
A nemzeti fggetlensg s a szabad magyar let kibontakozsa 1945 ta lland deficittel kszkdtt. A hazugsg pkhlja az let valamennyi terlett besztte, a megtveszts, a manipulci s a terror minden ember lett megmrgezte. A Rkosi-diktatra nyolc keserves esztendejnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az emberekben ltens mdon mindvgig meglv igny a szabadsg s a fggetlensg irnt elementris ervel trjn a felsznre. 1956 forr szn a vilg valamennyi szabadgszeret npt sikerlt erklcsileg mulatba ejtennk, a politika, a kommunista prominensek struccpolitikja azonban felemsra sznezte a nemes trekvseket.
A Rkosi-diktatrt koncepcis perek, kiteleptsek, a civil szfra teljes felszmolsa, a htkznapi let kommunistk szjze szerinti uniformizlsa s a terror lgkre jellemezte. Rkosi Mtys orszglsval bekvetkezett a Trianonrl, annak kvetkezmnyeirl, illetve a kisebbsgbe szakadt nemzetrszekrl val beszd tiltsa. A magyarorszgi kommunistk abban klnbztek a trsg egyb kommunista vezetitl, hogy mg azok ltalban nacionalistk voltak, a korszak magyar kormnyai a hatron kvl rekedt magyarsg ellenben politizltak az internacionalizmus hamis gisze alatt.
Szmomra Trianon trauma volt, fl leten t knldtam vele. Mr nem az. Az igazi trauma szmomra nem az a Magyarorszg, amely elveszett – a trtnelmi –, hanem az, amely megmaradt. (Mrai Sndor naplja, 1946)||
|
 |
1956. oktbernek hseit Ger Ern mindjrt az oktber 23-i rdinyilatkozatban sovinisztknak, reakcisoknak s antiszemitknak titullta, a hatalmas mret tmegtntetst pedig "nacionalista jellegnek".

Az 1956-os forradalom s szabadsgharc alatt jjszervezdtt, illetve frissen alakult politikai formcik hossz id utn elszr mertk egyltaln megemlteni a hatron kvl rekedt magyarsg, az elszaktott nemzetrszek krdst.
A Keresztny Front 1956-os programjban a kvetkez clkitzseket fogalmazza meg: "(..) egy kzp-eurpai uni, fderci ltrehozsa. Kzismert sz: az etnikum! Mi ez? ... Azokat a terleteket, amelyeket a magyarsg lettrr tudott tenni, ki tudott tlteni, azokat a terleteket Magyarorszg tartozknak tekintjk! Ez nem sovinizmus, ez nem irredentizmus, ez az igazsg kvetelse. Mi nem akarjuk ezen igazsgot a nagy, ers nemzetek erejvel valsgg rlelni, hanem akarjuk a szomszdos npek igazsgrzetnek felkeltsvel, az igazsg erejvel kiharcolni. (...) Erdlyt a Partium nlkl, a Bnsg nlkl ksbb egszen pontosan megllaptand hatrokkal klnll orszgknt szeretnnk ltni a maga kialakul alkotmnyn felplve!
(...) A nem magyar lakta terletek lakossgcservel npestendk be Bukovinbl, a Regtbl, de Bukarestbl is. A csere nkntes! Nemzetisgiek szerint kantonizldik Erdly!"
Egy msik keresztny tmrls, a Magyar Keresztny Nemzeti Prt gy r: "Nemzeti alapon llunk. Ez nem jelenti azt, hogy sovinisztk vagyunk. Ezer ves trtnelmnket elhallgatni bn lenne, trtnelmi tnyeket megvltoztatni nem lehet. vszzadokon keresztl itt a Krptok medencjben a magyar llt rt, vdte a nyugati kultrt, kzben vrzett s fogyott. A hla ezrt az tkos Trianon volt, hol gy jrtunk, mint az klvv versenyeken az az klvv, akiket (SIC!) knockoutolnak, szmoljk a msodperceket, kzben ruhjbl ellopjk rjt, pnztrcjt s kszereit. Tlnk is alltsgunkban elraboltk Felvidket, Erdlyt s Bntot. (...)"
A Magyar Szabadsg Prt rviden sommzta vlemnyt: "Klpolitiknk alapja: semlegessg, bke s bartsg valamennyi nppel, klnsen szomszdainkkal "

Az 1956-os magyar sz vilgszerte nagy visszhangot vltott ki, mg a hrekben elfoglalt primtust a "szuezi vlsg" konfliktusrl val hrads nem veszlyeztette.
Erdly
Az erdlyi magyarsg 1956. oktber 24-n, a Kossuth rdin keresztl rteslt rla, hogy Budapesten megdntttk a sztlinista diktatrt. A Der Spiegelnek nyilatkoz magas rang diplomata gy emlkszik vissza a forr sz kezdeti erdlyi trtnetre:
Erdly romnjai, akik a magyarokat vszzadok ta npellensgnek tekintettk, testvri bartsgot ktttek a magyarokkal. Romn munksok, mrnkk, tanrok lefordtottk a budapesti jelentseket s gratulltak magyar ellensgeiknek: 'Ti magyarok, nagyszer np vagytok!' ()||
|
 |
m a kezdeti eufrit itt is hamar lehtttk az elvtrsak. A magyarokkal szolidarizl megmozdulsok megakadlyozsra bomlaszt cllal ismt felmelegtettk “Erdly elrablsnak” jl bevlt hresztelst.

Az 1956. november 4-i szovjet megszllst elssorban Romnia kommunista urai dvzltk, mivel Erdlyben a nagy llekszm erdlyi magyarsg jelenlte miatt a helyzet drmai volt. A romn prtvezr, Gheorghe Gheorghiu-Dej a magyar forradalmat sajt diktatrjnak fokozsra hasznlta ki. Mg a romn csapatok Magyarorszgra kldst is felajnlotta "nagylelken" a szovjet vezetsnek. A romn vezets rettegett ugyanis az irredenta hangok felersdstl.
A szszrgeni magyar gimnzium tanuli kitr lelkesedssel fogadtk a magyar forradalom hrt. A szervezkedst “Fekete Kz” nven ismertk a krnyken s a Securitatn. A dikok egy rsze gyergyditri s szrhegyi szrmazs volt, s az tvenes vek eleji zendls elfojtst ez a szervezet akarta megtorolni. Kommunistaellenes jelszavakat rtak a falakra, ezt tettk 1956 oktberben-novemberben Szszrgenben is.
A volt rgeni osztlytrsak, Palots Andrs, Pll Lszl, Bed Gedeon szervezkedtek: a magyarok kapjk vissza a jogaikat, lltsk vissza a rgeni magyar iskolt, ne legyen vegyes, mert az a teljes elromnostshoz vezet. Naivan gy kpzeltk el, hogy alrsokat gyjtenek, s mellkelik a kvetelseket is: az sszes magyar iskola visszalltst, a magyar egyetemek visszalltst, Erdly fggetlensgt vagy Magyarorszghoz csatolst.
Ngy, 16–17 ves barti gimnziumi tanul megksrelt tszkni a romn-magyar hatron, hogy fegyverrel a kezkben harcoljanak a magyar forradalom vdelmben. Ketten sikeresen tjutottak a zldhatron, november 7-e utn — 1957 elejn — azonban a magyar hatsgok visszatoloncoltk ket Romniba, nehz brtnveket szenvedtek. Msokat hatrtkelsi ksrlet kzben tartztattak le.
A “Szoboszlay-perben” 11 szemlyt tltek hallra, kzlk tzet kivgeztek, az “rmihlyfalvi-csoport” 31 eltltje kzl a szamosjvri brtn kivgz helyn kettnek oltottk ki az lett. 1959-ben ugyancsak Szamosjvron vgeztk ki Szjgyrt Domokost. Sajnos, a statisztika nem pontos: utlag nagyon nehz eldnteni, hogy Zsilavn, a romniai gulgokon hny magyart vgeztek ki. Mintegy 60-ra tehet azok szma, akik a brtnbeli knzsok nyomn vesztettk letket
A magyar forradalom s szabadsgharc 1956. november 4-n trtnt leverse utn az erdlyi magyarsgot, s ezen bell az egyetemi ifjsgot gyakran illettk nemcsak az irredentizmus, revizionizmus, ellenforradalmisg vdjval, hanem antiszemitizmussal, szeparatizmussal is. Az 1956. november 5-i gylsen ttelesen is megfogalmazta Miron Constantinescu, a rettegett kolozsvri romn gauleiter a jl bevlt diverzis vdat: Horthy Mikls fehr lovon, Ausztria fell indul Budapest s Erdly felszabadtsra.

Bukarestben, Kolozsvrott, Temesvron spontn demonstrcikat tartottak. A Magyarorszg irnti szolidaritsi nyilatkozatok diksznokait a hatalom brutlisan elhallgattatta Kolozsvrott s Temesvron. 1956. oktber 30-n s 31-n 2500 egyetemi hallgatt vettek rizetbe. Marosvsrhelyen, Kolozsvrott s Bukarestben tucatnyi magyar s romn rtelmisgit s egyetemi hallgatt fogtak koncepcis perbe, helyenknt hallos tleteket is kiszabtak. 1956 s 1958 kztt 10.000-nl, ms forrsok szerint 40.000-nl is tbb Magyarorszggal szimpatizl embert vettek rizetbe.
A romn kommunistknak a forrongs remek rgyknt szolglt arra, hogy a msfl millis llekszm erdlyi magyarsg autonmijnak megnyirblsra. A "Balkn Machiavellijnek" tartott Gheorghiu-Dej drasztikusan leszmolt a magyarokkal szimpatizl rtelmisggel, 1959-re elsorvasztotta az erdlyi magyar intzmny-s iskolahlzatot.
Felvidk
Csehszlovkiban, klnsen a Felvidken a kommunistk megksreltk az 1956-os forradalmat revizionista, irredenta, nacionalista mozgalomnak belltani. Oktber s november folyamn erre hivatkozva szmos felvidki magyart tartztattak le, amirt llst foglaltak a magyar szabadsgharc mellett.
A Csehszlovk Kommunista Prt kzponti bizottsga mr 1956. oktber 24-n kszenltbe helyezte a hadsereget, majd valamennyi magyarorszgi lap behozatalt megtiltottk. Antonn Novotny, a prt els titkra mr ekkor fontosnak tartotta hangslyozni a szovjet beavatkozs "szksgessgt", a forradalmrokat pedig banditknak titullta. A felvidki magyarsg letartztatshoz mr annyi is elg volt, ha szabadsgharcknt emlegettk a magyarorszgi esemnyeket. Hamar erre kapott a szlovk nacionalizmus is: az utcn inzultltk a magyarul beszlket, a munkahelyeken srtegettk a magyar alkalmazottakat. A Magyar Tudomnyos Akadmia Felvidken tartzkod 35 tag kutatcsoportjt egy szlovk zem vezetje megfenyegette, hogy internltatja ket.
A szlovk sajt azonnal magyar terleti kvetelsek propaglsaknt s irredenta mozgalomknt lltotta be a magyar forradalmat, eltntortva ezzel a szlovk szimpatizlkat. A csehszlovk propagandistk ismt kilhettk magyarellenes hajlamaikat, amikor arrl cikkeztek, hogy "a magyar reakcisok, a magyar urak jra r akarjk tenni a kezket Szlovkira". Mg arrl is hrt adtak, hogy a Felvidket jra Magyarorszghoz csatoljk s az orszg az Osztrk-Magyar Monarchia konstrukcijnak mintjra fog mkdni.
Oktber 31-n jszaka a csehorszgi Nymburk kzpiskoljban ngy dik a kvetkezket rta plaktokra: "Dikok! (...) Nem akarunk szocializmust, hanem demokrcit. Szimpatizlunk a magyar np szabadsgharcval. Az Amerikai Egyeslt llamokkal mindrkk. Hall a Szovjetunira! El a kommunistkkal, szabadsgot akarunk!" Rendszer elleni izgatsrt tltk el ket...
A mozgstott csehszlovk ejternyskkel az albbi nyilatkozatot rattk al oktber 25-n a tketereblyesi bzison a katonkkal:
Kveteljk nkntes bevetsnket a magyarok ellen. grjk, hogy esknkhz hven kiirtjuk mg a magyarok rmagjt is a szlvsg nevben! (Csehszlovk ejternysk "hsgeskje, 1956. oktber 25., Tketereblyes)||
|
 |
November 2-n Viliam irok csehszlovk miniszterelnk msodszor is felajnlkozott Hruscsovnak a magyar szabadsgharc eltiprsban val rszvtelhez. A Felvidken sajnlatos mdon a magyar orgnumokat is bevontk a magyarsg elleni propagandahadjratba. Az j Sz november 3-i szma szerint pldul Magyarorszgot a kleriklis, reakcis, Horthy-hvk kertettek birtokukba, s ppen csak a kzeli armageddont nem vettettk elre...
Dlvidk
A magyar forradalom vratlanul rte a titoista jugoszlv vezetst, ezrt viszonyuk az esemnyekhez mr az els pillanattl kezdve Janus-arc volt. A forradalomban a a Rkosi-Ger klikk teljes politikai csdjt lttk, ugyanakkor nem kvntk, hogy a sztlini diktatrval szembeni nylt felkels tterjedjen a "szocialista blokk" ms orszgaira is.
Tito oktber 29-n nylt levlben tmogatta Nagy Imre trekvseit. Oktber 30-n a forradalmi esemnyek azonban tlptk azt a hatrt, amit Tito mg tmogathatnak titullt. Ennek megfelelen 1956. november elejn mr Tito s Gonjak honvdelmi miniszter is jelezte a szovjetek fel, hogy ksz tmogatni a muszka beavatkozst. A november 2-rl 3-ra virrad jjel Brioni szigetn megtartott hrhedt szovjet-jugoszlv tallkozn Tito nyltan elktelezte magt a forradalom leversnek "szksgessge" mellett. November 11-i, pulai beszdben Tito tmogatsrl biztostotta a Jds-kormny fejt, Kdr Jnost.
„Arra vonatkoz adat, hogy hny dlvidki szrmazs magyar llampolgr vett rszt az 1956-os forradalmi megmozdulsokban, sajnos nincs - arra viszont igen, hogy kik lettek a megtorls ldozatai. A zentai szrmazs dr. Rajki Mrtont s a temerini Srs Imrt - de megemlthetjk a szkopjei szlets Ekrem Kemlt is - a legslyosabb bntetsre tltk, k letkkel fizettek a magyar np htott szabadsgrt.
Krptalja
Az 1956-os forradalom s szabadsgharc komoly szimptit vltott ki a krptaljai magyarsg krben is. Krptalja lakossga a Szovjetuni rszeknt a sajt brn tapasztalta az 1944-es elhurcolsokat, az 1945-s, mzesmadzagnak sznt fldoszts utni erszakos kolhozostst, a donyecki knyszermunkt, a kulkpereket s a kiteleptseket.
Vradi Natlia trtnsz , a beregszszi fiskola tanra 2006-ban az 1956-os forradalom krptaljai visszhangjrl tartott rdekfeszt eladst. Szmos krptaljai magyar nemzetisg szemly tartzkodott Magyarorszgon 1956 szn tolmcsknt, orvosknt, sofrknt, katonaknt, gpkocsivezetknt . Ezeknek a szemlyeknek az akkori esemnyekben jtszott szerepe eltr.
A glocsi Molnr Lszl, aki 1956-ban alig mlt 13 ves, arrl meslt, hogy mi ksztette t s trsait arra, hogy az 1956-os forradalom utn fegyvereket gyjtsenek egy majdani nagy, ezreket megmozgat felkels rdekben. Az 1950-es vekben a krptaljai magyar falu tele volt vrakozssal. Az 1944 ta megtapasztalt szrnysgek, a megannyi gbekilt igazsgtalansg nyomn egyre inkbb megfogalmazdott az emberekben, hogy gy nem mehet sokig. Amerika jn s felszabadt bennnket, s visszacsatoljk a terletet Magyarorszghoz. Az 1956-os forradalom vrbe fojtsval ez az utols remny is szertefoszlott. Teljes aptia s csggeds lett rr mindenkin. Fel kellett rzni az embereket.
Forrsok:
-
Raffay Ern: nem zrhat ki Trianon revzijnak elkpzelse -trianonmuzeum.hu
-
Paul Lendvai: A magyar sz vilgtrtnelmi jelentsge -In: Rubicon 1956-os emlkszm, 2006/9
-
Tfalvi Zoltn: Az 1956-os magyar forradalom visszhangja Erdlyben
-
Janek Istvn: Flelem s megflemlts-Csehszlovkia s az 1956-os magyar forradalom -In: Rubicon 1956-os emlkszm, 2006/9
-
Ripp Zoltn: A nemzeti kommunizmus kalzlobogja alatt-Jugoszlvia s a magyar '56-In: Rubicon 1956-os emlkszm, 2006/9
-
Magyar Sz: Az '56-os megtorls dlvidki ldozatai
-
Eszenyi Gbor: 1956 Krptaljn, karpatinfo.net
|