
A Magyar Kirlysg hivatalos llami ideolgijt a Szent Istvn-i hagyomnyoknak megfelelen vszzadokon keresztl thatotta a keresztnysg eszmje. Az els keresztny prtszervezdsek ezzel szemben csak a XIX. szzad utols harmadban jelentkeztek. Ettl kezdve szmos prtcsoportosuls titullta magt keresztny vilgnzeti alapon llknt. Gergely Jen megllaptsa szerint a "keresztny" jelznek egy pozitv, illetve egy negatv aspektusa van: "negatve azt jelentette, hogy elhatroldik minden olyan irnyzattl, amely nem keresztny, quasi nmeghatrozsban a nem keresztnyektl val klnbzsge dominl." Pozitv oldalrl pedig nyilvnvalan az adott prt ltal megjelenteni kvnt rtkeket, axiolgiai taromnyokat jelentette: a trsadalmi igazsgossg elrsnek vgya, a trsadalmi szolidarits megvalstsa, nem ritkn az emberi mltsg vdelme, ltalban a konzervatv alkotmnyossggal szembeni szimptia s a polgri szabadsgjogok vdelme.
Az 1918 utni, helytelen trsadalmi s ideolgiai nzeteket vall s azokat a gyakorlatba transzplantl liberlis s baloldali kurzus (Krolyi Mihly s kre, majd a Kun Bla fmjelezte Tancskztrsasg) egyrtelmen az egyhzakkal szembeni, fokozatosan ateizmusba csap marxista klisket juttatott "gyzelemre". Fber Oszkr, a felekezeti gye likvidlsnak biztosa (!) pldul a kvetkezket deklarlta: "Ne kerteljnk! Nyltan kimondom, clunk az egyhzak teljes megsemmistse!" Ennek gisze alatt "oktat jelleg" kiadvnyokat bocstott ki a Kzoktatsgyi Npbiztossg a szabad szerelemrl ("Kommunizljuk-e Zsfit? - Oktat rs a szabad szerelemrl s egyrl msrl, amit tudni illik s muszj is az asszonynpnek"), amely fennen hirdette a hzassg szksgtelensgt. A vrsterror prominensei emellett trvnyi ton is legalizltk a vlst.

Az antibolsevista rezsim 1919 augusztusi hatalomra kerlsvel rendeztk az llam s az egyhz kommunistk ltal megbolygatott viszonyt. A formld ellenforradalmi rendszer magt konzekvensen "keresztny nemzeti kurzusnak" nevezte, ahogy azt a Horthy-ra teljes fennllsa alatt is nyomon kvethetjk. A keresztny s nemzeti jelzk teht a kirly nlkli kirlysg epitheton ornans-v vltak, ami nem titkoltan a Krolyi-fle polgri demokratikus ksrlet s a vrsterrorba exponl proletrdiktatra elveinek fundamentlis elutastsn nyugodott. Ekknt nem csupn antibolsevista, de marknsan antiliberlis llspontra is helyezkedett. Ez nem jelentette azonban azt, hogy teljesen antidemokratikus vonsai lettek volna a rendszernek: br a kommunista prtot trvnyen kvl helyeztk s a mindenkori ellenzk garantltan kisebbsgi lte az egsz rendszer lte alatt biztostott maradt, 1919 utn megindult a hazai prtstruktra kiplse, st modernizldsa is: az jonnan megjelen prtok dnten rteg-s osztlyprtokknt funkcionltak. A liberalizmus s szocializmus ksrleteinek 1918-1919. vi csdjt kveten a Prohszka Ottokr (1858-1927) pspk ltal megfogalmazott program ltszott a leginkbb elfogadhatnak a trsadalom szmra: ennek egyik pillre az ezerves magyar keresztnysg, a msik tartoszlopa pedig a nemzeti gondolat.
Mr 1919 augusztusban megalakult a Keresztny Szocilis Gazdasgi Prt, amely messzemen szocilis (tbbek kztt fld)reformot hirdetett s maga mellett tudhatta a katolikus rtelmisgiek, a kispolgrsg s a dolgoz rtegek bizonyos elemeit is. A prtot egybknt jelents sszegekkel tmogatta a pspki kar is. Mg ez v oktber 25-n egyeslt a keresztnyszocialista prt a Friedrich Istvn s grf Teleki Pl ltal vezetett, legitimista polgri prtknt mkd Keresztny Nemzeti Prttal: a Keresztny Nemzeti Egyesls Prtja (KNEP) alakulsakor Huszr Kroly a kvetkezkppen rvelt: "Az egysges politikai front ltrehozsa rdekben a Keresztny Szocialista Prt a keresztny nemzeti egyesls oltrra teszi zszlajt." A prt az 1920. vi nemzetgylsi vlasztsokon 20 mandtumot szerzett, amelyet a jelltek vlaszts nlkl, "egyhanglag" kaptak meg: a kpviselk kivlasztsnl a pspki kar szempontjai dominltak.

A KNEP a Nagyatdi-fle kisgazdaprttal lpett koalcira, gy a kt prt birtokolhbatta az llamhatalmat. A prt lre 1921. februrjban az egykori klgyminiszter fit, a nemklnben hres ifjabb Andrssy Gyult vlasztottk. (A politikus ksbb a Fridedrich-fle Keresztny Nemzeti Prthoz csatlakozott, majd 1922 s 1926 kztt a Keresztny Nemzeti Fldmves s Polgri Prt Budapest, I. kerleti nemzetgylsi kpviseljb vlasztottk). A KNEP szneiben politizlt s kerlt a trvnyhozsba az els ni orszggylsi kpvisel, Slachta Margit, a Szocilis Misszitrsulat nvre is.
A bethleni konszolidci sorn a KNEP atomjaira hullott szt: a prohszkai tanok (a keresztny nemzeti megjuls ars poeticjnak radiklis leveznylsre tett manver) a gyakorlatban quasi szalonkptelenn vlt. 1922. februir 2-i hatllyal Bethlen Istvn a kormnyprtok sszvonsval megalaktotta a nemzeti konzervatv Egysges Prtot, amely hivatalos kormnyprtt is avanzsldott. Az 1922. vi nemzetgylsi vlasztsok idejre az addig egysges prt hrom komponensre daraboldott: a monarchit restaurlni kvn (ellenzki) legitimista szrnyra (Friedrich Istvn, ifj. Andrssy Gyula), a mrskeltebb legitimista (kormnytmogat) szrnyra (Huszr Kroly, Ernszt Sndor, Vass Jzsef) s a keresztnyszocialistkra (ellenzkiek, Haller Istvn vezetsvel). Az 1922. vi vlasztsok alkalmval a KNEP utdprtjai sszesen 35 mandtumot szereztek. A keresztny karrierpolitikusok tbbsge az 1923. december 28-n alakult s grf Zichy Jnos ltal vezetett Keresztny Nemzeti Gazdasgi Prt (KNGP) berkein bell politizlt. Br a bethleni kormnyzat nem krt a keresztnyszocilis prtok radiklisnak tn politikjbl, Vass Jzsef s Ernszt Sndor szemlyben Bethlen kormnyzsa alatt katolikus papok lltak a Szocilis Minisztrium ln.
A keresztny prtok sorbl kiemelend mg a Keresztny Kzsgi (Wolff) Prt, amely 1920. jliusa s 1939. februrja kztt ltta el a trvnyes mkds feltteleit s magt a "keresztny nemzeti kzposztly s a ksipolgrok prtjaknt" aposztroflta. Vezetje Wolff Kroly volt, halla utn pedig Csillry Andrs ltta el a prtvezeti teendket. A prt ksbb egyeslt a Gmbs Gyula ltal ltrehozott Nemzeti Egysg Prtja (NEP) fvrosi csoportjval, gy a kormnyprt rszv vlt s 1939. februr 22-n Imrdy Bla bejelentette az egyeslt kormnyprt j nevt (Magyar let Prtja, MP).

A korszak taln utolsnak tekinthet, tnyleges trsadalmi tmogatottsggal mr csak nyomokban rendelkez vilgnzeti prtja a Keresztny Npprt, mely 1943 decemberben Zichy Jnos vezetsvel alakult meg. A trsadalmi problmk szocilis alapon trtn megoldst srgettk, emellett a hborbl val kiugrs mellett foglaltak llst s magukat legitimistknak tekintettk. A prt a nmet megszlls utn nem tudott rdemi tevkenysget kifejteni, 1944 augusztusban pedig formlisan is feloszlattk. A prt hagyomnyelv, szocilis, st, demokratikus credjt a vilghbor befejezst kveten mind a Schlachta Margit vezette Keresztny Ni Tbor, mind a Barankovics Istvn szervezte Demokrata Npprt magnak tekintette.
A trianoni Magyarorszgon a katolicizmus igazi renesznszt lte, annak ellenre, hogy vitz nagybnyai Horthy Mikls, Magyarorszg kormnyzja reformtus valls volt. A Horthy-ra egsze alatt az llamhatalom s a bevett keresztny, klnsen a katolikus egyhz intenzven egyttmkdtt egymssal. Az egyhzi szemlyek a dualizmus korhoz kpest aktvabban tevkenykedtek az llam vgrehajt szerveiben s intzmnyeiben.
Tovbbi plaktok:

Vlasztsi s figyelemfelkelt plaktok: 43 ttel
Forrsok:
|