
Az els vilggst kveten knyszeren ratifiklt trianoni bkedikttum minden fronton elszigetelte a klvilgtl Magyarorszgot. A szerzds katonai vonatkozs rendelkezsei a tbbi fejezethez hasonlan rendkvl szigornak bizonyultak: 35.000 fben maximalizltk a hadsereg ltszmt, a tisztikar llomnyt s a hadktelezettsget is megtiltottk. Az elcsatolt terletek katonai ton trtn visszaszerzse azonban a magyar politikai s katonai elit ddelgetett lma maradt, aminek gyakorlati vonatkozsai az 1939. vi krptaljai s az 1941. vi dlvidki manverek sorn plasztikusan meg is mutatkoztak. Az orszg krl nyltan magyarellenes llel fond kisantant hl azonban nhny esztend erejig klpolitikai elszigeteltsgre krhoztatta haznkat; a kisantant esetleges tmadsa pedig lland harckszltsget ignyelt. Vgl az sem bizonyult rdektelen szempontnak, hogy a magyar trtnelem vrzivataros szzadai sorn a hon katonai vdelme segtett megakadlyozni azt, hogy a herderi jslat beteljesljn s a magyarsg elvesszen a szlvok (vagy ms nci) tengerben. Mindezekre figyelemmel a mestersgesen elsorvasztott magyar hadsereg "elretolt helyrsgeknt" 1921-ben megalaktottk az orszgos ifjsgi testnevelsi mozgalmat, ismertebb nevn a leventt.
A katonai oktats s a testnevels szksgessgnek ignye azonban mr jval korbban, a dualizmus idejn megjelent (1868. vi XXXVIII. trvnycikk). A Nemzeti Falanx mozgalom tulajdonkppen a leventemozgalom "archetpusnak" is tekinthet: ez a szervezds megyei, jrsi s kzsgi szinteken prblta volna a falusi ifjsg testnevelst megoldani. Mg az els vilghbor kitrse eltt, 1913-ban hozta ltre a Valls-s Kzoktatsgyi trca az Orszgos Testnevelsi Tancsot (OTT), amely lnken kvetelte az ifjsgot tmrt honvdelmi egyesletek ltrehozst.
Az sszeomls, majd a trianoni oktrojlt bke elfogadsnak kiknyszertse utn, 1920-ban Karafith Jen nemzetgylsi kpvisel (ksbb Budapest szkesfvros fpolgrmestere) indtvnyozta, hogy a fiatalok testnevelst az llam trvnyi ton biztostsa, a "fejlett, ntudatos, intelligens s hazaszeret nemzedk" kinevelse rdekben, mely nlkl "a nemzet s a jv nagy feladatait meg nem oldhatjuk." A javaslattal egy idben Bldy Alajos, az ifjsg honvdelmi nevelsnek s testnevelsnek ksbbi orszgos vezetje szintn 1920-ban egy tervezetet fogalmazott meg Testnevels-honvdelem cmmel, melyben az ifjsg testedzst a honvdelem egyik tartpillrnek nevezte.
A magyar nemzetgyls az 1921. vi LIII. trvnycikkel alkotta meg a testnevelsrl szl trvnyt, amely tbbek kztt szablyozta a testnevelsi fiskola ltrehozst, a Nemzeti Stadion felptsnek tervt, minden ezer fnl tbb munkst foglalkoztat vllalat keretben a ktelezen alaktand sportegyesleteket, illetve ltrehozta a leventemozgalmat. (A trvny egybknt nem tl terjedelmes, mindssze 11 -bl ll.) Vitz Kudriczy Istvn ezredes (ksbb a leventk orszgos parancsnoka) a trvny mltatsa sorn kiemelte, hogy a trianoni bkeparancs "korrekcijra" a leventeintzmny vllalkozott, amikor "a bezrt laktanykbl kiszorult s a honvdzszlktl gonosz szndkkal tvol tartott ifjsgunk katons szellem nevelst s kikpzst" patronlta.

A mr emltett trvny s annak vgrehajtsi rendelete (a Valls-s Kzoktatsgyi Minisztrium 9000/1924. szm rendelete) minden 12 s 21 v kztti fi szmra ktelezv tette a lakhelyn alaktott leventeegyeslet foglalkozsain trtn heti kt, majd ngy rban trtn rszvtelt, amennyiben nem jrt rendszeres testnevelst biztost kzp-vagy felsfok oktatsi intzmnybe. A teleplseknek lajstromot kellett vezetnik a leventekteles kor fiatalokrl, gy ellenrizni tudtk a foglalkozsokon val rszvtelt, az igazolatlanul hinyz gyermekek felmenit pedig slyos pnzbrsggal sjtottk.
A levente intzmnynek f clja a trvny hatlya al es fiatalok szmra a fizikai nevels biztostsa volt, amely a gyakorlatban a katonai szolglatra ksztette fel ket s nemzeti, valamint vallsi szellemisget volt hivatott plntlni beljk. A leventeszervezet irnytsa ennek megfelelen duplikldott: egyrszt a kz szmra is nyilvnosan, az Orszgos Testnevelsi Tancs gisze alatt ellenrizte az oktatsrt felels minisztrium, msrszrl a rejtett katonai szervezett a mozgalom tbornoki rang trselnke igazgatta, gy a Honvdelmi Minisztriummal is kapcsolatban llt. A ketts irnyts azrt is lnyeges volt, mert a Nemzetek Szvetsge (amelynek tagsgra ekkor mg csak aspirltunk, de a szervezet figyelemmel ksrte a legyztt kzponti hatalmak tevkenysgt) elvrsai miatt nem lehetett kifejezetten a honvdelmi trca irnytsa al rendelni a szervezetet.

A levente szervezet a nevt rpd-hzi Levente hercegrl kapta, aki a XI. szzad sorn nem kis szerepet vllalt a magyar hadsereg megszervezsben.

A leventekteles kor fiatalokat klnbz korcsoportok alapjn osztottk be. A 12-14 vesek kzl kerltek ki a leventeaprdok: szmukra a sport s az erklcss, vallsos, nemzeti szellemben trtn nevels brt prioritssal. A msodik korcsoportba a 15 s 17 v kztti ifjleventk kerltek: k mr alaki s alapfok katonai nevelsben is rszesltek. Vgl a harmadik szegmensbe tartoztak a 18 v feletti leventelegnyek, akik mr harcszati kikpzst is kaptak, illetve menetgyakorlatot folytattak. A klnbz korcsoportok vgn a leventknek leventeprbt kellett tennik, amely a kvetkez "rszvizsgkbl" tevdtt ssze: a leventetudnivalk s a levente szolglati szablyzat ismerete, lvszet, trkpismeret, katonai s honpolgri alapismeretek.

A heti foglalkozsok rendszerint a helyi sportplykon zajlottak, ha pedig ilyennel az adott telepls nem rendelkezett, akkor a faluszli legelkn gyakorlatoztak. Mindenhol kialaktottk a lteret; a ktelez lvszet mellett fakultatv sportg volt a lovagls, az szs, az evezs, a kerkprozs, a birkzs, klvvs. A kikpzsben a gyakorlati gpismeretek is helyet kaptak. A leventk jrtassgot szerezhettek a turisztika, a csapatsportok, a mentszolglat s a tzolts tern is.
A mozgalom igazi fellendlse az 1920-as vek kzeptl indult meg, amikor a leszerelt katonatisztek mellett a helyi rtelmisg (tisztviselk, tantk, jegyzk, papok) s a Horthy Mikls Kormnyz ltal letre hvott Vitzi Rend vidki tagjai is bekapcsoldtak a szervezsbe.
A mozgalomban centrlis jelentsggel brt az n. levente tzparancsolat, a fogadalom (szvege: "Fogadom, hogy teljestem leventektelessgeimet, melyekkel Istennek, Hazmnak s honfitrsaimnak tartozom!"), a ksznts (Szebb-Szabad-Ers-Becsletes-Boldog Jvt!, amire a vlasz: Adjon Isten!), az istentisztelet s az nneplyeken val rszvtel:
-
mrcius 15-e: az 1848-as forradalom nnepe;
-
mjus utols vasrnapja: a hsk nnepe s a vilghborra val emlkezs napja;
-
jnius 18-a: Horthy Mikls szletsnapja;
-
augusztus 20-a: Szent Istvn nnepe;
-
oktber 6-a: az aradi vrtank emlknnepe;
-
december 6-a: Horthy Mikls nvnapja
Az intzmny termszetesen nem maradt kritika nlkl a baloldali ellenzk rszrl: a szocildemokratk s a liberlis demokratk kifogsoltk, hogy a levente mozgalom radiklis jobboldali s militarista attitdt plntl a fiatalokba. Malasits Gza szocildemokrata nemzetgylsi kpvisel pldul a kpviselhz 1927. mjus 16-i lsn kijelentette, hogy flti a fiatalsgot "azoktl az erklcsktl, amelyeket ottan (mrmint a leventemozgalom keretei kztt-a szerk.) a gyermekekbe belecspgtetnek. (...) Ma pldul divatban van a fasizmus. Tessk megnzni, mr Kutyabrgzdn is utnozzk a fasisztkat, kezdik a kezket emelgetni. Ltunk harcszati gyakorlatokat, fasiszta mkkat mindennap a leventknl, de komoly, mlyrehat kzdelmet a npbetegsgek ellen, az alkoholizmus ellen nem igen tallunk." Szerencsre az ilyen lesjt, rosszindulat vlemnyek marginlisnak mutatkoztak a korszakban.

A vilghbors kszlds szele a leventeintzmnyt is megrintette. 1938. mrcius 5-n jelentette be Darnyi Klmn miniszterelnk Gyrtt a hadseregfejlesztst clz gyri programot, illetve ugyanezen vben ktttk meg a bledi egyezmnyt, melyben a kisantant llamok elismertk Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgt. 1938-tl kezdden a leventemozgalomban mr nyltan vett rszt a hadsereg, a szervezet lassan katonai irnyts al kerlt.
A levente tzparancsolat
1) A levente megtartja fogadalmt.
2) A levente Istenfl s vallsos ktelessgt teljesti.
3) A levente szereti hazjt, a Nemzet hagyomnyait s hseit tiszteli, s nmagban a harcos ernyeket neveli.
4) A levente h az llamfhz, a trvnyeket s a hatsgok rendelkezseit tiszteletben tartja.
5) A levente szereti a szleit s ragaszkodik a csaldjhoz.
6) A levente elljrinak s feljebbvalinak bizalommal s szvesen engedelmeskedik.
7) A levente lovagias, megbecsli, segti leventebajtrsait s magyar testvreit.
8) A levente nemesti lelkt, polja s edzi a testt, harcra kszl.
9) A levente jellemes, jzan let s vidm, mindig igazat mond, a fellpse ntudatos, katons s fegyelmezett.
10) A levente vja s gyaraptja a nemzeti vagyont, a Hazjrt magyar becslettel l, tanul, dolgozik s kzd.

1939-ben az Orszggyls elfogadta az j honvdelmi trvnyt (1939. vi II. tc.), amely vltozst jelentett a leventk letben is. A trvny a teljes iskolai ifjsg vonatkozsban ktelezv tette a leventeszolglatot (fggetlenl attl, hogy jrtak-e rendszeres testnevelst biztost iskolba), illetve nkntes belps mellett a 10-19 esztends honlenyok eltt is megnyitotta a leventeszervezetet. A lenylevente-egyesletek ltrehozst formlisan a Valls-s Kzoktatsgyi Minisztrium ltal kibocstott 9800/1943. szm rendelet tette lehetv. Eszerint a lenylevente-mozgalom clja az volt, hogy "a lenyifjsgot a hagyomnyos ni ernyek szellemben val nevels tjn a haza s a csald szolglatra, klnsen pedig a magyar anya feladataira s a honvdelmi szolglatra elksztse." Az 1943-ban ltrehozott Lenyleventk Orszgos Kzpontja vezetje Kokas Eszter orvos, egyetemi magntanr, testnevelsgyi tancsos lett.
Az 1941 nyarn a Honvdelmi Minisztriumon bell "a testnevelsi s sport vonatkozs gyek intzsre" konstitult VIII. fosztly szervezte a leventk katonai elkpzst, a csoport al rendelve a levente egyesleteket.
A msodik vilggs ideje alatt a leventeintzmny a legnagyobb magyar ifjsgi szervezetnek bizonyult. A leventeegyesletek Solymossy Ulszl vezrrnagy adatai szerint mintegy 1.300.000 tagot szmlltak. A nyilasok trnyersre figyelemmel egy 1942. vi leventerendelet leszgezte, hogy "a leventekteles ifj, tekintet nlkl a korra, semmifle politikai tevkenysget nem fejthet ki."
A nyilas hatalomtvtel utn a Szlasi-rezsim a 14-20 v kztti fiatalokkal tlttte fel hungarista lgiit, gy nem egy levente vett rszt a Budapest bevtelrt foly harcokban. A menekl nyilasok nem kmltk a leventket: tbb feljegyzs szerint is kegyetlenl bntak velk, annak ellenre, hogy ekkor hadra foghat magyar frfit mr nem nagyon talltak. Elfordult, hogy a nyilas parancsnokok agyonlvssel fenyegettk meg, vagy kivgeztk a szkni prbl leventket, bntalmaztk ket, vagy a lbujjaik kz g paprt helyeztek el.
A hadifogolytborokba kerlt leventk klvrija azonban a hbor vgeztvel sem rt vget: az amerikai s brit znban munkra fogtk, a francia vezetben pedig heztettk s az idegenlgiba soroztk be ket. 1945 szn Pozsony krnykn a csehszlovk fegyveresek szmos leventt agyonlttek, a Magyarorszgra visszatrk nagy rszt pedig a Gulg gyjttboraiba deportltk a szovjet csapatok.
Az Ideiglenes Nemzeti Kormny az 529/1945. szm miniszterelnki rendelettel feloszlatta, illetve betiltotta a leventeintzmnyt. A leventeegyesletek vagyont elkoboztk, majd sztosztottk az akkor mkd prtok kztt (!), a leventevezetket pedig npbrsgok el lltottk. Tbbket brtnbe vetettk vagy internltk: Bldy Alajos vezrezredest pldul els fokon hallra tltk, amit kegyelembl ksbb letfogytiglani knyszermunkra vltoztattak. A lassan formld "npi demokratikus" rendszer leventkhez val hozzllst hen reprezentltk Rkosi Mtys szavai: "Mindenki tudja, hogy a nmet fasisztk s a nyilas banditk milyen komolyan bele tudtak nyomulni az ifjsg soraiba. Bns ebben a tekintetben elssorban a Horthy-rendszer, amely a leventzsen, az iskolai oktatson keresztl mlyen beleplntlta ifjsgunkba a reakcit, a szabadsgnak s a sajt nptmegeknek a megvetst."
Maradt teht a vae victis s a kollektv bnssg elvnek a leventkre trtn kiterjesztse, annak ellenre, hogy szmos kisnyilas vedlett t a Magyar Kommunista Prt ltens helyeslse mellett kommunista uniformisba...
Tovbbi plaktok:

I. s II. vilghbors plaktok: 100 ttel
Forrsok:
|