"Knyrgnk mr az letr' ,
Hadr szvrknt mendegl?
nem, ilyet ne higgyetek -
Hadr itt van kzttetek,
Hadr a roppant spogny
get sttpej vadlovn.
(Jzsef Attila: Pognyos hitvalls magyarul)

Portlunk szimblumkeressekor szmos jelkpet vlaszthattunk volna, a teljessg ignye nlkl pldul a turulmadarat, a csodaszarvast, az esztergomi oroszlnt, az letft, Toldi Miklst stb. Portlunk azonban gy dnttt, hogy egy kevsb ismert szimblumot hasznl fejlcben. A Hadr magyar mitolgiai alak, amely igazn Vrsmarty Mihly nemzeti eposza, a Zaln futsa utn vlt ismertt, de a trianoni katasztrfa utn is elkel helyet foglalt el a nemzeti feltmads szimbolikjban.

Els irodalmi megjelense 1822-re datlhat: Aranyrkosi Szkely Sndor "A szkelyek Erdlyben" cm hskltemnyben emlti a Hadurat. Nagy meslnk, Jkai Mr a "Magyar nemzet trtnete" cm munkjban perzsa eredetnek vallja Hadurat, aki az si magyar hitvilgban a Nap, a tz s a hbor isteni megtesteslse.
A hun-magyar mondavilg fontos attribtuma, Isten kardja is fontos kapcsolatban ll egy antik hadistennel, tudniillik Mars hadisten kardja elbb Atilla hun kirlyhoz, majd rpd nemzetsghez kerlt. Ki kell mg emlteni a szktk kard-s Mars-kultuszt - mrpedig a szktk kztudottan a hunok eldei voltak. Arany Jnos Atillrl rt eposza, a "Buda halla" is bsgesen emlti meg a Hadurat.
A "Hadak Istene" elnevezs Csokonai Vitz Mihly rpdisz-tredkben is emltsre kerl: "Rettent hadakat, vrt s egy nemzeti szrny / Bajnokot nekelek s a bs Hadak Istene btor / Ht f hadnagyait."
A Hadr mellett Vrsmarty emltett eposza tbb elnevezst is hasznl a bosszlls si magyar istenre: "Kardja Hadistennek, mellyet bmulva emelt fl"; "...ott fenn / Lt, 's igazn vet sort a' nagy hadak' istene." Vrsmarty interpretlsban egybknt a Hadr a magyarsgot segt nemzeti Istenknt jelenik meg. Ellenfele rmny, a perzsa valls gonosz istensgnek, Ahrimnnak a magyar "kollgja".
Ady Endre "A sztszrds eltt" cm versben Jahvhoz hasonl, npe vtkeit bntetssel megtorl istensgknt emlti: "Ht npt Hadur is sztszrja: / Szigorbb istenek ezt gy szoktk."
A kt vilghbor kztt a nagy magyar kltgniusz, Jzsef Attila tbb irredenta szellemisg versben is megjelenik a Hadr, mint a trianoni nemzetgyilkols miatt bosszt eskv Isten. A tmnkat rint legismertebb verse a "Pognyos hitvalls magyarul." A kltt lnken foglalkoztatta a Hadr alakja, 1922-ben a fent emltett versn kvl megjelenik "A Szent Jobb nnepn" illetve az "sapm" cm verseiben is.
A vrsterror buksa utn a Nemzeti Hadsereg fvezrt, Horthy Miklst is a Legfbb Hadr elnevezssel illettk. A Kormnyz 1920-ban alaptotta meg a Vitzi Rendet. A lovagg ts s nemests kzpkori szertartst felelevent vitzi avatson elhangz szavak („Tisztelet adassk az igaz Istennek, akit a mi seink Hadrnak neveztek”) alapjn kezdtk Horthyt a Legfelsbb Hadrnak titullni. A vitzek, a turni vadszok a, frontharcosok is deklarltk: „Egy a vezrnk, vitz nagybnyai Horthy Mikls, kinek szolglatra mindenkor kszen llunk." Horthy a Magyar Kirlyi Honvdsg els szm vezetje is volt.
Mint emltettk, a trianoni sokk utn talpra ll magyarsg az irredenta propagandban is fontos szerepet sznt a Hadrnak. A nemzetcsonkts ellen tiltakozva avattk fel 1921. janur 16-n a budapesti Szabadsg tren az 1945-ben a kommunistk ltal lerombolt irredenta szoborcsoportot. Egy kortrs beszmol gy rja le Nyugat szobrt: "A »Nyugat« cm szoborcsoporton az ifj az elszaktott nyugati vrmegyket jelkpezi. Trdre hullva borul a magyar szent Koronra, s mg jobbjval a nyugati vrmegyk cmerpajzst leli maghoz, addig baljval grcssen tartja a nagy magyar kettskeresztes pajzsot. Fltte ll Hadr alakja, kezt nyugtatva az ifj cmert szort karjn – jobbjban vden tartva a nemzet pallost. Arcn kemny dac, hit s nbizalom. Lbainl szrnyait replsre trva a Turul. Sidl Ferenc-alkotsa.”

Forrsok:
-
Dmtrfi Tibor: A Horthy-kultusz elemei, In: Histria, 1990/5-6
-
Pl Jzsef - jvri Edit : Szimblumtr
-
Pt Jnos: Revzis emlkmvek, In: Histria, 1988/2-3
|