"A nagy szavak nem rnek semmit,
Elszllnak, mint az szi szl
De a szeretet, ha tiszta szvbl fakad,
Elksri az embert, amg l."
(Jzsef Attila)

1938. mjusban a kormnyra kerl Imrdy Bla s belgyminisztere, Keresztes-Fischer Ferenc radiklis szocilpolitikai reformra sznta el magt: a vrmegykhez, az alispnok mell n. szocilpolitikai tancsadkat neveztek ki. A tancsadk feladata az volt, hogy felmrjk a npessg letviszonyait. A magyar lakossg szksgleteinek felmrse ekkoriban egybknt tbb fronton is zajlott: Magyary Zoltn kzigazgatsi tuds s Kzigazgats-tudomnyi Intzete az n. tnymegllapt tanulmnyokban (fact finding survey) vizsgltk a kzigazgats s az emberek viszonyt, elssorban a tatai jrsra fkuszlva.
Imrdy gondolkodsban egybknt is korn megjelent a modernizci kvetelmnynek felismerse: az atavisztikus, rgi magyar trsadalmi szerkezet talaktst, az egyes trsadalmi osztlyok kztt ttong szocilis szakadk legalbb rszleges felszmolst, s a gazdasgi forrsok redisztribcijt, azaz jraelosztst tzte ki clul. Az 1938-as esztend tbb fronton is vltozst hozott. Egyrszt sikerlt egy n. kzegszsggyi zldkeresztes tej-s cukoakcit indtani, amelynek ksznheten terhes s szoptat anyknak, valamint a mezgazdasgi munksok gyermekeinek juttattak ingyenesen tejet s cukrot. Imrdy miniszterelnksge alatt az jraeloszts soha nem ltott mreteket lttt, az orszg gazdasga pedig ebben a rvid idszakban a ksbbi, szocialista tervgazdasg fel kezdett konverglni. Msrszt az 1938. szeptember 4-i gazdagylsen Imrdy bejelentette a gazdavdelem reformjt s ms fldbirtokpolitikai rendelkezseket, az agrrnpessg letsznvonalnak emelst, valamint egy orszgos szocilis hlzat bevezetst.
1938. november 2-n valra vlt a felvidki magyarsg egy rsznek hsz ves lma: az els bcsi dnts eredmnyekppen a Felvidk dli svja hazatrt az anyaorszghoz. A felvidki magyarsg szocilis tmogatst elrend, a "produktv szocilpolitika" megkezdsre Budapest egy pnzalapot klntett el, melynek fedezetl a magyar trsadalom gyjtse szolglt. A visszacsatolt Felvidk megsegtsre indtott mozgalom neve a Magyar a Magyarrt Mozgalom lett. lre formlisan Imrdy Bla felesge kerlt, a gyjtst azonban de facto Imrdy bizalmasa, Kovrig Bla vgezte. A "magyar a magyarrt" gyjtmozgalom igyekezett a magyar trsadalom egszt megszltani, ezrt az orszgos rhlzattal rendelkez Hangya Szvetkezetet, a Magyar Vrskeresztet, az egyhzakat s a cserkszetet is felkrtk, hogy segdkezzenek az adomnyok gyjtsben. Emellett a kztisztviselk illetmnyk egy rsznek nkntes felajnlsval jrulhattak hozz a nemes akcihoz. A gyjts egyben a tovbbi revzis clok hatkonyabb ttelt is szolglta, fleg Krptalja, Erdly s Dlvidk vonatkozsban. A hatkony propaganda s a nemzet ldozatvllalsa vgl meghozta a remlt sikert: 1938. december 31-ig 6.880.750 pengt sikerlt sszegyjteni felvidki nemzettestvrek megsegtsre.
A magyar Kpviselhzban Kirly Jzsef kpvisel 1941 decemberben az albbiakban sszegezte a mozgalom tevkenysgt: "megindult a munknk, megindult a hazatrs, a bekapcsolds. (...) Csodlatos nagy szeretetnek voltunk akkor a tani. Azokban a hnapokban a magyar kormnyzat s a magyar trsadalom megmutatta nagy szeretett, s a magyar igazsg gyztt. (...) Mintha Szent gostonnak az si keresztny idkbl szrmaz szavait lttuk volna megvalsulni: Nihil vincit, nisi veritas - nihil salvat, nisi caritas; Semmi sem gyzhet, csak az igazsg, semmi sem boldogthat, csak a szeretet. (...) Jtt a Magyar a Magyarrt akci, amely ellttott bennnket annyi jval, amelyre szinte nem is szolgltunk r. (...) Az orszg (...) minden erejt megfesztette, s lttuk azt, hogy falvainkat, vrosainkat minden anyagi jval elhalmozta az orszg."
Forrsok:
-
Hmori Pter: A magyar kormny szocilpolitilja a visszacsatolt Felvidken s szak-Erdlyben, in Magyar Szemle, 2006/1. szm
-
Kpviselhzi naplk, 1927-1944
-
Sad Jzsef: Magyary Zoltn. j Mandtum Knyvkiad, Budapest, 2000
-
Sipos Pter: Imrdy Bla. Elektra Kiadhz, Budapest, 2001
-
Ungvry Krisztin: Szocilpolitika, modernits s antiszemitizmus Imrdy Bla politikjban, in Rubicon, 2009/1-2. szm
|