Figyelem! A menpontban tallhat plaktok illusztrci gyannt szolglnak, cljuk a trtnelem, illetve a jelenkor esemnyeirl szl tjkoztats elsegtse. Megrtsket ksznjk! ||
|
 |
Nehz dolgunk van, ha a nyilaskeresztesek s a kommunistk nemzetpolitikjt akarjuk rviden felvzolni, mivel a kt ideolgia mindegyike a magyarsgtl idegen ideolgik - a konnacionalizmus, illetve az internacionalizmus - talajn llt, radsul a Szlasi Ferenc ltal kidolgozott hungarista nzetrendszer kazuisztikus s sok fantazmagrit tartalmaz, a kommunistk kzponti gondolata pedig a "testvri" szocialista orszgokkal polt megbonthatatlan bartsg idelkpe volt. Meglep, hogy a kt, elvileg ellenttes ideolgia tltet nzet mennyi hasonlsgot tartalmaz.
"Mindnyjan meghalunk. Egy van maradand a fldn, ha tudunk rte btran s igazan lni: a nemzet."

A nyilasok nemzetpolitikja
A nyilaskeresztesek "ppja", Szlasi Ferenc nemzetpolitikai elkpzelseit is alapmvben, a "Hungarizmus knyveiben" vzolta fel. Kzponti knyve nem elzmnyek nlkli: 1933-ban publiklta a "Magyar llam Felptsnek Tervt", majd 1935-ben a "Cl s kvetelseket". Nemzetpolitikai koncepcijt fknt egy 1943. jniusban tartott eladsban ("Nagytr, lettr, vezettr") vzolta fel. Br Szlasi intenzven rdekldtt a fldrajz s a klpolitika irnt, programjt mgis a zavarossg s a hinyossg stigmival illethetjk.
Szlasi vgylma a "Hungria Egyeslt Fldek" megalkotsa volt. A horvt-szlavnorszgi terleteket is magban foglal trtnelmi Magyarorszg terlett 6 "rszfldre" osztotta volna: Ttfldre (a trtnelmi Felvidk egy rszt foglalta volna magban), Nyugat-Gyepre (Lajtabnsg), Rutnfldre (Krptalja), Erdlyre, Horvt-Szlavnfldre, valamint a nagyjbl a csonka orszggal megegyez kiterjeds Magyarfldre. Szlasi ragaszkodott tovbb ahhoz, hogy a trianoni hatrok revzijt az elcsatolt terleteken l npek mindegyike npszavazs tjn erstse meg. A honkpes s talajgykeres np egybknt a sikeres honfoglalst produklni kpes npeket jelentette, mely a hungarista llamban hossz ideig kpes llamalkot npknt fennmaradni.
A "rsznpek" szmra szabad anyanyelvhasznlati jogot, illetve kulturlis autonmit biztostott volna. Mint a bevezetben emltettem, Szlasi a nacionalizmus s az internacionalizmus szerinte atavisztikus eszmit a konnacionalizmussal vltotta volna fel. Ennek immanens jellemzje a tbbnemzetisgsg, az egyes nemzetisgeket azonban egy konkrt terleti rdek integrlja. Ez egy gykeres paradigmavltst jelentett volna a magyar nemzetpolitikban, hasonlan a polgri radiklisok s kommunistk korbbi koncepciihoz.
A fldgolyt a nyilas vezr szerint hatalmi alapon "nagyterekre" kell osztani, ennek rdekben a javak kommunisztikus jraelosztst srgette. Nagyterekre pedig azrt volna szerinte szksg, mert ezek ltal biztosthat lenne a konnacionalizmus gyzelme, azaz megsznne a nagyhatalmak kztti nacionalista konfrontci. Eurpban s zsiban gy a latin, germn, szlv, iszlm s hungarista politikai nemzetek lennnek dominnsak. A germn s latin npeket a Duna ktn ssze.
A hungarista munkallam elnye mindenekeltt Szlasi nzete szerint, hogy a gondvni (sic!) npek ebben a konstrukciban nem kombinldnnak a zsidsggal. A klnbz letterek vezetinek a politikai nemzetek 1-1 kpviseljt sznta volna. A hungarista trsg "npi trmelkhalmazn" 1526-ig a magyar volt a primus inter pares llam, ezrt vlelmezhetjk, hogy Szlasi a trsgben vezet magyar szerepet kpzelt el.
Az elmlet gyakorlatba letetsnek egyik ksrlete volt a Hubay Klmn s Vg Pl nyilaskeresztes kpviselk ltal a Nemzetgylsben 1940. jnius 7-n beterjesztett nemzetisgi trvnyjavaslat, amely elfogadsa esetn megszntette volna a nemzet s nemzetisgi kategrikat, Magyarorszgban csak "npcsoportokat" ismerve el, melyek szles kulturlis, illetve kzigazgatsi autonmit lvezhettek volna. A javaslat nagy felzdulst keltett, a kormnyzat s tbb hazafias szervezet is les kritikt fogalmazott meg, de a nyilas frakci tagjait is megosztotta. Vgl az indtvny elterjesztit Teleki Pl miniszterelnk javaslatra a trvnyhozs megfosztotta mandtumuktl.
Sokat elrul egybknt Szlasi habitusrl, hogy a nyilas puccs utni hatalomra kerlsket kveten szinte azonnal dvzl tviratot kldtt Horia Simnak, a soviniszta s magyarellenes romn Vasgrda vezrnek.
"Szaktanunk kell a magyar imperialista rgeszmvel, Nagy-Magyarorszg reakcis brndjval."

A kommunistk "nemzetpolitikja"
A kommunista rendszer illusztris figurinak clja - egybknt ppen a nyilasokhoz hasonlan - a tradicionlis nemzetpolitika kirestse volt. A sors fintora, hogy mg a krnyez szocialista rendszerek zemeltetinek kommunista meggyzdse paradox mdon nem kis mrtk nacionalizmussal, nhol sovinizmussal prosult, addig az egybknt az elcsatolt terleteken szletett kommunista magyar vezetk (Rkosi Mtys s Kdr Jnos) teljes rdektelensggel viseltettek a hatron kvl rekedt magyarsggal szemben.
Az elszaktott terletek a kommunista politikusok szmra egybknt sem jelentettek sokat. Rvai Jzsef, a hrhedt kommunista ideolgus s kultrczr utoljra egy 1945 szeptemberi szakszervezeti nagygylsen ejtette ki szjn a „Trianon” szt, majd gy folytatta: „Gygytsuk ki magunkat abbl a nagyzsi hbortbl, amely azt hirdeti, hogy mi vagyunk a Duna-medence vezet npe, hogy Eurpnak ezen a terletn csak minket illet meg az llamalkots joga. Ki kell gygytanunk magunkat ebbl a nagyzsi mnibl, mert ez vezetett arra, hogy most a fldn hevernk.”
A Magyarorszgi Kommunista Prt 1944. novemberi programjban fejtette ki, hogy „Szaktanunk kell a magyar imperialista rgeszmvel, Nagy-Magyarorszg reakcis brndjval. Egyszer s mindenkorra szaktani kell azokkal a trekvsekkel, melyek a »magyarsg vezet szerepnek« rgye alatt a Duna-medencben l npek feletti uralomra irnyultak, s melyeknek egyetlen eredmnye, hogy Magyarorszg nmet gyarmatt, a magyar np a nmetek szolganpv vlt.”
A Rkosi-diktatra vei alatt magyarsgpolitikrl nem beszlhetnk. Maga Rkosi egy zben az anyaorszgi magyarokkal kapcsolatban is fjlalta, hogy „kilencmilli fasisztval kell felpteni a szocializmust”, a trianoni traumrl s a hatron tli magyarsgrl pedig hivatalosan mg csak beszlni sem lehetett.
A hivatalos retorika szintjn az llamprt, a Magyar Dolgozk Prtja alapvetse gy szlt: „A Magyar Dolgozk Prtjnak cljai: a bknek, a npi demokrcia vvmnyainak, a magyar nemzeti fggetlensgnek vdelme s biztostsa. Ezrt a prt klpolitikjnak alapja: szvetsg a Szovjetunival, az imperialistaellenes s demokratikus tbor vezet szocialista nagyhatalmval, a bke, a nemzeti fggetlensg s trsadalmi halads rvel. Szoros egyttmkds s bartsg a npi demokrcikkal, Jugoszlvival, Romnival, Lengyelorszggal, Bulgrival. Megegyezs, egyttmkds s bartsg a npi demokratikus Csehszlovkival a szlovkiai magyarsg helyzetnek a lenini-sztlini nemzetisgi politika elveinek megfelel rendezse alapjn.”
Magt Rkosit a hatron kvl rekedt magyarsg problmja egybknt annyiban rdekelte, amennyiben az sajt hatalmi rdekeit befolysolta. Rkosi a nemzetben val gondolkodst „a Horthy-rendszer soviniszta fertzseknt” rtkelte, de mint a kommunista prtra esetlegesen befolyst gyakorl tnyezvel knytelen volt foglalkozni. A kommunistk koalcis idszakban (1945-48) megvalsul knyszer „nemzetpolitikjt” Rvai Jzsef ironikusan „darutollas marxizmusnak” titullta.
Az 1956-os forradalom s szabadsgharc leverst kveten ismt szovjet megszlls vette kezdett Magyarorszgon. „Kdrk ugyan novemberben a nemzeti fggetlensgen s mltsgon esett csorbk kikszblst grtk – ez azonban kimerlt a cmer s nmileg a fegyveres testletek egyenruhjnak megvltoztatsban. J ideig nemhogy Trianonrl, de mg a magyar fggetlensgi harcokrl s azok mrtrjairl sem lehetett beszlni. (...)
Sajt nemzetkzi elszigeteltsgvel tisztban volt a szovjet szuronyok htn hatalomra kerlt budapesti vezets is, gy mindenron igyekezett elnyerni a szomszdos orszgok bizalmt. Ennek legkzenfekvbb mdja a hatrok srthetetlensgnek hangslyozsa s a »nacionalista elhajlsoktl« val szigor elhatrolds volt. (…) Egy szuvern llam (…) Rkosiknl jval nagyobb hangslyt fektetett volna a hatron tli magyarsg rdekinek rvnyestsre, jogainak vdelmre. Pontosan ez volt az, amirl a rezsimnek srgsen le kellett mondania, ha meg akarta szilrdtani nemzetkzi helyzett – legalbb a szovjet gyarmati blokkon bell. E clt szolglta Kdr 1958-as romniai ltogatsa, illetve mg az v vgn Mnnich csehszlovkiai vizitje. Mindketten siettek leszgezni, hogy (…) a helyi magyar kisebbsggel val bnsmdot az adott llam belgynek tekintik.”
A trianoni bkedikttumrl az rtelmisgiek is maximum mint a „szocializmus ltal meghaladott problmrl” szlhattak. J plda erre Kassai Gza Trianon s Prizs cm cikke (1959), ahol ilyen s hasonl megllaptsok lthattak napvilgot: „Trianont azonban a magyar reakci tette lehetv. Nemcsak azrt, mert a magyar reakci vitte Magyarorszgot abba a hborba, amely Trianonnl vgzdtt. Azrt is, mert a magyar reakci egyezett bele a trianoni bkeszerzdsbe, hogy megmenthesse s biztosthassa osztlyuralmt. (…) Mirt ktttk meg a trianoni bkeszerzdst a versailles-i s saint germain-i bke utn? Azrt, mert a magyar proletrforradalom s a Magyar Tancskztrsasg megakadlyozta a trianoni bkeszerzds megktst 1919-ben. (…)”, majd megllaptja a Horthy-rendszerrl: „Az 1919-es magyar urak a mohcsi, Napleon-kori , 1849. vi hazarulk utdai s az 1956. vi ellenforradalmrok politikai eldei.”
A hatron kvl rekedt magyarsg problmjt a Kdr-rendszer ellenzknek sznre kerlsvel lehetett elszr felvetni. A tmrl bvebben a "Rendszervltozs" cm menpontunkban olvashatnak.
Forrsok:
-
Balogh Gbor: Kdr Jnos s Trianon, in Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam I. szm (2009), pp. 58-63.
-
Zeidler Mikls (szerk.): Nemzet s emlkezet: Trianon. Osiris Kiad, Budapest, 2003
-
Paksa Rudolf: Szlsjobboldali mozgalmak az 1930-as s 1940-es vekben, in Rubicon, 2009/1-2 . szm, pp. 84-89.
-
Romsics Ignc: Magyar bkeelkpzelsek 1942-1947, in Rubicon, 2005/6. szm, pp. 58-62.
-
Sipos Pter: Rkosi s a kisebbsgi magyarok, in Histria, 1995/8. szm, pp. 22-26.
-
Ungvry Krisztin: "Nagypntek nlkl nincs feltmads". Szlasi Ferenc klpolitikai elkpzelsei - www.rev.hu
Lsd mg a "Trianon, 1920" s a "Prizs, 1947" c. menpontjainkat!