrdy Bla 1943-1944-ben szksgesnek tartotta egy gyorsan mozgsthat, tkpes alakulat letre hvst. Ebben segtette az 1943-tl mkd KABSZ. A KABSZ clul tzte ki a keleti fronton szolglt tisztek s honvdek sszefogst. Ltrehozi kztt volt Bolhy Imre szzados, Ney Kroly gyvd s tartalkos fhadnagy s Ambrus Jzsef, a Nemzetr cm lap szerkesztje. A KABSZ "SZMSZ"-e szerint "tmrteni kell mindazokat, akik a frontszolglat, illetve a katonai szolglat, vagy ms kivl rdemek alapjn alkalmasak arra, hogy a bolsevizmus elleni kzdelemben irnyt szerepet kapjanak". A szervezet illeglis toborzsba kezdett, a nmet megszlls utn pedig sor kerlt leglis alakul gylskre is, amelyen Imrdy is rszt vett. A Tattersaalban megrendezett gylsen 3000-4000 egykori honvd jelent meg. A szervezet ekkor mr soraiban tudta a zsid honfitrsaink deportlsban dicstelen szerepet vllal Jaross Andort, Endre Lszlt s Baky Lszlt is. Imrdy Bla egykori miniszterelnk 1944 mjusban vllalta el a KABSZ irnytst.

A KABSZ-ot a formld nyilas diktatra nem nzte j szemmel, ezrt azt 1944. november 16-n feloszlattk.

Magyar let Mozgalom ('Csodaszarvas Mozgalom')

1939. janur 6-n nagy izgalom uralkodott a budapesti Vigad krnykn, sorra grdltek a befolysos politikusok automobiljai a Vrsmarty trre. A Vigad nagytermben a pdium mgtt sajtos drapria dszelgett: a nemzetiszn zszlba s fehr mezbe foglalt arany kr, az apostoli kettskereszttel s a hrmashalommal, rajta egy jobbra ugr, fejt htrafordt arany csodaszarvas. Imrdy Bla miniszterelnk ekkor hvta letre a Magyat let Mozgalmat. "si magyar fldn j magyar letet" hirdetett. Nacionalista trsadalmat kvetelt, amely azt jelenti, hogy a "Nemzet fiai tisztban legyenek azzal a kulcshelyzettel, amelyet a Duna vlgyben elfoglalunk ... azzal, hogy a Krptok medencjnek mi vagyunk a gravitcis kzpontja". A magyar trsadalmat lelki megtisztulsnak kvnta alvetni, titatni "a keresztny szolidarits szellemvel, keresztny erklcsk parancsolatainak jelszavval". A Mozgalom 1939. mrciusban beolvadt a a kormnyz Nemzeti Egysg Prtjba, amely felvette a Magyar let Prtja (MP) nevet.

Nemzeti Radiklis Prt

Vitz Bajcsy-Zsilinszky Endre alaptotta meg a gazdasgi vlsg derekn Tarpn a Nemzeti Radiklis Prtot. Tarpa a magyar nemzeti kzvlemny emlkezetben a kurucok s Esze Tams vrosaknt maradt meg, m kevesen tudjk, hogy Bajcsy-Zsilinszky mozgalmt ebben  a kzsgben hvta letre. Az jsghrek szerint 1931. janur 11-n kt s fl ezres tmeg vrta a falu hatrban a prtot alaktkat. A hsztag lovasbandrium, ln Zeke Krollyal, kuruc zszlval kszntttk Bajcsy-Zsilinszky Endrt, a zszlra az albbiakat hmeztk: "Tarpa kuruc volt s az is marad!"  Bajcsy-Zsilinszky egsz letben a Szent Istvn-i birodalom restaurlsn fradozott, azt - amint egyszer fogalmazott - soha nem cserlte volna fel "az elkel idegen, Wilson professzor r elveivel" (Bajcsy-Zsilinszky Endre: Egyetlen t a magyar paraszt, Budapest, 1938, Kelet Npe). A magyar klpolitika trtnetileg igazolt cljairl pedig ezeket rta: "A magyar nemzetnek valami mdon ki kell jutnia az Adrira, hogy a tenger szabad levegjben ms nagy sorsra rendelt npekkel egytt kldetshez s erfesztseihez nagy llegzetet vehessen. A bszke rpdi Magyarorszg is az Adrin llegzett s tengelye Budtl dlre vonult a tengerpart fel. A horvt-magyar sorskzssg s testvrisg az rpdok, Anjou-k s Hunyadiak Magyarorszgnak megingathatlan s eleven selve mindaddig, mg a magyar birodalom virul, st mg a trk harcok alatt is, mindaddig, mg a trkk kizsvel s a habsburgi kirlysg vglegesnek ltsz kialakulsval derkba nem trik a magyar birodalmi gondolatot." (A nemzeti radikalizmus, 1930)

Rongyos Grda

A magyar virtusnak komoly tradcii vannak, de ezek kzl is kiemelked az 1920-as trianoni trauma utn letre hvott civil ellenllsi mozgalom, a Rongyos Grda heroikus harca Nyugat-Magyarorszgrt.

Az Osztrk llamtancs mr 1918. november 17-n terleti ignyt jelentette be Moson, Soporon s Vas vrmegyk egy rszre, amit az 1919. szeptember 10-n ratifiklt Saint Germain-i bkedikttum biztostott is de iure, majd ezt a jogi helyzetet ksbb a trianoni dikttum is megerstette. 1919. augusztus 20-n Sopron vrosa tbori misvel bcsztatta a kivonul magyar honvdsget, majd felvonultak a hatrra az osztrk Volkswehr csapatai, hogy megszlljk Nyugat-Magyarorszgot. Ekzben Hjjas Ivn volt repl fhadnagy kiadta a bevonulsi parancsot, s felkeli hamarosan Sopron krnykre rkeztek, majd szervezkedni kezdtek a selmecbnyai Akadmirl elldztt dikok (Magyar Kirlyi Bnyamrnki s Erdmrnki Fiskolai hallgati, Magyarvri Gazdasgi Akadmia hallgati) is. A hivatalos hadert pusztn a II. orszgos tartalk csendr zszlalj kpviselte, parancsnoka Ostenburg-Moravek Gyula volt.

1921. Augusztus 27-n a felkelk kijelentettk, hogy Nyugat-Magyarorszgot akr az letk rn is megvdik. Este 11 rra Hjjas Ivn 120 embere rkezett Sopronba, a magyarvri gazdszhallgatk szma pedig elrte a 130 ft. A Volkswehr csapatait msnap  a hs ellenllk tze fogadta: gfalvnl a rongyosok meglltottk az osztrk csapatokat. A csata hsi halottjrl, Baracsi Lszlrl gfalvn ksbb utct neveztek el s emlkmvet lltottak fel.   Emlkmve avatsn Bossnyi rpd plbnos gy fogalmazott, hogy "a hely, ahol llunk, kicsi pont, de hatrk egy nemzet letben"

A nyugat-magyarorszgi  felkelk sszltszma mintegy 3500-4000 f volt, a velk szemben ll ellensg ltszmban jelents flnyt kpviselt, de rongyosaink mindvgig gyzedelmeskedtek.

Az antant hatalmaknak persze nem tetszett ez a hsies nfelldozs: ismt kteleztk a Magyar Kirlysgot, hogy a nyugat-magyarorszgi nemzetrszt adja t Ausztrinak. 1921. oktber 3-n ezt a magyar kormny meg is tette, azonban msnap a wilsoni nrendelkezsi elv rtelmben a felkelk Felsrtt, dli 12 rakor kikiltottk a fggetlen Lajtabnsgot. Ezt egy n. alkotmnyoz nemzetgyls is megerstette, ahol Prnay Pl a felkelk fvezreknt a jelenlvkkel megersttette a fggetlensget., majd egy nyilatkozatot adtak ki, melynek szvege a kvetkez volt: "Mi, akik az si haznktl megkrdeztetsnk nlkl elszaktattunk s a legyztt Ausztria kommunistinak martalkul dobattunk oda, hogy becsletnket, csaldunkat, vagyonunkat, vallsunkat, erklcseinket megmenthessk a vrs szennyradattl, kzsgnk npei nevben fggetlensgnket, nllsgunkat, ltalnos semlegessgnket kikiltjuk."

A felkels nem volt hibaval: Sopronban s krnykn 8 kzsgben (gfalva, Balf, Fertboz, Fertrkos, Harka, Kphza,  Nagycenk, Sopronbnfalva) npszavazst tartottak 1921. december 14-e s 16-a kztt. Errl lsd mg "Civitas Fidelissima" cm menpontunkat.

A npszavazs tizedik vforduljn tartott megemlkezsen Ruzsinszky Lszl, a Magyar Kirlyi Bnyamrnki s Erdmrnki Fiskola Ifjsgi Krnek elnke gy emlkezett a nyugat-magyarorszgi harcok hseire: "...a mi tarisznynk oly nagyon res ... de a szvnk az tele van kinccsel! Lelknk nnepi fnyben ragyog! nnepel fnyesen, pompsan Titeket, akik nem hallgattatok genfi nagymamameskre, akik nem beszltetek, hanem tettetek! leteteket tetttek kockra Sopronrt! Belehastottatok a trianoni bkedikttum szgyenpaprjba s mg flttettek plct trt a kormny, Ti egy vrost adtatok az orszgnak. Ti adttok, mert sose lett volna itt npszavazs, s nem maradt volna Sopron magyar, ha Ti nem vagytok." Ksznet a Hsknek!

Rosseb-ezred

"A rosebb egye meg" - szoktuk mondani mrgnkben, kevesen vannak azonban tisztban azzal, hogy a sz a magyar hadtrtnet egyik legnagyobb ldozatt vllal honvd ezred elnevezsbl ered. Somogy megye szkhelyn, Kaposvron kapta az els vilghbors,  "44-es sorgyalogezred" a rosseb mellknevet.  Weisz Ern adatai szerint a „Rosseb-ezredben” sszesen 51 ezer 693 f szolglt a vilggs sorn. Kiss Balzs szerint a hbor folyamn vgig  3500 krli volt az ezred ltszma, amelyet a szerb fronton egyszer, az orosz fronton pedig tizenegyszer kellett teljes ltszmra feltlteni. Andrssy Antal az els vilghbor utn gy fogalmazott, hogy ilyen hatalmas vesztesget a magyar hadtrtnetben egyetlen ezred sem szenvedett el. Illys Gyula is megemlkezik a Rosseb ezredrl: a Pusztk npben az r  arra hivatkozik, hogy a hbor kezdetn ngy hnap alatt ngyszer semmislt meg az alakulat, s ngyszer tmadt fel. Kamaszkorunk kedvelt rja, Fekete Istvn a msik neves r, aki a Rosseb-ezredhez kapcsold kijelentseket tesz mveiben. Kiss megjegyzi azonban, hogy Fekete Istvn inkbb az ezred msik nevt, az Albrecht fhercegre utalt hasznlja elssorban. A rosseb ragadvnynevet a katonk bszkn vllaltk: az ezred jelvnyn egy szuronnyal s koszorval dsztett „Csak elre rosseb!” felirat volt olvashat. 1918-ban feloszlattk az alakulatot, 1919-ben azonban dandrknt  harcoltak egyes egysgei a romnokkal s a csehekkel.

Srknyos Mozgalom

Trzsks Magyarok Tmrlse -  vagy ismertebb nevn Srknyos Mozgalom - 1938-1939-ben lte virgkort. Ekkor jelent meg kzponti jsgja, a Srkny ("A trzsks magyar np s az rtelmisg magyar szrmazs kisebbsgnek nvd lapja"). A mozgalom a nevt a Luxemburgi Zsigmond kirly (1387-1437) ltal 1408-ban alaptott Srkny-rend utn kapta. A mozgalom vezetje vitz Makay Mikls volt.

A mozgalom elssorban a kzposztly rdekeit kpviselte, de kvetelseik egy rsze kiterjedt a hazai munkssgra s parasztsgra is. A mozgalom tiltakozott a zsidtrvnyek ellen. Politikai cljaikat Magyarorszg a magyarok! jelmondattal foglaltk ssze.  (A szlogent a Jobbik Magyarorszgrt Mozgalom is hasznlta a 2009-es EP-vlasztsi kampnyban.) A srknyosok vdelmi zrszmot (Numerus Hungaricus) kveteltek az rtelmisg krben a trzsks magyar kisebbsg szmra, ezen kvl a munkajvedelmeket vdelmez adrendszert s radiklis fldrefomot srgettek. Killtak a szabadsgjogok visszalltsa, a kivteles trvnyek megszntetse s a munksvdelmi trvnyek meghozatala mellett s magyar cl Duna-vlgyi politikt kvntak.

Szent Lszl Hadosztly

Nevt rpd-hzi kirlyunkrl. I. Lszlrl (1077-1095) kapta. 1944. oktber 12-n vitz Csatay Lajos honvdelmi miniszter rendelete konstitulta a hadosztlyt: "Haznknak a keleti veszedelemmel: a szovjet bolsevizmussal vvott let-hall harcban,  a mg rendelkezsre ll emberanyag legjavbl egy j elit hadosztly, a 'Szent Lszl Hadosztlyt' lltom fl". Paracsnokv vitz Szgyi Zoltnt vezetk ki, aki mr az els vilghborban arany vitzsgi rmet szerzett. A Hadosztly teljes egszben soha nem tudott megalakulni. Elit jellegt a hadosztly zmt kitev vlogatott gyalogsgi alakulatok harci szelleme s tlagot meghalad kpzettsge adta. Formlis megalakulsa 1944. oktber 17-n, a Kroly-laktanyban trtnt. A Hadosztlynak sem a Waffen-SS.hez, sem a nyilasok fegyveres alakulataihoz nem volt semmi kze.  A Hadosztly az 1944-45-s felvidki hadmveletekben is rszt vett: az Ipoly s Garam folyk mentn megvvott pnclos tkzetek aktv rszesei voltak. Tagjai 1945. mjus 11-n a britek eltt tettk le a fegyvert, akik kiadtk ket a bosszra szomjas szovjet hadaknak.

Szkely Hadosztly

Az Osztrk–Magyar Monarchia sszeomlsa, a baloldali szirzss lzadst kvet kaotikus llapotok,  az internacionalizmus s pacifizmus eszminek kormnyszintre emelse kvetkeztben a rnk tr nemzetisgi haderkkel szembeni nvdelem eslye minimlisra korltozdott.  A fegyelem s tiszti tekintly helyt a rendetlensg s az ntudatos tiszteletlensg vette t. Krolyi Mihly, a vrs grf honvdelmi minisztere kijelentette, hogy nem akar tbb katont ltni. (Linder egybknt a magyargyll Ferenc Ferdinnd trnrks bizalmi krhez tartozott, majd a magyar hader sztverse utn a Pcset megszll szerbekkel kollaborlt, amikoris a vros polgrmestere lett. Ksbb jugoszlv llami nyugdjban rszeslt s dszsrhelyet kapott Belgrdban.)

Az erdlyi 38. hadosztly megszervezse a fent lertak miatt  nehzsgekbe tkztt mindaddig, amg a Kolozsvron tartzkod szkely tartalkos tisztek fejbl ki nem pattant a szkelyfldi toborzs tlete. November vgn indultak toborz tra, 1918. december 1-jn mr ki is grdlt az els pnclvonat az gostonfalvi llomsrl, amely a szkely nknteseket vitte Kolozsvrra. Mellettk a demarkcis vonalon tlrl visszavonul nemzetrk, csendrk, hadaprd-iskolsok, tiszti klntmnyek, a korbban bevonultak kpeztk a hadosztly magvt, amely 1919 janurjban kapta a Szkely Hadosztly elnevezst. Parancsnoka Kratochwill Kroly lett.

Hnapokon keresztl szolgltak hinyos fegyverzetben, felszerelssel az aktulis demarkcis vonalon a morlis ert felrl ttlensgre krhoztatva. Az prilis 16-n hrom hadosztllyal megindult romn offenzvval szemben tizenktezer ember llt egy csak tbori rskkel megszllt vdelmi vonalon Mramarosszigettl Csucsig. A katonai veresg elkerlhetetlen volt, de hsiessgkk
el rkre bertk magukat a magyar trtnelem hseinek krbe: k valban megcselekedtk, amit megkvetelt a Haza.  

A visszavonul hadosztly tbb alkalommal kerlt sszetkzsbe a vrskkel. A Gyrtelek, Kocsord, Mtszalka trsgben a romnokkal szemben megvvott tkzet utn a Nyrsgbe sszevont erk helyzett a tisztikar kiltstalannak ltta. Megkezddtek a fegyverletteli trgyalsok. A megllapodst Nyrbaktn rtk al prilis 26-n, a knyszer fegyverlettelre Demecserben kerlt sor. A tisztikar s a legnysg nagyobb rsze a brassi internl tborba kerlt, kisebb rsze tovbb folytatta harct a szlfldjrt a Vrs Hadsereg oldaln, majd betagozdott a Nemzeti Hadseregbe.

Lsd mg  "Trianon, 1920" cm menpontunkat! 

Turul Szvetsg

Az elmlt vekben fleg a Turul Szvetsg kt vilghbor kztti tevkenysge miatt kerlt a honi balliberlisok tmadsainak kereszttzbe si magyar jelkpnk, a turulmadr. A Turul mint szimblumot rdekes mdon a vrs terror mkdtetinek is trhzban szerepelt: 1919-ben egy budapesti tvs a Vrs rsg jelvnybe egy szrnyal turulmadarat foglalt.  

A Turul Szvetsg (Magyar Egyetemek s Fiskolk Orszgos Nemzeti Turul Szvetsge Elkszt Bizottsga) mint egyetemi mozgalom alakult meg 1919. augusztus 3-n, Budapesten. 1920 jliusban alakult meg az els nyolc bajtrsi egyeslet a fvrosi felsoktatsi intzmnyekben. A bajtrsi egyesletek fakultnsonknt szervezdtek, tbbnyire az adott tudomnyghoz kapcsold nevekkel (pl. Werbczy Bajtrsi Egyeslet). Az egyesletek tevkenysgt a kerleti vezrsgek irnytottk. A Turulosok killtak IV. Kroly restaurcis ksrletei idejn hatrozottan killtak Horthy Mikls  mellett, az 1921 szi budarsi csatban is a Kormnyz mellett harcoltak.

Az 1930-as vek vgre a Turul Szvetsg nagyjbl 40 000 tagot knyvelhetett el magnak. A Szvetsg ltalban tradicionlis neveket adott tagjainak (daru, levente) s tisztviselinek (vezr, ndor, rdek). A felsoktatsi intzmnyekkel jogviszonyban ll hallgatk mellett fontos szerepet tltttek be a diploms fiatalok (dominusok) is. A turulistk jellegzetes viselethez tartozott a nmet mintj tnyrsapka, majd az n. Bocskai-sapka. A Szvetsget 1945-ben az Ideiglenes Nemzeti Kormny trvnyen kvl helyezte.

Forrsok

  • A Szkely Hadosztly emlkezete - Erdly.ma
  • Centropa.hu fogalomtr
  • Gyurgyk Jnos: Ezz lett magyar haztok - A magyar nemzeteszme s nacionalizmus trtnete, Osiris Kiad, Budapest, 2007
  • Kerepeszki Rbert: Turul - In: Rubicon 2009/1-2, Magyar jobboldali hagyomny
  • Kosaras Pter kos: A Rongyos Grda s a Lajtabnsg, In: Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam, 2. szm
  • Kovcs Zoltn Andrs - Szmvber Norbert: A Waffen-SS Magyarorszgonm - Paktum Nyomdaipari Trsasg, Budapest, 2001
  • "Kuruc volt s az is marad!" - Sulinet.hu
  • Martin Kornl - Ugron Istvn: Fejezetek a Szent Lszl Hadosztly trtnetbl
  • Romsics Gergely: Trtnetpolitikai gondolkodk  - In: Rubicon 2009/1-2, Magyar jobboldali hagyomny
  • Sipos Bla: Imrdy Bla - let-kp sorozat, Elektra Kiadhz, Budapest, 2001
  • Szeg Ivn Mikls: "Mg egyszer a rossebrl s az errl elnevezett ezredrl" - In: National Geographic Magyarorszg, 2005
  • Ungvry Krisztin: A turulemlkmrl - In: Magyar Narancs, XVII. vfolyam 41. szm
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
 
sszetartozunk!

 

 
Plaktmzeum
 
Riad


 

 
Jzsef Attila

 
J hrem van!

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 

 
Hozzads a kedvencekhez

 
Keress

 
vegablakok


Hamarosan!

 
Reklm
 
Ajnl




 
Linkek



 

...
free counters
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!