"ha tz, ha kard, ha jg ver,
Sopron csatz, Sopron kitart
s gyz is nagy hitvel! "
(Somogyvri Gyula: Soproni dal)

Az els revzis siker
A magyar klpolitika revzis trekvseit az 1921. decemberi, Sopron-krnyki npszavazson koronzta els zben siker. Az 1938-as els bcsi dntsig ez volt a trianoni bkedikttum egyetlen komolyabb terleti revzija, amit a nagyhatalmak tartsan el is fogadtak.
Ksznettel s hlval tartozunk azoknak, akik az 1921. decemberi npszavazson a Magyarorszghoz val tartozsra szavazatukat adtk s harcoltak azrt, hogy Sopron, valamint a krnyez 8 telepls megmaradjon Magyarorszgnak.
Elzmnyek

Az osztrk llamtancs 1918. november 17-n bejelentette ignyt Nyugat-Magyarorszgra. Az 1919. szeptember 10-n Saint-Germain-en-Layeben alrt osztrk bkeszerzds mintegy 4500 ngyzetkilomternyi, 350 ezer lakos terlet Ausztrinak trtn tadst rendelte el hrom vrossal - Ruszttal, Kismartonnal s Sopronnal - egytt npszavazs nlkl. Ezt a dntst a trianoni bkedikttum (1920. jnius 4.) megerstette, de a magyar kormny az gynevezett „B” zna tadst., -amely Sopron s krnykhez tartozott- megtagadta.
A npszavazs gondolata tbb ms krlmny mellett azrt merlt fel, mert Ausztrit a francia klgyminisztrium a tlzott Anschluss-agitci miatt bntetni akarta.
Lajtabnsg

Amikor az tads 1921. augusztus 28-n megkezddtt, a klntmnyes Prnay Plon kvl a kormny krsre Kismartonba vonult Ostenburg Moravek Gyula egy csendrzszlaljjal, tovbb Friedrich Istvn, volt miniszterelnk s Hjjas Ivn embereivel. Helybeli lakosok, klntmnyesek, bosnykok, nmet s osztrk katonatisztek az orszg egsz terletrl, de fleg a Duna-Tisza kzbl rkeztek, hogy megakadlyozzk Sopron elvesztst. sszesen mintegy 2700 nkntes gylt ssze.
A harcok rvidesen kiterjedtek az tadsra tlt terlet egszre, st az osztrk Kirchschlag mellett is volt sszecsaps. Az ellenllsban rszt vett az Etelkzi Szvetsg Feltmads fednev szervezete is Gmbs Gyula vezetsvel.
A szeptember 8-ai msodik "gfalvi csatban" a felkelk visszavetettk az osztrk csendrket. A ngy rnl is hosszabb tkzetnek hrom magyar s kt osztrk ldozata volt.
A Nagykvetek Tancsa oktber 4-ig adott haladkot az tadsra. Oktber 4-n azonban Felsrn kikiltottk az gynevezett Lajtabnsgot, ln Prnay Pllal. Prnay oktber vgn, Horthy tbbszri sztklsre hagyta el a trsget.
Della Torretta olasz klgyminiszter kzvettsvel 1921. oktber 11-e s 13-a kztt trgyalasztalhoz lt Bethlen Istvn magyar kormnyf s Johannes Schober osztrk kancellr. A velencei Municipio palotban alrt jegyzknyvben a felkelk eltvoltsa fejben npszavazst helyeztek kiltsba Sopronban s a krnyez nyolc kzsgben.
Azon a dics napon a cenkiek is szavaztak. Dli tizenkt ra eltt pr perccel, a szavaz urnk lezrsa eltt trtnt, hogy egy r rkezett les lptekkel magyaros mentben, s kzlte, szavazni szeretne. A szavazbizottsg elnke az vrl fel sem nzve krdezte az rkez nevt. Az azt mondta: Szchenyi Istvn. Az elnk erre felkapta a fejt, s kzlte: ilyen nv nem szerepel a listn, s klnben is, Szchenyi mr meghalt. A ments magyar azt vlaszolta: ez igaz uram, de n nem az lk, hanem a holtak nevben jttem voksolni. (Zentai Lszl, jsgr)||
|
 |
Npszavazs

1921. december 8-n Fels-Szilzibl antant rendfenntart kontingens rkezett Sopronba, hogy a velencei szerzds rtelmben npszavazs dntsn Sopron vros s szkebb krnyke sorsrl. November 23-i keltezssel ltott napvilgot a npszavazsi szablyzat. Ez tbbek kztt leszgezte, hogy a npszavazs elbb Sopronban trtnik meg, majd a kvetkez nyolc falu voksolhat hovatartozsrl: Fertrkos, Balf, Kphza, Fertboz, Nagycenk, Harka, Bnfalva, gfalva.
A Tbornoki Bizottsg szablyzata szerint szavazati jogot azok a frfiak s nk kaptak, akik betltttk a 20. letvket, a npszavazsi terleten szlettek, vagy ott illetsggel rendelkeztek, vagy az 1921. janur 1-je ta lland soproni lakhellyel rendelkeztek.
Oktber 20-a ta mkdtt Sopronban - osztrkbart helyi lakosok kzremkdsvel - az denburger Heumatdienst nev propagandaszervezet, amely rpcdulkkal, levelezlapokkal, nyomtatvnyokkal agitlt a helyi lakossg krben. Az lnk osztrk manipulci vgl a magyarsgot is cselekvsre sztnzte: magyar, nmet s horvt nyelv kiadvnyokkal rveltek a Magyarorszghoz tartozs elnyei mellett. Az intenzv retorikai szvltsok nemritkn tnyleges fizikai atrocitsokhoz is vezettek.
December 14-n Sopron, 15-n Brennbergbnya, 16-n pedig gfalva, Balf, Fertboz, Fertrkos, Harka, Kpa, Nagycenk s Sopronbnfalva lakossga jrult az urnkhoz.
A vrost nyolc szavazkrzetre osztottk. Minden szavaz 1921. november 25-n keltezett, a vrosi tancs alrsval s a bizottsg francia krblyegzjvel elltott szavazigazolvnyt kapott. Ennek ellenben a szavazskor kt sznes lapot adott a szavazatszed bizottsg. Ha valaki Magyarorszgra akart szavazni, gy pen tette a bortkba a kk lapot s eltpte a srgt. A szavazlapon magyarul, nmetl s horvtul szerepelt a kt orszg neve. A kk cdula vkony paprbl, a srga vastag kartonbl kszlt - egyrszt a vakok miatt, msrszt, mert gy az "exit pollt" kszt j halls fiskolsok majdnem pontosan becslhettk meg a vrhat eredmnyt, hiszen Ausztria kartonja "hangosan reccsent".
Az sszesen 26 900 jogosultbl 24 063 fs (87,7%) rszvtel mellett 15 334 f (65,16%) szavazott Magyarorszgra, 8 227 f (34,84%) Ausztrira, s 502 szavazat rvnytelen volt.
Sopron 37 509 lakja kzl 18 994-nek volt szavazati joga. Itt 89,2%-os rszvtellel 72,7% szavazott Magyarorszgra.
A nyolc faluban a 7 900 jogosult 83,9%-os rszvtelvel 54,6%-a Ausztria mellett szavazott. Magyarorszgra csak Nagycenken, Fertbozon s Kphzn szavaztak tbbsgben.
Az orszggyls A soproni npszavazs emlknek trvnybe iktatsrl szl 1922. vi XXIX. trvnyben a Civitas fidelissima, azaz a Leghsgesebb vros cmmel jutalmazta Sopront, ahol a 61 mter magas Tztorony dli rszn ezutn alaktottk ki az n. Hsgkaput.

Forrsok:
-
wikipdia
-
sopron.info.hu
-
Fiziker Rbert: Ausztria, fuss innen!
-
Ifj. Sarkady Sndor: Civitas Fidelissima - Felkels s npszavazs - In: Rubicon 2010/4-5 sz., Trianon s a '20-as vek Magyarorszga