
SzloVKUUM. Elsre taln furcsnak tnhet ez a mestersgesen sszeeszkblt szkapcsolat. A vkuum latinul az ressg, az r, a semmit sem tartalmaz trtartomny neve. Az nll ltre krhoztatott Szlovkia pedig lgres trben mozog letre galvanizlsa ta. Illzikba ringatja magt, Glit szerepben tetszeleg s politikusainak kros cesaromnija, nagyzsi hbortja prblja sszefogni azt az rt, amit ma Szlovkinak neveznek, de amely teret valjban mg mindig a felvidki llek tlti be. A trianoni temetetlen halott, a szlovk brnd s illzi nem rezheti magt otthon Szlovkiban. Nem teheti, mert a Felvidk a magyar nemzet szerves rsze, s kiszakthatjk br ezt az letfontossg szervet a nemzet testbl, lelkileg mindig annak rsze marad! Ezrt nem rezhetik magukat otthon a szlovk impertorok s dntshozk, ezrt tart 1918-tl napjainkig a felvidki magyarsg klvrija. (Fenti lltsaink igazolsra lljanak itt Wass Albert gondolatai az otthonrl.)
Otthon az, ahova hazatrsz. Ahol valaki vr este. Ahol ismered a fal kopsait, a sznyeg foltjait, a btorok apr nyikorgsait. Ahol gy fekszel le az gyba, hogy nem csak alszol, hanem pihensz. Nem csak pihensz, hanem kipihened magad. Kipihened az letet, az embereket, mindent. Ahol otthon vagy, az az otthon. Nem kell hozz sok. (...) Van egy gy, amiben alszom, egy szk, amire lelk, egy klyha, ami meleget ad. s hogy ebben a krlttem lv szles, nagy s furcsa vilgban ez a kis hely nem idegen s ma az enym. Jl rzem magamat benne, ha kinzek az ablakon s kint esik az es, vagy svlt a szl. s hogy ha ide este bejvk, meglelem azokat, akik mg hozzm tartoznak. Ez az otthon. (...) (Wass Albert: Otthon) ||
|
 |
Az ezerves Magyarorszg megcsonktst a szlovk lakossg, de mg a szlovk politikusok sem kvntk soha. A terletszerzs gondolata a cseh szrmazs Edvard Bene s klikkje agybl pattant ki. Bene s Masaryk vezetsvel a nyugati cseh emigrci 1916 szre dolgozta ki a trtnelemhamiststl sem mentes propagandaprogramjt, amelynek szintzist Bene Zzztok szt Ausztria-Magyarorszgot cm knyve adta. Csehszlovkit a trtnelmi Bohmibl (Csehorszg, Szilzia, Morvaorszg) s a magyar Felvidkbl akartk ltrehozni.
A szlovk szrmazs, a magyarorszgi trvnyhozsban kpviselknt tevkenyked Milan Hoda - mit sem tudva a csehek terveirl - 1918. december 6-n megllapodott a magyar kormnnyal, hogy az etnikai hatr mentn, azaz a Pozsony-Bazin-rsekjvr-Losonc-Kassa-Tketerebes vonaltl szakra mond le a magyar fl a terlet kzigazgatsrl. Bene s Masaryk praktikinak ksznheten azonban Clemenceau az etnikai hatrtl jval dlebbre hzta meg az j hatr vonalt. December kzepn a cseh hadsereg megkezdte a Felvidk megszllst A hnap vgre uralmuk al hajtottk Kasst, 1919. jvre pedig Pozsonyt is. A Felvidk visszaszerzsre - kizrlag a proletr internacionalizmust hirdet kpzeteik terleti kiterjesztse rdekben - a magyar Tancskztrsasg tett ksrletet, tmeneti sikerekkel. Errl az akcirl bvebben a "Trianon, 1920" cm menpontunkban olvashatnak.
Az jdonslt csehszlovk llam urai azonnal hozzlttak az ltaluk nemkvnatosnak minstett "kisebbsgek" asszimilcijhoz s ellehetetlentshez. Bene politikai "krdjt" ekknt fogalmazta meg:
n nket, magyarokat a pokolra fogom kldeni! (Edvard Bene szavai Eckhart Ferenchez - Idzi: Mrai Sndor) ||
|
 |
Az idegenbe rekedt felvidki magyarsg a demokrcia larcban tetszelg csehszlovk llami imprium alatt mr az 1918-1938 kztti hsz ves peridusban is a diktatrk mkdsi mechanizmusait idz szlovakizcinak volt kitve. Nehz rekonstrulni, mennyi atrocits is rte ket kt vtized alatt, mindenesetre egy 1937-es vknyv is hen illusztrlja szenvedseiket. Az j Hrek, a Prgai Magyar Hrlap, a Szepesi Hrad, a Barzda s a Magyar Krpti Hrlap tartozott azon kevs sajtorgnum kz, amelyek mkdst a benei politika megtrte. Jellemz, hogy ilyen s ehhez hasonl szalagcmek fordultak el ezen lapok hasbjain: "Petfi szobrt kilakoltattk a tehnistllbl, most egy kfarag mester raktrban van darabokra sztszedve", "A magyar kultra leszlsval nnepelte a nyitrai j polgrit a minisztrium hivatalos sznoka", "Magyar srelem a munkcsi katolikus templomban", "A magyar tantsi nyelvet kihagytk az ungvri iskolbl", "A sznmagyar Nagykvesden s Szdalmson megkezdte mkdst a szlovk iskola".
A Felvidk j urai hamar hozzlttak a memlkekben s kulturlis trgyakban gazdag Felvidk vezredes magyar emlkeinek eltvoltshoz is. A pozsonyi Mria Terzia-szobrot (Fadrusz Jnos alkotst) 1921-ben dntttk le s robbantottk fel a szlovkok, annak tredkeit a pozsonyi magyarsg vtizedeken keresztl volt knytelen rejtegetni. Ennl sznalmasabb esetek is megtrtntek, amikor pldul 1919-ben Klofac cseh miniszter a pozsonyi Szent Mihly templomban sajt kezleg ronglta meg Ferenc Jzsef dombormvt. A cseh lgionriusok trtk szt a dvnyi ezredves emlkmvet, az rpd-kori vitz szobrval egytt. A pozsonyligetfalui Petfi-szobrot szinte vente ronglta meg a szlovk lakossg, Kassn eltvoltottk a Honvd-szobrot, rsekjvrott Kossuth Lajos, Rkczi Ferenc, Czuczor Gergely s Bercsnyi Mikls szobrait becstelentettk meg, Nyitrn eltvoltotak egy Szz Mria szobrot, sztzztk a Zobor-hegyi millenniumi emlkmvet, Pstynben Erzsbet kirlyn szobrt rongltk meg, Losoncon s Rozsnyn felrobbantottk a Kossuth-emlkmvet. Krasznahorkn "ismeretlen tettesek" trtek be az Andrssy-mauzleumba. A sort hosszan lehetne folytatni. "Lednttt szobrok" menpontunkban megtekinthetik a Krpt-medencben megsemmistett emlkmveket.
Az els vilghbort lezr bkerendszer lttn a francia Foch marsall azt jsolta, hogy a bkedikttumok mindssze hsz vre szl fegyversznetet jelentenek. Nem tvedett sokat. A status quo megvltozsval az nll ltre kptelenn vlt Csehszlovkia sorsa is megpecsteldtt. A felvidki magyarsggal szembeni bnsmd s a kisebbsgi lt ellehetetlentse is nagyban hozzjrult ahhoz, hogy ez a mestersges llam 1938-ra klpolitikailag teljesen izolldott, elszigeteltt vlt. A nmet, olasz, brit s francia rszvtellel zajl mncheni konferencin (1938. szeptember 29-30.) els zben mondtk ki a verdiktet a csehszlovk llam felett, majd ezt kvette november 2-n az els bcsi dnts kihirdetse, amely a Felvidk magyarlakta dli svjt visszajuttatta az anyaorszghoz. A dntsrl bvebben a "Felvidk, 1938" cm menpontunkban olvashatnak.
1939. mrcius 14-n jtt ltre az els "nll", "szuvern" Szlovkia, mely a valsgban sokkal inkbb Hitler bbllamaknt funkcionlt. Tuka kijelentette, hogy a szlovk vazallus llam megtrsvel a "Harmadik Birodalom a trtnelemben elszr elismerte a szlovk np mltsgt, amely ezrt rk hlval tartozik. Hsget hsgrt." A tbbprtrendszert Tiso hamar felszmolta, nhny hnappal a megalakulst kveten mr csak a Nemzeti Egysgfront (SSNJ) mkdhetett s a trvnyhozsban is mindssze egy magyar kpvisel, Esterhzy Jnos grf jelenltt engedlyeztk.
A Jozef Tiso s Vojtech Tuka uralma alatt tartott magyarsg helyzete nem javult, st tovbb romlott. A Szentszk pozsonyi kpviseljnek szavaival lve:
Az rltek pedig ketten vannak: Tuka, aki cselekszik s Tiso (...), aki - papknt - mindezt hagyja! ||
|
 |
A zsid-s magyarfbiban mg Tist s Tukt is fellmlta Alexander Mach belgyminiszter,aki egyben a fasisztoid Hlinka-grda vezeti tisztsgt is betlttte. A grda jelszava a kvetkez volt: "Csehek Prgba, zsidk Palesztinba, magyarok zsiba", ami mindent elmond soviniszta elkpzelseikrl. A magyarellenes pogromokrl s a Hlinka-grda kegyetlenkedseirl bvebben az "Ellensgeink" cm menpontban olvashatnak.
A felvidki magyarsg klvrija azonban csak ekkor kezddtt el igazn. 1945 tavaszn nagyrszt a szovjetekkel egyttmkd csehszlovk emigrci hatrozta meg a Felvidk hbor utni sorst. Bene 1945. prilis 4-n, Moszkvbl rkezett Kassra, ahol ismertette a "kassai kormnyprogram" nven hrhedtt vlt, a legvadabb totalitrius diktatrk mdszereit is kenterbe ver dokumentumot.
A jogllami s demokratikus elveket felrgva, a trtnelemben szinte plda nlkli mdon a Felvidken l magyar s nmet kisebbsget tettk felelss a vilghbor kirobbantsrt, s a kollektv bnssg letidegen s jogellenes elvt alkalmazva fosztottk meg az emltett npessget llampolgrsguktl, fldjeiktl, ingsgaiktl s szlfldjktl. A Bene ltal is szerkesztett iromny VIII. pontja a kvetkezket rgztette:
A cseheknek s a szlovkoknak a nmet s magyar kisebbsggel kapcsolatos szrnysges tapasztalatai - hiszen a kisebbsgek nagyobbrszt a kztrsasg ellen irnyul hdt politika engedkeny eszkzeinek bizonyultak, s kzlk elssorban a csehszlovkiai nmetek knlkoztak fel a cseh s szlovk nemzet elleni megsemmist hadjratra - a megjtott Csehszlovkit mly s vgleges beavatkozsra knyszertik. (A kassai kormnyprogram VIII. pontja) ||
|
 |
Benenek a Npszvetsg lsn egy vtizeddel korbban elhangzott - s fentebb idzett szavai - ezt kveten vres valsgg vltak. Ennek nyitnyaknt -amint arrl a magyarorszgi "Vilg" cm orgnum is beszmolt - magyarellenes hangulatot sztottak a csehek s szlovkok: "A kassai hatsgok november 11-n a vros diksgt magyarellenes tntetsekre rendeltk ki. A kassai ifjsg a reggeli rkban tntetst rendezett. A menet ln fehr lovon Horthy Mikls kpmst vittk. Az ifjsg magyarellenes jelszavakat kiablt s kvetelte a szlovkiai magyarok kiteleptst."
A Magyar Nemzet rta: "A csehszlovkiai rendelkezsek, amikor a faji szrmazs, st mg csak nem is a faji szrmazs, hanem a npszmllsi vallomsok anyanyelvi adatai alapjn llaptanak meg kollektv felelssget, tagadhatatlanul olyan zek, mint hogyha a faji szupremcia knyrtelen irthadjrata folyna tovbb. (...) Ha a Tiso-fle Szlovkia tmogatsa, a hivatalvisels, vagy gazdagods lenne a politikai kritrium s nem a faji szrmazs, gy az esemnyek minden ismerje ki mern mondani az tletet, hogy az 1938-as hatrokon tl a szlovksg nagyobb szzalknak kellene elszenvedni most a fld-s vagyonelkobzst, mint a magyarsgnak."
A fasisztoid szjz Bene-dekrtumok kzl az 5. szm elnki dekrtum 4. -a kimondta, hogy "llami szempontbl megbzhatatlannak kell tekinteni a nmet vagy magyar nemzetisg szemlyeket." Ezzel megkezddtt a magyar holocaust, a felvidki magyarsg deportlsa s hontalann ttele, amelyrl bvebben a "Magyarellenessg" cm menpontban olvashatnak. A Bene-dekrtumokrl Robert Fico szlovk kormnyf 2009. oktberben kijelentette, hogy azok "megkrdjelezhetetlenek". A szlovk trvnyhozs kt vvel korbban, 2007. szeptember 24-n hatrozatban rgztette a dekrtumok "rinthetetlensgt".
1949-re a szovjetizldott csehszlovk "j rend" knyelmesen berendezkedett, - Tamska Pter szavaival lve - "sikerrel tvzve a germnoktl tanult rasszizmust a sztlinizmussal." Ehhez tudni kell, hogy az 1948. februri kommunista llamcsny utn Klement Gottwald j kormnyt alaktott, majd Bene llamf lemondatsa utn tlttte be ezen posztot is. letre hvtk a Megbzottak Hivatalt, amelynek feladata a Dl-Felvidk s a kt nagyvros, Pozsony s Kassa szlovkostsa volt.
Az 1970-es vektl a magyarsg asszimilcijt az iskolagy visszafejlesztse s a fktelen urbanizci szolglta: a nem kzpontinak nyilvntott teleplseket ptkezsi s fejlesztsi tilalommal sjtottk. A dl-felvidki vrosok szinte kizrlag magyarok lakta trtnelmi rszeit "vrosrendezsi" rggyel megbontottk, a bsi vzlpcs pedig 58 magyarlakta teleplst rintett. A magyarok lakta vrosok lakossgi arnya a nagyarny beteleptseknek ksznheten megbomlott, s a szlovkok lassan fellkerekedtek... A hetvenes vek msodik felben megksreltk felszmolni a magyar nyelv oktatst, amely 1984-ben s 1988-ban ismt napirendre kerlt. A magyarsg jogairt szt emel Duray Miklst kt zben is brtnbe zrtk. Az llamvdelmisek (estebkok) rendszeresen zaklattk a nyitrai magyar fiskolsokat, Pozsonyban pedig magyarellenes tmadsra sztnztk a szlovk szlssgeseket.

1993. janur 1-jn Csehszlovkia felbomlott, s megalakult a Szlovk Kztrsasg, melynek elnke Michal Kova lett, a miniszterelnk azonban az 1992-es vlasztsok gyztese, a soviniszta Vladimr Meiar maradt. A Szlovk Kztrsasg nemzetllamknt definilta magt, s kiss komikusan Cirill s Metd, valamint Nagymorvia szellemi lettemnyeseknt hatrozta meg magt alkotmnya preambulumban.
Az 1994-es vlasztsokat ismtelten Meiar prtja, a Demokratikus Szlovkirt Mozgalom (HZDS) nyerte meg, s a kabinet megalaktsa rdekben a formci koalcira lpett a szlssges, idegengyll s soviniszta Szlovk Nemzeti Prttal (SNS), valamint a baloldali populista Szlovkiai Munksszvetsggel (ZRS). A ciklust autoriter kormnyzsi mdszerek, s a soviniszta, magyarellenes politizls jellemeztk. A kztrsasgi elnk jogkrt megnyirbltk, az orszg fokozatosan szigeteldtt el politikailag. Az 1995-ben elfogadott els nyelvtrvny a szlovk "llamnyelv" vdelmben, magyarellenes llel rdott. A kilencvenes vek kzepn eltrbe kerltek a kormnyzat ltal is tmogatott extrmista, idegengyll nzetek. A magyarsg ltal lakott teleplsek helysgnvtblit sszefirkltk, a kzterleten magyarul megszlalkat pedig folyamatosan vegzltk, szidalmaztk. Az 1996-os kzigazgatsi reformot is a magyarellenessg motorja hajtotta: a kzigazgatsi hatrok trajzolsa szak-dl irny megyk ltrehozsval akadlyozta meg, hogy a Csallkz s Mtyusfld terletn l magyarsg egy kzigazgatsi egysget alkothasson.
Az jabb vlasztsok eltt, 1998-ban a Magyar Polgri Prt, a Magyar Keresztnydemokrata Mozgalom s az Egyttls Mozgalom egyeslsvel jtt ltre a felvidki magyarsgot egysgbe forraszt Magyar Koalci Prtja, amelynek vezetje Bugr Bla lett. A Dzurinda jobboldali politikus vezetsvel felll kabinet rszesv lett az MKP is. Ebben a ciklusban lett kztrsasgi elnk Rudolf Schuster korbbi kassai polgrmester, a Polgri Egyetrts Prtjnak vezetje.
A 2006-os vlasztsok nyomn egy furcsa, extrmista-populista koalci kezbe kerlt a Felvidk irnytsa: a baloldali-populista Smer vezre, Robert Fico a soviniszta Jn Slota s Vladimir Meiar prtjaival alakthatott kormnyt. Slota s Fico tnykedst klnsebben nem kell rszleteznnk: erre az idszakra esett a (msodik) nyelvtrvny elfogadsa, Slyom Lszl magyar llamf Rvkomrombl trtn kitiltsa, a trianoni bkedikttum trvnyi szinten val "rinthetetlenn" nyilvntsa, s az llampolgrsgi trvny, tovbb az alkotmny mdostsa, amelynek rtelmben ha egy szlovk llampolgr felveszi egy msik orszg llampolgrsgt, automatikusan elveszti a szlovkot. A szlovk ssztznek ksznheten az MKP a 2010-es vlasztsok nyomn kiesett a trvnyhozsbl, a Bugr Bla vezette, szakadr kpviselkbl verbuvld Most-Hd pedig parlamenti tnyezv lett.

A 2010-tl felll jobbkzp kabinet kormnyfje a keresztnydemokrata Iveta Radiov lett. A kabinet krl mindazonltal hamar elfogyott a leveg: 2012 prilistl ismt Fico tlti be a miniszterelnki pozcit, immron nlklzve a trvnyhozsbl kimaradt populista prtok tmogatst.
Forrsok:
-
Az j Magyarsg vknyve, Budapest, 1938
-
Gulys Lszl: llamalaptk. (Cseh)Szlovkia szletse, in Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam 3. szm
-
Kollai Istvn: Hbors bnsk Kelet-Eurpban: igazsgttel Szlovkiban, in Mltkor.hu, 2006. december 22.
-
Szraz Mikls Gyrgy (szerk.): Jaj, hol a mltunk? A Trianon-jelensg. Helikon Kiad, Budapest, 2005
-
Jeszenszky Gza: A Csallkz elvesztse, in Rubicon, 2005/6. szm
-
Kiss Balzs: A fggetlen Szlovkia trtnete, in Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam 3. szm
-
Magyar Katolikus Lexikon
-
Magyar Nemzet, 1945. jnius 27.
-
Magyar Virtulis Enciklopdia
-
Szarka Lszl: A Bene-dekrtumok. Szlv nemzetllam, kisebbsgek nlkl, in Rubicon, 2005/6. szm
-
Szentestette a szlovk parlament a Bene-dekrtumokat - politaktika.hu
-
Tamska Pter: Kt np kt csillagzat alatt, in Trianoni Szemle, I. vfolyam 2. szm, 2009. prilis-jnius
-
Vilg, Budapest, 1945. november 23., pntek
-
Wass Albert: Otthon
|