

Mint ismeretes, az I. vilggs kitrst kveten nhny marginlis cseh politikus a nyugat-eurpai emigrciban felajnlotta erit az ellensges titkosszolglatoknak, ksbb pedig az antant politikai kreivel is kapcsolatba kerltek, hogy destruktv, bomlaszt tevkenysgkkel bevltsk Bene, Masaryk, valamint tettestrsaik lmt, azaz sztveressk Ausztria-Magyarorszgot.
Az oktrojlt, rnkerszakolt trianoni bkedikttum ratifiklst kveten rtheten intenzv revzis propagganda bontakozott ki a csonka orszgban, melynek elbb-utbb sikerlt kiverekednie magt a kisantant polip cspjainak szortsbl, hogy aztn egyre jelentsebb nyugat-eurpai vlemnyformlkat, rtelmisgieket s llamfrfiakat nyerjen meg a magyar igazsg gynek. A prizsi rendrprefektra iratai kztt szmtalan llampolgri bejelentsnek maradt nyoma, melyek irredenta kpeslapokra vagy kiadvnyokra hvtk fel a rendvdelmi szerv figyelmt. Emellett a klnbz irredenta albumokban egyre tbb ismert brit, francia s olasz politikus neve bukkant fel.
A Terletvd Liga mr a magyar delegltak prizsi bketancs el citlsa ltrejtt, vagyis mr jval a diktrum ltrejttt megelzen. A Clemenceau s Poincar ltal kpviselt brutlis megoldshoz kpest Lloyd George, a bketancs brit tagja -fknt Apponyi Albert felvilgost beszdt kveten- racionlisabb llspontra helyezkedett, sajnos mindhiba. A hres kzgazdsz, Keynes "A bke gazdasgi kvetkezmnyei" cm tanulmnyban rmutatott, hogy a drasztikus bkedikttum gyakorlatilag puskaporos hordv vltoztatja az egsz kontintenst, s Foch marsall prognosztizcija is helyesnek bizonyult a 20 esztendre szl fegyversznet ismert tzisrl. William Bullit, a bkedelegci amerikai tagja Wilson amerikai elnkhz cmzett levelben csaldsnak adott hangot, kifejtve: "A bketrgyalsoknak Santungot, Tirolt, Magyarorszgot, Kelet-Poroszorszgot, Danzigot s a Saar terletet rint hatrozatai ktsgkvl jabb nemzetkzi konfliktusokat fognak eredmnyezni."
"A bke a versaillesi szerzds alrsnak napjn sznt meg" - jelentette ki Baldwin, aki ksbb a miniszterelnki szkben Lloyd George utdja lett. "Ez a bke nem llamfrfiak munkja", -fejtette ki Asquith. - "Sem rtelme, sem rtke nincsen. Ez nem az a tiszta bke, amely a hbor befejeztvel vgt vethetn a tovbbi hborknak." Lansing, az Egyeslt llamok llamtitkra, aki tevkeny szerepet jtszott a prizsi bketrgyalsoko lesjt vlemnyt formlt a brutlis dikttumrl: "A bkefelttelek mrtktelenl kemnyek s megalzk, kzlk sok nem teljesthet. Az igazsg mellkes, minden az erszak."
Mint ismert, a rablbkt az Amerikai Egyeslt llamok kongresszusa egyltalban nem is ratifiklta. Az USA s Magyarorszg kztt az els vilghbort lezr bke megktsre 1921. augusztus 21-n, Budapesten kerlt sor. A francia parlamenti vita sorn Briand miniszterelnk s klgyminiszter is elismerte expozjban, hogy "a magyar hatr bizonyos fokig nknyesen van megvonva. Elg, ha egy trkpet megnznk, s azon kvetjk a hatrvonalat, amely egybknt nem felttlenl vgleges, s amely, tudjuk meg mindjrt, nem felttlenl szentesti az igazsgot. A hatr bizonyos rdekeket srt s ezrt bizonyos kiigaztsokra lesz szksg." Az angol kpviselhzban 1920. mrcius 25-n Captain Elliot, mrcius 30-n pedig a Lordok Hzban lord Newton, Viscount Bryce, lord Montagu, lord Sydenham, lord Weardale, Marques of Crewe szlltak skra Magyarorszg igazsga mellett.
A bolsevik dikttor, Lenin vlemnye szerint "Trianonban tonllk, gyilkosok diktltk a bkt" s ezzel a megllaptsval akkor is egyet kell rtennk, ha az ltala kpviselt proletr internacionalizmus eszmje s az imperialista nyugati hatalmak irnt rzett ellenszenv beszlt belle.
A klpolitikai izolltsg krlmnyei kzepette azonban nem sok sikerre szmthatott a trianoni tviskoszorval "kestett" Magyarorszg. Az ekkor mg ritkasgszmba men figyelemfelkelt akcik egyike volt, hogy 1923-ban a francia parlamentben megalakult a magyarbart frakci, akiknek a vezetje, Charles Tiseyre "Egy diplomciai vds, -A megcsonktott Magyarorszg" cmmel knyvet is publiklt.

1927. prilis 5-n Rmban rta al Bethlen Istvn magyar miniszterelnk s Benito Mussolini az olasz-magyar bartsgi szerzdst, ezzel Magyarorszgnak sikerlt kitrnie a kisantant miatt keletkezett klpolitikai elszigeteltsgbl. A trianoni dikttum igazsgtalansgai ellen hivatalban lv kormnyfknt a Duce lpett fel elsknt az eurpai szntren, kijelentve, hogy "egy bkeszerzds nem lehet srbolt".
Az eurpai kzvlemnyt hossz Csipkerzsika-lmbl Sidney Harold Harmsworth, kzismertebb nevn lord Rothermere (1868-1940) nagy erej cikke, a Daily Mail-ben 1927. jnius 21-n jelent meg, "Magyarorszg helye a Nap alatt-Biztonsgot Kzp-Eurpnak" (Hungary's Place in the Sun-Safety for Central Europe) cmmel.
Lord Rothermere, alias Harold Harmsworth mr korbban is a politika porondjra lpett: 1924-ben az egyik lapjban megjelentetett egy, a brit hrszerzs ltal felfogott levelet, amelyet lltlag Gregorij Zinovjev, a Komintern szovjet ftitkra rt, s amely forradalomra buzdtotta a brit munkssgot. A Zinovjev-levl megjelense aktvn hozzjrult ahhoz, hogy Ramsay MacDonald Munksprtja csfosan leszerepelt a vlasztsokon. Ksbb, 1929-ben megalaptotta az Egyeslt Birodalmi Prtot. A lord finanszrozta 1931-ben Endresz Gyrgy s Magyar Sndor cenreplst, 1932-ben pedig kszttette s ajndkozta Magyarorszgnak a kt, Magyar Fjdalom cmet visel szobrot, amelyek kzl az egyiket Budapesten, a msikat Debrecenben lltottk fel.
A Magyar Revzis Liga ltrejttt is Rothermerenek srgette. Ennek folyomnyakppen alakult meg a Liga, amely Herczeg Ferenc elnksge alatt intenzv tevkenysget fejtett ki a revzis eszme terjesztse rdekben.
Eckhardt Tibor, a kt vilghbor kztti kisgazdaprti ftitkr szerint Lord Rothermere nem egyszeren lelkes tmogatja volt a magyar irredentizmus gynek, de egyenesen szlatyja s megalaptja, ami persze "klti tlzs", hiszen a revzis trekvsek, mint hangslyoztuk, mr jval a bkedikttum megszletse eltt erre kaptak.
Rothermere lordot azonban valban a revzi bajnoknak kijr tisztelet vezte Magyarorszgon. A magyarorszgi ajndkok egsz szobt tltttek meg a lord kastlyban. Egyes csoportok a Szent Koront is felajnlottk neki.
Kelet-Eurpa teli van Elzsz-Lotaringikkal. Amikor 1871-ben a frankfurti bke elszaktotta ezt a kt ikertartomnyt Franciaorszgtl, elkerlhetetlenn tette az jabb hbort. Nagyobb mretekben ugyanezt a baklvst kvettk el az Osztrk–Magyar Monarchit feloszt bkeszerzdsek is. Dntseik nyomn elgedetlen nemzeti kisebbsgek jttek ltre Kzp-Eurpa fl tucat orszgban, melyeknek brmelyike gyjtpontja lehet egy jabb vilggsnek. (Lord Rothermere: Magyarorszg helye a nap alatt)||
|
 |
Rothermere cikke nyomn ugyanis nhnyan felvetettk, hogy a lordot kellene Magyarorszg kirlyv koronzni Ladomr vagy Radomr nven. Az tlet kezdemnyezi kztt volt Nagy Emil korbbi igazsggyi miniszter s Rkosi Jen, a kzismert irredenta jsgr. Ez az idea azonban nem aratott osztatlan sikert sem magyar, sem brit krkben. A londoni magyar kvet jelentse szerint az Egyeslt Kirlysgban nevetsg trgyt kpezte a hivatalos kormnykrk ltal nem tmogatott felvets.
Rothermere lord: Magyarorszg helye a nap alatt|| |
[Elolvasom] |
Sokan vilgnzeti megggyzdsk okn szimpatizltak Magyarorszggal, gy a francia katolikus kpviselk a gironde-i Daniel Bergey abb vezetsvel, a brit konzervatvok backbencherei s a fasiszta Itlia llami/mozgalmi tisztsgviseli a konzervatv, a bolsevizmussal szembeni rtoronyknt tekintettek a Horthy-rendszer Magyarorszgra. A ksbb a vichyi kormnyzat kormnybiztosaknt funkcionl Xavier Vallat tbb zben is Magyarorszgra ltogatott francia parlamenti kpviselkkel, tbbek kztt Robert Schumannal, a ksbbi eurpai kzssgi gondolatkr egyik prominens alakjval. Ebbe a krbe sorolhat Joseph Barthlmy, a Vichy-kormny ksbbi igazsggyi minisztere is. Henri Pozzi, a "Szzadunk bnsei" s a "Hbor visszatr" cm remek munkk szerzje is szmos francia kpvisel magyarorszgi ltogatst szervezte meg.
Az rtelmisg soraibl meg kell emltennk Carlyle Aylmer Macartney skt szrmazs oxfordi trtnszt, aki a benei maszlagokat preferl Seton-Watson krtl jutott el a magyar revzi felkarolsig. A harmincas vek elejn Prizsban megjelen Plans cm folyirat is a Magyarorszgot rt igazsgtalansgok felszmolsa mellett trt lndzst.
A revzi gyt hlgyek is tmogattk. Annie Besant szocildemokrata politikus s a keleti blcseletet kutat filozfus 1927. oktberben szegdtt a magyar revzi gynek hrvivjl, amikor a londoni Queens Hallban eladst tartott az "Eurpai Egyeslt llamokrl", s nagy politikai kataklizmt jsolt arra az esetre, ha Magyarorszg megcsonktst nem orvosoljk. A beszd egy pontjn a Magyar Hiszekegy angolra fordtott verzijt is elszavalta. Konklzija az volt, hogy a trianoni bkedikttumot fell kell vizsglni "egy olyan rszrehajlatlan testlet ltal, mint a Nemzetek Szvetsge, vagy a Hgai Nemzetkzi Dntbrsg."
A modern kori politikusok kzl taln az orosz Zsirinovszkijt emelhetnnk ki, aki 1993. december 29-n kifejtette, hogy "Romnia mestersges kpzdmny, (...) Oroszorszgtl, Bulgritl s Magyarorszgtl oroztak el terleteket. (Bukarest: halads a romn-magyar viszonyban, in: Npszabadsg, 1993. december 30.) Nem rajong a romnokrt Mussolini unokja, Alessandra Mussolini sem, aki szerint az olaszok a romn npet egy agresszv npcsoportnak tartjk, akik semmibeveszik a nk s a gyerekek jogait, durvn bntalmazzk ket".(http://erdely.ma/tarsmagyarsag.php?id=29355)Tbbszr lesen kikelt a totalitrius rezsimeket is megszgyent, a kollektv bnssget megvalst Bene-dekrtumok ellen Edmund Stoiber bajor politikus, volt miniszterelnk (http://gondola.hu/cikkek/42019), Liechenstein pedig nem hajland elismerni Csehorszgot s Szlovkit mint nll, szuvern nemzetllamokat (http://www.euvonal.hu/index.php?op=hirek&id=582) 2003-ban a MIP nagygylsnek vendge volt a francia Nemzeti Front elnke, Jean Marie Le Pen, 2008. oktber 23-n pedig a trianoni bkedikttumot ellen immron az Eurpai Parlamentben kzd Jobbik vendge volt a Brit Nemzeti Prt vezetje, Nick Griffin. Nem lenne teljes a sor, ha kihagynnk a Trianon-kutat grg szrmazs szociolgust s tanrt, Szidiropulosz Archimdeszt.
A trianoni bkedikttum alrsnak 90. vforduljra emlkezve, 2010. jnius 10-n a hgai Romn Nagykvetsg plete eltt nagyszabs figyelemfelkelt demonstrcit tartott a Voorpost (Elrs) nev holland nemzeti mozgalom. A csoport egybknt a Flandria terletn l, kzigazgatsilag Belgiumhoz tartoz terletek Hollandival trtn egyestst szorgalmazza, elsegtvn ezzel Dietsland (Nagy Nmetalfld) megalaptst.
Forrsok
-
Ablonczy Balzs: A revzi tmogati s vmszedi klfldn, in: Rubicon 2005/6, Trianon s a revzi-Magyar igazsg, magyar fjdalom
-
Glatz Ferenc: Trianon tegnap s ma -Bkerendszer Kzp-Eurpban, 1920, in: Histria 1990/03
-
Igazsgot Magyarorszgnak-A Pesti Hrlap revzis albuma, 1927
-
Kerepeszki Rbert: Jelltek s njelltek - In: Rubicon, 2011/8. szm, Kirlykrds a Horthy-korban
-
Poply Gyula: A csehek s az els vilghbor, in: Trianoni szemle, I. vfolyam 2. szm, 2009. prilis-jnius
-
Raffay Ern: Trianon titkai, avagy hogyan bntak el orszgunkkal... - Szikra lapnyomda, 1990
-
Szlank Blint: Egy irredenta sajtzczr - Ki volt lord Rothemere? -Index.hu, 2002. jnius 10. http://index.hu/kulfold/rothermere/
-
Zeidler Mikls: A magyar irredenta kultusz a kt vilghbor kztt, Teleki Lszl Alaptvny, Budapest, 2002
-
blog.poznanici.com
|