"Az a szp, az a szp,
Mink lesz a Felvidk, mink lesz a Felvidk.
Mramaros, Eperjes s Komrom,
rt llunk az ezerves hatron!
(Az a szp-csrds)

A Pesti Hrlap rendkvli mellklete rja 1938. november 6-n: "A hsz v utn Magyarorszghoz visszakerl Felvidket akkor is boldog rmmel leln keblre az anyaorszg, ha ez a visszatr orszgrsz sivr s termketlen pusztasg volna.
De nem gy van!
Az a terlet, amelyet a november 2-n megtrtnt bcsi dnts visszajuttatott Magyarorszgnak, mindenfle vonatkozsban kincst jelentette Szent Istvn koronjnak, amelynek gyngyei kz me most visszatr.
Ez a fld, amelyen az annyiszor megsiratott Kassa mellett olyan vrosok is vannak, mint Komrom, Munkcs, Ungvr, Losonc, Lva, Beregszsz, minden rgvel a magyar trtnelem, a magyar kultra, a magyar llek vezredes dicssgrl beszl. (...)
Ez a fld: Rkczi fldje, s amikor ezt mondjuk, ebben ott l az a fogalom is, hogy a halhatatlan magyar let fldje. A hszves cseh rabiga megtrhette ennek a fldnek a termkenysgt, ezeknek a vrosoknak virgzst, de magyarsgt nem shatta al. A Felvidk minden kincsnl drgbbnak rezzk azt az egymilli magyart, amely vele egytt hazatr ezerves otthonhoz, Magyarorszghoz."
Mindentt, amerre mentnk, szirzskat szrtak renk. Kosrral, szakajtval szrtk a lnyok az szirzst. Az autt behavazta a sok virg, mindenkinek jutott egy csokorra val.
-Milyen klns, krlek!-mondja csendesen.-Ezt az orszgrszt, mint a tbbit, az szirzss forradalom vesztette el. S most, mikor visszatr a Felvidk, megint szirzst doblnak: mintha az id s az let bocsnatot krne s jv akarna tenni a jelkppel valamit. (Mrai Sndor, j Idk, 1938. november 20.)||
|
 |
A Felvidk elmletileg a trianoni bkedikttum rvn kerlt cseh elnyoms al, a gyakorlatban azonban mr 1918 vge ta megszlls alatt tartottk a ttok. A nemzetkzi krlmnyeknek ksznheten 1938 szn siker koronzhatta a magyar klpolitikai revzis trekvseit. Hitler 1938. augusztusban gyakorlatilag felajnlotta a nmetorszgi ltogatson lv Horthynak, Imrdynek s Knya Klmn klgyminiszternek a teljes Felvidk visszacsatolst arra az esetre, ha Magyarorszg a nmetek oldaln rszt vesz a Csehszlovkia elleni tmadsban, a magyar politikai elit azonban ezt az ajnlatot kategorikusan elhrtotta. Horthy ezt a lpst a magyar hader felkszletlensgvel indokolta, ezen kvl megfogalmazta azon ktelyt, hogy Jugoszlvia Csehszlovkia segtsgre siethet egy esetleges magyar tmads esetn. A nci nyoms ellenre a magyar vezetk trgyalsok ltal hajtottk elrni a Felvidk vagy legalbbis annak egy rsznek visszaszerzst.

Persze nem lehet a msik fl teljes rdektelensge mellett megegyezni. A magyar politikai elitnek szmolnia kellett Benek hajthatatlansgval. Knya Klmn kijelentette, ha Bene s elvbartai felldozzk a felvidki magyar kisebbsget Eurpa bkjrt, nem marad el a magyar-csehszlovk konfliktus.
1938. szeptember 21-n a Hsk tern nagyszabs revzis gyls zajlott le. A magyar feltmads elestjn tbb mint 250.000 ember gylt ssze a vilghbor hsi halottainak emlkkvnl. Az emberek sokasga az elszaktott Felvidket kvetelte vissza. Msnap Varsban zajlottak le hatalmas tmegtntetsek a kzs lengyel-magyar hatr mellett.

1938. szeptember 30-n, nem sokkal jfl utn a vezet eurpai nagyhatalmak (Franciaorszg, Nagy-Britannia, Nmetorszg s Olaszorszg) alrtk a mncheni egyezmnyt. Ezzel gy hatroztak, hogy a Csehszlovkia nyugati hatrn fekv, nmet tbbsg terleteket -az n. Szudta-vidket- a Nmet Birodalomhoz csatoljk. Az egyik fggelkben a szmottev felvidki magyar kisebbsg helyzetrl is megemlkeztek, igaz, csak Mussolini nyomsra, Hitler ugyanis ezzel a problmval nem akart foglalkozni. A szveg kiltsba helyezte, hogy amennyiben a magyar s a csehszlovk kormny 3 hnapon bell nem tud megegyezni sorsukrl, gy a 4 nagyhatalom egy jabb konferencin ennek a krdsnek az eldntsre is hajland. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a mncheni dnts nem vltotta be Magyarorszg hozz fztt remnyeit.
Oktber 1-jn Sirovy cseh miniszterelnk bejelentette a mncheni hatrozat elfogadst, ugyanakkor a csehek agyonlttek 20 magyar legnyt, mert azok kijelentettk, hogy nem hajlandak fegyvert fogni felvidki magyar testvreik ellen. Oktber 2-n, az ultimtum utn Lengyelorszg azonnal elfoglalta az ltala kvetelt s htott Teschen-terletet. Oktber 6-n Bene lemondott. Kt nappal ksbb kt felvidki magyar politikus, az Egyeslt Magyar Prt vezeti, grf Esterhzy Jnos s Jaross Andor a pozsonyi rdiban a magyarlakta terletek azonnali visszacsatolst kveteltk, Tiso pter vezetsvel pedig megalakult a nmetbart szlovk bbkormny.

A Komromban oktber 9-13. kztt magyar kezdemnyezsre folytatott kzvetlen trgyalsok nem vezettek eredmnyre a szlovk fl visszautast llspontja miatt. Csehszlovkit a most mr autonm Szlovkia miniszterelnke, a fasisztoid Tiso pter kpviselte. A Knya Klmn klgyminiszter s Teleki Pl kultuszminiszter ltal vezetett magyar delegci az 1920-as npszmllsi adatok alapjn az nrendelkezsi elv rtelmben egy 14.153 km2-es, tlnyoman magyarlakta terletsv visszacsatolst kvetelte, a tbbi felvidki terleten s Krptaljn pedig npszavazst krt. A szlovk politikusok ebbe nem mentek bele, hiszen a magyarok valsznleg a csonka orszghoz val visszatrs mellett voksoltak volna. Elszr csak nemzeti autonmit knltak, majd a Csallkz (1.838 km2) visszaadst, vgl egy nagyobb, de nem sszefgg hatrmenti zna (5.405 km2) tengedst knltk fel. A magyar kldttsg a szlovkok merevsge miatt megszaktotta a trgyalsokat, majd megtette az elkszleteket az jabb ngyhatalmi konferencia sszehvsra.
Az esemnyek hamar felgyorsultak. Oktber 12-n a magyar csapatok bevonultak Ipolysgra s a "cseh" Storaljajhelyre. Vitz Imrdy Bla magyar kirlyi miniszterelnk oktber 13-n a Fggetlensgben vezrcikket jelentetett meg "Igazsgot, de gyorsan" cmmel, majd 14-n Horthy s Imrdy nejeinek kezdemnyezsre orszgos mozgalom indult a felvidki testvreink megsegtsre, 18-n pedig 250.000 frontharcos rendezett demonstrcis felvonulst a magyar igazsg mellett. Oktber 21-n 100.000-res tmeg hdolt a magyar-lengyel bartsgnak a budapesti Bem-szobor eltt.
A britek s a francik azonban nem szvesen asszisztltak volna a csehszlovk szvetsgesk jabb cserbenhagysra, Hitler pedig el akarta kerlni, hogy kiemelked fontossg eurpai gyekben a nyugati nagyhatalmak hozzanak dntst. A magyar-csehszlovk egyeztetsek oktber msodik felben intenzv jegyzkvltsok jegyben folytatdtak, az llspontok azonban csak kzeledtek, de sohasem tallkoztak. A megfelel nmet s olasz krkben mindkt fl kpviseli intenzv httrmunkt folytattak. Hitler cltudatossga s a brit-francia kihtrls kvetkeztben egyre inkbb rleldtt a tengelyhatalmak hivatsos bevons a magyar-csehszlovk terleti vitban, mg vgl oktber 28-29-n a kt kormny fel is krte Nmetorszgot s az Olasz Kirlysgot vlasztottbrsgi testlet meghozatalra.
A nemzetkzi jog szablyainak megfelelen ez azt jelentette, hogy Budapest s Prga ltatlanban elfogadja a dntbrk -Ribbentrop nmet birodalmi klgyminiszter s Ciano grf olasz kirlyi klgyminiszter- hatrozatt -teht anlkl, hogy annak tartalmt ismernk. A magyarok inkbb az olaszokban bztak, mg a szlovk fl a nmetek szimptijban remnykedett. Vgl a bcsi Fels-Belvedere palota aranytermben 1938. november 2-n kompromisszumos megllapods szletett. A Felvidk (s Krptalja) dli svjt visszacsatoltk Magyarorszghoz, s abbl az 5 nagyvrosbl, melyre mind a kt fl ignyt tartott (Pozsony, Nyitra, Kassa, Ungvr s Munkcs), az els kett Szlovkinl maradt, mg az utbbi hrom hazatrt Magyarorszghoz.
Honvdek!
A Trianon bilincsei all felszabadult s jjszletett honvdsg hsz esztendei nehz vrakozs utn tlpi a magyar hatrt, amelyet mindenkor ideiglenesnek tekintettnk. Egymilli testvr vr rtok odat. Az szmukra kt vtizedes megprbltats utn ti jelentitek minden remnyk s vgyuk beteljesedst.
Hazamentek eldeink drga vrvel annyiszor megszentelt Felvidknkre. Ezzel az rzssel teljen meg lelketek s honvdsgnk dics mltjhoz mltan szeretettel zrjtok szvetekbe a visszanyert si magyar fld minden lakjt. Bszkn s bizalommal bocstalak utatokra, azzal a biztos tudattal, hogy az rk igazsg jogn s az j letre tmadt magyar er segtsgvel visszaszerzett magyar terleteket soha, semmi szn alatt nem hagyjuk el tbb. Isten s a Haza nevben elre! (Vitz nagybnyai Horthy Mikls hadparancsa, 1938. november 5.)||
|
 |
A dntbrsgi tlet kihirdetse s a csatlakoz trkp ismertetse este 19:10-kor kezddtt s 35 percen t tartott. Ekkor az jsgrk igyekeztek minl hamarabb eljuttatni tudstsaikat a lapok s hrgynksgek szerkesztsgeibe. Budapesten a beavatottak rvn itt-ott mr szbeszd trgya volt a dntbri tlet tartalma, amikor Imrdy Bla este 21:21-kor a Magyar Rdi mikrofonja el lpett s hozzfogott a kormny ngy perces rdiszzatnak felolvasshoz.

A megllaptott hatrvonal vgl 11.927 km2-t adott vissza Magyarorszgnak, s e terleten a december kzepn vgrehajtott sszers 1.041.401 lakost tallt, ebbl 879.0007 (84,4%) volt magyar, s 123.864 (11,9%) szlovk anyanyelv. Hazatrt Magyarorszghoz Kassa, Rozsny, Ungvr, Munkcs, Beregszsz, Romaszombat, rsekjvr, Komrom, Lva s Losonc. November 5-10. kztt a honvdsg csapatai megkezdtk a csehszlovk csapatok ltal kirtett terletek tvtelt. November 7-n Horthy csapatai ln visszafoglalta Komromot, Jzsef kirlyi herceg pedig Prknyra. November 10-n Horthy a magyar honvdsg ln risi pompval vonult be Kassra. (Fontosabb bevonulsok mg: November 6.: Kirlyhelmec, Bodrogkz; november 7.: Torna, gyalla; november 8.: rsekjvr, Krasznahorka, Rozsny; november 9.: Lva, Losonc, Flek, Beregszsz; november 10.: Ungvr, Munkcs).
Minden felszabadtott vrosban zgtak a harangok, az utakon boldogsgtl zokog emberek trdepeltek s honvdeink virggal bortott utakon lpdeltek. A csehek trtnelmi hagyomnyaiknak megfelelen nem mertk vllalni a fegyveres harcot. Korszeren gpestett, pnclosokkal teletzdelt alakulataik nagy csrmplssel takarodtak ki a bitorolt terletekrl. Ez volt az a pillanat, amikor lmodni mertk Magyarorszg feltmadst.
Felhasznlt irodalom:
Kapcsold kpgalrik

Bevonulsos gyjtemny: 80 ttel
|