Nem! Nem! Soha!














































 
Kzssg
 
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kattintson r!
free counters
 

 
Feltmadunk!

 
Elszaktva

rdekes jsg (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hrek
 
Szavazs
Ki a kedvenc alkotd?

Ady Endre
Jzsef Attila
Kosztolnyi Dezs
Ks Kroly
Nmeth Lszl
Nyir Jzsef
Rejt Jen
Szab Dezs
Tamsi ron
Wass Albert
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Szerinted melyik rendszerkritikus er kerlhet a Syriza utn kormnyra?

Die Linke (Nmetorszg)
Jobbik (Magyarorszg)
LMP (Magyarorszg)
Nemzeti Front (Franciaorszg)
tcsillagos Mozgalom (Olaszorszg)
Podemos (Spanyolorszg)
Sinn Fin (rorszg)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Zenk!

 
Szmll
Induls: 2004-01-15
 
1956 s Trianon

A nemzeti fggetlensg s a szabad magyar let kibontakozsa 1945 ta lland deficittel kszkdtt. A hazugsg pkhlja az let valamennyi terlett besztte, a megtveszts, a manipulci s a terror minden ember lett megmrgezte. A Rkosi-diktatra nyolc keserves esztendejnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az emberekben ltens mdon mindvgig meglv igny a szabadsg s a fggetlensg irnt elementris ervel trjn a felsznre. 1956 forr szn a vilg valamennyi szabadgszeret npt sikerlt erklcsileg mulatba ejtennk, a politika, a kommunista prominensek struccpolitikja azonban felemsra sznezte a nemes trekvseket. 

A Rkosi-diktatrt koncepcis perek, kiteleptsek, a civil szfra teljes felszmolsa, a htkznapi let kommunistk szjze szerinti uniformizlsa s a terror lgkre jellemezte. Rkosi Mtys orszglsval bekvetkezett a Trianonrl, annak kvetkezmnyeirl, illetve a kisebbsgbe szakadt nemzetrszekrl val beszd tiltsa. A magyarorszgi kommunistk abban klnbztek a trsg egyb kommunista vezetitl, hogy mg azok ltalban nacionalistk voltak, a korszak magyar kormnyai a hatron kvl rekedt magyarsg ellenben politizltak az internacionalizmus hamis gisze alatt.

Szmomra Trianon trauma volt, fl leten t knldtam vele. Mr nem az. Az igazi trauma szmomra nem az a Magyarorszg, amely elveszett – a trtnelmi –, hanem az, amely megmaradt. (Mrai Sndor naplja, 1946)||

1956. oktbernek hseit Ger Ern mindjrt az oktber 23-i rdinyilatkozatban sovinisztknak, reakcisoknak s antiszemitknak titullta, a hatalmas mret tmegtntetst pedig "nacionalista jellegnek".   

Az 1956-os forradalom s szabadsgharc alatt jjszervezdtt, illetve frissen alakult politikai formcik hossz id utn elszr mertk egyltaln megemlteni a hatron kvl rekedt magyarsg, az elszaktott nemzetrszek krdst.

A Keresztny Front 1956-os programjban a kvetkez clkitzseket fogalmazza meg: "(..) egy kzp-eurpai uni, fderci ltrehozsa. Kzismert sz: az etnikum! Mi ez? ... Azokat a terleteket, amelyeket a magyarsg lettrr tudott tenni, ki tudott tlteni, azokat a terleteket Magyarorszg tartozknak tekintjk! Ez nem sovinizmus, ez nem irredentizmus, ez az igazsg kvetelse. Mi nem akarjuk ezen igazsgot a nagy, ers nemzetek erejvel valsgg rlelni, hanem akarjuk a szomszdos npek igazsgrzetnek felkeltsvel, az igazsg erejvel kiharcolni. (...) Erdlyt a Partium nlkl, a Bnsg nlkl ksbb egszen pontosan megllaptand hatrokkal klnll orszgknt szeretnnk ltni a maga kialakul alkotmnyn felplve!

(...) A nem magyar lakta terletek lakossgcservel npestendk be Bukovinbl, a Regtbl, de Bukarestbl is. A csere nkntes! Nemzetisgiek szerint kantonizldik Erdly!"

Egy msik keresztny tmrls, a Magyar Keresztny Nemzeti Prt gy r: "Nemzeti alapon llunk. Ez nem jelenti azt, hogy sovinisztk vagyunk. Ezer ves trtnelmnket elhallgatni bn lenne, trtnelmi tnyeket megvltoztatni nem lehet. vszzadokon keresztl itt a Krptok medencjben a magyar llt rt, vdte a nyugati kultrt, kzben vrzett s fogyott. A hla ezrt az tkos Trianon volt, hol gy jrtunk, mint az klvv versenyeken az az klvv, akiket (SIC!) knockoutolnak, szmoljk a msodperceket, kzben ruhjbl ellopjk rjt,  pnztrcjt s kszereit. Tlnk is alltsgunkban elraboltk Felvidket, Erdlyt s Bntot. (...)"

A Magyar Szabadsg Prt rviden sommzta vlemnyt: "Klpolitiknk alapja: semlegessg, bke s bartsg valamennyi nppel, klnsen szomszdainkkal "

Az 1956-os magyar sz vilgszerte nagy visszhangot vltott ki, mg a hrekben elfoglalt primtust a "szuezi vlsg" konfliktusrl val hrads nem veszlyeztette.

Erdly

Az erdlyi magyarsg 1956. oktber 24-n, a  Kossuth rdin keresztl rteslt rla, hogy Budapesten megdntttk a sztlinista diktatrt. A Der Spiegelnek nyilatkoz magas rang diplomata gy emlkszik vissza a forr sz kezdeti erdlyi trtnetre:

Erdly romnjai, akik a magyarokat vszzadok ta npellensgnek tekintettk, testvri bartsgot ktttek a magyarokkal. Romn munksok, mrnkk, tanrok lefordtottk a budapesti jelentseket s gratulltak magyar ellensgeiknek: 'Ti magyarok, nagyszer np vagytok!' ()||

m a kezdeti eufrit itt is hamar lehtttk az elvtrsak. A magyarokkal  szolidarizl megmozdulsok megakadlyozsra bomlaszt cllal ismt felmelegtettk “Erdly elrablsnak” jl bevlt hresztelst.

Az 1956. november 4-i szovjet megszllst elssorban Romnia kommunista urai dvzltk, mivel Erdlyben a nagy llekszm erdlyi magyarsg jelenlte miatt a helyzet drmai volt. A romn prtvezr, Gheorghe Gheorghiu-Dej a magyar forradalmat sajt diktatrjnak fokozsra hasznlta ki. Mg a romn csapatok Magyarorszgra kldst is felajnlotta "nagylelken" a szovjet vezetsnek. A romn vezets rettegett ugyanis az irredenta hangok felersdstl. 

 A szszrgeni magyar gimnzium tanuli  kitr lelkesedssel fogadtk a magyar forradalom hrt. A szervezkedst “Fekete Kz” nven ismertk a krnyken s a Securitatn. A dikok egy rsze gyergyditri s szrhegyi szrmazs volt, s az tvenes vek eleji zendls elfojtst ez a szervezet akarta megtorolni. Kommunistaellenes jelszavakat rtak a falakra, ezt tettk 1956 oktberben-novemberben Szszrgenben is.

A volt rgeni osztlytrsak, Palots Andrs, Pll Lszl, Bed Gedeon szervezkedtek: a magyarok kapjk vissza a jogaikat, lltsk vissza a rgeni magyar iskolt, ne legyen vegyes, mert az a teljes elromnostshoz vezet. Naivan gy kpzeltk el, hogy alrsokat gyjtenek, s mellkelik a kvetelseket is: az sszes magyar iskola visszalltst, a magyar egyetemek visszalltst, Erdly fggetlensgt vagy Magyarorszghoz csatolst. 

Ngy, 16–17 ves barti gimnziumi tanul megksrelt tszkni a romn-magyar hatron, hogy fegyverrel a kezkben harcoljanak a magyar forradalom vdelmben. Ketten sikeresen tjutottak a zldhatron, november 7-e utn — 1957 elejn — azonban a magyar hatsgok visszatoloncoltk ket Romniba, nehz brtnveket szenvedtek. Msokat hatrtkelsi ksrlet kzben tartztattak le.

A “Szoboszlay-perben” 11 szemlyt tltek hallra, kzlk tzet kivgeztek, az “rmihlyfalvi-csoport” 31 eltltje kzl a szamosjvri brtn kivgz helyn kettnek oltottk ki az lett. 1959-ben ugyancsak Szamosjvron vgeztk ki Szjgyrt Domokost. Sajnos, a statisztika nem pontos: utlag nagyon nehz eldnteni, hogy Zsilavn, a romniai gulgokon hny magyart vgeztek ki. Mintegy 60-ra tehet azok szma, akik a brtnbeli knzsok nyomn vesztettk letket

A magyar forradalom s szabadsgharc 1956. november 4-n trtnt leverse utn az erdlyi magyarsgot, s ezen bell az egyetemi ifjsgot gyakran illettk nemcsak az irredentizmus, revizionizmus, ellenforradalmisg vdjval, hanem antiszemitizmussal, szeparatizmussal is. Az 1956. november 5-i gylsen ttelesen is megfogalmazta Miron Constantinescu, a rettegett kolozsvri romn gauleiter a jl bevlt diverzis vdat: Horthy Mikls fehr lovon, Ausztria fell indul Budapest s Erdly felszabadtsra.

 

Bukarestben, Kolozsvrott, Temesvron spontn demonstrcikat tartottak. A Magyarorszg irnti szolidaritsi nyilatkozatok diksznokait a hatalom brutlisan elhallgattatta Kolozsvrott s Temesvron. 1956. oktber 30-n s 31-n 2500 egyetemi hallgatt vettek rizetbe. Marosvsrhelyen, Kolozsvrott s Bukarestben tucatnyi magyar s romn rtelmisgit s egyetemi hallgatt fogtak koncepcis perbe, helyenknt hallos tleteket is kiszabtak. 1956 s 1958 kztt 10.000-nl, ms forrsok szerint 40.000-nl is tbb Magyarorszggal szimpatizl embert vettek rizetbe.

A romn kommunistknak a forrongs remek rgyknt szolglt arra, hogy a msfl millis llekszm erdlyi magyarsg autonmijnak megnyirblsra. A "Balkn Machiavellijnek" tartott Gheorghiu-Dej drasztikusan leszmolt a magyarokkal szimpatizl rtelmisggel, 1959-re elsorvasztotta az erdlyi magyar intzmny-s iskolahlzatot.

Felvidk

Csehszlovkiban, klnsen a Felvidken a kommunistk megksreltk az 1956-os forradalmat revizionista, irredenta, nacionalista mozgalomnak belltani. Oktber s november folyamn erre hivatkozva szmos felvidki magyart tartztattak le, amirt llst foglaltak a magyar szabadsgharc mellett.

A Csehszlovk Kommunista Prt kzponti bizottsga mr 1956. oktber 24-n kszenltbe helyezte a hadsereget, majd valamennyi magyarorszgi lap behozatalt megtiltottk. Antonn Novotny, a prt els titkra mr ekkor fontosnak tartotta hangslyozni a szovjet beavatkozs "szksgessgt", a forradalmrokat pedig banditknak titullta.  A felvidki magyarsg letartztatshoz mr annyi is elg volt, ha szabadsgharcknt emlegettk a magyarorszgi esemnyeket. Hamar erre kapott a szlovk nacionalizmus is: az utcn inzultltk a magyarul beszlket, a munkahelyeken srtegettk a magyar alkalmazottakat. A Magyar Tudomnyos Akadmia Felvidken tartzkod 35 tag kutatcsoportjt egy szlovk zem vezetje megfenyegette, hogy internltatja ket.

A szlovk sajt azonnal magyar terleti kvetelsek propaglsaknt s irredenta mozgalomknt lltotta be a magyar forradalmat, eltntortva ezzel a szlovk szimpatizlkat. A csehszlovk propagandistk ismt kilhettk magyarellenes hajlamaikat, amikor arrl cikkeztek, hogy "a magyar reakcisok, a magyar urak jra r akarjk tenni a kezket Szlovkira". Mg arrl is hrt adtak, hogy a Felvidket jra Magyarorszghoz csatoljk s az orszg az Osztrk-Magyar Monarchia konstrukcijnak mintjra fog mkdni.

Oktber 31-n jszaka a csehorszgi Nymburk kzpiskoljban ngy dik a kvetkezket rta plaktokra: "Dikok! (...) Nem akarunk szocializmust, hanem demokrcit. Szimpatizlunk a magyar np szabadsgharcval. Az Amerikai Egyeslt llamokkal mindrkk. Hall a Szovjetunira! El a kommunistkkal, szabadsgot akarunk!" Rendszer elleni izgatsrt tltk el ket...  

A mozgstott csehszlovk ejternyskkel az albbi nyilatkozatot rattk al oktber 25-n a tketereblyesi bzison a katonkkal:

Kveteljk nkntes bevetsnket a magyarok ellen. grjk, hogy esknkhz hven kiirtjuk mg a magyarok rmagjt is a szlvsg nevben! (Csehszlovk ejternysk "hsgeskje, 1956. oktber 25., Tketereblyes)||

November 2-n Viliam irok csehszlovk miniszterelnk msodszor is felajnlkozott Hruscsovnak a magyar szabadsgharc eltiprsban val rszvtelhez. A Felvidken sajnlatos mdon a magyar orgnumokat is bevontk a magyarsg elleni propagandahadjratba. Az j Sz november 3-i szma szerint pldul Magyarorszgot a kleriklis, reakcis, Horthy-hvk kertettek birtokukba, s ppen csak a kzeli armageddont nem vettettk elre... 

Dlvidk

A magyar forradalom vratlanul rte a titoista jugoszlv vezetst, ezrt viszonyuk az esemnyekhez mr az els pillanattl kezdve Janus-arc volt. A forradalomban a a Rkosi-Ger klikk teljes politikai csdjt lttk, ugyanakkor nem kvntk, hogy a sztlini diktatrval szembeni nylt felkels tterjedjen a "szocialista blokk" ms orszgaira is.

Tito oktber 29-n nylt levlben tmogatta Nagy Imre trekvseit. Oktber 30-n a forradalmi esemnyek azonban tlptk azt a hatrt, amit Tito mg tmogathatnak titullt. Ennek megfelelen 1956. november elejn mr Tito s Gonjak honvdelmi miniszter is jelezte a szovjetek fel, hogy ksz tmogatni a muszka beavatkozst. A november 2-rl 3-ra virrad jjel Brioni szigetn megtartott hrhedt szovjet-jugoszlv tallkozn Tito nyltan elktelezte magt a forradalom leversnek "szksgessge" mellett. November 11-i, pulai beszdben Tito tmogatsrl biztostotta a Jds-kormny fejt, Kdr Jnost.

„Arra vonatkoz adat, hogy hny dlvidki szrmazs magyar llampolgr vett rszt az 1956-os forradalmi megmozdulsokban, sajnos nincs - arra viszont igen, hogy kik lettek a megtorls ldozatai. A zentai szrmazs dr. Rajki Mrtont s a temerini Srs Imrt - de megemlthetjk a szkopjei szlets Ekrem Kemlt is - a legslyosabb bntetsre tltk, k letkkel fizettek a magyar np htott szabadsgrt.

Krptalja

Az 1956-os forradalom s szabadsgharc komoly szimptit vltott ki a krptaljai magyarsg krben is. Krptalja lakossga a Szovjetuni rszeknt a sajt brn tapasztalta az 1944-es elhurcolsokat, az 1945-s, mzesmadzagnak sznt fldoszts utni erszakos kolhozostst, a donyecki knyszermunkt, a kulkpereket s a kiteleptseket.  

Vradi Natlia trtnsz , a beregszszi fiskola tanra 2006-ban az 1956-os forradalom krptaljai visszhangjrl tartott rdekfeszt eladst. Szmos krptaljai magyar nemzetisg szemly tartzkodott Magyarorszgon 1956 szn  tolmcsknt, orvosknt, sofrknt, katonaknt, gpkocsivezetknt . Ezeknek a szemlyeknek az akkori esemnyekben jtszott szerepe eltr.

A glocsi Molnr Lszl, aki 1956-ban alig mlt 13 ves, arrl meslt, hogy mi ksztette t s trsait arra, hogy az 1956-os forradalom utn fegyvereket gyjtsenek egy majdani nagy, ezreket megmozgat felkels rdekben. Az 1950-es vekben a krptaljai magyar falu tele volt vrakozssal. Az 1944 ta megtapasztalt szrnysgek, a megannyi gbekilt igazsgtalansg nyomn egyre inkbb megfogalmazdott az emberekben, hogy gy nem mehet sokig. Amerika jn s felszabadt bennnket, s visszacsatoljk a terletet Magyarorszghoz. Az 1956-os forradalom vrbe fojtsval ez az utols remny is szertefoszlott. Teljes aptia s csggeds lett rr mindenkin. Fel kellett rzni az embereket.

Forrsok:

  •  Raffay Ern: nem zrhat ki Trianon revzijnak elkpzelse -trianonmuzeum.hu
  •  Paul Lendvai: A magyar sz vilgtrtnelmi jelentsge -In: Rubicon 1956-os emlkszm, 2006/9
  • Tfalvi Zoltn: Az 1956-os magyar forradalom visszhangja Erdlyben
  • Janek Istvn: Flelem s megflemlts-Csehszlovkia s az 1956-os magyar forradalom -In: Rubicon 1956-os emlkszm, 2006/9
  • Ripp Zoltn: A nemzeti kommunizmus kalzlobogja alatt-Jugoszlvia s a magyar '56-In: Rubicon 1956-os emlkszm, 2006/9
  • Magyar Sz: Az '56-os megtorls dlvidki ldozatai
  • Eszenyi Gbor: 1956 Krptaljn, karpatinfo.net
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
 
sszetartozunk!

 

 
Plaktmzeum
 
Riad


 

 
Jzsef Attila

 
J hrem van!

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 

 
Hozzads a kedvencekhez

 
Keress

 
vegablakok


Hamarosan!

 
Reklm
 
Ajnl




 
Linkek



 

...
free counters
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!