Baross Szvetsg
1919-ben alakult gazdasgi-rdekvdelmi egyeslet (teljes neve: Baross Szvetsg Keresked, Iparos, Rokonszakmk s Termelk Orszgos Egyeslete), amelyet a keresztny iparosok, kereskedk, gazdk s vllalkozk rdekeinek kpviseletre hvtak letre "a meglv merkantil rdekkpviseleti szvetsgekkel szemben". Vezetje Rausch Aladr budapesti nagykeresked volt. 1920 utn sorra alakultak vidki fikszervezetei, gy a Baross Szvetsg az egsz orszgot behlzta. Helyi szervezetei szakmai tovbbkpzseket tartottak, ktves kereskedelmi szaktanfolyamokat szerveztek, fels kereskedelmi iskolt ltesttek, j nhny voda alaptsban is rszt vettek, szmos gyjtst szerveztek hatron kvl rekedt nemzettestvreink megsegtsre, gyrakat alaptottak (pldul konzervgyrat a dlvidki Szabadkn). A hazatrt nemzetrszeken (Felvidk dli svja, Krptalja, szak-Erdly s a Szkelyfld, Bcska, Bnt s Murakz) a Hangya Szvetkezet mellett az egyik legismertebb keresztny-nemzeti- gazdasgi egyeslet volt.
Keleti Arcvonal Bajtrsi Szvetsg (KABSZ)
Imrdy Bla 1943-1944-ben szksgesnek tartotta egy gyorsan mozgsthat, tkpes alakulat letre hvst. Ebben segtette az 1943-tl mkd KABSZ. A KABSZ clul tzte ki a keleti fronton szolglt tisztek s honvdek sszefogst. Ltrehozi kztt volt Bolhy Imre szzados, Ney Kroly gyvd s tartalkos fhadnagy s Ambrus Jzsef, a Nemzetr cm lap szerkesztje. A KABSZ "SZMSZ"-e szerint "tmrteni kell mindazokat, akik a frontszolglat, illetve a katonai szolglat, vagy ms kivl rdemek alapjn alkalmasak arra, hogy a bolsevizmus elleni kzdelemben irnyt szerepet kapjanak". A szervezet illeglis toborzsba kezdett, a nmet megszlls utn pedig sor kerlt leglis alakul gylskre is, amelyen Imrdy is rszt vett. A Tattersaalban megrendezett gylsen 3000-4000 egykori honvd jelent meg. A szervezet ekkor mr soraiban tudta a zsid honfitrsaink deportlsban dicstelen szerepet vllal Jaross Andort, Endre Lszlt s Baky Lszlt is. Imrdy Bla egykori miniszterelnk 1944 mjusban vllalta el a KABSZ irnytst.
A KABSZ-ot a formld nyilas diktatra nem nzte j szemmel, ezrt azt 1944. november 16-n feloszlattk.
Magyar let Mozgalom ('Csodaszarvas Mozgalom')
1939. janur 6-n nagy izgalom uralkodott a budapesti Vigad krnykn, sorra grdltek a befolysos politikusok automobiljai a Vrsmarty trre. A Vigad nagytermben a pdium mgtt sajtos drapria dszelgett: a nemzetiszn zszlba s fehr mezbe foglalt arany kr, az apostoli kettskereszttel s a hrmashalommal, rajta egy jobbra ugr, fejt htrafordt arany csodaszarvas. Imrdy Bla miniszterelnk ekkor hvta letre a Magyat let Mozgalmat. "si magyar fldn j magyar letet" hirdetett. Nacionalista trsadalmat kvetelt, amely azt jelenti, hogy a "Nemzet fiai tisztban legyenek azzal a kulcshelyzettel, amelyet a Duna vlgyben elfoglalunk ... azzal, hogy a Krptok medencjnek mi vagyunk a gravitcis kzpontja". A magyar trsadalmat lelki megtisztulsnak kvnta alvetni, titatni "a keresztny szolidarits szellemvel, keresztny erklcsk parancsolatainak jelszavval". A Mozgalom 1939. mrciusban beolvadt a a kormnyz Nemzeti Egysg Prtjba, amely felvette a Magyar let Prtja (MP) nevet.
Nemzeti Radiklis Prt
Vitz Bajcsy-Zsilinszky Endre alaptotta meg a gazdasgi vlsg derekn Tarpn a Nemzeti Radiklis Prtot. Tarpa a magyar nemzeti kzvlemny emlkezetben a kurucok s Esze Tams vrosaknt maradt meg, m kevesen tudjk, hogy Bajcsy-Zsilinszky mozgalmt ebben a kzsgben hvta letre. Az jsghrek szerint 1931. janur 11-n kt s fl ezres tmeg vrta a falu hatrban a prtot alaktkat. A hsztag lovasbandrium, ln Zeke Krollyal, kuruc zszlval kszntttk Bajcsy-Zsilinszky Endrt, a zszlra az albbiakat hmeztk: "Tarpa kuruc volt s az is marad!" Bajcsy-Zsilinszky egsz letben a Szent Istvn-i birodalom restaurlsn fradozott, azt - amint egyszer fogalmazott - soha nem cserlte volna fel "az elkel idegen, Wilson professzor r elveivel" (Bajcsy-Zsilinszky Endre: Egyetlen t a magyar paraszt, Budapest, 1938, Kelet Npe). A magyar klpolitika trtnetileg igazolt cljairl pedig ezeket rta: "A magyar nemzetnek valami mdon ki kell jutnia az Adrira, hogy a tenger szabad levegjben ms nagy sorsra rendelt npekkel egytt kldetshez s erfesztseihez nagy llegzetet vehessen. A bszke rpdi Magyarorszg is az Adrin llegzett s tengelye Budtl dlre vonult a tengerpart fel. A horvt-magyar sorskzssg s testvrisg az rpdok, Anjou-k s Hunyadiak Magyarorszgnak megingathatlan s eleven selve mindaddig, mg a magyar birodalom virul, st mg a trk harcok alatt is, mindaddig, mg a trkk kizsvel s a habsburgi kirlysg vglegesnek ltsz kialakulsval derkba nem trik a magyar birodalmi gondolatot." (A nemzeti radikalizmus, 1930)
Rongyos Grda
A magyar virtusnak komoly tradcii vannak, de ezek kzl is kiemelked az 1920-as trianoni trauma utn letre hvott civil ellenllsi mozgalom, a Rongyos Grda heroikus harca Nyugat-Magyarorszgrt.
Az Osztrk llamtancs mr 1918. november 17-n terleti ignyt jelentette be Moson, Soporon s Vas vrmegyk egy rszre, amit az 1919. szeptember 10-n ratifiklt Saint Germain-i bkedikttum biztostott is de iure, majd ezt a jogi helyzetet ksbb a trianoni dikttum is megerstette. 1919. augusztus 20-n Sopron vrosa tbori misvel bcsztatta a kivonul magyar honvdsget, majd felvonultak a hatrra az osztrk Volkswehr csapatai, hogy megszlljk Nyugat-Magyarorszgot. Ekzben Hjjas Ivn volt repl fhadnagy kiadta a bevonulsi parancsot, s felkeli hamarosan Sopron krnykre rkeztek, majd szervezkedni kezdtek a selmecbnyai Akadmirl elldztt dikok (Magyar Kirlyi Bnyamrnki s Erdmrnki Fiskolai hallgati, Magyarvri Gazdasgi Akadmia hallgati) is. A hivatalos hadert pusztn a II. orszgos tartalk csendr zszlalj kpviselte, parancsnoka Ostenburg-Moravek Gyula volt.
1921. Augusztus 27-n a felkelk kijelentettk, hogy Nyugat-Magyarorszgot akr az letk rn is megvdik. Este 11 rra Hjjas Ivn 120 embere rkezett Sopronba, a magyarvri gazdszhallgatk szma pedig elrte a 130 ft. A Volkswehr csapatait msnap a hs ellenllk tze fogadta: gfalvnl a rongyosok meglltottk az osztrk csapatokat. A csata hsi halottjrl, Baracsi Lszlrl gfalvn ksbb utct neveztek el s emlkmvet lltottak fel. Emlkmve avatsn Bossnyi rpd plbnos gy fogalmazott, hogy "a hely, ahol llunk, kicsi pont, de hatrk egy nemzet letben".

A nyugat-magyarorszgi felkelk sszltszma mintegy 3500-4000 f volt, a velk szemben ll ellensg ltszmban jelents flnyt kpviselt, de rongyosaink mindvgig gyzedelmeskedtek.
Az antant hatalmaknak persze nem tetszett ez a hsies nfelldozs: ismt kteleztk a Magyar Kirlysgot, hogy a nyugat-magyarorszgi nemzetrszt adja t Ausztrinak. 1921. oktber 3-n ezt a magyar kormny meg is tette, azonban msnap a wilsoni nrendelkezsi elv rtelmben a felkelk Felsrtt, dli 12 rakor kikiltottk a fggetlen Lajtabnsgot. Ezt egy n. alkotmnyoz nemzetgyls is megerstette, ahol Prnay Pl a felkelk fvezreknt a jelenlvkkel megersttette a fggetlensget., majd egy nyilatkozatot adtak ki, melynek szvege a kvetkez volt: "Mi, akik az si haznktl megkrdeztetsnk nlkl elszaktattunk s a legyztt Ausztria kommunistinak martalkul dobattunk oda, hogy becsletnket, csaldunkat, vagyonunkat, vallsunkat, erklcseinket megmenthessk a vrs szennyradattl, kzsgnk npei nevben fggetlensgnket, nllsgunkat, ltalnos semlegessgnket kikiltjuk."
A felkels nem volt hibaval: Sopronban s krnykn 8 kzsgben (gfalva, Balf, Fertboz, Fertrkos, Harka, Kphza, Nagycenk, Sopronbnfalva) npszavazst tartottak 1921. december 14-e s 16-a kztt. Errl lsd mg "Civitas Fidelissima" cm menpontunkat.
A npszavazs tizedik vforduljn tartott megemlkezsen Ruzsinszky Lszl, a Magyar Kirlyi Bnyamrnki s Erdmrnki Fiskola Ifjsgi Krnek elnke gy emlkezett a nyugat-magyarorszgi harcok hseire: "...a mi tarisznynk oly nagyon res ... de a szvnk az tele van kinccsel! Lelknk nnepi fnyben ragyog! nnepel fnyesen, pompsan Titeket, akik nem hallgattatok genfi nagymamameskre, akik nem beszltetek, hanem tettetek! leteteket tetttek kockra Sopronrt! Belehastottatok a trianoni bkedikttum szgyenpaprjba s mg flttettek plct trt a kormny, Ti egy vrost adtatok az orszgnak. Ti adttok, mert sose lett volna itt npszavazs, s nem maradt volna Sopron magyar, ha Ti nem vagytok." Ksznet a Hsknek!
Rosseb-ezred
"A rosebb egye meg" - szoktuk mondani mrgnkben, kevesen vannak azonban tisztban azzal, hogy a sz a magyar hadtrtnet egyik legnagyobb ldozatt vllal honvd ezred elnevezsbl ered. Somogy megye szkhelyn, Kaposvron kapta az els vilghbors, "44-es sorgyalogezred" a rosseb mellknevet. Weisz Ern adatai szerint a „Rosseb-ezredben” sszesen 51 ezer 693 f szolglt a vilggs sorn. Kiss Balzs szerint a hbor folyamn vgig 3500 krli volt az ezred ltszma, amelyet a szerb fronton egyszer, az orosz fronton pedig tizenegyszer kellett teljes ltszmra feltlteni. Andrssy Antal az els vilghbor utn gy fogalmazott, hogy ilyen hatalmas vesztesget a magyar hadtrtnetben egyetlen ezred sem szenvedett el. Illys Gyula is megemlkezik a Rosseb ezredrl: a Pusztk npben az r arra hivatkozik, hogy a hbor kezdetn ngy hnap alatt ngyszer semmislt meg az alakulat, s ngyszer tmadt fel. Kamaszkorunk kedvelt rja, Fekete Istvn a msik neves r, aki a Rosseb-ezredhez kapcsold kijelentseket tesz mveiben. Kiss megjegyzi azonban, hogy Fekete Istvn inkbb az ezred msik nevt, az Albrecht fhercegre utalt hasznlja elssorban. A rosseb ragadvnynevet a katonk bszkn vllaltk: az ezred jelvnyn egy szuronnyal s koszorval dsztett „Csak elre rosseb!” felirat volt olvashat. 1918-ban feloszlattk az alakulatot, 1919-ben azonban dandrknt harcoltak egyes egysgei a romnokkal s a csehekkel.
Srknyos Mozgalom
A Trzsks Magyarok Tmrlse - vagy ismertebb nevn Srknyos Mozgalom - 1938-1939-ben lte virgkort. Ekkor jelent meg kzponti jsgja, a Srkny ("A trzsks magyar np s az rtelmisg magyar szrmazs kisebbsgnek nvd lapja"). A mozgalom a nevt a Luxemburgi Zsigmond kirly (1387-1437) ltal 1408-ban alaptott Srkny-rend utn kapta. A mozgalom vezetje vitz Makay Mikls volt.
A mozgalom elssorban a kzposztly rdekeit kpviselte, de kvetelseik egy rsze kiterjedt a hazai munkssgra s parasztsgra is. A mozgalom tiltakozott a zsidtrvnyek ellen. Politikai cljaikat Magyarorszg a magyarok! jelmondattal foglaltk ssze. (A szlogent a Jobbik Magyarorszgrt Mozgalom is hasznlta a 2009-es EP-vlasztsi kampnyban.) A srknyosok vdelmi zrszmot (Numerus Hungaricus) kveteltek az rtelmisg krben a trzsks magyar kisebbsg szmra, ezen kvl a munkajvedelmeket vdelmez adrendszert s radiklis fldrefomot srgettek. Killtak a szabadsgjogok visszalltsa, a kivteles trvnyek megszntetse s a munksvdelmi trvnyek meghozatala mellett s magyar cl Duna-vlgyi politikt kvntak.
Szent Lszl Hadosztly
Nevt rpd-hzi kirlyunkrl. I. Lszlrl (1077-1095) kapta. 1944. oktber 12-n vitz Csatay Lajos honvdelmi miniszter rendelete konstitulta a hadosztlyt: "Haznknak a keleti veszedelemmel: a szovjet bolsevizmussal vvott let-hall harcban, a mg rendelkezsre ll emberanyag legjavbl egy j elit hadosztly, a 'Szent Lszl Hadosztlyt' lltom fl". Paracsnokv vitz Szgyi Zoltnt vezetk ki, aki mr az els vilghborban arany vitzsgi rmet szerzett. A Hadosztly teljes egszben soha nem tudott megalakulni. Elit jellegt a hadosztly zmt kitev vlogatott gyalogsgi alakulatok harci szelleme s tlagot meghalad kpzettsge adta. Formlis megalakulsa 1944. oktber 17-n, a Kroly-laktanyban trtnt. A Hadosztlynak sem a Waffen-SS.hez, sem a nyilasok fegyveres alakulataihoz nem volt semmi kze. A Hadosztly az 1944-45-s felvidki hadmveletekben is rszt vett: az Ipoly s Garam folyk mentn megvvott pnclos tkzetek aktv rszesei voltak. Tagjai 1945. mjus 11-n a britek eltt tettk le a fegyvert, akik kiadtk ket a bosszra szomjas szovjet hadaknak.
Szkely Hadosztly
Az Osztrk–Magyar Monarchia sszeomlsa, a baloldali szirzss lzadst kvet kaotikus llapotok, az internacionalizmus s pacifizmus eszminek kormnyszintre emelse kvetkeztben a rnk tr nemzetisgi haderkkel szembeni nvdelem eslye minimlisra korltozdott. A fegyelem s tiszti tekintly helyt a rendetlensg s az ntudatos tiszteletlensg vette t. Krolyi Mihly, a vrs grf honvdelmi minisztere kijelentette, hogy nem akar tbb katont ltni. (Linder egybknt a magyargyll Ferenc Ferdinnd trnrks bizalmi krhez tartozott, majd a magyar hader sztverse utn a Pcset megszll szerbekkel kollaborlt, amikoris a vros polgrmestere lett. Ksbb jugoszlv llami nyugdjban rszeslt s dszsrhelyet kapott Belgrdban.)
Az erdlyi 38. hadosztly megszervezse a fent lertak miatt nehzsgekbe tkztt mindaddig, amg a Kolozsvron tartzkod szkely tartalkos tisztek fejbl ki nem pattant a szkelyfldi toborzs tlete. November vgn indultak toborz tra, 1918. december 1-jn mr ki is grdlt az els pnclvonat az gostonfalvi llomsrl, amely a szkely nknteseket vitte Kolozsvrra. Mellettk a demarkcis vonalon tlrl visszavonul nemzetrk, csendrk, hadaprd-iskolsok, tiszti klntmnyek, a korbban bevonultak kpeztk a hadosztly magvt, amely 1919 janurjban kapta a Szkely Hadosztly elnevezst. Parancsnoka Kratochwill Kroly lett.
Hnapokon keresztl szolgltak hinyos fegyverzetben, felszerelssel az aktulis demarkcis vonalon a morlis ert felrl ttlensgre krhoztatva. Az prilis 16-n hrom hadosztllyal megindult romn offenzvval szemben tizenktezer ember llt egy csak tbori rskkel megszllt vdelmi vonalon Mramarosszigettl Csucsig. A katonai veresg elkerlhetetlen volt, de hsiessgkkel rkre bertk magukat a magyar trtnelem hseinek krbe: k valban megcselekedtk, amit megkvetelt a Haza.
A visszavonul hadosztly tbb alkalommal kerlt sszetkzsbe a vrskkel. A Gyrtelek, Kocsord, Mtszalka trsgben a romnokkal szemben megvvott tkzet utn a Nyrsgbe sszevont erk helyzett a tisztikar kiltstalannak ltta. Megkezddtek a fegyverletteli trgyalsok. A megllapodst Nyrbaktn rtk al prilis 26-n, a knyszer fegyverlettelre Demecserben kerlt sor. A tisztikar s a legnysg nagyobb rsze a brassi internl tborba kerlt, kisebb rsze tovbb folytatta harct a szlfldjrt a Vrs Hadsereg oldaln, majd betagozdott a Nemzeti Hadseregbe.
Lsd mg "Trianon, 1920" cm menpontunkat!
Turul Szvetsg
Az elmlt vekben fleg a Turul Szvetsg kt vilghbor kztti tevkenysge miatt kerlt a honi balliberlisok tmadsainak kereszttzbe si magyar jelkpnk, a turulmadr. A Turul mint szimblumot rdekes mdon a vrs terror mkdtetinek is trhzban szerepelt: 1919-ben egy budapesti tvs a Vrs rsg jelvnybe egy szrnyal turulmadarat foglalt.
A Turul Szvetsg (Magyar Egyetemek s Fiskolk Orszgos Nemzeti Turul Szvetsge Elkszt Bizottsga) mint egyetemi mozgalom alakult meg 1919. augusztus 3-n, Budapesten. 1920 jliusban alakult meg az els nyolc bajtrsi egyeslet a fvrosi felsoktatsi intzmnyekben. A bajtrsi egyesletek fakultnsonknt szervezdtek, tbbnyire az adott tudomnyghoz kapcsold nevekkel (pl. Werbczy Bajtrsi Egyeslet). Az egyesletek tevkenysgt a kerleti vezrsgek irnytottk. A Turulosok killtak IV. Kroly restaurcis ksrletei idejn hatrozottan killtak Horthy Mikls mellett, az 1921 szi budarsi csatban is a Kormnyz mellett harcoltak.
Az 1930-as vek vgre a Turul Szvetsg nagyjbl 40 000 tagot knyvelhetett el magnak. A Szvetsg ltalban tradicionlis neveket adott tagjainak (daru, levente) s tisztviselinek (vezr, ndor, rdek). A felsoktatsi intzmnyekkel jogviszonyban ll hallgatk mellett fontos szerepet tltttek be a diploms fiatalok (dominusok) is. A turulistk jellegzetes viselethez tartozott a nmet mintj tnyrsapka, majd az n. Bocskai-sapka. A Szvetsget 1945-ben az Ideiglenes Nemzeti Kormny trvnyen kvl helyezte.
Forrsok
- A Szkely Hadosztly emlkezete - Erdly.ma
- Centropa.hu fogalomtr
- Gyurgyk Jnos: Ezz lett magyar haztok - A magyar nemzeteszme s nacionalizmus trtnete, Osiris Kiad, Budapest, 2007
- Kerepeszki Rbert: Turul - In: Rubicon 2009/1-2, Magyar jobboldali hagyomny
- Kosaras Pter kos: A Rongyos Grda s a Lajtabnsg, In: Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam, 2. szm
- Kovcs Zoltn Andrs - Szmvber Norbert: A Waffen-SS Magyarorszgonm - Paktum Nyomdaipari Trsasg, Budapest, 2001
- "Kuruc volt s az is marad!" - Sulinet.hu
- Martin Kornl - Ugron Istvn: Fejezetek a Szent Lszl Hadosztly trtnetbl
- Romsics Gergely: Trtnetpolitikai gondolkodk - In: Rubicon 2009/1-2, Magyar jobboldali hagyomny
- Sipos Bla: Imrdy Bla - let-kp sorozat, Elektra Kiadhz, Budapest, 2001
- Szeg Ivn Mikls: "Mg egyszer a rossebrl s az errl elnevezett ezredrl" - In: National Geographic Magyarorszg, 2005
- Ungvry Krisztin: A turulemlkmrl - In: Magyar Narancs, XVII. vfolyam 41. szm
|