"Prist, e hitvny, dlyfs ember-bbelt
Csak gyllni s megvetni tudom.
A dalai, a csipks-finomak,
Mikrt egy kltnk vgyva knnyet ontott:
Nekem: kroml, rt rikcsols,
S n visszavetem nki, mint a rongyot!
(Remnyik Sndor: Gyrt kszttetek)

A II. vilghbor puszttsainak lezrultval, a szovjet trnyerssel alapjaiban vltozott meg az anyaorszg hatron kvl rekedt magyarsggal szembeni politikja. A Horthy-rendszer ellenzkben/illegalitsban mkd formcii (Fggetlen Kisgazdaprt, Magyar Kommunista Prt, Magyarorszgi Szocildemokrata Prt, Nemzeti Parasztprt, Polgri Demokrata Prt) 1944. december 2-n Magyar Nemzeti Fggetlensgi Front nven egysgbe tmrltek. Az 1945-s nemzetgylsi vlasztsokon indul prtok programjai sokat elrulnak a drasztikus nemzetpolitikai koncepcivltsrl.
A Magyar Kommunista Prt in medias res tagadta meg az elszaktott nemzetrszen l testvreinket:
Szaktanunk kell a magyar imperialista rgeszmvel, Nagy-Magyarorszg reakcis brndjval. Egyszer s mindenkorra szaktani kell azokkal a trekvsekkel, melyek a 'magyarsg vezet szerepnek' rgye alatt a Duna-medencben l npek feletti uralomra irnyultak, s melyeknek egyetlen eredmnye, hogy Magyarorszg nmet gyarmatt, a magyar np a nmetek szolganpv vlt. (A Magyarorszgi Kommunista Prt programjbl, 1944. november)||
|
 |
Mg a retorikjban s cselekedeteiben a nemzeti politika irnt elktelezettebb FKgP is a kvetkezkppen nyilatkozott a krdskrben:
(...) szintn s fenntarts nlkl a demokrcik fel kell fordulnunk. Meg kell szereznnk a demokrcik, elssorban a bennnket felszabadt Szovjetuni, tovbb a szomszd npek, az Egyeslt llamok, Nagy-Britannival Franciaorszg jindulatt s bizalmt, biztostani kell e npekkel s llamokkal a jvbeli, a bks barti egyttmkdst. (A Fggetlen Kisgazda-, Fldmunks s Polgri Prt programjbl, 1945. prilis)||
|
 |
A leginkbb tolerlhat, m egyben legnaivabb llspontot taln a Barankovics Istvn fmjelezte Demokrata Npprt kpviselte:
Kifejezzk azt az llspontunkat, hogy a bkeszerz nagyhatalmak most nem rlunk, nlklnk fognak dnteni, hogy a bkekts most nem fog sszezsugorodni egy bntetparancs tadsra, hanem a felek rvei meghallgatsra tallnak, mrlegels trgyai lesznek, a dntsek pedig az igazsgossg blyegt viselik majd magukon. (...) A legltalnosabb alapelv, hogy a bke tartssgnak fundamentuma a bke igazsgossga. A magyar bke igazsgossga pedig felttelezi a Duna-npi vlgyek egyenrangsgnak s egyenjogsgnak elismerst. (A Demokrata Npprt programjbl, 1945. szeptember 25.)||
|
 |
A magyarsg ilyen nvdelmi mechanizmusokkal nzett elbe a bketrgyalsoknak. A gyztes nagyhatalmakat pedig ismtelten a "vae victis" elve vezrelte, ha lehet, mg inkbb, mint az I. vilghbort kveten. Sokat elrul mr az a mentalits is, amivel a gyztesek a vesztesek irnt viseltettek: Churchill legends grete ellenre nem hagytak egy res szket Teleki Pl grf tiszteletre...
A bkekonferencin Romnia mr ab ovo a szovjetek tmogatst lvezte -nem volt hiba az 1944. augusztus 23-i ruls-, akik fontosnak tartottk deklarlni a bkeszerzds-tervezet indoklsban, hogy a romn kiugrs s ruls tmogatst jelentett a szvetsgesek szmra a Nmetorszg elleni hborban.
Jugoszlvia partiznakcii rvn a gyztesek mrskelt bizalmt lvezte, partneri sttuszt azonban korntsem jelentett szmra a titi gerillaakcik sikeres gyzelme. Sztlin szimptijt azrt elnyerte Tito militns-kommunista rendszere, de a marsall nllsodsi ksrleteit mr kevsb kultivlta.
Csehszlovkia szovjet tmogatsa azonban meglehetsen marknsan nyilvnult meg. Krptalja Szovjetuninak val "tengedsvel" s nyersanyagszlltsra vonatkoz ktelezettsgvllalsval Benes lektelezte Sztlint.
A Gyngysi Jnos kisgazda politikus vezette bkedelegci kt bketrekvssel llt el. Az egyik a trianoni bkedikttum bizonyos mrtk etnikai korrekcijval szmolt, elssorban Erdly egy rsznek tekintetben. A "nagy Partium-terv" egy 22.000 km2-nyi terletsv ignylst clozta meg, a "kis Partium-terv" ellenben az elz felig terjed hatrmenti trsget lelt fel. A msik elkpzels a regionlis fderci terve.
A prizsi bkedikttum 1947. februr 10-i ratifiklsval msodszor is arcul csaptk a magyarsgot: visszalltak a trianoni igazsgtalan hatrok, st, ezt meg is fejeltk azzal, hogy hrom Pozsony-krnyki, szntiszta magyar lakossg falut (Dunacsny, Oroszvr, Horvtjrfalu) Csehszlovkihoz csatoltak. Emellett 300 milli dollr fizetsre ktelezett a szerzds, ebbl 200 milli a Szovjetuninak, 70 milli Jugoszlvinak s 30 milli Csehszlovkinak jrt. A szerzds jvhagyta a revizionista irnyultsg szervezetek feloszlatst is.

A magyar minisztertancs 1947. mjus 16-n fogadta el a bkeszerzds becikkelyezsrl szl trvnyjavaslatot, s gy a nemzetgyls azt csak utlag vitatta meg.
Az Orszggyls Nagy Ferenc kommunista nyomsra trtnt lemondatsa utn, 1947. jnius 24-e s jlius 2-a kztt trgyalta a bkedikttum jvhagyst. A Nemzeti Parasztprt sznokot sem lltott, Nagy Imre, a kommunistk kijellt sznoka pedig beteget jelentett... Viharos vita a kommunista prti Horvth Mrton hozzszlsa utn trt ki: beszdben "homlyosan clzott" a magyar np hbors felelssgre. A szemlyeskedsektl sem mentes vitban a felszlalk a Horthy-rendszert ostoroztk s trtnelmi mulasztsainkat hangslyoztk. Olykor a Nyugatot is vdoltk, de a Szovjetuni nem kpezte kritika trgyt... Nem is csoda: Kovcs Bla kisgazda politikust ekkor mr a "testvri szocialista orszgba" deportltk.
Az erklcsi elvek valaha legalbb korltoknak ltszottak. Most mg a ltszat is arra megy, hogy ezekbl a korltokbl ki hogyan tud tetszetsebb drdkat faragni. Kzfogsra olyan kezeket kerestnk, melyek a mi nyakunkat kerestk. Ne neheztsk meg a romn s a csehszlovk elvtrsak dolgt! - ismtelgette Rkosi, szszkrl is, kabtunk gombjt fogva is. gy trtnt. Minden nehzsg nlkl kezddtt, folyt s folyik, ami itt a Duna vlgyben voltakppen a szellem katasztrfja. (Illys Gyula naplja, 1973. mjus 24.)||
|
 |
Forrsok:
-
wikipdia
-
Gyarmati Gyrgy: Magyar klvria feltmads nlkl-In: Rubicon, 1997/2
-
Honfldi autonmia tartomny (Srkzi Jnos sszelltsa)
-
Fglein Gizella: A magyar bkeszerzds
|