"Horthy Mikls katonja vagyok, legszebb katonja.
Vgan lem katonaletem nincsen gondom msra.
Masrozok kplr r szavra, gy gondolok az n violmra! "
(Kalmr Pl)

Vitz nagybnyai Horthy Mikls, korbbi tengernagy, a Habsburg Birodalom hzi politikjnak magas szint rszese, tengersz hs, az osztrk-magyar flotta utols parancsnoka 1920. mrcius 1-je s 1944. oktber 16-a kztt tlttte be a megcsonktott orszg kormnyzi posztjt, amit tbbek kztt Bethlen Istvn grf miniszterelnkkel kooperlva viszonylagos jltbe sikerlt vezetnie. Dek Istvn, a Columbia Egyetem trtnsz professzora szerint : Magyarorszg (Horthy Mikls regnlsa alatt "a barbarizmus tengerben, Eurpa szvben egy sziget volt, ahol megriztk a trvny szablyait s egy sokszn trsadalmat."
Tengersz korban bejrta a vilgot, hat nyelven beszlt (magyar, horvt, olasz, nmet, francia, angol), Ferenc Jzsef csszr s kirly mellett szrnysegdknt szolglt. A Ferenc Jzsef mellett tlttt szolglat klns elismersekppen ngyves megbzatst meghosszabbtottk, radsul ismt elrbb lphetett a rangltrn: 1914 janurjban sorhajkapitny lett, ami a szrazfldi hadseregben az ezredesi rangnak felel meg. Az els vilghbor kitrse utn Polba utazott s tvette a Habsburg IV. csatahaj osztly zszlshajjnak parancsnoksgt. Mr 1914 decemberben kineveztk az j, 1915 janurjban szolglatba lltott Novara gyorscirkl parancsnokv. 1917 szn egy jabb haj, a Prinz Eugen parancsnoksgt vehette t. A hbor vgn IV. Kroly uralkod Horthyra bzta a legkeserbb feladatot, amit flottaparancsnok kaphat: neki kellett tadnia a hajhadat 1918. oktber 31-n az alakulban lv dlszlv llam kpviselinek.
Horthy nem volt szk ltkr nacionalista, de hazafi, s mindezen fell igazi s hamistatlan gentleman volt a sz legszorosabb rtelmben. Horthy Mikls szmos korabeli visszaemlkezs szerint megnyer szemlyisgnek bizonyult: remekl rtett ahhoz, hogy miknt nyerje el msok szimptijt, akr egyetlen, fut tallkozs alkalmval is. Horthyval tallkozva szmos korabeli politikus kerlt a hatsa al, elssorban kzvetlen szintesge, kedvessge, nyelvi virtuozitsa (hat nyelven beszlt: magyarul, horvtul, olaszul, nmetl, franciul s angolul) s az t krlleng autorits okn. A Kormnyz klnbz politikai nzeteket vall politikusokat vont bvkrbe, kztk George Lansbury brit pacifistt, Joseph Davis amerikai kvetet s egy rvid idre Adolf Hitlert is. Mg a msokrl rigorzus tletet alkot Sztlin is relatv jindulattal tekintett r (anlkl, hogy tallkozott volna vele).

Az 1918. s 1919. vi liberlis s kommunista fordulat esemnyei s a megalz trianoni bkedikttum utn a magyar trsadalom tekintlyt parancsol, hatrozott vezett kvnt, aki rkdik az llamszervezet s a jogrend helyrelltst, valamint a nemzetkzi kzvlemny irnyban kpviseli a porba tiport magyar jogokat. Horthy amolyan apolitikus hbors hsnek szmtott, aki mg minden hazafi felsorakozhatott. Nem volt tapasztalt sznok, m 1919-20 sorn kialaktott magban bizonyos beszdsmkat, amelyeket aztn egsz kormnyzsga alatt sikerrel alkalmazott. Az 1919 jliusban Szegeden elmondott szentimentlis, improvizlt beszdvel ellenttben ezek a sznoklatok inkbb hazafias prdikcik voltak, amelyeket visszafogott komolysggal, szintn adott el. Beszdeinek visszatr motvumai voltak a kemny munka, a nemzeti bszkesg, illetve a csald s az egyhz irnti elktelezettsg. Az 1938 prilisban elmondott rdibeszde igen kedvez visszhangot vltott ki a trsadalomban, igazn prosperl kapcsolatot alakthatott volna ki a tmegekkel, ha kihasznlja a modern tmegkommunikci nyjtotta lehetsgeket.
Igazi stratgnak szmtott: az els vilghbor sorn tengersztisztknt tanbizonysgt adta, hogy rt a komplex hadmveletek irnytshoz s knnyen megszerzi alrendeltjei bizalmt. E kpessgeit a szegedi ellenforradalmi hadsereg szervezse idejn, majd kormnyzknt is sikerrel kamatoztatta. A legjobb politikai teljestmnyt a Bethlen-kormny alatt nyjtotta, amikor azt is megengedhette magnak, hogy a napi politika esemnyeit negliglva feladatait bizalmasaira testlja s mindenekeltt a stabilits s a legitimits szimbluma maradjon. Elsknt Horthy fedezte fel a rendszert konszolidl Bethlen kpessgeit s vette r a grfot a miniszterelnki tisztsg elfogadsra is.

Eurpa egyik els s legkitartbb antikommunista politikusa volt, de a kt vilggs kztt egy kommunista lett mg Sztlin Szovjetunijban is nagyobb veszly fenyegette, mint Horthy Magyarorszgn. A vrsterror utni marknsabb tmenet tragdii utn az orszgban alig kerlt sor politikai indttats kivgzsekre s a kivgzett kommunista mozgalmrok is bizonytottan veszlyt jelentettek a fennll llami berendezkedsre nzve. A rendrsg termszetesen ldzte az aktv kommunistkat, akik kzl nhnyan (gy Rkosi Mtys) brtnbe is kerltek. Mint mg ksbb sz lesz rla, nem mrt ketts mrcvel: a szlsjobboldali s a bolsevista felforgatk tevkenysgt egyarnt megengedhetetlennek tartotta.
Hossz hivatali ideje vge fel Horthy foglalkozott a gondolattal, hogy fia, Istvn szmra biztostsa a kormnyzi tisztsg rklst. Elkpzelst elssorban csaldja irnt rzett csodlata motivlta, m a terv egybevgott a szlsjobboldal radiklisai ellen kidolgozott stratgijval is, mivel az eurpai hatalmi viszonyok kvetkeztben ms mdon nem lett volna lehetsges egy Horthy Istvnhoz hasonlan nyugati orientltsg s nmetellenes rzelmekkel br szemly kormnyzhelyettesi vagy miniszterelnki kinevezse. A Kormnyz azonban soha nem kvnt megkoronzott uralkod lenni. A gyakorlatban azonban tudatos tervezs s ambci nlkl is quasi alkotmnyos uralkodv vlt. Noha Horthy mindvgig jogkre bvtsn fradozott, e tren elrt sikereit nem aknzta ki a kzletben s mindig tiszteletben tartotta az alkotmnyos formkat. Ktelessgeit elhivatottan s bszkn teljestette, tehetsgt s erejt felttel nlkl Magyarorszg rendelkezsre bocstva. Amikor a harmincas vek vgn Eurpa vlsga kritikus pontra rt, nem volt hajland szmzetsbe vonulni s emigrns kormnyt alaktani. Mindvgig konzekvensen tartotta magt elveihez s nem hagyta el a sllyed hajt az 1944. mrcius 19-i nmet megszlls utn sem, noha azzal nem rtett egyet.

Magyarorszg kormnyzjaknt Horthynak olyan problmkkal kellett szembenznie, amilyenekkel a Magyar Kirlysg ezerves histrija sorn csak kevs monarchnak. A kt vilghbor kztt Magyarorszg a kt stt totalitrius rendszer, a bolsevizmus s a nemzetiszocializmus rezsimje kztt volt knytelen lavrozni. A magyar fggetlensg megrzsnek eleve buksra tlt feladata s a gyllt trianoni dikttum revzija rdekben kifejtett szntelen munklkods mellett s kvetkeztben Horthy idnknt veszlyesen kzel knyszerlt sodrdni a hitleri Harmadik Birodalomhoz, de mindig visszariadt a totalitrius mdszerek alkalmazstl.
A kzhivatalokban, a hadseregben s az Orszggylsben sajnlatos mdon olyan ers nmetbart s antiszemita rzelmek dominltak, hogy ha Horthy mr 1942 vagy 1943 sorn meghajolt volna a zsidk deportlst kvetel nmetek akarata eltt, a magyar zsidsgra a biztos pusztuls vrt volna. m Horthy nem hajolt meg, mivel meg volt gyzdve rla, hogy az "embertelensg idegen a magyar alkattl." A kormnyz teljes tekintlyt latba vetette a ppnl s Hitlernl, megakadlyozva 250.000 zsid honfitrsunk gzkamrkba hurcolst azzal, hogy 1944 jliusban lellttatta a deportlsokat. Egy biccentssel jvhagyhatta volna a szocildemokrata vagy a kisgazdaprt sztverst, m ehhez sem jrult hozz, mindvgig tiszteletben tartotta a magyar politikai hagyomnyokat.
Egy igen jellemz mozzanat: az 1944/45-ben bekvetkezett nagy nemzeti tragdia utn a bolsevik tpus npbrsgok futszalagon gyrtottk a hallos tleteket a Horthy-rendszer miniszterei, miniszterelnkei ellen, s tovbbi ezreket vgeztk ki, vagy kldtk brtnkbe, de a kommunista diktatra s megtorlsok idszakban sem volt egyetlen hazai, vagy nemzetkzi brsg, amely brmifle vdat emelt volna Kormnyznk ellen. Ehhez valsznleg hozzjrult az is, hogy sem a nyugati nagyhatalmak, sem a Szovjetuni vezetje nem tartotta t hbors bnsnek s nem kvnta brsg el lltani. Ennek ellenre a gtlstalan hazugsgairl ismert kommunista rendszer ideolgusai rthetetlen dhvel, vulgrmarxista frzisokat puffogtatva tmadtak Horthy Mikls ellen. Hozzjuk trsult mg a velnk szomszdos kisantant orszgok sovinisztinak s szlssgesen magyarellenes krusa.
Ellenezte a szlssgeket, akr balrl, akr jobbrl is jttek. Politikai credjt az albbiakban foglalta ssze:
Ebben az orszgban vgre rendnek kell lennie, s n rendet is fogok tartani. A rendetlenkedkbe belelvetek, s ha az jobbrl trtnik, a klnbsg csak annyi, hogy azokba fj szvvel fogok lvetni, mg egy baloldali rendetlenkedsbe passzival. (Vitz nagybnyai Horthy Mikls, kormnyz)||
|
 |
Titulltk t mr fasisztnak, nmetbartnak, jllehet szinte megismerkedsk els perctl sorozatos s egyre ersd konfliktusai voltak Hitlerrel, -akit egy zben barna inges marxistnak nevezett, ez els klessheimi tallkoz utn pedig azt mondta rla, hogy soha tbb nem akarja ltni azt az rlt festt. Hitler "meg is hllta", amikor elraboltatta mg letben lv egyetlen fit s letartztatta Horthyt.
A nyilasok vezrt, Szlasi Ferencet bri ton brtnbe zratta, hveit pedig eltvoltotta a hadseregbl. Amikor 1944. mrcius 19-n a nmet csapatok elznlttk az orszgot, azokat szszegknek s megszllknak minstette, s nem engedte be ket a budai vrba, elaknstva az oda vezet utat. Augusztusig t levlben krte Hitlert, hogy vonja ki csapatait Magyarorszg terletrl. A fegyversznet megktsre Moszkvba kldte delegtusait, akik magukkal vittk Sztlinhoz intzett egyetlen levelt, melyben Horthy kegyelmet krt a magyar nemzet szmra.

Kastlyt az I. vilghbor utn a romnok raboltk ki, sszezztk a btorait, elhajtottk a mnest. A II. vilghbor utn a szovjetek tettk ugyanezt. A kommunista rezsim minden vagyont elkobozta.
Nagy tekintlyre tett szert: az 1938 s 1941 kztti orszggyaraptsokat kveten amerre csak ment legends fehr lovn, egyenruhjban a csapatok ln, az irnta megnyilvnul tisztelet s szeretet ezer meg ezer jelvel tallkozott. Hdol kldttsgek, hlaad istentiszteletek, zszlszentelsek jeleztk tjt. Az irnta megnyilvnul tisztelet jelei voltak a Kormnyzra tett esk, a rla elnevezett utck, utak, krhzak, a rla elnevezett krtr, a Duna-hd, a Nemzeti Replalap s a nevt visel tudomnyegyetem... Szzezrek nekeltk dagad szvvel, hogy "Horthy Mikls katonja vagyok..." Szletsnapja (jnius 18-a) s nvnapja (december 6-a) katonai nnep s iskolai sznnap volt. A kormnyz ltalban csaldi krben nnepelte szletsnapjt, de az istentiszteletek, misk, a fegyveres erk dszszemli, fklysmenetek, dszeladsok is az nnep programjaihoz tartoztak. Kpmsval tallkozhattak llami hivatalokban, plaktokon, jsgok cmlapjn, blyegeken, ezstpnzeken, levelezlapokon. A konzervatv rendszer epitheton ornansnak szmt Kormnyz orszgpt imzst az 1920-as vekben klnbz kzszereplsek (vrosltogatsok, kzpletek, hsi emlkmvek, orszgzszlk avatsa, a nemzet-s orszggylsek megnyitsa s bezrsa) sugroztk. A sajtra, majd az 1920-as vek kzeptl a rdira, illetve a filmhradkra is tmaszkodva a propaganda sikerrel kzvettette Horthy tevkenysgt. A hdolat legmagasabb szintjei a trvnyhozs kt hznak nnepi lsei voltak. 1930-ban, a kormnyzvlaszts tzedik vforduljn fogadtk el az 1930. vi XI. trvnycikket, az n. "hla trvnyt".
Horthy Mikls, a Magyar Nemzeti Hadsereg fvezre a Nemzetgyls ltal 1920. mrcius 1-jn 93%-os szavazattbbsggel Magyarorszg kormnyzjv vlasztva lpett be a magyar trtnelem porondjra. 1944-re Magyarorszg a hitleri Eurpban furcsa anomliv: a barbrsg tengerbl kiemelked szigett vlt, ahol egyedl sikerlt a politikai pluralizmusnak s a trvnyes rendnek legalbb egyes komponenseit megrizni. Ez a siker a forrsa Horthy legfontosabb rksgnek a magyar trtnelem szmra: noha ellenezte a demokratizldst, ellensge volt a liberalizmusnak s a radiklis reformoknak, tette elkerlhetv, hogy mindezen irnyzatok kpviseli kiszoruljanak a magyar trsadalombl.
A knyszer emigrciban rt Emlkiratai a kvetkez sorokkal zrultak: "Gondolataim az Atlanti-cen partjrl szntelenl hazaszllnak a Duna-Tisza partjaira, des hazmba, melyet szmunkra a vilg legszebb orszga sem ptolhat. Itt naponta ltom a tengert, eredeti lethivatsom annyira kedvelt letelemt, s gynyrkdhetem benne. Mly a tenger s vgtelen.. De mlyebb a szeretetem, mely szlhazmhoz fz, s vgtelenebb a vgydsom, mely a magyar fldre s a magyar np krbe hazavonz!"
Forrsok:
-
Bencsik Gbor: Horthy Mikls - Magyar Mercurius, Budapest, 2001
-
Csonkarti Kroly: Egy lovagias tengersz - In: Ki volt Horthy Mikls? - Rubicon 2001/1. szm
-
Horthy Mikls - Singer s Wolfner Irodalmi Intzet Rt. kiadsa, Budapest, 1939
-
Thomas Sakmyster: Ki volt Horthy Mikls? - Admirlis lhton s kormnyzi szkben - In: Ki volt Horthy Mikls? - Rubicon 2001/1. szm
-
Turbucz Dvid: A Horthy-kultusz - In: Magyar jobboldali hagyomny 1900-1945 - Rubicon 2009/1-2. szm
|