"Nem rg vissza, csak bsan tkoz
S ki egyszer rgott a magyarba,
Szinte kedvet kap rgshoz."
(Ady Endre: A hkls npe)

Magyarellenessg Trianon eltt
Az els olyan megnyilvnuls, amely teljes mrtkben illeszkedik a magyarellenessg fogalmba, a taljn Belgiojoso Jakab barbiani grfhoz kthet, akirl a Pallas Nagylexikona a kvetkezket rja: "Haznkban 1604-tl kezd szerepelni, midn Fels-Magyarorszg fkapitnya lett s azon v janur 11-n rkezett Kassra, hol legels tette az volt, hogy a protestnsok templomait erszakkal elfoglalta, papjait pedig a vrosbl kizte. Belgijoso egyike volt azon zsarnok idegeneknek, kik a magyart vrig ldztk. Erszakoskodsai miatt a csszri prton levk is vdiratot adtak be ellene. "

Buda 1686. vi visszafoglalsa utn megkezddtt Magyarorszg felszabadtsa a trk iga all. A Habsburg-hz azonban nem a magyaroknak szabadtotta fel az orszgot, hanem azt egy j koronatartomnyknt kezelte. A Thkly- majd a Rkczi-szabadsgharc a nemzeti nllsgot igyekezett visszaszerezni, de mindkett elbukott. A felszabadtott terletekre a bcsi udvar nyugati telepeseket hozott, illetve szemet hunyt a romnsg erdlyi bevndorlsa felett, gy prblta cskkenteni a magyar nemzeti elem szerept a birodalomban.
Emltst rdemel az 1784. vi Horea, Cloca s Crian vezette parasztfelkels Erdlyben. A lzadk clpontjai magyar uradalmak, kastlyok, falvak, vrosok voltak. Az ltaluk feldlt, elpuszttott, felgetett magyar -vagy rszben magyar- teleplsek: Kurety (Curechiu), Kristyor (Cricior), Brd (Brad), Miheleny (Mihileni), Dva (Deva), Verespatak (Roia Montan), Aranyosbnya (Offenbnya, Baia de Arie), Abrudbnya (Abrud) stb. Ez utbbi teleplsen gyakran volt hallhat:
ljtek vlogats nlkl azokat a magyarokat, akik nem hajlandk romn hitre trni! (Horea parancsa)||
|
Az esemnyek sodrban Tordn lltlag gy kiltott fel egy romn jobbgy:
Feljtt az olhok csillaga. A magyarok menjenek Scythiba, mert az olhok rgebbi lakosai e haznak. ||
|
A felkelk 389 magyar falut dltak fel, egyeseknek teljes lakossgt kiirtottk.
Az etnikai alap magyargyllet a soviniszta eszmk megjelensvel terjedt el, br az etnikailag sokszn – magyarok ltal is lakott vidkeken – enyhbb formban korbban is jelen volt.
Az 1848–49-es forradalom s szabadsgharc sorn Dl-Magyarorszgon az ott l szerbek csapatai gyilkoltak. Az 1848. jlius 18-n visszafoglalt, Szenttams kzelben fekv Fldvrra bevonulva a magyar katonk 37 levgott gyermekfejet talltak a katolikus templomban. Zentn 1849 februrjban kb 2000-2800 magyart mszroltak le. Erdlyben az Avram Iancu s Axente Sever romn felkeli tmadtak a magyar lakossgra, egsz teleplseket gyjtva fel. A nemzetisgek magyargyllett a bcsi udvar sztotta, hogy az 1848-49-es forradalom s szabadsgharc sorn szvetsgesekre tegyen szert.
A romn felkelk a gyilkossgokat sokszor rendkvl kegyetlenl hajtottk vgre: vgtagok lefrszelse, elevenen meggets, fldbe ss, eke el fogs, megvakts, karba hzs stb. Jellemz volt a nk, lnyok megerszakolsa is. Nem hiba jegyezte meg Friedenfels erdlyi szsz r: „De ht mire val lenne lerni itt a sztdlt helysgek nevt, s a lemszrolt ldozatok szmt? A mongolok betrstl s a XVI., XVII. szzad harcaitl eltekintve, nem volt egyetlen olyan idszak sem, amelyben az elszabadult szenvedlyek az egsz orszgban (Erdlyben) annyi rablst, gyjtogatst, s gyilkolst okoztak volna, mint ebben az esztendben.”
1918 eltt, kevs kivteltl (pl. Amerikba kivndoroltak) eltekintve, szinte az sszes magyar nemzetisg ember a Magyar Kirlysg terletn lt, s a tbbsgi nemzethez tartozva bizonyos szint vdelmet lveztek a rasszista jelleg tmadsokkal szemben. Ennek ellenre gyakran elfordultak incidensek a tbbsgben nemzetisgek lakta terleteken, klnsen akkor, ha a kzponti kormnyzat csak nehezen, vagy – helyenknt – egyltaln nem tudta rvnyesteni a hatalmt (1848-49, I. vilghbors esemnyek).
A trtnelmi Magyarorszg terletn l nem-magyar npekben, a 19. szzad vgn, fggetlenedsi trekvseivel prhuzamosan ersdtt a magyarellenessg. Csak kis szerepe volt ebben a 19. szzad vgi-20. szzad eleji magyar kormnyok nemzetisgi politikjnak. Az ers klfldi s belfldi propaganda hatsra az egysges, modern magyar kzigazgats kiptst s a magyar nyelv iskolztats tmogatst a nemzetisgek (klnsen a szlovkok s a romnok), nemzeti ltk veszlyeztetseknt ltk meg. Annak ellenre, hogy pldul a romnoknak Magyarorszgon 1880-ban 2756 csak romn nyelv (!) s 394 ktnyelv iskoljuk volt, mg a Romn Kirlysgban (Havasalfld s Moldva egytt) mindssze 2505 iskola mkdtt.
"Az I. vilghbor alatt kegyetlensgeirl volt hrhedt a sipoti romn internltbor, ahol sok ezer rtatlan magyart knoztak hallra. A tbor drtkertssel krlzrt, puszta trsgen plt. Az rk a harctren sszevlogatott marcona alakokbl kerltek ki. A foglyoknak vlogatott knzsok kzt telt keserves letk. A megkorbcsolsok, kiktsek napirenden voltak. Sokszor jjel az rk a foglyok meglincselsre tettek kszleteket s csak a vletlenen mlott, hogy fel nem koncoltk ket. A foglyoknak elszedtk mindent, flmeztelen s hezve knldtak" -tudst 1919-ben az '"Irredenta" cm orgnum-hogy propagandisztikus tlzsrl vagy realitsrl van-e sz, nem tudni.
Magyarellenessg a kt vilghbor kztt
Az 1920-ban alrt trianoni bkedikttum stratgiai alapon, de teljesen igazsgtalanul meghzott hatrokkal valstotta meg az addig a Magyar Kirlysg terletn l nemzetisgek "nrendelkezst". Ezzel nagyszm magyar kerlt, immron kisebbsgknt, idegen fennhatsg al.
Az llamalkotv vl nemzetisgek gyakran a magyar kisebbsgektl reztk leginkbb veszlyeztetve a nehezen megszerzett fggetlensgket. Ez nagyarny magyarellenes intzkedsek sorhoz vezetett az egykori Magyar Kirlysg terletn. A magyar iskolk szmt jelents mrtkben cskkentettk, a nem magyar tbbsg terleteken a magyar oktatst teljesen megszntettk. A magyar elit jratermeldsnek megakadlyozsa rdekben a magyar nyelv egyetemi oktatst minden utdllamban megszntettk (Pozsony, Kolozsvr). Korltoztk a magyar nyelv kiadvnyok megjelensi lehetsgeit s importjt, a magyar sznjtszst egykori nemzeti sznhzaibl kirekesztettk. Politikai szinten is tapasztalhat volt egy erteljes magyarellenes vonulat, ami a II. vilghbor kitrsig csak kismrtkben enyhlt.
Nem nyughatunk addig, mg a magyar npet gazdasgilag s katonailag teljesen tnkre nem tesszk, mert mindaddig, mg Magyarorszgban az letkpessgnek szikrja is van, mi magunkat biztonsgban nem rezhetjk. (Brtianu, Ion I. C. romn miniszterelnk, 1920. jlius 1.)||
|
 |
Magyarellenessg a II. vilghbor utn

A II. vilghbor utn a Bene-dekrtumok jelentettk a magyarellenessg egyik legmarknsabb llami szint megnyilvnulst. A felvidki magyarsgtl a magntulajdon mellett, az llampolgrsgot s gy az alapvet llampolgri jogokat is megvontk, valamint bizonyos esetekben a mozgsi szabadsgot is korltoztk (deportlsok Szudtafldre). Br a rendelkezseket 1948-49-ben rszben visszavontk, jogilag azok mig rvnyben vannak. A szlovkiai trtnelemoktatsban mig tallkozhatunk a magyarellenessg megnyilvnulsaival.
A kassai kormnyprogram meghirdetst (1945. prilis 5.) kveten az v vgig a npbrsgok mintegy 75000 felvidki magyart – elssorban rtelmisgieket – tltek el hbors bnsknt s utasttottak ki az orszgbl.
Pribina birodalmban mr magas fok kultra honolt, amikor a barbr magyarok zsia pusztin mg nyereg alatt puhtottk a hst, a magyarok barbrok voltak s maradtak, menjenek vissza zsiba. Mit krkednek mindig Szent Istvnnal? Sokkal nagyobb volt nla Cirill s Metd! (Szlovk vlemny a magyarokrl)||
|
Sorozatosan perbe fogtk a hbor eltti magyar kzlet jeles alakjait, akiket a kztrsasg sztversvel vdoltak meg. A gyakran tmegess vl perek kzl mreteiben a kassai magyar per volt legnagyobb, amelyben kzel 600 magyart nyilvntottak hbors bnss.

Egybknt a csehszlovk utdllamok, Csehorszg s Szlovkia Csehorszg s Szlovkia elutastjk a jogfoszt rendeletek hatlytalantst, eltlst s brminem krptls kifizetst a meghurcoltak rszre. 2007. szeptember 20-n a szlssgesen nacionalista Szlovk Nemzeti Prt kezdemnyezsre a szlovk parlament sszes prtja (kivve a Magyar Koalci Prtja) megszavazta a Bene-dekrtumok srthetetlensgt. E tny tiltakozst vltott ki nmet, osztrk s magyar rszrl.

A Dlvidkre bevonul, Tito ltal vezetett jugoszlv partiznalakulatokbl lteslt j katonai hatsg, a Bnti, Bcskai s Baranyai Katonai Igazgats s az OZNA (Odelenje za Zastitu Naroda, vagyis Npvdelmi Osztly) llambiztonsgi szerve ellenrzse alatt katonai kzigazgatst vezettek be Dlvidken. Ezt kveten a kommunista prtvezets (Jugoszlv Npfelszabadt Antifasiszta Tancs) utastsra etnikai alap, per nlkli kollektv bntet eljrsokat kezdtek. 1944-45 teln lakhelykn vagy gyjttborokban - korra s nemre val tekintet nlkl - tmegesen knoztk meg s vgeztk ki a magyar s nmet nemzetisg polgri lakossgot, a II. vilghborban val kollektv bnssggel vdolva ket. A kivgzsek tbb helysgben tmeges lincselss fajultak, a helyi szerb lakossg egy rsznek aktv rszvtelvel. becsn ezek mellett az egsz magyar lakossgot megklnbztet jelzs - fehr karszalag - viselsre kteleztk, s knyszermunkra lehetett hajtani.
Az ldozatok szmt mg mindig csak becslni tudjuk. jvidken (Novi Sad) az akkori lversenyplynl kzel 2000 magyart vgeztek ki. Szinte minden magyarlakta teleplsen voltak kivgzsek. A vrengzsek sorn harminct katolikus papot, majdnem valamennyi helyben maradt plbnost is megknoztk s megltk. A polgri lakossgon kvl tmegesen vgeztek ki hadifogoly magyar honvdeket is. Az 1944-1945 teln meggyilkolt magyarok szma 35.000-45.000 kz tehet.
1945-1948 kztt a kvetkez helysgekben mkdtek internl tborok: Gdor (Gakovo), Tiszaistvnfalva (Baki Jarak), Krts (Kruevlje), Molidorf, Rezshza (Knianin), Szvaszentdemeter (Sremska Mitrovica). A tborokban becslsek szerint tbb mint 70.000 nmet s magyar nemzetisg polgri szemly (nagyrszt regek, asszonyok s gyermekek) vesztette lett hsg, fagyhall, jrvnyok, knzs vagy kivgzs kvetkeztben.

A magyarellenessg legtbb ldozattal jr megnyilvnulsa Romniban trtnt a kt vilghbor kztt, valamint a msodik vilghbor utn. 1945 tavaszn Romnia azzal a felttellel vehette birtokba szak-Erdlyt, hogy tiszteletben tartja a kisebbsgek nrendelkezshez val jogt, gy 1952-re kialaktottk Erdlyben az Magyar Autonm Tartomnyt. A helyzet azonban 1965-ben megvltozott Ceauescu dikttor hatalomra kerlsvel. A dikttor clja a nagy-romn nemzetllam ltrehozsa volt ezt a kisebbsgek erszakos asszimillsval vagy fizikai megsemmistssel akarta elrni. 1983. mjus 10-i, hrhedt beszdben kijelentette, hogy minden etnikai csoport, de legfkpp a magyarsg a romn ri faj "rabszolgi". Els intzkedse az volt, hogy eltrlte a magyar felsoktatst, romnostotta a magyar kzpiskolkat, megkezddtt a magyar oktatk s vallsi vezetk knyrtelen ldzse, sokukat ngyilkossgba hajszoltak, mg msok kihallgatsok sorn vesztettk letket. Ceauescu 1966-ban megszntette az Magyar Autonm Tartomnyt s kihirdette az "egyestett Nagy-Romnia nemzeti llamt, az egy romn nemzet fldjt" (Romnia alkotmnyban napjainkban is nemzetllamknt hatrozza meg nmagt) A prtgyls csaknem tmilli polgrt kpvisel tagjainak megmondtk, hogy vlasztiknak asszimilldniuk kell a romn nemzetbe, vagy knytelenek vllalni a kvetkezmnyeket. A magyar kulturlis rksg megrzsre irnyul legkisebb ellenllst is felsgrulsnak minstettk, letfogytiglani brtnbntetssel vagy akr halllal is bntettk. A bukaresti Belgyminisztrium Statisztikai Hivatalnak irataibl nyert adatok szerint(241 C szoba "Bizalmas Okmny XXX2 szmmal") 1944-ben Romninak 2.898.356 f magyar nemzetisg lakosa volt, 1974-ben mr csak 2.217.897 f magyart soroltak fel az egyhzi nvjegyzkben, a prt nvjegyzkben s egyb kzigazgatsi adatokban, kzlk 236.981 f 1945 utn szletett, a "tllk" szma teht 1.980.916 f, figyelembe vve azokat akiket eltemettek – 1944 s '74 kztt sszesen 194.562 ft – nincs hr a hinyz 722.878 magyarrl. Egy rszk elmeneklt az orszgbl, sokakat – felttelezsek szerint kb. 100.000 ft- elhurcoltak s a Krptokon tl teleptettek le, hogy ott asszimilldjanak s a helykbe romnokat telepthessenek le. Tovbbi kb. 100.000 embert meggyilkoltak az 1944-es tmegmszrlsok sorn, s kb. 50.000 az orosz gulgokra elhurcoltak szma. Rengeteg embert hurcoltak tovbb knyszermunkra a Duna-deltba, s ott egyszeren tmegsrba dobtk az alultplltsgtl, betegsgtl, vagy egyb ms ok miatt elhallozott embereket. Szintn jelents azon ldozatok szma akiket a romn Securitate tartztatott le s knzott hallra.
Magyarellenessg ma
Ha a Szlovk Nemzeti Prt szlssges, akkor a magyarok a radioaktivits erejvel sugrozzk magukbl a szlssgessget. Jobban, mint Csernobil. A legjobb megolds az lenne, ha feltltennk az orszgot betonnal.” (Jn Slota, 2005. jnius 10.
„A magyarok rkos daganat a szlovk nemzet testn, amit kslekeds nlkl el kell tvoltanunk.” (Jn Slota, 2005. prilis 15.)
„Tnyleg ezt akarjuk? Mi szlovkok? Hogy visszajjjenek a magyarok s felakasszanak minket a lmpaoszlopokra? Hogy a miatynkot tantsk neknk magyarul? Nem! Kizrt! A tankjainkba ugrunk, s eltapossuk Budapestet. Harcolni fogunk, a haznkrt, minden egyes ngyzetcentimterrt. Semmit sem adunk a Magyar seggfejeknek. s bocsnat! Mi szlovkok rasszistk vagyunk. Ezrt azt mondom, testvreim: mg megvannak a fegyvereink, mg tudjuk, hogy kell tankot pteni. Ksznjk szpen! (Jn Slota, 1999. mrcius 5.) ||
|
 |
Kolozsvr egykori polgrmestere, Gheorghe Funar (1992-2004) sok tren korltozta a helyi magyar kisebbsg lett, tevkenysgt, nkormnyzatt nemegyszer magyarellenes megnyilvnulsokat tve, illetve ilyen jelleg tntetseket vezetve.
A 2006-os elrehozott szlovk vlasztsokon gyztes baloldali Smer szvetsgre lpett a magyarellenes kijelentseirl ismert, ultrasoviniszta Jan Slota vezette szlsjobboldali Szlovk Nemzeti Prttal (SNS), melynek egyik clkitzse a magyarok elzse. 2006 augusztusban megjelentek Felvidken a magyarok elleni atrocitsok, kztk a magyarversek (lsd Malina Hedvig)..
2008 nyarn a "Szvoboda sszukrajnai Szvetsg"elnevezs soviniszta szervezet ukrn cmert s mrvnytblt szereltek a Vereckei-hgn felplt magyar honfoglalsi emlkmre, annak eltvoltst kvetelve.
A magyarellenessg sztsa sokszor szervezetten trtnik. Ilyen szempontbl Romniban len jr a Vatra Romneasc, vagy a Nagy-Romnia Prt, Szerbiban a Szerb Radiklis Prt s a Szerbiai Szocialista Prt, valamint Szlovkiban a Matica Slovenska, a Szlovk Nemzeti Prt, illetve a Szlovk Megjhodsrt Mozgalom.
Forrs: wikipdia, Pallas Nagylexikona
Napjaink kisantant szellemisg oldalai

Szlovkok



Romnok






Ukrnok
