Nem! Nem! Soha!














































 
Kzssg
 
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kattintson r!
free counters
 

 
Feltmadunk!

 
Elszaktva

rdekes jsg (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hrek
 
Szavazs
Ki a kedvenc alkotd?

Ady Endre
Jzsef Attila
Kosztolnyi Dezs
Ks Kroly
Nmeth Lszl
Nyir Jzsef
Rejt Jen
Szab Dezs
Tamsi ron
Wass Albert
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Szerinted melyik rendszerkritikus er kerlhet a Syriza utn kormnyra?

Die Linke (Nmetorszg)
Jobbik (Magyarorszg)
LMP (Magyarorszg)
Nemzeti Front (Franciaorszg)
tcsillagos Mozgalom (Olaszorszg)
Podemos (Spanyolorszg)
Sinn Fin (rorszg)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Zenk!

 
Szmll
Induls: 2004-01-15
 
Kt pogny kzt
Figyelem! A menpontban tallhat plaktok illusztrci gyannt szolglnak, cljuk a trtnelem, illetve a jelenkor esemnyeirl szl tjkoztats elsegtse. Megrtsket ksznjk! ||

Nehz dolgunk van, ha a nyilaskeresztesek s a kommunistk nemzetpolitikjt akarjuk rviden felvzolni, mivel a kt ideolgia mindegyike a magyarsgtl idegen ideolgik - a konnacionalizmus, illetve az internacionalizmus - talajn llt, radsul a Szlasi Ferenc ltal kidolgozott hungarista nzetrendszer kazuisztikus s sok fantazmagrit tartalmaz, a kommunistk kzponti gondolata pedig a "testvri" szocialista orszgokkal polt megbonthatatlan bartsg idelkpe volt. Meglep, hogy a kt, elvileg ellenttes ideolgia tltet nzet mennyi hasonlsgot tartalmaz.

"Mindnyjan meghalunk. Egy van maradand a fldn, ha tudunk rte btran s igazan lni: a nemzet."

  

A nyilasok nemzetpolitikja

A nyilaskeresztesek "ppja", Szlasi Ferenc nemzetpolitikai elkpzelseit is alapmvben, a "Hungarizmus knyveiben" vzolta fel. Kzponti knyve nem elzmnyek nlkli: 1933-ban publiklta a "Magyar llam Felptsnek Tervt", majd 1935-ben a "Cl s kvetelseket". Nemzetpolitikai koncepcijt fknt  egy 1943. jniusban tartott eladsban ("Nagytr, lettr, vezettr") vzolta fel. Br Szlasi intenzven rdekldtt a fldrajz s a klpolitika irnt,  programjt    mgis a zavarossg s a hinyossg stigmival illethetjk.  

Szlasi vgylma a "Hungria Egyeslt Fldek"  megalkotsa volt.  A horvt-szlavnorszgi terleteket is magban foglal trtnelmi Magyarorszg terlett 6 "rszfldre" osztotta volna: Ttfldre (a trtnelmi Felvidk egy rszt foglalta volna magban), Nyugat-Gyepre (Lajtabnsg), Rutnfldre (Krptalja), Erdlyre, Horvt-Szlavnfldre, valamint a nagyjbl a csonka orszggal megegyez kiterjeds Magyarfldre. Szlasi ragaszkodott tovbb ahhoz, hogy a trianoni hatrok revzijt az elcsatolt terleteken l npek mindegyike npszavazs tjn erstse meg. A honkpes s talajgykeres np egybknt a sikeres honfoglalst produklni kpes npeket jelentette, mely a hungarista llamban hossz ideig kpes llamalkot npknt fennmaradni.

A "rsznpek" szmra szabad anyanyelvhasznlati jogot, illetve kulturlis autonmit biztostott volna. Mint a bevezetben emltettem, Szlasi a nacionalizmus s az internacionalizmus szerinte atavisztikus eszmit a konnacionalizmussal vltotta volna fel. Ennek immanens jellemzje a tbbnemzetisgsg, az egyes nemzetisgeket  azonban egy konkrt terleti rdek integrlja. Ez egy  gykeres paradigmavltst jelentett volna a magyar nemzetpolitikban, hasonlan a polgri radiklisok s kommunistk korbbi koncepciihoz.

A fldgolyt a nyilas vezr szerint hatalmi alapon "nagyterekre" kell osztani, ennek rdekben a javak kommunisztikus jraelosztst srgette. Nagyterekre pedig azrt volna szerinte szksg, mert ezek ltal biztosthat lenne a konnacionalizmus gyzelme, azaz megsznne a nagyhatalmak kztti nacionalista konfrontci. Eurpban s zsiban gy a latin, germn, szlv, iszlm s hungarista politikai nemzetek lennnek dominnsak. A germn s latin npeket a Duna ktn ssze.

A hungarista munkallam elnye mindenekeltt Szlasi nzete szerint, hogy a gondvni (sic!) npek ebben a konstrukciban nem kombinldnnak a zsidsggal. A klnbz letterek vezetinek a politikai nemzetek 1-1 kpviseljt sznta volna. A hungarista trsg "npi trmelkhalmazn" 1526-ig a magyar volt a primus inter pares llam, ezrt vlelmezhetjk, hogy Szlasi a trsgben vezet magyar szerepet kpzelt el.

Az elmlet gyakorlatba letetsnek egyik ksrlete volt a Hubay Klmn s Vg Pl nyilaskeresztes kpviselk ltal a Nemzetgylsben 1940. jnius 7-n beterjesztett nemzetisgi trvnyjavaslat, amely elfogadsa esetn megszntette volna a nemzet s nemzetisgi kategrikat, Magyarorszgban csak "npcsoportokat" ismerve el, melyek szles kulturlis, illetve kzigazgatsi autonmit lvezhettek volna. A javaslat nagy felzdulst keltett, a kormnyzat s tbb hazafias szervezet is les kritikt  fogalmazott meg, de a nyilas frakci tagjait is megosztotta. Vgl az indtvny elterjesztit Teleki Pl miniszterelnk javaslatra a trvnyhozs megfosztotta mandtumuktl.

Sokat elrul egybknt Szlasi habitusrl, hogy a nyilas puccs utni hatalomra kerlsket kveten szinte  azonnal dvzl tviratot kldtt Horia Simnak, a soviniszta s magyarellenes romn Vasgrda vezrnek.

  "Szaktanunk kell a magyar imperialista rgeszmvel, Nagy-Magyarorszg reakcis brndjval."

  

A kommunistk "nemzetpolitikja"

A kommunista rendszer illusztris figurinak clja - egybknt ppen a nyilasokhoz hasonlan - a tradicionlis nemzetpolitika kirestse volt. A sors fintora, hogy mg a krnyez szocialista rendszerek zemeltetinek kommunista meggyzdse paradox mdon nem kis mrtk nacionalizmussal, nhol sovinizmussal prosult, addig az egybknt az elcsatolt terleteken szletett kommunista magyar vezetk (Rkosi Mtys s Kdr Jnos) teljes rdektelensggel viseltettek a hatron kvl rekedt magyarsggal szemben.

Az elszaktott terletek a kommunista politikusok szmra egybknt sem jelentettek sokat. Rvai Jzsef, a hrhedt kommunista ideolgus s kultrczr utoljra egy 1945 szeptemberi szakszervezeti nagygylsen ejtette ki szjn a „Trianon” szt, majd gy folytatta: „Gygytsuk ki magunkat abbl a nagyzsi hbortbl, amely azt hirdeti, hogy mi vagyunk a Duna-medence vezet npe, hogy Eurpnak ezen a terletn csak minket illet meg az llamalkots joga. Ki kell gygytanunk magunkat ebbl a nagyzsi mnibl, mert ez vezetett arra, hogy most a fldn hevernk.”

A Magyarorszgi Kommunista Prt 1944. novemberi programjban fejtette ki, hogy „Szaktanunk kell a magyar imperialista rgeszmvel, Nagy-Magyarorszg reakcis brndjval. Egyszer s mindenkorra szaktani kell azokkal a trekvsekkel, melyek a »magyarsg vezet szerepnek« rgye alatt a Duna-medencben l npek feletti uralomra irnyultak, s melyeknek egyetlen eredmnye, hogy Magyarorszg nmet gyarmatt, a magyar np a nmetek szolganpv vlt.”

A Rkosi-diktatra vei alatt magyarsgpolitikrl nem beszlhetnk. Maga Rkosi egy zben az anyaorszgi magyarokkal kapcsolatban is fjlalta, hogy „kilencmilli fasisztval kell felpteni a szocializmust”, a trianoni traumrl s a hatron tli magyarsgrl pedig hivatalosan mg csak beszlni sem lehetett.

A hivatalos retorika szintjn az llamprt, a Magyar Dolgozk Prtja alapvetse gy szlt: „A Magyar Dolgozk Prtjnak cljai: a bknek, a npi demokrcia vvmnyainak, a magyar nemzeti fggetlensgnek vdelme s biztostsa. Ezrt a prt klpolitikjnak alapja: szvetsg a Szovjetunival, az imperialistaellenes s demokratikus tbor vezet szocialista nagyhatalmval, a bke, a nemzeti fggetlensg s trsadalmi halads rvel. Szoros egyttmkds s bartsg a npi demokrcikkal, Jugoszlvival, Romnival, Lengyelorszggal, Bulgrival. Megegyezs, egyttmkds s bartsg a npi demokratikus Csehszlovkival a szlovkiai magyarsg helyzetnek a lenini-sztlini nemzetisgi politika elveinek megfelel rendezse alapjn.”

Magt Rkosit a hatron kvl rekedt magyarsg problmja egybknt annyiban rdekelte, amennyiben az sajt hatalmi rdekeit befolysolta. Rkosi a nemzetben val gondolkodst „a Horthy-rendszer soviniszta fertzseknt” rtkelte, de mint a kommunista prtra esetlegesen befolyst gyakorl tnyezvel knytelen volt foglalkozni. A kommunistk koalcis idszakban (1945-48) megvalsul knyszer „nemzetpolitikjt” Rvai Jzsef ironikusan „darutollas marxizmusnak” titullta.

Az 1956-os forradalom s szabadsgharc leverst kveten ismt szovjet megszlls vette kezdett Magyarorszgon. „Kdrk ugyan novemberben a nemzeti fggetlensgen s mltsgon esett csorbk kikszblst grtk – ez azonban kimerlt a cmer s nmileg a fegyveres testletek egyenruhjnak megvltoztatsban. J ideig nemhogy Trianonrl, de mg a magyar fggetlensgi harcokrl s azok mrtrjairl sem lehetett beszlni. (...)

Sajt nemzetkzi elszigeteltsgvel tisztban volt a szovjet szuronyok htn hatalomra kerlt budapesti vezets is, gy mindenron igyekezett elnyerni a szomszdos orszgok bizalmt. Ennek legkzenfekvbb mdja a hatrok srthetetlensgnek hangslyozsa s a »nacionalista elhajlsoktl« val szigor elhatrolds volt. (…) Egy szuvern llam (…) Rkosiknl jval nagyobb hangslyt fektetett volna a hatron tli magyarsg rdekinek rvnyestsre, jogainak vdelmre. Pontosan ez volt az, amirl a rezsimnek srgsen le kellett mondania, ha meg akarta szilrdtani nemzetkzi helyzett – legalbb a szovjet gyarmati blokkon bell. E clt szolglta Kdr 1958-as romniai ltogatsa, illetve mg az v vgn Mnnich csehszlovkiai vizitje. Mindketten siettek leszgezni, hogy (…) a helyi magyar kisebbsggel val bnsmdot az adott llam belgynek tekintik.”

A trianoni bkedikttumrl az rtelmisgiek is maximum mint a „szocializmus ltal meghaladott problmrl” szlhattak. J plda erre Kassai Gza Trianon s Prizs cm cikke (1959), ahol ilyen s hasonl megllaptsok lthattak napvilgot: „Trianont azonban a magyar reakci tette lehetv. Nemcsak azrt, mert a magyar reakci vitte Magyarorszgot abba a hborba, amely Trianonnl vgzdtt. Azrt is, mert a magyar reakci egyezett bele a trianoni bkeszerzdsbe, hogy megmenthesse s biztosthassa osztlyuralmt. (…) Mirt ktttk meg a trianoni bkeszerzdst a versailles-i s saint germain-i bke utn? Azrt, mert a magyar proletrforradalom s a Magyar Tancskztrsasg megakadlyozta a trianoni bkeszerzds megktst 1919-ben. (…)”, majd megllaptja a Horthy-rendszerrl: „Az 1919-es magyar urak a mohcsi, Napleon-kori , 1849. vi hazarulk utdai s az 1956. vi ellenforradalmrok politikai eldei.”

A hatron kvl rekedt magyarsg problmjt a Kdr-rendszer ellenzknek sznre kerlsvel lehetett elszr felvetni. A tmrl bvebben a "Rendszervltozs" cm menpontunkban olvashatnak.

Forrsok:

  • Balogh Gbor: Kdr Jnos s Trianon, in Nagy Magyarorszg trtnelmi magazin, I. vfolyam I. szm (2009),  pp. 58-63.
  • Zeidler Mikls (szerk.): Nemzet s emlkezet: Trianon.  Osiris Kiad, Budapest, 2003
  • Paksa Rudolf: Szlsjobboldali mozgalmak az 1930-as s 1940-es vekben, in Rubicon, 2009/1-2 . szm, pp. 84-89.
  • Romsics Ignc: Magyar bkeelkpzelsek 1942-1947, in Rubicon, 2005/6. szm, pp. 58-62.
  • Sipos Pter: Rkosi s a kisebbsgi magyarok, in Histria, 1995/8. szm, pp. 22-26. 
  • Ungvry Krisztin: "Nagypntek nlkl nincs feltmads". Szlasi Ferenc klpolitikai elkpzelsei - www.rev.hu  

Lsd mg a "Trianon, 1920" s a "Prizs, 1947" c. menpontjainkat! 

 

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
 
sszetartozunk!

 

 
Plaktmzeum
 
Riad


 

 
Jzsef Attila

 
J hrem van!

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 

 
Hozzads a kedvencekhez

 
Keress

 
vegablakok


Hamarosan!

 
Reklm
 
Ajnl




 
Linkek



 

...
free counters
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!