"Haznk rsze, Krptalja, kszntnk!
jra magyar s boldog lesz a fldnk!
El nem vehet senki tlnk majd tbb,
Mink voltl s az is leszel rkk!
(Korabeli nta)

Krptalja hazatrse

1939. februr 16-n msodszorra is kormnyt alakthatott az Eurpa-szerte elismert fldrajztuds, Teleki Pl grf. Teleki a geogrfia szakavatottjaknt elssorban geopolitikai dimenzikban gondolkodott. Rviddel kormnyra lpse utn memorandumban hvta fel a brit, francia, nmet s olasz kormnyt Krptalja visszacsatolsnak szksgessgre. Ebben a memorandumban tbbek kztt arra hivatkozott, hogy a Nagyalfld a Tisza folysnak vonala miatt fldrajzi egysget alkot Krptaljval. Teleki azzal rvelt, hogy a csehek ltal Krptaljra knyszertett Volosyn-kormny a drasztikus erdirtssal rablgazdlkodst z, ezrt fennll a veszlye, hogy a hegyekrl lezdul vz elrasztja a Nagyalfldet.
Nem emiatt ugyan, de Teleki kormnyra kerlse utn a Rutnfld visszatrsnek lehetsgei javulni ltszottak. Februr 17-n Butler, a brit klgyminisztrium helyettes llamtitkra kifogsolta, amirt a francik s az angolok 1938 szn elleneztk a kzs lengyel-magyar hatr ltrejttt.
1939 tavaszn a csehszlovk belpolitikai vlsg rohamosan kzeledett a vgkifejlet fel. A szlovk nacionalistk egyre intenzvebben adtak hangot nylt elszakadsi trekvseiknek "forrn szeretett cseh testvreiktl" (Masaryk kifejezse), mire a "testvrek" katonai ellenrendszablyokat lptettek letbe. Egyidejleg elmozdtottk helyrl Tiso pter szlovk miniszterelnkt s kormnyt. Az elmozdtott kormnytagok Bcsbe menekltek, msnap pedig a pozsonyi nemzetgyls proklamlta Szlovkia fggetlensgt. 1939. mrcius 13-n Hitler fogadta Tiso s Durcansky minisztereket s a kvetkez napon a nmet csapatok megszlltk a maradk Csehorszgot.
Szlovkia nllsga j helyzet el lltotta Krptalja lakossgt. Mr 1939. janurja ta ukrn nacionalistk fellpse zavarta az amgy is rendezetlen belpolitikai helyzetet s a cseh kormny nem volt kpes sem a rendet fenntartani, sem a magyar s ruszin lakossggal szemben elkvetett atrocitsoknak gtat vetni. A magyar kormny ebben a helyzetben felkszlt a fegyveres beavatkozsra, annl is inkbb, mert Nmetorszg -az Antikomintern Paktumhoz val csatlakozs fejben, s a Npszvetsgbl val kilps elismerseknt- jelezte, hogy ilyen lpssel szemben szrevtelt nem tesz. Mindkt lps az adott esetben Magyarorszg rdekeit szolglta s nem volt r Krptaljrt, illetve a kzs magyar-lengyel hatrrt.

1939. janur 6-n Munkcs mellett, rhegyaljnl fegyveres incidens zajlott le ukrn nacionalistk s a magyar hatrvdelmi alakulatok kztt. A magyar kormny ezt kveten nyomatkosan figyelmeztette a csehszlovk kormnyt, hogy hasonl tmads estn a jvben nemcsak a hatr mentn fog ellentmadst kifejteni, hanem a tmadkat a hatron tl is ldzni fogja. Mrcius els felben a hatrincidensek ismtldtek, s ugyanakkor a felfegyverzett ukrn Szics-grda atrocitsai a magyar lakossggal szemben fokozdtak. Mrcius 13-n a magyar kormny erlyes lpsre sznta el magt. Egyrszt utastotta a vezrkar fnkt, hogy Ungvr s Munkcs biztostsa cljbl rendelje el a kt vrost krnyez magaslatok birtokbavtelt, msrszt a budapesti csehszlovk kvet tjn jegyzket juttatott el a cseh kormnyhoz, amelyben kvetelte az internlsok s az ldzsek megszntetst, Ruszinszko terletnek a cseh-szlovk csapatok ltal val kirtst. Az ultimtum 12 rn bell krte a csehszlovk kormny vlaszt.
Mrcius 14-e folyamn a nmet csapatok megszlltk Csehorszgot s megalakult az nll Szlovkia. A csehszlovk llam elemeire bomlott szt. Volosyn miniszterelnk j kormnyt alaktott s kikiltotta "Krpt-Ukrajna" fggetlensgt, majd a terletet nmet vdelem al helyezte.
Ezek az esemnyek srgs cselekvsre ksztettek. A kialakult helyzetben a vezrkar fnke elrendelte, hogy a Munkcsi-csoport Szolyvra, az Ungvri-csoport Percsnyre, a Beregszszon llomsoz XXIV. hatrvadsz zszlaljbl megalakult csoport pedig Nagyszllsre trjn elre. A hadmveletek vezetsvel a kassai hadtest parancsnokt, vitz Szombathelyi Ferenc vezrrnagyot bzta meg.
Horthy kormnyz a kvetkez Hadparancsban fordult a tmadsra felsorakozott erkhz:
Honvdek!
A cseh zsoldosok orszguk letnek utols perceit is arra hasznltk fel, hogy megrohanva hatrainkat, magyar vreinket s azok javait puszttsk. E tmadsok azonban a ti rcfalaitokon sszetrtek, a tmadk vres fejjel menekltek megtorl karjaitok ell.
Megelgedssel llaptom meg, hogy ezekben a slyos harcokban derekasan -a honvdsg dics mltjhoz mltan- llttok meg helyeteket. Most, amikor tba indtalak benneteket Krptalja hsz ven t sanyargatott npnek, magyar testvreink felszabadtsra, biztos vagyok benne, hogy a nagy fradsggal s esetleg jabb nehz harcokkal jr feladatot pp olyan tkletesen fogjtok megoldani, mint ahogyan a cseh tmadsok ellen megvdttek hatrainkat, s vissza fogjtok venni ruszin testvreinket is Szent Istvn birodalmba, ahol ezer ven t, jban-rosszban egyarnt velk ltnk, rltnk s vreztnk.
Honvdek! Isten s a Haza nevben, ksrve npnk szeretettl, elre ezer ves hatrunkig, a Krptok brcig. A Magyarok Istene segtsen benneteket! (Vitz nagybnyai Horthy Mikls hadparancsa, 1939. mrcius 15.)||
|
 |
Mrcius 15-n hajnalban -az elz dlutn vett parancs rtelmben- a tmadshoz csoportosult erk megkezdtk a hadmveleteket. Mrcius 17-re a honvdsg elrte a lengyel hatrt. A barti lengyel s magyar hadsereg tisztjei rmmmorban sztak.
Vres sszecsapsokra kerlt sor a Magyar Honvdsg s nhny szlovk katonai egysg kztt, amikor a magyarok nhny kelet-szlovkiai falut is elfoglaltak. A magyar-szlovk hatrt csak az 1939. prilis 4-n, Budapesten alrt dokumentum rendezte.

A trtnelmi igazsghoz tartozik, amirl nhny trtnsz a mai napig elszeretettel hallgat: miutn a szlovkok sajt elhatrozsbl proklamltk fggetlensgket, a Csehszlovk Kztrsasg megsznt ltezni, mint a nemzetkzi jog alanya. Magyarorszg ezrt mrcius idusn nem Csehszlovkit tmadta meg, hanem egy olyan kis tartomnyt, mely ezer ven keresztl a Magyar Kirlysg centrlis rszt alkotta. Megfelel vasti s kzti sszekttetsek hinyban amgy sem lett volna letkpes a tartomny, azt elbb-utbb Lengyelorszg vagy Romnia annektlhatta volna, vagy hitleri bbllam jtt volna ltre a soviniszta Szics-grdistk vezrletvel.
A helyrelltott lengyel-magyar hatr tette lehetv, hogy Lengyelorszg 1939. szeptember 1-jei hitleri megtmadsa utn 140 ezer lengyel emigrns menedkjogot kapjon Magyarorszgtl.
Krptalja visszatrst a nyugati diplomcia nyugodtan s jindulatan konstatlta. A londoni kvet ki is jelentette, hogy rmmel tlti el a tny, miszerint Krptaljt a Magyar Honvdsg, s nem a Wehrmacht foglalta el. Mg a prizsi kvet is elnysnek minstette a lengyel-magyar hatr jbli ltrejttt, egyrtelmen Nmetorszg diplomciai veresgeknt rtkelve azt.
Forrs:
-
Fldi Pl: A Magyar Kirlyi Honvdsg
-
Czettler Antal: Lengyel tervek Kzp-Eurpa jrarendezsre s Krptalja visszatrse a magyar anyaorszghoz 1939 mrciusban, in: Magyar Szemle
|