"Szabadka, Zombor, jvidk.
Honvdsereg virgra lp.
Visszatrt mr szent hatrunk,
si fldn jr a lbunk,
Szvnlben rm g.
(Dlvidki indul)

Dlvidk visszatr

A Dlvidk - mint minden Trianon eltti terlet - visszaszerzse a kt vilghbor kztti magyar vezets f clkitzsei kztt szerepelt, amely 1941 tavaszn vlt realitss.
Az 1940-es v utols meghatroz esemnye a december 12-n megkttt magyar-jugoszlv szerzds ("rk bartsgi szerzds a Magyar Kirlysg s a Jugoszlv Kirlysg kztt") alrsa volt. Az rks bartsgi szerzds ratifikcis okmnyainak kicserlsre Aleksandsar Cincar-Markovi jugiszlv klgyminiszter budapesti tartzkodsa, 1941. mrcius elejn alatt kerlt sor.
1941. mrcius 4-5-n Pl herceg, Jugoszlvia rgense a Berghofban meggrte Hitlernek, hogy a kormny kpviseli al fogjk rni a hromhatalmi szerzdshez val csatlakozst. Erre 25-n kerlt sor Bcsben, miutn Dragia Cvetkovi miniszterelnk s Alekszander Cincar-Markovi klgyminiszter kzjegyvel ltta el a nmetek ltal megfogalmazott s elterjesztett okmnyt.
Hibaval volt azonban a nagy vatossg s a titoktarts, a jugoszlv kormny magnakcijra hamar fny derlt. Mrcius 27-re virrad jszaka a lgier nhny tisztje ltal vezetett npfelkels - amelyhez a hadsereg is csatlakozott - megdnttte a Cvetkovi-kormnyt.

Az j vezets, Pter trnrks s Dusan Simovics tbornok katonai rezsimje elhatroldott a csatlakozstl, csupn megnemtmadsi szerzds alrsra lettek volna hajlandk. Hitler dhrohamot kapott s felindultsgban elrendelte, hogy a vezrkar a Grgorszg ellen irnyul, mr meglv Marita-tervet dolgozza t s terjessze ki Jugoszlvira is.
Az 1941. mrcius 27-n Hitler ltal kiadott 25. szm hadmveleti utasts rszletes tervt az OKW (Oberkommando der Wehrmacht = Vder Fparancsnoksg) nttte formba.
Az 1939. februrjban megalakul msodik Teleki-kormnynak eltklt szndka volt, hogy a revzis clkitzsnek mind teljesebb, de bks ton trtn megvalstsa mellett nem enged teret a nmet befolys ersdsnek, megrzi a Magyar Kirlyi Honvdsg erejt, tkpessgt a hbor vgig s j kapcsolatokat tart fenn a nyugattal, mindenekeltt az angolokkal.
Az igazi trauma 1941. mrcius 28-n rte a magyar fels vezetst, miutn Sztjay Dme berlini magyar nagykvet Berlinbl meghozta Hitler zenett, amely nagy vonalakban a kvetkezket tartalmazta: a Balknon j helyzet llt el, s a fegyveres megolds mr eldnttt, amelyben a Magyar Kirlyi Honvdsgnek is szerepet kell vllalni. Ezt kveten a nmet vezetsg Magyarorszg revzis ignyeit teljes mrtkben elismeri, spedig addig a hatrig, amelyet Fmltsga (Horthy) szab meg. Szba jhet terletek kz sorolta Bcskt, Bntot, st Hitler tmogatst grt a Horthynak oly kedves fiumei kikt visszacsatolsnak gyben is. Tovbb egyetrtst krt abban, hogy a horvtok kapjanak autonmit s a nmet, illetve a magyar katonai vezetk egyeztessk a hadmveleti terveket.

Mivel Hitler azonnali vlaszt krt, Horthy maghoz rendelte Teleki Pl miniszterelnkt., Brdossy Lszl klgyminisztert, Bartha Kroly honvdelmi minisztert s Werth Henrik vezrkari fnkt. Tbbrs vita utn Sztjay nagykvet a kvetkez tartalm vlasszal utazott vissza. Berlinbe: A magyar fl a hromhatalmi szerzdsnek megfelelen engedlyezi a nmet csapatok tvonulst, a replterek hasznlatt, de a magyar katonai beavatkozs mrtkrl s idejrl a minisztertancs ksbb fog dnteni. A minisztertancs mg azon a napon sszelt. Tudomsul vettk a Hitlernek kldtt zenetet, de Teleki vlemnyt tmogatva a fegyveres fellpst csak akkor tartottk clszernek, amikor a nmet tmads kvetkeztben a jugoszlv hadsereg ellenllsa mr megtrt, a horvtok pedig kilptek a szvetsgbl s kinyilvntottk nllsgukat.
Mindazonltal Horthy lelkesen fogadta az jabb revzi lehetsgt. A mrcius 28-i minisztertancsi lsen Teleki felajnlotta a lemondst, amit csak miniszterei krsre vont vissza. A kormnyft vglis nem a Dlvidk visszaszerzsre irnyul katonai akci tnye, hanem annak mdja frusztrlta. A britek llspontja az akcival szemben vilgos volt: egy Jugoszlvia elleni katonai tmads tnye maga utn vonn a britek hadzenett. Ha pedig a magyar fl vonakodott volna a tmadsban val rszvteltl, gy a nmetek egy tkzllamot hoztak volna ltre a Dlvidken (a Savoyai Jen nevt felvev Prinz Eugen Gau-t).
A helyzet slya alatt Teleki Pl grf miniszterelnk sszeroppant: 1941. prilis 3-n hajnalban -mig tisztzatlan krlmnyek kztt- lltlag fbe ltte magt. Horthy kormnyzhoz rt bcslevelben a kvetkezkppen fogalmazott:
Fmltsg r!
Szszegk lettnk -gyvasgbl- a mohcsi beszden alapul rkbke szerzdssel szemben. A nemzet rzi s mi odadobtuk becslett.
A gazemberek oldalra lltunk -mert a mondvacsinlt atrocitsokbl egy sz sem igaz! Sem a magyarok ellen, de mg a nmetek ellen sem! Hullarablk lettnk! A legpocskabb nemzet. Nem tartottalak vissza. Bns vagyok! (Teleki Pl magyar kirlyi miniszterelnk, 1941. prilis 3.)||
|
 |
A kormnyz Teleki utdjul az addigi klgyminisztert, Brdossy Lszlt nevezte ki miniszterelnknek. Churchill brit miniszterelnk szavai -miszerint a msodik vilggst lezr bketrgyalson egy szket resen hagynak Teleki tiszteletre-, res frzisnak bizonyultak.
A dlvidki hadmveletnek azonban Teleki Pl nfelldozsa utn is meg kellett indulnia. A hbor els jelei prilis 6-tl mr a magyar-jugoszlv viszonylatban is megmutatkoztak. A jugoszlvok megerstettk a hatrr rsket, s megszlltk az erdvet (a '20-as '30-as vekben a hatr mentn kiptett, megerstett jugoszlv hatrrendszert). Nagy temben mozgstottk eriket, s megkezddtt a "Potiska" hadosztly ikrezdse. Mindentt lezrtk a hatrt, megszaktottk a kt orszg kztti forgalmat s aknamezket, akadlyokat teleptettek le a kzs hatr teljes szlessgben. A murakeresztri s a letenyei hidakat felrobbantottk, mg a tbbi fontos mtrgyat alaknztk.
prilis 7-n haznkat tbb lgitmads rte. Szegedet hat alkalommal tmadtk meg a jugoszlv kirlyi lgier gpei. A clpont a vastlloms s a repltr volt. A krok a magyar lgvdelemnek s a nmet vadszreplknek ksznheten nem voltak jelentsek. A jugoszlv ktelkek kzel 70%-os vesztesget szenvedtek. Az utols hrom tmadsnl a bombzgpek mr meg sem tudtk kzelteni clpontjaikat. Az utols ksrletben mr csak kt gp vett rszt. A magyar lgvdelem mindkettt leltte.

Kisebb ktelkek tmadtk meg Pcset, Szegedet, Siklst, Kelebit, Krmendet, Zalaegerszeget s tbb vasti szerelvnyt, kzttk szemlyvonatokat is. Az anyagi kr nem volt jelents, de egy gyermek meghalt, s tbben slyosan megsrltek.
A jugoszlv granicsrok (hatrrk) tbb esetben tlptk a magyar hatrt, s tmadst intztek biztost erink ellen. A magyar hatrvadszok a tmadsokat minden esetben visszavertk, s tbb foglyot ejtettek.
prilis 10-n Kvaternik Slavko Zgrbban proklamlta az nll horvt llamot, ezzel a Jugoszlv Kirlysg megsznt ltezni. Ilyen krlmnyek kzepette, prilis 11-n, a kora dlutni rkban a Magyar Honvdsg a Duna-Tisza kzn s a Baranyai-hromszgben tlpte Magyarorszg trianoni hatrait.
prilis 12-n dlben a 12. gyalogdandr csapatai bevonultak Zomborba. Az jszakai rkban a honvdeket jugoszlv utvdek s partiznok tmadtk meg, aminek kvetkeztben kmletlen utcai harcok keveredtek.
Ezzel egyidejleg az V. hadtest csapatai elrtk Szabadkt, majd a Stomm Marcell vezette egysg pedig a Csantavr fel vette az irnyt.
A hadjrat nagyjbl prilis 20-a krl bevfejezst nyert. Bnt kivtelvel a trianoni bkedikttum ltal elszaktott dlvidki terletek visszatrtek az anyaorszghoz. A Bntot Hitler szemlyes grete ellenre sem juttatta vissza Magyarorszgnak, az egsz terlet nmet katonai megszlls alatt maradt. Ennek egyetlen oka volt: a romn dikttor, Ion Antonescu az vszzados romn trekvsnek megfelelen magnak kvnta a Bntot. Hitler -elkerlend az jabb magyar-romn konfliktust-, megszllta a krdses terletet.
A Bcskban maradt s a Tisza-menti mocsarakban meghzdott szerb katonasg bandkba verdve kezdte meg a harcot a magyar biztonsgi szervek ellen, felsztva ezzel a gyllet lngjt.
Brdossy Lszl a npbrsgi trgyalsn a kvetkezkppen indokolta a magyar kormny dlvidki manvert:
Ha a Szovjetuni kormnya 1939. szeptember 18-n arra hivatkozhatott, hogy azrt vonult be a kelet-lengyel terletekre, mert Lengyelorszg megsznt ltezni, akkor a magyar kormnytl lehetetlen megtagadni azt a jogot s a teljes jhiszemsget, hogy analg jogcmen jra birtokba vette a Dlvidk magyarlakta terleteit. (Brdossy Lszl)||
|
 |
Forrsok:
|