Bajcsy-Zsilinszky s az Erdly-krds. A fggetlen nemzeti ltezs joga
2020.11.24. 10:21

Bajcsy-Zsilinszky Endre politikusi lettja a 20. szzad egyik legbonyolultabb, legtanulsgosabb, pldartk plyafutsa. Ott volt 1918 novembere utn a Horthy-rendszer szletsnl "bbskod" katonatisztek csoportjban. Plyja vgn azonban azok kztt tallhattuk, akik vilgnzeti hovatartozstl fggetlenl az nll, szuvern s demokratikus Magyarorszg megteremtsre tettk fel az letket. 1943-ban pedig az eljvend erdlyi alkotmny tervezetnek elksztse foglalkoztatta. Ennek kiindulpontjul az ott l npek szabad nkormnyzatnak megvalstst gondolta.
Bajcsy-Zsilinszky Endre szinte megszllottan kereste a magyarsg helyt s szerept a vilg npei sorban, Eurpban, a Duna vlgyben. Az ltala "Duna-vlgynek" nevezett Kzp-Eurpa bonyolult ellentmondsainak feloldst, az itt l npek kapcsolatainak tarts rendezst a politikai egyttmkdsben, egy j dunai konfderci ltrejttben ltta biztostottnak. Azt vallotta, hogy Trianon "gytrelmes" revzija nlkl nincs megnyugtat megolds: "A Duna-vlgy termszetellenes elrendezse leghatalmasabb, s valjban egyetlen igazi szvetsgestl fosztotta meg ezt az risi terletet, s vele ms, rdekben ide kapcsold nemzeteket, orszgokat: az nseglytl".
Zsilinszky szerint Trianon "becstelensg s gyalzat" a magyar nemzettel szemben. Br helyesebb gy fogalmazni: a magyar nemzettel szemben is, mert a magyarsg sorsnak s jvjnek alakulsban benne feszl a szomszd npek sorsa s jvje is, mint ahogy az eurpai bke s nyugalom is. Hasonlkppen Erdly mai problmjhoz, amely azzal vlt neuralgikus pontt, hogy az erdlyi npek egyms mellett lsnek modern, civilizlt s humnus megoldsn ll vagy bukik a trsg bkje, nyugalma.
Az els korai, az 1930-as vek elejrl szrmaz felvetsek utn a Helynk s sorsunk Eurpban cm mvben (Bp., 1941.) az rintett npek kzs rdekein alapul szak-dli irny, "nagyvonal sszefogdzst" javasolt Kzp-Eurpa nllsgnak, fggetlensgnek megvsa rdekben. A kt nagyhatalom, a hitleri Nmetorszg s a sztlini Szovjetuni kz kelt npek egymsrautaltsgt felismerve fogalmazta meg egy laza konfderci tervt, mely az szaki-tengertl az Adriig hzdva, egy Vars-Budapest-Belgrd tengely kr szervezdtt volna. Ezen laza llamszvetsgen bell Magyarorszgot trtnelmi mltja, trtnelmi kldetse arra predesztinlja - mondta -, hogy a Duna-vlgyi npek sszefogsnak f szervezje, mozgatja s irnytja legyen.
A hbor alakulsval prhuzamosan vltozott s rszletekbe men rendezsi elkpzelsekkel gazdagodott Zsilinszky koncepcija. Mr 1943-44-ben egy tfog s sszehangolt hazai s kzp-eurpai terv gondolatval foglalkozott. Ezt egy leend bkekonferencia el terjesztend javaslatnak sznta, m az 1944-es v esemnyei kvetkeztben csak vzlatok s egyes rsztanulmnyok kszltek el. Ilyen, nyomtatsban megjelent rsztanulmny volt a Transylvania. Past and Future (Erdly. Mlt s jvend) cm rsa. Ez nmagban is maradand rtk m, amelyben a Trianon ta oly sokat vitatott erdlyi krds, a romn-magyar viszony megnyugtat megoldsra tesz ksrletet.
A kziratot megkldte Kllay Miklsnak is. Azt remlte, hogy a miniszterelnk kzbenjr a hazai kiads engedlyezse gyben. "E munkmat szeretnm kiadni, kiadm van r - rta, majd gy folytatta -, krem hozz a Te jvhagysodat, konkrtebben: a cenzrdat." A knyv Magyarorszgon mgsem jelenhetett meg. A svjci Kundig Kiad azonban 1944-ben kiadta angol nyelv fordtst.
Zsilinszky ebben a knyben sem mondott le Magyarorszg s Erdly egyestsrl, mint a kzp-eurpai bkerendezs dnt lncszemrl. A m terjedelmes bevezetjbl kitnik: Magyarorszg s Erdly unijt csak a fejlett nyugat-eurpai - angol s svjci - llamokban rvnyesl kzvetlen demokrcia tapasztalatai s a trtnelmi magyar nkormnyzat eredmnyeit felhasznl j magyar demokrcia keretei kztt ltta megvalsthatnak. E megkzelts jelentsge abban ll, hogy szaktott a Trianon krl kialakult "kicsinyes" sovinizmussal s a "magyarkodssal leplezett magyartalansgokkal".
Erdly trtnelmbl azokat a korszakokat rtkelte klnsen nagyra, amelyekben a hrom nemzet s a ngy bevett valls unija s autonmija szabadon rvnyeslt. "Bocskai, Bthori, Bethlen s Rkczi - eurpai mrcvel is kiemelked llamfrfiak, hadvezrek s fejedelmek - irnytsa alatt Erdly a legjobb ton haladt afel, hogy Svjcra hasonlt nemzetek feletti (ti. a nemzetek nkntes sszefogsn s tmrlsn alapul. - A szerz) llamm fejldjn- A hrom nemzeti erdlyi eszmje s alkotmnya biztos s mindenkor hozzfrhet keretet knlt a nagy tmegekben bevndorl romn np negyedik nemzetknt val elismersnek megknnytsre. Erdly hrom nemzetnek az orszggylseken bevezetett kurilis rendszere, amely a svjci konfderci alkotmnyra emlkeztet - rja Zsilinszky -, arra is pldt mutat a vilgnak, hogyan lehet egy llam keretein bell megszervezni a klnbz npeket, oly mdon, hogy az mindegyik np szmra egyenl szabadsgot s egyenl fejldsi lehetsget biztostson."
Erdly autonmijban, az erdlyi npek bks egyms mellett lsben a gubernium idszakban Habsburg fennhatsg alatt, majd a Trianon utni hsz vbe kvetkezett be slyos trs. Erdly 1919-ben "egy idegen, nem magyar llam hatalmba kerlt. Elvesztette nllsgt s nkormnyzatt, amellyel trtnelme folyamn mindvgig rendelkezett" - hangslyozta Zsilinszky Demeter Istvnhoz, a Fggetlen Kisgazdaprt egyik erdlyi - marosvsrhelyi - vezetjhez rt levelben is.
Az erdlyi magyarsg megalztatsrt nem a romn npet tette felelss. A jvt is a teljes egyenjogsg s egyms klcsns tiszteletben tartsa alapjn tervezte el. "Az a nemzetisgi politika - rta -, amely a romn uralom hsz ve alatt oly sok szenvedst s megalztatst okozott a magyaroknak s szkelyeknek - inkbb a sajt hatalmtl megrszeglt kormnypolitika s a jl kzben tartott kzvlemny nyomsra, mintsem az alapveten tisztessges s j szndk romn np kezdemnyezsre kvetkezett be? Az autonm Erdly alkotmnyt teht - gy kell megszerkeszteni, bevezetni, hogy az lehetv tegye a romnsg szmra, hogy - fggetlen, autonmival rendelkez nemzetknt jelenjen meg ebben a rendszerben. Ezt csak a hrom nemzet si, trtnelmi nkormnyzatnak a kor kvetelmnyeihez igaztott tovbbfejlesztsvel, azaz a mai hrom nemzet (a magyarok, a romnok s a szszok) autonm terleti egysgeinek pontos krlhatrolsval lehet megvalstani."
Ltnoki s mig rvnyes sorok ezek, mg akkor is, ha egyes megllaptsai fltt a trtnelem tlhaladt. A nemzetek egyenjogsgnak, nrendelkezsnek, a kisebbsgeket megillet kollektv s egyni jogok alkotmnyos rvnyeslsnek nem szabhatnak gtat az orszghatrok. Az embert - a magyart, a romnt - az t megillet jogaiba s mltsgba (vissza-)llt demokrcia egyetemes emberi vvmny. A magyarsg legkivlbbjai - kzttk Bajcsy-Zsilinszky is - mindenkor nagy jelentsget tulajdontottak az erdlyi npek egyenjogsga rvnyeslsnek, a magyarsg s a romnsg trtnelmi egyttlsbl fakad szoros emberi kapcsolatok, bks s bartsgos egyttmkds megteremtsnek.
Ezt a problmt sem most kell(ene) megoldani, embert irt vrldozatok rn. A megolds apink feladata lett volna, de k ezt elmulasztottk, gy ezutn "a mi nemzedknknek kell szembenzni a krdssel, hogy Erdly sajt, kln (fggetlen) jogrendszert s llamszervezett hogyan s milyen formban s mekkora hatkrrel felruhzva lehetne a legkielgtbb mdon helyrelltani." E nem mindennapi feladat megoldshoz nyjthat segtsget Bajcsy-Zsilinszkynek az autonm Erdly alkotmnytervezett felvzol knyve.
Kiss F. Jzsef, rubicon.hu
|