
Az oktrojlt trianoni bke sokkjt kveten felgyorsult a kztri emlkmvek lltsa. A magyarorszgi nagyvrosokban mr a dualizmus korszaka alatt megkezddtt a klnfle szobrok fellltsa, a tendencia pedig a Horthy-rban mg jobban felgyorsult. A millenniumi emlkmvek mellett megjelentek az I. vilghbor emlkre kszlt alkotsok, illetve a Nemzet vagy az adott telepls nagyjait brzol szobrok. A hbors s hsi monumentumok, illetve a keresztny-nemzeti kurzus identitst megjelent szobrok indirekt vagy direkt mdon a terleti integritst, "Szent Istvn birodalmnak egysgt" hirdettk. A szkesfvrosban a Szabadsg tr vlt az els szm kultikus emlkhelly.
A kor revizionista hangulatt s a Trianon miatt rzett gyszt rezve Urmnczy Nndor, rmny szrmazs erdlyi politikus, orszggylsi kpvisel, a Vd Ligk Szvetsgnek elnke 1925-ben hirdette meg az Orszgzszl Mozgalmat, amelynek nyomn az 1930-as vek alkonyra mr tbb mint 700 magyarorszgi teleplsen lengette a szl a trtnelmi Magyarorszg emlkt megidz, flrbocra engedett zszlt. Urmnczy szavaival lve ezen lobogk hivatottak a magyar egysg s feltmadsa gondolatt hirdetni.

Nagytshoz kattints a kpre!
A budapesti Szabadsg tren llott Ereklys Orszgzszlt 1928. augusztus 20-n, tbb tzezres tmeg eltt avattk fel. Az nnepsg kezdetn elnekeltk a Himnuszt s a Szzatot, majd Urmnczy, Sipcz Jen polgrmester s Rkosi Jen irredenta sajtczr beszdt kveten az emlkm talapzatban kialaktott ereklyetartban elhelyeztk a csonka orszg minden kzsgnek, az elszaktott nemzetrszek valamennyi trvnyhatsgnak, illetve a nevezetesebb trtnelmi helyeknek a fldjt tartalmaz zskocskkat s az ereklyetartt a kvetkez feliratot visel zrkvel zrtk le: "Tudd meg h ember: e helyen Nagy-Magyarorszg vrrel, knnyel s verejtkkel megszentelt fldjn llasz." Az nnepsg vgn a gyls rsztvevi hatrozatot hoztak arrl, hogy tviratilag dvzlik a klfldi magyarbart politikusokat, vgl a Hazm-hazm ria s a Himnusz meghallgatsa utn a tmeg a zszl eltt tisztelegve vonult el. Az nnep estlyn az emlkm kicsinytett s ugyancsak szent flddel teltett s felavatott mst kldttsg vitte ki az egyetemi ifjsg ksretben, nemzeti ereklyeknt lord Rothermere-nek, Londonba.

A Szabadsg tren ll ngy hatalmas irredenta szobor alkotta flkrv centrumban ll, azokkal szembefordul emlkm homlokzatt a magyar nagycmer, az rpdok, az Anjouk, illetve a Hunyadiak cmere dsztette. A nagycmer s az rpd-hzi uralkodk cmere az ezer ves hatrokat s a kontinuitst, az Anjouk Nagy Lajos "hrom tenger mosta" birodalmt, Mtys kirly pedig az eurpai nagyhatalmisgot szimbolizlta. Az egyik oldal felirata Urmnczy kedvelt jelmondata volt: "A mi orszgunk a Krptok orszga, Nagy-Magyarorszg, 896-ban alaptotta rpd fejedelem, fennmarad a vilg vgezetig." A msik oldalon a kvetkez felirat szerepelt: "Jv nagysgunk alapjt mltunk nagyjai raktk le." A htoldalon Papp-Vry Elemrn Sziklay Szerna imja, a Magyar Hiszekegy refrnje szerepelt: "Hiszek egy Istenben,/ Hiszek egy Hazban, / Hiszek egy isteni rk Igazsgban,/ Hiszek Magyarorszg fltmadsban! / men."
A talapzat felett smagyar virgdsztmny pompzott s ebbl emelkedett ki a 20 mter magas zszlrd, melynek cscsn jelkpes, eskre emelt kz volt tallhat, amelyet a legenda szerint Horthy Mikls kormnyz keze utn mintztak meg - legalbbis Liber Endre, Budapest alpolgrmestere szerint. "Ez az egy mter mret kz azt jelkpezi, hogy Magyarorszg npe sohasem mond le az ezerves fldrl"-rta Liber. A zszlrd tvben ell egy sisakos, buzognyos gyermek jelkpes alakja llt. A Turul alatt kt mrvnytbla llt. Az egyiken lord Rothermere Daily Mail-beli cikknek cme: "Hungary's Place in the Sun" (Magyarorszg helye a Nap alatt), a msikon pedig Mussolininek a rmai szentus 1928. jnius 5-i lsn tett kijelentse volt olvashat: "I Trattati de pace non sono eterni". (A bkeszerzdsek nem rkkvalak). E kt tbla a revzi realitst s a nagyhatalmak tmogatst volt hivatott demonstrlni. A dsztmnyhez tartozott mg az orszgzszl eltti "trianoni virggy", amelyben "az integer s csonkaorszgnak fldrajzi trkpe, tovbb a Magyar Hiszekegy a fldbl kinv virgokbl van kirakva." A virgys klnbzõ sznû virgokbl a trtnelmi s a trianoni orszghatrokat, a ngy nagy folyt, valamint az szaki hatr fltt a magyar cmerrõl ismert hrmas halmot s kettõs keresztet brzolta. A Szabadsg tri virgtrkp ismert turistaltvnyossgnak szmtott.
A trkompozci Plczi Antal munkja volt, a talapzatot Lechner (1941-tõl Kismarty- Lechner) Jenõ, a zszlrudat Fredi Richrd, a dszzszlt Lechner Marianne tervezte.
Az avatson jelen voltak az orszggyls kamarinak kpviseli, a cserkszcsapatok, a leventeegyesletek, az iskolk s intzetek nvendkei, a vrosi trvnyhatsgok kldttei, a Vitzi Szk tagjai s az amerikai magyarsg delegcija is.
A Szabadsg tr a Horthy-rendszer ideje alatt az irredenta gylsek s megemlkezsek lland sznhelye s kulisszja lett. A terleti visszacsatolsok alkalmval egy-egy htre teljesen felvontk a flrbocon leng lobogt.
A budapesti emlkm szolglt mintul a tbbi orszgzszlnak, amelyet tbb mint ezer teleplsen lltottak fel az 1940-es vek derekig. Az emlkmvek tbbsgn, az alaptmb eloldaln Nagy-Magyarorszg trkpe, szerepelt, benne a csonka orszg sziluettjvel, a maradk hrom oldalra klnfle idzeteket vstek.

A 100. orszgzszlt 1934. jlius 1-jn avattk fel Storaljajhely felett emelked Szrhegyen. A hozz vezet t mentn fellltottk a szenved Magyarorszg klvrijnak 14 stcijt, 14 hatrmenti termskbl kszlt vrszer rtorony-emlkmvet, amelyeken elhelyeztk az elszaktott terletek vrmegyinek s egyes vrosainak cmert s a mrvnylapokra rvsettk a nevezetesebb trtnelmi vrosaink (Kassa, Lcse, Ksmrk, Igl, Besztercebnya, Krmcbnya, Selmecbnya, Nyitra, Krasznahorka, Trencsn, Komrom, Pozsony, Kismarton, Csktornya, Fiume, Temesvr, Szabadka, Zenta, Arad, Brass, Nagyenyed, Segesvr, Gyulafehrvr, Marosvsrhely, Kolozsvr, Nagyvrad, Szatmrnmeti, Mramarossziget, Ungvr, Munkcs, Eperjes) neveit. Minden vros neve alatt ott llt egy-egy vigasztal, btort sz nagy kltink egy-egy versbl. A Magyar Klvria ekknt egy bevezet kapubl, 14 llomsbl s a Magyar Golgott bezr, flrbocra bocstott orszgzszlbl llt. Az orszgzszln a kvetkez idzet szerepelt: "s most, testvrek, boruljunk le imra, krjk Istent, nzzen le szegny haznkra, vja, vdje az elszakadt magyarsgot, s vegye le rlunk a trianoni tkot! men!"

1934. augusztus 9-n, a Npkertben avattk fel Miskolcon a "Felvidki Orszgzszl" cmet visel emlkmvet. A ltrehozst felgyel bizottsg a negyedik legjelentsebb volt az akkori Magyarorszg hasonl egyeslsei kztt. A vros nkormnyzata akknt dnttt, hogy az emlkmvet 2011. augusztus 20-n adtk t s szenteltk fel jra.
1934. oktber 21-n, vasrnap dleltt fl tizenkettkr avattk fel Gyrtt a Pfannl Egon Ervin ltal tervezett orszgzszlt. A Gyri Hrlap 1934. janur 31-i szma a kvetkezkppen mltatta a mvet: "A msodik djas Pfannl Egon-terv modern elkpzels, emellett higgadt, formaszpsgben gazdag terv. Flkr alak lpcszet vezet a flkr tmrjre plt, szp kikpzs vrs tglafalhoz, melynek kzepn magasba nyl, modern oszlopon nyerne elhelyezst a nemzeti lobog. A terv igen figyelemremlt ereje szp sszhatsban, nyugodt, impozns vonalazsban van." Az elkszlt orszgzszlt dr. Szauter Ferenc, Gyr szabad kirlyi vros polgrmestere vette t. Az emlkm fellltsnak kltsgeihez a vros nkormnyzatn kvl szles kr civil sszefogs is trsult, pldnak okrt 1934. jnius 10-n Orszgzszl-tncestlyt rendezett a Lloydban a Fiskolsok Hargita Egyeslete, a Gazdatiszti kr s az Erdlyiek asztaltrsasga. Az emlkmnl megtartott nnepsgek kzl emltst rdemel, hogy az 1936. vi berlini olimpira tart lngot itt fogadta Gyr vros kznsge. A gyri szakaszon a lngot a tervez desapja hozta az emlkmhz.
A Zebegnyben tallhat orszgzszl s hsi emlkm Marti Gza alkotsa. Az emlkmegyttes jelenleg is a brzsnyi falu fl magasod Klvriahegyen tallhat, ahonnan festi panorma nylik a Dunakanyarra. A msodik vilghbort kveten a csodval hatros mdon meneklt meg Marti alkotsa: a zebegnyi tancstagok az emlkmvet tminstettk kiltnak, az Orszgzszl ngy oszlopnak tetejre vas lpcskn megkzelthet vasbeton hidat ptettek, amely ma is megtallhat.
A korabeli filmhradk (Magyar Vilghrad) kpiinak tansga szerint az albbi orszgzszlk kerltek tadsra az 1930-as vekben: Rkospalota (a 80. orszgzszl, 1933. december); Rkosliget (1934. szeptember); Ngrd (1936. jlius); Dunafldvr (1938. szeptember); Ipolysg (1938. oktber); Deki (1939. prilis); Alsverecke (1940. mjus); Bethlen (1940. oktber); Gyergyszentmikls (1941. februr); Srisp (1942. december).
A teljessg ignye nlkl (az egykori kpeslapokat segtsgl hvva) az albbi teleplseinken (teleplsrszeinken) avattak Orszgzszlt a fentebb megjellt idszakban: Adony, Agrd, Ajka, Aknaszlatina, Alcst, Algy, Alsszeli, Apostag, Balassagyarmat, Balatonaliga, Balatonboglr, Balatonfldvr, Balatonszepezd, Balatonvilgos, Bart, Bcsalms, Bnrve, Biatorbgy, Bicske, Budafok, Celldmlk, Csktornya, Csepel, Cskszereda, Debrecen, Derecske, Ds, Disd, Ditr, Dombvr, Dunafldvr, Dunavecse, Edelny, Enying, rmihlyfalva, rsekjvr, Esztergom, Felsgd, Firtosvralja, Flek, Gyknyes, Gyomaendrd, Gyngys, Gymr, Gyr, Gyula, Hajdbszrmny, Harta, Hegyeshalom, Hdmezvsrhely, Igal, Izsk, Jnossomorja. Jszapti, Jszdzsa, Jszladny, Karcag, Kapolcs, Kaposvr, Karcag, Kassa, Kecskemt, Kiskrs, Kiskunflegyhza, Kiskunhalas, Kiskunmajsa, Kispalugya, Kispest, Kisjszlls, Kisvrda, Kolozsvr, Kovszna, Krmend, Kszeg, Kunszentmrton, Lajosmizse, Lengyeltti, Liszny, Losonc, Madaras, Magyarlpos, Margitta, Mlnsfrd, Mtrahza, Medgyesegyhza, Mezcst, Miskolc, Mohcs, Monor, Mosonmagyarvr, Nagybacon, Nagybnya, Nagyberezna, Nagykanizsa, Nagykroly, Nagykr, Nagyszalonta, Nagyszlls, Nagyttny, Nagyvrad, Nyrbtor, Nyregyhza, Orgovny, Oroshza, Ostffyasszonyfa, Pannonhalma, Ppa, Prkny, Pcs, Putnok, Rkosszentmihly, Recsk, Rtsg, Rozsny, Storaljajhely, Sepsiszentgyrgy, Sopron (hsgzszlknt), Szszrgen, Szzhalombatta, Szeged, Szentendre, Szentes, Szerencs, Szkelyhd, Szkelykeresztr, Szkelyudvarhely, Szkesfehrvr, Szolnok, Szolyva, Szombathely, Szovta, Szdliget, Tiszakcske, Tokaj, Topolya, Tornalja, jpest, jvidk, Vajszl, Vc, Verebly, Visegrd, Zalaegerszeg, Zebegny, Zetelaka, Zirc, Zseliz, Zsib

A msodik vilghbor utn bekvetkezett szovjet trnyersnek "ksznheten" megpecsteldtt az Orszgzszlk sorsa is: az "ideiglenesen haznkban llomsoz" Vrs Hadsereg tiszteletre szovjet hsi emlkmveket emeltek orszgszerte. Mr az 1945. februr 22-n kelt budapesti polgrmesteri hatrozat megemltette, hogy az orosz katonai parancsnoksg az elesett katonknak emlkmvet kvn fellltani s "ennek helyt a Szabadsg tren kri kijellni". A "krst" hamar teljestettk: 1945. mjus 1-jn (a mai napig ll) szovjet obeliszket az Ereklys Orszgzszl helyn avattk fel - miutn a szovjet csapatok eltvoltottk az orszgzszlt, hogy az ne "zavarja" sajt hsi emlkmvket.
A kzelmltban - fknt az els Orbn-kormny regnlsnak idejtl - az orszg tbb pontjn ismt irredenta szobrokat s orszgzszlkat avattak. Azon a Szabadsg tri gyepszigeten, ahol valaha szak (az elszaktott Felvidk allegrija) szobra llott, a Trianon Trsasg lltott emlkkvet Henri Pozzi francia publicistnak, aki heves rsokban brlta a trianoni bkedikttumot.

Ereklys Orszgzszl gyjtemny: 19 ttel
Forrsok:
-
Fehr Imre: A gyri Orszgzszl emlkmvel kapcsolatos kutatsi eredmnyek kivonata
-
Lszl Dra: Rehabilitljk az orszgzszlkat - In: Heti Vlasz
-
Legyen hited s lszen orszgod! A trianoni Magyarorszg kordokumentumai - rgylus Kiad, Budapest, 2009
-
Pt Jnos: Revzis emlkmvek - In: Histria, 1988/2-3. szm
-
profila.hu kpeslapok
-
Szepesi Bdog: A Storaljajhelyen plt magyar klvria, 1936
-
Wikipdia
-
Zeidler Mikls: A magyar irredenta kultusz a kt vilghbor kztt - Teleki Lszl Alaptvny, Budapest, 2002
-
Zeidler Mikls: Ngy nyugtalant kember - Irredenta szobrok a Szabadsg tren - In: Rubicon, 2010/4-5. szm: Trianon s a '20-as vek Magyarorszga
-
Zeidler Mikls: Trianon s a "magyar feltmads" - Revzis eszmk s tervek a kt hbor kztt - In: Rubicon, 2009/1-2. szm: Magyar jobboldali hagyomny 1900-1945
|