"Csak akkor szlettek nagy dolgok,
Ha btrak voltak, akik mertek"
(Ady Endre: A Tz csiholja)

A XX. szzadi magyar trtnelem sorsfordtja az a rvid esztend, amely alatt hrom rendszervlts jtszdott le s az orszg elvesztette terletnek ktharmadt. 1918 szn mg csekly regulris er is kpes lett volna megvdeni a trtnelmi hatrokat, az orszg akkori vezetse mgis megalz s rul mdon visszavonult az antant ltal kijellt jabb s jabb vonalak mg. Krolyi Mihly csak 1919 janurjban kezdte felismerni politikja tragikus kvetkezmnyt. Ekkor azonban a csehek mr elrtk a trtnelmi Ngrd vrmegye szaki rszt. Janur 3-n bevonultak Losoncra, egy htre r pedig megszlltk Hont vrmegye szkhelyt.

A csehek szmra kiemelked jelentsg volt a fontosabb vastvonalak megszerzse. jonnan ltrejv orszguk csekly szak-dli kiterjedsvel szemben kelet-nyugati irnyban hosszan elnylt, a gazdasgi vrkeringst csak a vasthlzat biztosthatta. Ezrt szerettk volna megszerezni a Balassagyarmatot is rint Ipoly menti vonal feletti rendelkezst. A telepls fontossgt nvelte Salgtarjn kzelsge, ahol a megmaradt Magyarorszg egyetlen jelentsebb sznmezje volt tallhat. Salgtarjn megtartsa a kormny szmra is ltkrds volt, mert innen szrmazott az orszg ipari zemeit mkdtet s a lakossg ftsignyt kielgt szn dnt tbbsge. A sznmez megszerzse a csehek stratgiai tervei kztt is szerepelt, s ehhez a Balassagyarmat-Losonc kztti vast a felvonulsi tvonalat jelentette volna.
Balassagyarmaton mg a csehek bevonulsa eltt vitk folytak a fegyveres ellenllsrl. A Krolyikat kpvisel Rkczi Istvn kormnybiztos ennek megakadlyozsra trekedett. Krolyi minisztereitl ez nem volt meglep. Emlkezznk csak Linder Bla hadgyminiszterre, aki 1918. november 2-n a kvetkezket mondta a budapesti helyrsg tisztjeinek: „Nem kell hadsereg…! Soha tbb katont nem akarok ltni!” s gy is lett! A Krolyi-kormny semmit sem tett az intervencis csapatok tmadsai ellen! De kanyarodjunk vissza Balassagyarmathoz…
Tisztviselk, a frontot megjrt katonk s civilek egy tkpes dandr s az ellenlls megszervezsben lttk a kiutat. Voltak olyanok is, akik Wilson amerikai elnkre hivatkozva, Kassa pldjt kvetve, egy „Palc Kztrsasg” kikiltst ksztettk el. A tervek azonban nem valsultak meg, a vrosi kpvisel-testlet kldttsge mr janur 14-n kivonult a vastllomsra a csehek fogadsra, hogy biztostsa a megszlls bks voltt.
A Balassagyarmatra rkez cseh vezetk rzkeltettk a vros lakossgval, hogy Ngrd szkhelyt a Csehszlovk Kztrsasg rsznek tekintik. A vastllomsrl lekerlt a magyar nyelv tbla, nem engedtk be a vros terletre a budapesti jsgokat, a fvrosba nem indulhattak vonatok. Janur 25-n pedig a megszll hatalom kpviseletben megjelent Bazovszky zsupn, a prgai kormny megbzottja, hogy tvegye a kzigazgats irnytst. A vros lakossgnak jelents rszt kzsgi s llami kzalkalmazottak tettk ki. Losonc pldja mutatta, hogy a csehszlovkok hatalomtvtele egyben az elbocstsukat, illetve kiutastsukat is maga utn vonhatja.
A csehek kiversnek gondolata a vasutasok fejben fogant meg. Gylsezni kezdtek az Ipartestlet s a Szocildemokrata helyisgeiben. Ennek hatsra a megszll egysg parancsnoka katonai igazgatst vezetett be. Knyszerrel lltotta munkba a dolgozkat, fenytseket alkalmazott. Ez vgleg felhbortotta a nemzeti rzelmeikben mr egybknt is vrig srtett magyar vasutasokat.

Janur 27-n trtnelmi gylsre kerlt sor a vrmegyehzn. A rendezvnyen a balassagyarmati trsadalom szinte valamennyi rtege kpviseltette magt. A lelkest, nemzeti ellenllsra buzdt beszdek utn egy jelkp rtk kzfogsra kerlt sor. Pongrcz Gyrgy vrmegyei fjegyz s a szocildemokrata Schuch Istvn mozdonyvezet kzszortsa kt eltr politikai felfogs szvetkezst jelentette a kzs cl rdekben. Egyhangan kijelentettk, hogy nem hajlandak feleskdni a csehszlovk llamra s nem hagyjk elveszni Balassagyarmatot. Msnap a vasutasok kldttsget menesztettek a kzeli Magyarnndorba, az ott llomsoz katonasg vezetihez, Bajatz Rudolf s Vizy Zsigmond szzadosokhoz, segtsgket krve a cseh megszllk kivershez.
1919. janur 29-n Bajatz s Vizy szzadosok csapatai, kiegszlve a balassagyarmati vasutasokkal, hajnalban tmadst intztek a csehszlovk katonasg ellen. A laktanya elleni akci sikeresen indult. Bajatzknak vres harc rn sikerlt feljutniuk az plet emeletre. A 16-os honvdek klntmnye Vizy Zsigmond vezetsvel a fbejrat fell rohamozott. k is sikerrel behatoltak az pletbe s feljutottak az emeletre, itt azonban zavar tmadt a kt csoport kztt, s a tmadk visszavonultak, elbb vdllsba, majd llomshelykre, Magyarnndorba. A laktanya elleni sikertelen akci hrre a vros elljrsga megkezdte a polgrsg szervezst. Huszr Aladr msodfjegyz lett a vrosparancsnok. A lakosok – kztk a gimnzium dikjai–, hogy elhitessk a csehekkel a katonasg jelenltt, a krnyez hztetkrl, pletekbl lttk a kaszrnyt. Dlutn Bhm hadgyminiszter rendeletre Balassagyarmatra rkezett az igli gppusks tanfolyam egyik egysge. A csehszlovk katonk megadtk magukat. A balassagyarmati harcok hrre az Ipoly teljes hosszban megindultak a magyar csapatok. A kvetkez napon felszabadult a foly teljes bal partja.
Balassagyarmat hs laki a fegyveres ellenllst megtilt kormny akaratval szembeszeglve elszntk magukat a harcra. Semmi nz cl nem veznyelte ket, csupn a szlfldjket akartk visszaszerezni, amelyet igazsgtalanul elvettek tlk. Tettket ezrt tarthatjuk a katonai vitzsg, a hazaszeretet s a nemzeti sszefogs pldjnak.
Forrsok
- Rubicon 2008/4 - Egy fasiszta bbllam - Szlovkia 1938-1945
- A kpek forrsa: Matz Gbor: A legbtrabb vros
|