"s ne gondold, hogy kihalnak
Sujtott npek hirtelen,
Amg ssze-zeng a dalnok
S a nemzeti rzelem."
(Arany Jnos: Kozmopolita kltszet)

Az autonminak mg csak a gondolattl is gy rettegnek a szlovk, romn s szerb dntshozk, mint rdg a tmjnfsttl. Az autonmia azonban az eurpai kontinens egyik bevett formulja. Az autonmia a grg "auto-nomosz" (n-kormnyzs) szbl ered.
Az nkormnyzatisg mr a kzpkorban megjelent azokban az eurpai vrosokban, amelyek az uralkodtl nyert privilgiumaik, kivltsgaik rvn fggetlenedtek a fldesri hatalomtl. Az nkormnyzati jog ekkor szles skln mozgott: a bels szablyozs joga mellett az igazgats, adztats s igazsgszolgltats jogt is magban foglalta. A vrosi nkormnyzatokhoz kpest kevesebb jogostvnnyal rendelkeztek a jobbgykzsgek s a nemesi kzsgek nkormnyzata.
A kzpkor feudlis berendezkedshez ktdik a terleti nkormnyzat ltrejtte. A nemessg rendi nkormnyzata a brskodsra plt. A Magyar Kirlysgban a kehidai oklevl (1232) az els dokumentuma a nemessg vrmegyei nkormnyzatnak. Az eurpai llamok tbbsgben a nemesi terleti nkormnyzat azonos szinten valsult meg (grfsg, tartomny), amelynek kisebb egysgei (jrs, kerlet) is alakultak. A polgri forradalmak rvn a politikai llam az nkormnyzatokra is kiterjesztette az llami fhatalmat (imprium).

Az autonmia mai szhasznlatunkban elssorban az nmagukat kormnyz llamokat vagy llami intzmnyeket s csoportokat jelli. Az autonmia olyan kisebbsgvdelmi intzmny, amely az egyes llamokban az autonmihoz tartoz embercsoport (faji, etnikai), nyelvcsoport, vallsi csoport, kulturlis csoport vagy terlet rdekeit hivatott vdeni. Az autonmia fajti szempontjbl megklnbztetnk terleti s szemlyi, terjedelmt tekintve pedig kulturlis s politikai autonmit.
A trianoni bkedikttum kvetkeztben a Krpt-medence magyarsgnak jelents rsze sajnlatos mdon Eurpa legnagyobb llekszm kisebbsgv vlt. A brutlis romn, szerb s (cseh)szlovk asszimilcis trekvseknek s jogfosztsi ksrleteknek ksznheten azonban tbb mint nyolc vtizede nem sikerlt kivvniuk autonmijukat, amely pedig a nemzeti identitsuk megmaradsnak egyik zloga. Mi elssorban a hatron kvl rekedt magyarsg terleti autonmija mellett tesszk le a garast, de egyes - fleg balliberlis s kisantant szellemisg szlovk, romn s szerb - vlemnyek szerint a kulturlis autonmia is bven elegend. A kisebbsgi jogok a szerencssebb sors nyugat-eurpai kisebbsgek szmra ltalban biztostottak.
A nemzetkzi jog s az autonmia
A nemzetkzi jog kisebbsgvdelme a legsznesebb jogterletek terrnumba tartozik. Eurpa legtbb llamban lnek kisebbsgek, amint azonban a bevezetben is utaltunk r, a politikai klientra nem szvesen tmogatja az autonmit, fleg igaz ez a kisantant utdllamokra.
#A nemzetkzi jog nem foglal llst kifejezetten az autonmia jogintzmnye mellett, de tmogatja a kisebbsgi lt krdseit ekknt rendezni kvn trekvseket. A tovbbi sszefggsekrl Gerencsr Balzs s Juhsz Albin munkjban olvashatnak az rdekldk.
Az autonmia a nemzetkzi dokumentumokban
A nemzetkzi jog nem tartalmaz kgens, azaz ktelez erej normkat az autonmia megalkotsra, ezrt a nemzetkzi dokumentumoknak kiemelt jelentsge van tmnk szempontjbl. Kardos Gbor tipizlsa alapjn ngy jelents kisebbsgvdelmi passzust is tartalmaz dokumentumot emelhetnk ki:
1. Genocdium Egyezmny. Az 1948. december 9-n kelt nemzetkzi egyezmnyben a szerzd felek rgztik, hogy a npirts hborban s bkben egyarnt a nemzetkzi jogba tkz olyan bncselekmny, ami miatt az elkvetket meg kell bntetni.
2. Rmai Egyezmny. Az 1950. november 4-n kelt egyezmny tartalmazza a diszkrimincimentes bnsmd, a megklnbztets tilalmnak kvetelmnyt is. (14. cikk)
3. Egyes kisebbsgi jogokat tartalmaz dokumentumok. Az ENSZ ltal elfogadott Polgri s Politikai Jogok Nemzetkzi Egyezsgokmnynak 27. cikke biztostja a sajt kultrhoz, sajt vallshoz s sajt nyelvhasznlathoz val jogot. Az Eurpa Tancs ltal megalkotott Keretegyezmny a nemzeti kisebbsgek vdelmrl (1995) nevesti a nyelvhasznlat jogt, a szemly-s helysgnevek hasznlatt, valamint az oktatshoz val jogot.
4. Kifejezett llami ktelezettsgek. A Regionlis vagy Kisebbsgi Nyelvek Eurpai Chartja llami ktelezettsgeket sorol fel, melybl az egyes llamok tlapszeren szelektlhatnak.
Az Eurpai Uni kisebbsgvdelmi krdsekkel nem foglalkozik, sokkal fontosabbnak tartja sajt gazdasgi rdekeinek rvnyestst s a kontinensbl egyfajta npek olvaszttgelynek ltrehozst.
Jogelvek
Az els vilghbort kveten Wilson fogalmazta meg a npek nrendelkezsnek jogt, amelyre a magyarsg egy falat kenyrknt tekintett, ksbb azonban ezt az elvet maximlisan sikerlt megcsfolni. A nemzeti nrendelkezs szerint az a legidelisabb megolds, ha az emberek maguk nyilvnthatjk ki, hogy mely nemzet tagjai s mely llamhoz kvnnak tartozni.
A nemzeti determinizmus elve rtelmben az j llamok ltrejttekor, vagy a rgi hatrok mdostsakor az emberek megkrdezse helyett jellemzik alapjn kell kategorizlni ket az egyes nemzetekhez. A trianoni bkedikttum mg ennek az elvnek sem tett eleget.
Mkd autonmik Eurpban
D L - T I R O L
A dl-tiroli autonmia gykereit a kzpkorban kereshetjk. Dl-Tirol mai, olaszorszgi keretek kztti autonmija a XX. szzadban nyerte el mai formjt.. Az els vilghbor Dl-Tirol Ausztritl trtn elszaktst eredmnyezte, melynek eredmnyekppen a nmet tbbsg terlet Olaszorszg rsze lett, a saint-germaini dnts nem az etnikai viszonyokat, hanem az Alpok hegygerinct vette alapul. Mussolini itliai orszglsa alatt a helyi nkormnyzatisg nem rvnyeslt, a Duce az j Rmai Birodalom megalaptsn fradozott; a nmet nyelvet betiltottk s olasz csaldokat teleptettek a terletre. A hbort kveten Dl-Tirol az nrendelkezsi jogok gyakorlst tzte ki clul, au Ausztrihoz val csatlakozsrl szl npszavazst azonban a szvetsgesek ellehetetlentettk.1946-ban viszont megktttk a Gruber-De Gasperi egyezmny nven ismertt vlt szerzdst, amely a dl-tiroli nmet kisebbsg helyzetnek rendezsre irnyul trekvsek kiindulpontjt jelentette. A teljes autonmia azonban csak az 1960-as vek vgre valsulhatott meg. Az egyre agresszvabb demonstrcik a dl-tiroli autonmiatrekvsekre irnytottk a nemzetkzi figyelmet. 1972. janur 20-n letbe lpett a Trentino – Dl-Tirol autonmijt biztost stattum, mely kimondja: „Trentino-Dl-Tirol, amely Trient s Bozen provincik terlett foglalja magba, az egy s oszthatatlan Olasz Kztrsasg politikai egysgn bell, az Alkotmny alapelveinek s a jelen Stattumnak megfelelen, jogi szemlyisggel rendelkez autonm rgiknt ltesl.” (1. cikk). A 2. cikk rtelmben „A rgiban minden nyelvcsoport tagjai jogegyenlsget lveznek; mindegyikk etnikai s kulturlis sajtossga vdelemben rszesl.”
A dl-tiroli autonmia sikere hrom momentumnak ksznhet: a sajt identits megrzsnek akarata, a politikai egysg s az anyaorszg tetters tmogatsa.
A tiroli autonmiamodell magyar szempontbl klnsen figyelemre mlt, hiszen az olasz llamhatalom elbb az elszakads veszlyt ltta az autonmiban, majd ksbb beltta, hogy az nrendelkezs erstette a tiroliak lojalitst az llamhoz, s egyben a terlet bks fejldst szolglta s szolglja.
Å L A N D - S Z I G E T E K
Åland (ejtsd: [land]) Finnorszg s Svdorszg kztt, a Botteni-blben elhelyezked, Finnorszghoz tartoz tbb mint 6500 szigetbl ll szigetcsoport, melynek lakossga tlnyomrszt svd anyanyelv. A finnorszgi svd s lapp kisebbsget kln autonmia illeti meg, amiket mg a XX. szzad kezdetn kaptak. A svd nyelv lakossgot aszerint kell klnvlasztani, hogy a szrazfldn lnek-e, vagy az Åland-szigeteken.
A lappok kulturlis autonmijt a finn alkotmny biztostja. A lapp kulturlis autonmia tnyleges lettemnyese a szmi parlament, mely fenntarthatja s fejlesztheti sajt kultrjukat s a hatsgok eltt sajt nyelvt hasznlhatja.
A "szrazfldi svdek" kpezik Finnorszg legjelentsebb kisebbsgt. Az 1919-ces finn alkotmny kiindulpontja, hogy a svd nyelv a finnel azonos rtk. Ennek biztostka, hogy a kormnyjavaslatokat, ajnlsokat, vlaszokat s petcikat mindkt nyelven megfogalmazzk. A nyelvvizsgatrvny rtelmben a kzhivatalnokoknak ktelez svd nyelvbl nyelvvizsgt tennik. 1922 ta a brsg s ms hatsgok eltt mindkt nyelv hasznlatos. A helysgnvtblk minden esetben ktnyelvek. A honvdelmi kkikpzst anyanelvkn kapjk a polgrok, a parancsokat azonban finnl. rdekkpviseletk a Finnorszgi Svd Parlament.
Az Åland-szigetekrl szletett 1921-es dnts rtelmben a terlet feletti szuverenits Finnorszgot illeti meg, de kiktttk az ålandi lakossgnak jr garancikat. 1921 oktberben demilitarizltk a terletet.
Az ålandi autonmia t alapja Kovcs Gbor felosztsban: az ålandi oktats nyelve svd; ha ålandi az ålandi ingatlantulajdont nem ålandinak idegenti el, brmely lakos, kzsg vagy tartomnyi tancs jogosult azt visszavsrolni; tartomnyi vlasztjoggal csak ålandiak rendelkeznek; a szigetek kormnyzjt a finn kztrsasgi elnk nevezi ki, az ålandi lakossg jvhagysval; a kzponti szerveknek ktelessgk anyagi tmogatsban rszesteni a Szigeteket.
1951-ben fogadta el a Riksdag, a finn parlament azt a trvnyt, amely 1970-ben s 1991-ben mdostsokon esett t, gy rendezve az Åland-szigete autonmijt.
B E L G I U M
Nem nagyon ltezik mg egy olyan llam, amely annyira fggene a terletn lv autonmiktl, mint Belgium. A belga rendszer kiaklakulsa a terletn l np-s nyelvcsoportok sajtos helyzetbl fakad. Kt nagy nyelvcsoport l itt tbb szz esztendeje: a holland nyelv, protestns flamand szakon s a francia nyelv, katolikus vallon dlen. A tbb vszzados flamand-vallon konfliktust Belgiumban bks, trvnyes eszkzkkel sikerlt rendezni.
1962-ben Belgiumot ngy nyelvi kerletre osztottk: holland, francia, nmet s Brsszel ktnyelv terletre. E hatrok Flandria-Vallnia, valamint Vallnia s a nmet kisebbsg kztt hzdtak.
Az 1980-as vektl ltezik Belgiumban a regionlis autonmia, ezzel a tartomnyok szinte az sszes dntshozatali feladatkrt megkaptk, belertve a kzigazgatst s a klkereskedelmet is. Az 1993-as alkotmnymdosts hozta ltre a Belga Szvetsgi llamot.
K A T A L N I A
Hosszas s bonyolult trtnelmi fordulatok utn a XX. szzad elejn a szervezett politikai mozgalmaknak ksznheten a katalnok kpviseletet nyertek a madridi Cortesben. Az I. vilghbor vgn hangos utcai tiltakozsokkal s demonstrcikkal adtak hangot autonmiatrekvseiknek. Az 1931-es kztrsasgi alkotmny elismerte a rgik autonmijnak lehetsgt, majd az 1931-es npszavazson 99% tmogatta a kataln autonmit majd megalakult a kataln parlament s kormny. 1934-ben kikiltottk a Kataln llamot, melynek kvetkeztben a spanyol kormnyzat felfggesztette a kataln alkotmnyos stattumot. Az 1936-os vlasztsok npfrontos gyzelme helyrelltotta a kataln autonmit, Franco tbornok rezsimje (1939-75) alatt azonban a kataln autonmiatrekvseket elnyomtk.
A Surez-kormny az "ideiglenes nkormnyzat intzmnyt 1978-ban minden rginak biztostotta. A mai spanyol alkotmnyt a kisebbsgekkel kapcsolatos pozitv jogalkots jelzjvel szoktk illetni. A preambulum leszgezi, hogy Spanyolorszg tmogatja az orszg minden npt jogai gyakorlsban, kultrjnak, nyelvnek, hagyomnyainak s intzmnyeinek fejlesztsben. Az alkotmny garantlja a nemzetisgiek s rgik nkormnyzshoz val jogt, minden spanyolorszgi nyelv hivatalos a megfelel autonm kzssgben, elismerik az autonm kzssgek zszlit s cmerjelvnyeit. Az autonm kzssgek hatskrbe tartoznak: az nkormnyzati intzmnyek megszervezse, terletrendezs, vrosfejleszts, laksgy, mezgazdasg s llattenyszts, erdgazdlkods, belvzi halszat, idegenforgalom, egszsggy, szocilis ellts, helyi vsrok, helyi rdek vzgazdlkods, krnyezetvdelmi igazgats, kultra, kutatmunka tmogatsa. Emellett a Trvnyhoz Gyls trvnyervel br normatv aktusokat fogadhat el, nllan mkdik a vgrehajtsi s igazgatsi feladatokat ellt Kormnyz Tancs, az Elnk, mint a vgrehajt hatalom feje, valamint az autonm terleten az igazsggyi szervezet cscsszerveknt Ftrvnyszk mkdik.
A B A S Z K A U T O N M I A
A baszkok a spanyol alkotmny kidolgozsba csak rszlegesen tudtak beleszlni. Baszkfld nkormnyzatnak Alapszablya 1979 decemberben szletett meg. A trvny els szakasza Baszkfld autonm kzssgnek ltrehozst deklarlja. A kizrlagos hatskrbe tartoz feladatok, illetve az egyb szablyozsok egyeznek a fentebb ismertetett szempontokkal.
A baszk autonmia kivvsa a mrskelt Baszk Nacionalista Prt rdeme.
K O R Z I K A
A XIX. szzadra kilezdtek Korzika ellenttei Franciaorszggal, Korzika a terror elharapzsrl s a kzbiztonsg katasztroflis helyzetrl lett hres.
Az els vilghbor utn hoztk ltre A Murva cm folyiratot, mely a korzikai nacionalizmus szcsve lett s az irodalomra is nagy hatst gyakorolt. Az 1970-es vekben egyre tbb autonomista szervezet szletett, melyek nagy rsze illeglisan mkdtt, s klnbz terrorcselekmnyek vgrehajtsval (robbantsok,. mernyletek) fkuszlt rjuk a kzvlemny figyelme.
Pompidou francia kztrsasgi elnk 1969-ben jelentette ki elszr, hogy Korziknak autonmira van szksge. Az 1976-ban megalakult Korzikai Nemzeti Felszabadtsi Front tovbbi terrorcselekmnyeket hajtott vgre. A francia kormnyzat 1982-ben specilis jogostvnyokkal rendelkez rgiv nevezte ki Korzikt. A regionlis tancs a Terleti Gyls lett, amelyet ltalnos s kzvetlen mdon vlasztottak, de a Gylst 1984-ben fel kellett oszlatni, ami tovbbi szeparatista mozgalmakat hvott letre.
1990-ben a francia kormny belgyminisztere olyan trvnytervezetet nyjtott be, amely kivteles sttuszt s intzmnyrendszert biztostott a sziget szmra. 1991-ben az Alkotmnybrsg nhny szakaszt trlt a tervezetbl, de biztostotta a szles kr nkormnyzatot.
Forrsok:
-
Gerencsr Balzs-Juhsz Albin: A kisebbsgi autonmia (mkd modellek, magyar elkpzelsek) - Budapest, 2001
-
Magyar Virtulis Enciklopdia
-
Takcs Imre: A teleplsi s terleti nkormnyzat eszmje s fbb modelljei- In: Kukorelli Istvn: Alkotmnytan I., Osiris kiad, Budapest, 2007
-
wikipdia
|