1914. jnius 28-n a vilg sszes tvr- s telefonllomsai foglaltak. Minden kszlk csak egy hrt ismtel szntelen: "Ferenc Ferdinndot s felesgt, Hohenberg Zsfit — Chotek grfnt — Szarajevban agyonlttk." Bcsben a Grabenen, a Ringeken s a Schwarzenbergplatzon risi embertmeg hullmzik. Mindenki azt krdi a msiktl: mi lesz most? (Marjay Frigyes: mokfut Bukarest)||
|
 |

Ma mr persze mindnyjan tudjuk, hogy mi kvette a szarajevi gyilkossgot. A vilgtrtnelem legdrasztikusabb kvetkezmnyeivel jr anarchista mernylete utn egy hnappal kirobbant az els vilghbor. A mernylet kiagyali: Gavrilo Princip, Casabrinovics s Trifko Grabes -mivel a bncselekmny elkvetse idejn mg nem voltak nagykorak-, elkerltk a brtnt.
A szarajevi gyilkossg hrre az egsz Monarchiban felkorbcsoldtak a kedlyek. A kzvlemny egyrtelmen a "kutya Szerbit" hibztatta, aminek aztn a fegyveres fellps lett a kvetkezmnye.

Tisza Istvn grf, magyar kormnyf mereven ellenezte a Szerbia elleni hadviselst, mivel kedveztlennek rezte annak eslyeit. Tisza csak vonakodva adta ldst a katonai akcira.
A nagy hborban - ahol tizenkt antanthatalom kerlt szembe a ngy kzponti hatalommal-, Eurpt fokozatosan elbortotta a vsz lngja, mely az oroszok, a trkk s a gyarmatok harcai rvn hellyel-kzzel tcsapott a tbbi vilgrszre is.
A titni kzdelem fokozatosan lttt egyre nagyobb arnyt, nem volt azonban fordulatoktl mentes. A Dlmagyarorszg ekknt szmolt be Romnia 1916. augusztusi plfordulsrl: "Mindjrt a vilghbor kitrsvel flvetdtt a romniai krds. Tisza legutbbi kpviselhzi beszdbl minden ktsget kizran megtudtuk, hogy Romnia szvetsgesnk. Alig kt httel ez utn a beszd utn megismtldtt az olasz ruls: Romnia hadat zent"

A romn rulst kveten hamar, mr 1916. augusztus 27-n bellt a hadillapot Romnival, s az sszecsapsok meg is kezddtek Erdly hatrn. A mr emltett Dlmagyarorszg gy emlkezett meg a trtntekrl: "Magyarorszg dlkeleti s keleti hatrbstyin tegnap este j ellensgnk: Romnia orvul tmadva hatrrseinkkel az els lvseket vltotta."
Nem volt ktsges, hogy a romn "kifli" a "nagy zsemlre", Erdlyre s a Partiumra htozott. 1917. jniusban magyar kutatcsoport rkezett a romn fvrosba a tmads okul szolgl romn irredentizmust tanulmnyozand. A trtnszekbl s levltrosokbl ll csoport kikldst Bethlen Istvn grf ksbbi kormnyf kezdemnyezte a csszri s kirlyi hadsereg-fparancsnoksgnl.
Az 1918 szig Bukarestben dolgoz trtnszeknek sikerlt sszelltaniuk egy csaknem tezer ktetes knyvtrat, tekintlyes folyirat-s kziratgyjtemnyt. Ebbl kirajzoldik, hogy milyen rendkvli intenzitssal dolgozott a romn politikai elit a legfontosabbnak tekintett llami cl, Nagy-Romnia megvalstsn. Hatalmas pnzeket mozgstottak e cl elrse rdekben magnszemlyek, valamint a romn llam.
A Jancs Benedek ltal jegyzett munka kitr r, hogy Wickham Steed s a Monarchia gyeivel foglalkoz tbbi publicista miknt llt az angol hatalmi rdekek mentn az "elnyomott" romnsg aktv verblis segtse mell.

Szomor, hogy ebben az idszakban mr hallattk hangjukat a magyar politikai elit olyan szerepli, mint Krolyi Mihly vagy Jszi Oszkr, akik hatalomra jutsuk rdekben tmogattk ezeket a trekvseket, s megnyilatkozsaikkal hitelestettk a legabszurdabb lltsokkal fellp romn, szlovk s szerb lltsokat. A magyarorszgi baloldal klfldi legitimitskeresse risi krokat okozott az orszgnak.
Pedig a hazai romnsg kezdetben nem rajongott a Nagy-Romnia lom utpijrt. A Romnibl (pldul az 1907-es parasztlzads leversrl) rkez hrek miatt vagy a romn csapatok 1916-os erdlyi betrse utn a magyarorszgi romn kisebbsg krben ltalban semmilyen Romnihoz val csatlakozsi szndk nem ltezett. Ezt az elvet tbbsgben a romn romn rtelmisg s papsg kpviselte.
A romn ruls folytn elkeseredett harcok dltak Erdly keleti s dli hatrain. A Dlmagyarorszg rja: "Derk szkelyek, akik a magyar hsg, er s btorsg minden elnys tulajdonsgval felruhzva a kt ves vilghborban oroszlnbtorsggal kzdttek hazjukrt, most fldnfutkk vltak... Szegedre is jtt mr s fog mg rkezni sok-sok hossz vonat, amely az erdlyi meneklk ezreit hozza ebbe a sznmagyar vrosba, hogy a mi hazafias rzs s ldozatksz kznsgnk kztt j hazt talljanak... Pnteken is fognak rkezni Szegedre meneklk, akiknek a szma vgeredmnyben a belgyminiszternek a fispnhoz rkezett srgnye szerint 20.000–60.000 kztt ingadozik."
A Monarchia minden erejt a kitarts fokozsra sszpontostotta, az antant azonban tisztban volt azzal, hogy a kezdeti balsikerek ellenre gyznie kell. Romnia azonban nem maradt sokig az antant szvetsgese sem. 1916. december 6-n a kzponti hatalmak Mackensen nmet tbornagy vezetsvel elfoglaltk Bukarestet.
Az egyre lehetetlenebb helyzetben lv Romnia 1918. mrcius 5-n Bufteban elzetes bkt kttt a kzponti hatalmakkal. Ezt kvette 1918. mjus 7-n a bukaresti klnbke. Az ebben foglaltakat sem tudtk azonban sokig betartani, hajtotta ket a Nagy-Romnia irnt rzett olthatatlan vgy.
Magyarorszg katonit, nem hagyttok talpra llni...

Krolyi Mihly, a "vrs grf" -aki konzervatv arisztokratbl vlt lelkes demokratv s a Monarchia ellensgv-, mr 1912-ben sszefogott a rendszer parlamenten kvli szocialista kritikusaival, majd 1916-ban alaptotta meg a pacifista alapokra helyezked Fggetlensgi s '48-as (Krolyi) Prtot. A "Duna-menti npek bartsga" s antantbart klpolitika mellett kardoskodott.
Krolyi s klikkje 1918. oktberben kerlt az esemnyek sodrba. Abban a szituciban, amikor "Az Est" cm orgnum hasbjain bizonyos Kri Pl a kvetkezket vetheti paprra: "A cseh tartomnyokban a cseh npnek lngjait mr napok ta ltjk vilgtani. A cseh lngolsbl, mint az ers vas, gy jn ki most a cseh llam fggetlensge."

De tovbb is mentek: ugyanezen lap a kvetkezket rta: "Amikor most Lenin szinte legends alakja fel fordul minden szem, az emberi lnyhez igyekszik kzel jutni minden kpzelet, hogy mint a jsg, nemzetkzi megbocsjts Orfeuszt jelentse, szabad-e elmondanunk Leninrl, hogy egy fanatikussal van dolgunk?"
Oktber 23-n a Parlamentben jelentette ki Krolyi, hogy "a Mohcsnl rosszabb bktl sem szabad megijedni."
Oktber 29-n Horvtorszg elszakadt Magyarorszgtl, Fiumt pedig tadtk a horvt ezredeknek. Oktber 31-n gyztt az "szirzss" forradalom. Az Est mris gy cikkezett: "Az eddigi Magyarorszg ezerves plete ma jjel sszedlt. Ez a nsz, a mmor, az j erk napja."
November 3-n a budapesti helyrsg eskv tisztjei eltt kzlte a hadgyminiszter, Linder Bla, hogy "Nem kell hadsereg tbb. Soha tbb katont ltni nem akarok. Fegyvert tbb szolglaton kvl nem viselnk, sem tisztek, sem legnysg."
Krolyi pedig lltlag a kvetkez hrhedt gondolatot fogalmazta meg: "Minl kisebb lesz az orszg, annl nagyobbra nvk n. Mikor ellenzki vezr voltam, megvolt egsz Magyarorszg, amikor miniszterelnk lettem, elszakadt Horvtorszg s Szlavnia; t megye marad, mire kztrsasgi elnk leszek s Pest-Pilis-Solt-Kiskun vrmegybl fog llni az orszg, mire kirly leszek."
IV. (Boldog) Kroly kirly 1918. oktberben megksrelte a birodalmat autonm egysgekbl ll szvetsgi llamm alaktani, ksrlete azonban csdt mondott, gy november 11-n Ausztriban, november 13-n Magyarorszgon mondott le a kormnyzsrl, s miutn november 12-n Ausztriban, november 14-n Csehszlovkiban, majd november 16-n Magyarorszgon kikiltottk a kztrsasgot, Svjcba kltztt.
Nem akarom, hogy szemlyem akadlyul szolgljon a magyar nemzet szabad fejldsnek, mely irnt vltozatlan szeretettl vagyok thatva. Ennl fogva minden rszvtelrl az llamgyek vitelben visszavonulok s mr eleve elismerem azt a dntst, mely Magyarorszg jvend llamformjt megllaptja. (IV. Kroly, Eckartsau, 1918. november 13.)||
|
 |

A Magyarorszg terleti integritsa ellen immron harccal is fellp nemzetisgek a Jszi Oszkr nemzetisggyi miniszter ltal felajnlott fderalizcit – a „Keleti Svjc” koncepcijt – visszautastottk, a gyztes antanthatalmak szvetsgeseiknt pedig a szerb, a romn illetve a cseh-szlovk hader, a „kisantant” a belgrdi katonai konvencit felrgva elfoglalta a Dlvidket, Erdlyt, illetve a Felvidket. Esly sem nylt az orszg vdelmre: a hadseregszervezsben jratos, hbors frontparancsnoki tapasztalatokkal rendelkez Szurmay Sndor tbornokot, korbbi honvdelmi minisztert Krolyi utastsra -a pacifizmus gisze alatt- letartztattk, s internltk. Krolyi – az antant hajnak engedelmeskedve – hasonlan jrt el a Budapesten t hazatrben lv August von Mackensen nmet tbornaggyal is, a Balkn-hadsereg parancsokval, aki Erdly felszabadtsban jtszott szerepe miatt a magyar lakossg krben nagy npszersget lvezette. Mackensent a magyar kormny letartztatta s kiszolgltatta az angoloknak.
Az elmondottak jegyben paradoxnak tekinthet Krolyi 1919. mrcius 2-n, Szatmron, a szkely alakulatok eltt tett sznokolata: „Mi vgszksg esetben mg fegyverrel is felszabadtjuk ezt az orszgot. […] Ha olyan bkt akarnak velnk alratni, amely Magyarorszg feldarabolst jelenti, akkor […] n ezt a bkt nem fogom alrni.”
Krolyi hazajtt. A nemzet nneplyesen fogadja a hazatrt. (...) Sznalmasan motyog, arisztidesen. Az orosz hadjratot 'nagyszer leistungnak' nevezi. Gyakran mondja: 'aztat' s 'eztet'. Nem is amit mond, inkbb az sznalmas, ahogyan mondja. (...) Egy mtosznak -mr akik szmra mtosz volt- vge. Maradt egy sznni val aggastyn, aki rosszul beszl magyarul, semmit nem tanult, de sokat -fknt a magyar szavak helyezst, fogalmakat- felejtett. (Mrai Sndor: Ami a Naplbl kimaradt, 1946)||
|
 |
Neki nem is kellett. 1919. mrcius 21-n Krolyi alrsval jelent meg a Tancskztrsasg hatalomtvtelrl szl proklamci, amit ksbb maga Krolyi s Berinkey miniszterelnk is hamistvnynak minstett.

1923-ban hazaruls s htlensg vdjval eltltk s vagyont elkoboztk. 1924-tl londoni emigrciban lt, ahol a radiklis szocialista platform egyik vezralakja lett. Bartainak s politikai szvetsgeseinek figyelmeztetsei ellenre egyre ersebben rokonszenvezett a szovjet rendszerrel, magt immron szocialistnak tekintve.
Hogy Krolyi nem csupn kokettlt a szocialista eszmkkel, hanem maga is egyetrtett velk, az 1946-os hazajvetele utn vlt vilgoss. Miutn Nagy Ferenc kisgazda miniszterelnkt emigrciba knyszertettk a kommunistk, s a nagykveti kar szne-java lemondott, prizsi nagykvett neveztk ki. Visszaemlkezseibl s leveleibl vilgosan kirajzoldik, hogy maximlisan tmogatta Szovjet-Magyarorszgot: nem emelte fel szavt sem az 1947-es kkcduls vlaszts gbekilt csalsai, sem a Magyar Fggetlensgi Prtot megalapt Pfeiffer Zoltn disszidlsra knyszertse ellen. Posztjrl csak akkor mondott le, amikor az ltala annyira becslt Rajk Lszl elleni koncepcis eljrs kiteljesedett.
Szeretnk nagy rokonszenvet rezni a magyarok irnt, de ez nem sikerl nekem. Nem tudok mit kezdeni e tanulatlan np vadsgval s retlensgvel. Sohasem voltam az ancien rgime felttlen hve, de krdses szmomra, hogy a politikai blcsessg jelnek tekinthet-e, hogy a sok grf kzl a legokosabbikat [Tisza Istvnt] meggyilkoljk, a legbutbbikat [Krolyi Mihlyt] pedig megteszik miniszterelnknek. (Sigmund Freud levele Ferenczi Sndor pszichoanalitikushoz, 1918. november 18.)||
|
 |
Forrsok:
-
Dlmagyarorszg-Erdlyi menekltek ezrei Szegeden
-
Keresztes Lajos: A mlt mtosza-Irredenta mtoszok Romniban-In: Magyar Nemzet
-
A nagy hbor rsban s kpben
-
Magyarorszg 2 vilghborban-Rubicon, 2000/9
-
Marjay Frigyes: mokfut Bukarest
-
wikipdia