"Percre se feledd, hogy testvred
minden magyar, brhol is ljen.
sszetartsban rejlik csak er.
Ms ember fldjn nincs szmodra hely.
Flvilgot is befuthatod,
ms ember fldjn testvrtelen leszel,
s elfj a szl, mint ksza szi lombot,
ha nemzetedrl megfeledkezel!"
Wass Albert: Intelem

A Wass-csald nyolc vszzadon keresztl rendelkezett birtokkal Erdlyben, a Mezsgen, ezltal a legrgebbi nemes csaldokhoz tartozott, amely utbb a grfi titulust is megkapta. A csald a nemesi cmet mg Szent Lszl kirlytl kapta annak elismerseknt, hogy a csald egyik se, Buztfia Lb 1081-ben a kun betrs ellen harcol kirlyt egy felbszlt blnybiktl megmentette s a bikt beledobta a czegei tba. A csald birtokainak szma folyamatosan vltozott, de a birtok egszen a XX. szzadig megmaradt: ekkor Szentgothrd (Vasasszentgothrd) volt a csaldi birtok kzpontja, amelyet Wass Endre igazgatott, majd az 1930-as vek vgtl kivette a rszt a munkbl Albert is. A Wass-csald folytatta az erdlyi nemessg hagyomnyait mind a gazdlkods, mind a haza vdelme, mind a szocilis krdsek tern. A Wass-kastly nem csupn csaldi rezidenciaknt szolglt, hanem egyttal a vidki mveldsi let kzpontjaknt is. Ezt a feladatot a csald a trianoni dntst kveten is megprblta elltni.
A trianoni bkedikttum a csald letben is impriumvltst jelentett, amely vltoztatott a fennll tulajdonviszonyokon. Az erdlyi magyarsg drasztikusan j helyzetbe kerlt: a magyar szt felvltotta a romn, ez lett az utastsok s a parancsok nyelve. A hatalom egykori birtokosai is kiszolgltatott vltak az j rezsimmel szemben. Helyzetk slyossgt csak fokozta a demokratikusnak kikiltott agrrreform, amelynek sorn elkoboztk a magyar egyhzaktl s fldbirtokosoktl fldbirtokaik legnagyobb rszt s ezen fldeket a romnok kztt osztottk szt. A Wass-csald letben is hsba vg vltozsok kvetkeztek be: korbbi jltkhz kpest szinte fldnfutkk vltak. Msok kezbe kerlt erdeik jelents rsze is, amit egyarnt srelmezett Wass Endre s fia, Albert, mert mindketten szerettek vadszni.

A falu hangulatn is aptia lett rr. Az egykori romn jobbgyok a hatalom tmogatst maguk mgtt rezve btorodtak fel. A Wass-csald azonban nem trdtt bele a hirtelen vltozsba. vszzados tapasztalataikat tanulssal kombinlva maguk gazdlkodtak. A falusiak, ha nmi pnzhez kvntak jutni, a grfhoz szegdtek, vllalva a rigorzus s kemny kez, de igazsgos Wass Endre diktlta irnyt. Wass Endre a rendetlenked alkalmazottakat megbntette, vllalva a romn brsg el citls "diumt" is. 1918 utn a frontrl tisztknt visszatrt Wass Endre csak ekknt tudta biztostani sajt s csaldja meglhetst.
Wass Albert vilgkpre gy nagy hatssal volt a csaldi httrl szolgl mezsgi vilg s az erdlyi nemessg letmdjbl fakad lmnyek: sztl nyr elejig tartott a kolozsvri lt, majd nyron s sszel a csaldi birtokon tartzkodva csodlhatta a "korlttalan termszet vadvirgait". A szentgothrdi kastly, az si birtok csonka mivoltban is grandizus gynyrsge, a parkban sszegyjttt megannyi fa s cserje, az erd letvilgnak vltozatossga egy letre rnyomta blyegt majdani r termszettel val kapcsolatra, melynek rk szerelmese maradt.
1908. janur 8-n szletett a Kolozs megyei Vlaszton, grf Wass Endre s Losonczi Bnffy Ilona gyermekeknt. Wass Albert a kolozsvri reformtus kollgiumi tanulmnyokat kveten a gazdlkods tudomnyt abszolvlta a mosonmagyarvri, majd a debreceni Gazdasgi Akadmin. Romn hadktelesknt Bukarestben tlttte le katonai szolglatt, majd Nmetorszgban s a prizsi Sorbonne-on folytatott tanulmnyokat. Munkja elismersekppen 1944-ben a kolozsvri egyetem dszdoktorv avattk.
Wass Albert a ksbbiek sorn rt s nevelt, mikzben az erdlyi magyar trsadalom sszefogsnak egyik kataliztoraknt arra is gyelt, hogy a trianoni bkedikttum revzijrt tett fradozsok ne maradjanak eredmny nlkl s sikerljn vltoztatni a kisantant llamokban kisebbsgi ltre krhoztatott magyarsg sorsn.
Els irodalmi lmnye Selma Lagerlf Gsta Berlings saga cm romantikus regnye volt. Irodalmi plyafutst versek rsval kezdte, melyeket a Psztortz, az Ellenzk, majd az Erdlyi Fiatalok cm sajtorgnumokban publiklt. Els versesktete 1928-ban jelent meg Virgtemets cmmel Kolozsvrott. Msodik versesktete 1930-ban Feny a hegytetn cmmel jelent meg. Az 1932-ben megjelent A temet megindul cm sznmve magra irnytotta az erdlyi Helikon cm folyirat szerkesztinek figyelmt. Az irodalmi szrnyakat prblgat Wass Albert ksbb a helikoni rk trsasgnak tagja lett, melynek illusztris szemlyisgei tbbek kztt prily Lajos, Dsida Jen, Gulcsy Irn, Ks Kroly, Nyir Jzsef, Remnyik Sndor, Szab Dezs s Tamsi ron voltak.
Jellemz vilgnzeti felfogsa, a transzilvanizmus is ekkor forrott ki benne. A transzilvanistk az erdlyi magyarsg nll kln lelkisgt s jellemt tteleztk fel s ennek a kln karakternek a vizsglatval igyekeztek definilni az erdlyi llek fogalmt, amelynek elemei: az nll erdlyi trtnelem, az erdlyi tj szerepe s a klnleges tolerancia elve. A transzilvn ideolgia az erdlyi kultrk s npek sorskzssgnek gondozst tartotta cljnak.
Erdlyt s az erdlyi szellemisget Wass Albert mvei valsggal misztifikljk. Erdly Wass Albert szmra nem csupn egy fldrajzi egysg volt: minden jelkpezett, ami j s tisztessges a Fldn. Erdly a trtnelmi krzisek sorn mindig Magyarorszg utols mentsvraknt szolglt, a magyar kultra menedkeknt.
Vannak a vilgon szebb vidkek, magosabb hegyek, gazdagabb vizek, fnyesebb vrosok. De bksebb estk, szeldebb szellk, kkebb gbolt, sznesebb virgok, bksebb emberek sehol sincsenek Isten szabad ege alatt. De a hangsly a szabadsgon van. (Wass Albert: Erdly, a megnevezhetetlen er)||
|
 |
1934-ben jelent meg az Erdlyi Szpmves Ch gondozsban Farkasverem cm regnye, amely orszgosan ismertt tette nevt az irodalmi krk s a publikum eltt is. E regnyt a kor legnagyobb irodalmi kitntetsvel, a Baumgarten-djjal honorltk. Az indokols szerint a m "olyan trsadalmi kor-s krrajz, amely Erdly tragdijnak gykereit trja fel." Ksbbi elismersei kzl megemlthetjk a Klebelsberg-djat (1942), a Zrnyi Irodalmi Djat (1944). 1944-ben a Magyar Tudomnyos Akadmia tagja lett.
1934 utn a budapesti Rvai Kiad szinte ves rendszeressggel adta ki regnyeit. A Jnnek! cmmel 1940-ben megjelent knyve szak-Erdly Magyarorszghoz val visszatrsnek gynyr krnikja. A Jskk nnepelnek cmmel rt mve ugyancsak a msodik bcsi dnts apropjn szletett, de azoknak a magyaroknak a sorsra irnytotta a figyelmet, akik mg nem kerlhettek vissza az anyaorszghoz. Csaba cm munkjban (1940) pedig a trianoni generci tennivaljt fogalmazta meg, kitartsra buzdtva erdlyi honfitrsait: Csaba jelkpe a szilrd helytlls kritriumt jelentette.

A titokzatos zbak (1941) cm novellsktetben lete nhny emlkfoszlnyt villantotta fel az r. Mire a fk megnnek (1942) cmmel megjelent munkjnak tmja az 1848-49. vi szabadsgharc leverse utni idben jtszdik. 1943. vi, A kastly rnykban cm regnye mr Wass Albert sajt korban jtszdik. Az 1944 karcsonyra megrt, Tavaszi szl cm sznmvnek bemutatjt a nyilas llamhatalom betiltotta.
Wass Albertet nem kerlhette el a hbor szele. 1943-ban a keleti frontra veznyeltk zszlsi rangban, 1944 februrjban pedig mr Vaskeresztekkel felszerelkezve rkezhetett haza. A ksbbi hadmveletek sorn Erdlyben vette fel a harcot a romn s szovjet csapatokkal szemben. Kolozsvrrl trtn tvozsa utn egysgeivel egszen Sopronig harcolt a Vrs Hadsereg ellen, majd 1945 hsvtjn fiaival egytt knyszerlt elhagyni az orszgot. Ezzel emigrns rv s a nyugati magyar irodalom egyik emblematikus figurjv vlt. A Funtineli boszorkny (1947) cm mvt a bajororszgi Blaibach falucskban rta meg. 1947-ben Hamburgba kltztt, ahol hamarosan megszletett a tollbl az Adjtok vissza a hegyeimet! (1949) cm mremeke, amely igazi sikolyknt rzta fel bnult tespedtsgbl t vilgrsz magyarjait.
Urak, akik a vilg dolgait igaztjtok: adjtok vissza a hegyeimet! Bevallom szintn: nem rdekel sem a politiktok, sem a vilgnzeti krdseitek, sem nagyszabs elgondolsaitok, melyekkel az embermillik sorst rendezni kvnjtok. Nem rdekelnek az embermillik sem. Egy rdekel csupn: adjtok vissza a hegyeimet! Mert brmit is mondjanak a tudsok, a fisklisok s a katonk: azok a hegyek az enyimek. Mint ahogy n is hozzjok tartozom attl a perctl kezdve, hogy megszlettem a lbok alatt, abban a kis hzban, s k benztek hozzm az ablakon. Nem a telekknyv szerint voltak az enyimek, az igaz. De enyimek voltak Isten rendelse szerint, azltal, hogy ott szlettem s ott lettem emberr. Adjtok vissza a hegyeimet! (Wass Albert: Adjtok vissza a hegyeimet!)||
|
 |
Wass Albert a kommunista Romn Npkztrsasg szmra persona non grata-v vlt: a npbrsg koholt vdak alapjn ,tvolltben hallos tletet szabott ki vele szemben, gy soha nem trhetett vissza hn szeretett hazjba. Az r hnyatott nmetorszgi vei alatt a mese mfaja fel fordult: 1947-ben jelent meg a Tavak knyve cm mesje. letmvnek dnt rsze azonban mr az Amerikai Egyeslt llamokban szletett. Emellett 1962-ben megalaptotta az Amerikai Magyar Szpmves Chet (American Hungarian Literary Guid), majd a Floridai llami Egyetemen tantott nmet s francia nyelvet, valamint eurpai irodalmat s trtnelmet. Lakhelyl az Okala Nacional Forest terletn tallhat Astor villt vlasztotta, ahol hallig lt. Legnagyobb sikert elrt knyveit is ekkor rta meg: Ember az orszgt szln (1951), Kard s kasza (1974), Hagyatk (1985).

A romn hatsgok ekkor sem hagytak fel ldzsvel: 1979 szn Romnia hivatalosan krte Wass Albert kiadatst az Amerikai Egyeslt llamoktl, mely azonban elutastotta azt. Az r sajt elmondsa s kzvetlen krnyezetnek vallomsa szerint mg az 1970-es vekben is tbb mernyletet ksrelt meg ellene a romn Securitate, szerencsre nem sok sikerrel. A mernyletksrlet kt elkvetjt az amerikai hatsgok kzre is kertettk, de diplomciai mentessgk okn knytelen voltak elengedni ket.
1998. februr 17-n az rfejedelem ngyilkossgot kvetett el. Ebben taln kzrejtszhatott a magyar llampolgrsg irnti krelmvel (1996. jnius 24.) szemben a Kuncze Gbor vezette Belgyminisztrium, illetve a szabaddemokrata belgyminiszer faramuci hozzllsa is.
Forrsok:
-
Frter Olivr: Wass Albert letplyja a kezdetektl az emigrciba knyszerlsig - In: Turcsny Pter: Wass Albert emlkezetre - A k marad - Krter Mhely Egyeslet, Pomz, 2004
-
Frter Olivr: Wass Albert letplyja az emigrciba knyszerlstl hallig- In: Turcsny Pter: Wass Albert emlkezetre - A k marad - Krter Mhely Egyeslet, Pomz, 2004
-
Vekov Kroly: A Wass Albert-gy - Perjrafelvtel - In: Rubicon 2005/6. szm - Trianon s a revzi - Magyar igazsg, magyar fjdalom
|