"A hazugsg a gyngk fegyvere"
(Jkai Mr)

Az egykori kisantantnak nevezett magyarellenes stratgiai szvetsg rszt kpez orszgok hamis propagandjnak, kros sztereotpiinak s mtoszainak kategorikus cfolata eltt tisztznunk kell, hogy egyltaln mit is jelent a mtosz fogalma. Victor Turner etnolgus s kultrantropolgus klasszikusnak tekinthet defincija szerint a mtoszok "megszemlyestett kollektv vgyak", amelyek a modern politikai klmban az irracionlis meggyzdsek igazolsra kifinomult elmleti megoldsokk nnek. E mtoszok fenntartst "varzsszavak" s jra meg jra ismtld rtusok is segtik.
Jovan N. Strikovi szerb pszichiter neurolgiai s pszichoanalitikus magyarzatokkal tmasztotta al s fejlesztette tovbb a krds vizsglata sorn Jung archetpus elmlett, amikoris gy vlte, hogy az biolgiailag is altmaszthat. Az archetpus fizikailag s biolgiailag rgzl, kulcsszer trtnelmi esemny. Az gynevezett filogenetikus trvny rtelmben egy nemzet lelki fejldse sorn a korszakalkot trtnelmi szemlyisgek lnyegben beivdnak a nemzet egyneinek kzponti idegrendszerbe. A "mitolgiai genetika" szerint amita ugyanaz a vr csrgedezik egy nemzet tagjaiban, azta e halhatatlan vr egy np etnikai identitst s egysgt gerjeszti az adott nci trtnelmi sorsnak jelenben - errl rtekezhetett Jzsef Attila is a Dunnl cm versben. ("Megszltanak, mert k n vagyok mr; / gyenge ltemre gy vagyok ers, / ki emlkszem, hogy tbb vagyok a soknl, / mert az ssejtig vagyok minden s")
A tr-id kontinuum a mitikus trben s idben jelentsgt veszti, a szimbolikus helysznek hlja (tornyok, csatamezk, szent folyk, erdk, hegyek, pletek etc.) mellett misztikus jelentsggel brnak a srok. a "nemzeti megjhods csri", melyek "az sk fldjhez lncoljk a nemzetet", ennek jegyben hirdette Radovan Karadi szerb hbors bns, hogy az a terlet, amelyen szerb srok tallhatk, az lk s a holtak kzs etnikai tereknt a szerb nemzet "jogos jusst" kpezik. rdekes krds, hogy ha a kis szm szerb trtnelmi figura feltmadna, vajon nem a Szab Dezs ltal meglmodott kaotikus llapotok uralkodnnak-e el. (Feltmads Makucskn). A hbors bns szerb vezets persze Mostar, Vukovr s Szarajev vrosainak lerombolsra is megtallta a kell -traszcendens s irrelis- magyarzatot: a "romlott vrosok" az j Babilon kazamatiba tasztottk szerb honfitrsaikat, gy "jogos isteni bntets", poena Divina e vrosok porig rombolsa.
A mtoszok mindenkor a trsadalmi megrzkdtatsokra, a bels konfliktusokra adnak vlaszt. Kpzeljk csak el, mekkora sokk lehetett a nemzetisgi ltbl hirtelen llamalkot tnyezkk vl szlovkok, romnok s szerbek szmra az els vilghbor utn, az igazsgtalan trianoni rendezs kvetkeztben nyakukba szakadt j terletek feletti kontroll megteremtse. A romnok, hiba fordultak el korbban is Erdly terletn, idegenknt mozogtak Tndrorszgban, s ez igaz lehet a felvidki s dlvidki nemzetrszekre is. A terletrablk ("Adj a ttnak szllst, kiver a hzadbl") ezrt nyomban hozzlttak a trtnelem meghamistshoz, hamis eredetmtoszok s trtnelmi fordulatok krelshoz, ezzel kvnvn legitimlni jogosultsgukat a krpt-medencei magyar nemzetrszekre.
Szlovk azonossgtudat: Szvatopluk, Cirill, Metd
A Szlovk Nemzeti Prt soviniszta vezre, Jn Slota elszeretettel hivatkozik olyan trtnelmi elzmnyekre, melyek meglehetsen fals megvilgtsba helyezik a mltat. A kettskeresztet szlovk szimblumknt kezel soviniszta politikus legjabban Szvatopluk morva fejedelem szobraival rasztan el a Felvidket. A szlovk kzleti szemlyisgek krben olyannyira kzkedvelt Szvatopluk, hogy Robert Fico szocildemokrata szlovk kormnyf egyenesen a "szlovkok Istvn kirlynak" titullta. „Amikor a jelenlegi eurpai orszgok terletn mg csak llatok rohangltak, akkor a szlovkok mr llamalakulatban ltek”-summzta sajtos trtnelemkpt Fico.

A "fehr lovon vett orszg" mendemondja szerint Szvatopluk a fenyeget bolgr-frank koalci miatt 894-ben kveteket kldtt rpdhoz s Kurszn kendhez azzal, hogy indtsanak hadat a Krpt-medencbe s tmadjk meg ellenfeleit. Ennek emlke a fehrl monda, mely szerint a morva Szvatopluk szerzdst kttt rpddal. A monda szerint rpd Arbia aranyval aranyozott fehr lovat, aranyozott nyerget s arany fket (zablt), egy csom perjefvet, egy kors Duna-vizet s egy mark fekete fvenyt kldtt a morva nagyrnak orszga fejben.
A Szvatopluk-talny megoldsn sokan dolgoztak mr. Nagyjbl a cseh hamistott eposzokkal egyidejleg kezdett rdekldni a szlovk szeparatista rtelmisg a Nagymorva Birodalom s Szvatopluk irnt. Egy szlovk katolikus pap, bizonyos Jn Holl 12 nekes eposzt r Szvatoplukrl 1833-ban. Pr vvel Vrsmarty eposza, a Zaln futsa utn - s nem fggetlenl tle. Az egyik legtekintlyesebb trtnsz, a Szlovk Tudomnyos Akadmia titkra, Duan Kov szerint "a szlovkokrl, mint nll etnikumrl csak a 10. szzadtl lehet szlni". Ezzel megdlni ltszik Slota s Fico mesje, miszerint mr a kilencedik szzadban organikus llam szervezdtt a ksbbi Felvidk terletn. Duan Kov szerint "ha manapsg olyan hangok is hallatszanak, hogy a Szlovk Kztrsasg 1993-as kikiltsa utn t kell dolgozni a trtnelmet, s arra gondolnak, hogy a szlovk llamisg kezdeteit mr valahol a neandervlgyi emberek kztt kell keresni - ez az ideolgusok, s nem a trtnszek hangja...". (Br az ideolgusok helyett jobban hangzana a soviniszta propagandistk titulus ...) A Pravda cm szlovk lap les megltsa szerint a Fico-Slota tandem "nptribunnak, Caesarnak rzi magt, aki trtnelmet r".
Gyakran pldlznak a magukat llamfrfinak kpzel szlovk soviniszta politikusok Cirillel s Metddal is. A szlovkok szerint Cirill (Konstantn) s Metd 863-ban lpett "Szlovkia" terletre, ezzel hozva el seiknek az rsbelisget - cirillika - s a keresztnysget is. Cirill s Metd szemlyt a szlovkok elkpzelsei ellenre magnak vallja tbb ms nemzet is: a csehek, a bolgrok, az oroszok is megemlkeznek a kt biznci szerzetesrl.
Hen illusztrlja a szlovkok paradox trtnelmi szemllett egybknt az a tny, hogy egy XVII. szzadi haramiavezrbl, bizonyos Juraj Jnokbl nemzeti hroszt kreltak, quasi Robin Hoodknt bemutatva t. (Maga Fico miniszterelnk nevezte t egy Tony Blairnl tett ltogatsa sorn az els szlovk baloldalinak. Lelke rajta.)
A tt atyafiak azonban magyar trtnelmi szemlyisgeket is elszeretettel szlovakizlnak. Szelepcsnyi Gyrgy XVII. szzadi kalocsai, ksbb esztergomi rsekbl gy lett Slepcianksy, Selepceni vagy ppensggel Slepciansky-Pohronec, Mossczy Zakaris jogtuds pspkbl Mosovksy-Rohoznik, II. Rkczi Ferencbl "Frantisek Druhy Rkoci" s gy tovbb.
Dkoromn kontinuits
A dkoromn tzis szerint a rmaiak Dacia provincia Kr. u. 106-ban trtnt gyarmatostst kveten megkezdtk az slakosok romanizlst, azaz bevezettk a latin nyelvet, a rmai nnepeket s npszerstettk a rmai kulturlis tradcikat. A Rmai Birodalom tbb provincibl hozott ide hospeseket, aminek kvetkeztben kialakult a dkoromn npcsoport.
A romn trtnetrs kt "prominense", Gheorghe incai s Petru Maior a XIX. szzad els felben Budn kiadott knyvkben a dkoromn kontinuits elmlett gy rtk le:
-
„Miutn Traianus rmai csszr Kr. u. 101 s 106 kztt meghdtotta a vitz dkok birodalmnak szvt, elrendelte a megmaradt dkok lemszrlst, illetve deportlst, majd latin nyelv gyarmatosokat s katonkat teleptett az jonnan lteslt Dacia nev gyarmatra. Kvetkezskppen ezek ivadkai, a ksbbi romnok tisztn rmai eredetek, keveretlen fajtk. Amikor pedig Aurelianus csszr 271-ben elrendelte Dacia kirtst, az emberek nagy rsze ott maradt, s ivadkaik fldmvesekknt ugyanazon a terleten folytattk letket.”
Az elmlet szerint a rmai uralom idszaka utn helyben maradt dkoromn npre a ksbbiekben a trsgen tvonul npek (klnsen a szlvok) jelents befolyst gyakoroltak. A kzpkor folyamn tovbbi romanizlt npek telepedtek a terletre. Ezek a npek fknt dl fell jttek. A trtnelem vlachok nven ismeri ket.
Trkoromn elmlet
A dkoromn elmlet mellett ltezett egy "trkoromn" is, melynek atyja a nemrgiben elhunyt dsgazdag romn zletember, Iosif Constantin Dragant volt. A rmai La Sapienzia egyetem kzgazdasgtan szaknak elvgzse utn romn kolajat szlltott a fasiszta Olaszorszgnak. Az zlet olyannyira jl ment neki, hogy mr 1948-ban megalapthatta a Nyugat-Eurpban palackozott propnbutngzt forgalmaz Butan Gas trsasgot. Szlhazjba nem trhetett vissza 1948 utn, mert mr huszonves korban megfertztk a legionrius-vasgrdista eszmk, ezrt a romn kommunista hatalom szmra nemkvnatos szemlly vlt. A millirdos vgl mgis "rehabilitlta" magt a kommunista hatalom szemben, ugyanis Nicolae Ceausescu dikttornak a romn nemzeti ideolgia s gyakorlat dolgban valsgos bels titkos tancsadja volt.
A romn lapok szerint Dragan a sokak ltal amatrnek tekintett trtnszi munkssgval nyerte el Ceausescu bizalmt. alkotta meg ugyanis azt a tzist, miszerint a trkok nem csak a dkoknak, hanem a rmaiaknak is az seik voltak, s ebbl kvetkeztetett a romn nemzet meglehetsen vitatott "tbb vezredes" mltjra.
Dragan zlete a rendszervlts utn tretlenl velt flfel. Hrom vig Romnia leggazdagabb embereknt tartottk szmon 1,6 millird dollrra becslt vagyonval.
Schtz Istvn Balkn-kutat, a "Fehr foltok a Balknon" cm m szerzjnek vlemnye szerint a Romn Kommunista Prtban eszeltk ki, hogy Erdly volt a harmadik romn fejedelemsg, amelyet a XVII. szzadban Vitz Mihly egyestett – nhny napra – Moldvval s Havaselvvel. Tudni val, hogy nem Ceausescu kezdte a romn kommunista nacionalizmust, hanem Gheorghiu-Dej. A dkoromn elmlettel kapcsolatban vgzett kutatsait az albbiakban sszegezte: "A dkoromn kontinuitselmlet kortudomnyi problma, nem a nagykznsgre tartozik. Ennek ellenre nemzedkek hossz sora ntt fl Romniban a rmai eredet tudatban. Meg voltak, vannak gyzdve arrl, hogy az els romn akkor szletett, amikor egy nagytermszet rmai lgis elcsbtott egy dk fruskt. (...) A kultrflny elmlete – hogy a msik nemzet ilyen bocskoros, meg olyan haztlan – csak akkor sznik meg, ha megismerjk a msik np alkotta rtkeket is. Nicolae Iorga kevss ismert hszas vekbeli rsban azt ecseteli, hogy a nacionalizmus nem az emberrel szletik – a ppa meg a tant neveli bele. Termszetesen kln kell vlasztani az egszsges hazaszeretetet a soviniszta narkotikumtl. Most nyomorgunk huszont wattos villanykrte fnyben, tz fok van a laksban, de nagy gniusz a vezrnk, aki hatalmasabb birodalmat hoz ltre, mint annak idejn a dics Rma-ver Burebista dk kirly. "
Pedofil volt a dkoromn elmlet npszerstje?
Akr el is sikkadhatott volna a 2002. decemberben Romniban pedoflirt eltlt amerikai trtnsz, Kurt Treptow gye, ha a hrszerz szolglat egykori igazgatja s az elnki szolglat mostani vezetje nem veszi hevesen vdelmbe – adta hrl az Evenimentul Zilei. A frfit, aki a dkoromn elmletet erst knyvet rt Erdlyrl, hrbe hoztk azzal is, hogy a SIE, a CIA s a KGB gynke.
Kisajttott trtnelmi nagysgok s Kossuth, a terrorista, Iancu, a nemzeti hs
Mint lttuk, a romnoknak sem kell egy kis trtnelemhamistsrt a szomszdba mennik. Az 1990-es vekben tbb romn trtnelmi magazin is tnyknt tlalta, higy "Alexandru Ciamu dun Chiurus romn tuds" lltotta ssze az els tibeti-angol sztrat s nyelvknyvet - a dolog szpsghibja mindssze annyi, hogy a fent emltett urat Krsi Csoma Sndorknt ismerhetjk. Nem az egyetlen kisajttott "nagysguk": Hunyadi Jnost csak "Iancu de Hunedoaraknt" emlegetik, Hunyadi Mtys pedig egy 2006. jliusban publiklt romn felmrs tansga szerint a szz legnpszerbb romn kz tartozik. (A 61. helyen vgzett). Dr. M. Dogaru szerint pedig rpd seregben, akit "romn csapatok is segtettek" harcaiban, az "ungurok" kisebbsgben voltak, a Balaton "romn" eredet elnevezs, Szent Istvnt eredetileg "Voicu-nak" neveztk, amit a magyarok ksbb Vajkra "ferdtettek" s a "valsgban" egy romn psztorcsaldban ntt fel, majd a csald nyjait terelgetve jutott el a Balaton krnykre. Romantikus, akr egy bukolikus nek, mg ha hazugsg is.
Nem minden trtnelmi szereplvel bnnak azonban ilyen "kesztys kzzel": a marosvsrhelyi brsgon az Avram Iancu Hazafias Egyeslet, a Nagy-Romnia Prt s a Vatra Romanesca (!) keresetre indtott perben Ioan Sabau megllaptotta, hogy Kossuth Lajos "terrorista volt", aki "1848/49-ben 220 romn falu 40.000 lakost mszroltatta le s semmiben sem klnbzik Szaddam Husszein egykori iraki dikttortl".
Ha mr a tnyeknl tartunk, Avram Iancu mc vezr a szabadsgharc idejn a Krptok brceire visszavonulva kezdett szablyos gerillahborba Bem Jzsef csapatai ellen. Mg 1848 oktberben csapatai rendeztk meg a zalatnai mszrlst. A romn csapatok 700 fegyvertelen nemzetrt, asszonyt s gyereket, mikzben aludtak, a preszkai mezn lemszroltak. Oktber kzeptl november kzepig tucatnyi magyar telepls lakossgt mszroltk le a felkel romnok. Ennek fnyben Kossuthot terroristnak titullni nem tbb, mint cska trtnelemhamists.
Forrsok:
- Ivan olovi: Politikai mtoszok - Tr s id, In: Tiszatj, 2003. janur
- Kiszely Istvn: A magyarok honfoglalsa
- Vrkonyi Balzs: Nyelvtr(l)k, In: Magyar Hrlap, 2009. jnius 30.
- Zeidler Mikls: A magyar irredenta kultusz a kt vilghbor kztt - Teleki Lszl Alaptvny, Budapest, 2002
- index.hu, wikipdia, Magyar Nemzet, Felvidk ma, , 168 ra, mlt-kor.hu, hunhr.hu, Npszabadsg Online
|