Nem! Nem! Soha!














































 
Kzssg
 
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kattintson r!
free counters
 

 
Feltmadunk!

 
Elszaktva

rdekes jsg (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hrek
 
Szavazs
Ki a kedvenc alkotd?

Ady Endre
Jzsef Attila
Kosztolnyi Dezs
Ks Kroly
Nmeth Lszl
Nyir Jzsef
Rejt Jen
Szab Dezs
Tamsi ron
Wass Albert
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Szerinted melyik rendszerkritikus er kerlhet a Syriza utn kormnyra?

Die Linke (Nmetorszg)
Jobbik (Magyarorszg)
LMP (Magyarorszg)
Nemzeti Front (Franciaorszg)
tcsillagos Mozgalom (Olaszorszg)
Podemos (Spanyolorszg)
Sinn Fin (rorszg)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Zenk!

 
Szmll
Induls: 2004-01-15
 
Egy j nemzedk hrei
Egy j nemzedk hrei : Trianon: gy vajon egyben maradhatott volna Magyarorszg?

Trianon: gy vajon egyben maradhatott volna Magyarorszg?

  2020.08.12. 11:30

Vajon a Szent Istvn-i hatrok tnyleg megtarthatk lettek volna Magyarorszg valamilyen fderlis talaktsval. Hogyan kpzelte Kossuth Lajos a Dunai Szvetsget, illetve Jszi Oszkr a Duna-menti Egyeslt llamokat? Valban segthetett volna brmelyik is megrizni az orszg egysgt?


Az 1918. oktber 31-n hatalomra kerlt Krolyi Mihly s politikustrsai nem tudhattk, hogy az antant nagyhatalmai mr valamikor 1917 folyamn eldntttk, gyzelmk esetn felszmoljk az Osztrk–Magyar Monarchit. gy vltk, a dualista llam ekkorra mr szinte a Nmet Birodalom vazallusv vlt, ezrt a tovbbiakban nem fogja tudni betlteni az addigi eurpai kiegyenslyoz szerept, amit korbban, s amelynek clja az volt, hogy a dualista birodalom az oroszok nyugati s a nmetek keleti terjeszkedsnek is hatkonyan szabjon gtat.

A Monarchia helyn keletkez hatalmi rt Prizsban jonnan ltrejv kis nemzetllamokkal – fknt a Magyarorszg terleteibl felerstett kisantant orszgokkal – kvntk betlteni. Itt rtunk errl bvebben a Trianon: ezrt „kellett” Magyarorszgot feldarabolni cm cikknkben.

A Krolyi-kormny belpolitikjban a hazai nemzetisgekkel trtn ktsgbeesett megegyezsben, klpolitikjban pedig a pacifizmustl remlt prizsi jindulatban bzott. Vgrehajtotta az egyre nagyobb terletek kirtsre vonatkoz antant parancsokat, elfogadta a szomszd llami haderk elrenyomulst, hiszen mindezt sokig tmeneti llapotnak tekintette, a vgleges rendelkezseket ugyanis – Krolyi s msok is gy vltk – majd a bkekonferencin hoznak. A kabinet els szm politikai clja volt nmagt, st az nll Magyarorszg ltt elismertetni a gyztesekkel.

Prbltk haznkat eltvoltani a vesztes oldalrl, ezrt gy rveltek, hogy Magyarorszg kilpett a Monarchibl – akrcsak a csehek –, s gy az j, fggetlen llamon s annak a szerintk npakarat vlasztotta kormnyn nem krhet szmon a dualista monarchia hbors felelssge. gy harcoltunk a romnok s Trianon ellen – nem igaz, hogy meg sem prbltuk cm cikknkben rtunk errl rszletesebben.

Ebbe a vonalvezetsbe illik Jszi Oszkrnak, a nemzetisgi gyekkel megbzott trca nlkli miniszternek a ktsgbeesett prblkozsa, hogy az orszg fderlis talaktsnak tervvel leszerelje a nemzetisgi vezetket. Trianon100 cikksorozatunk jelen rszben errl az „utols szalmaszlrl”, s a birodalom korbbi talaktsi ksrleteirl krdeztk Bdk Gergely trtnszt, a Clio Intzet trs-gyvezetjt. Szt ejtnk arrl is, elkpzelhet volt-e olyan kisebbsgi politika, amely biztosthatta volna a trtnelmi Magyarorszg hatrainak megmaradst.

50 koncepci szletett

A XIX. szzad a nemzeti breds, a j rtelemben vett nacionalizmus kora volt, a magyar nyelv, kultra, tudomny, kzlet s trsadalom is ekkor lpett t vgrvnyesen az jkorba, Eurpa-szerte kialakult a mai rtelemben vett modern nemzet fogalma. A soknemzetisg Habsburg Birodalom viszont pp ezrt tallta szembe magt komoly problmval.

A XIX. szzad kzepn a mintegy 40 millis lakossg ht vallsi csoportra s 12 nemzetisgre oszlott, s egyik sem alkotott dnt tbbsget. St, a legnagyobb szm, a nmet etnikum 7,5 milli fvel is csak a birodalom lakossgnak alig 20 szzalkt tette ki

– mondja Bdk Gergely a 24.hu-nak.

get krdss vlt, hogy mi lehet az a kormnyzati struktra, amely a legtbb nemzetisgnek legalbb valamelyest megfelelne. 1918-ig legalbb 50 koncepci szletett, mindegyik valamifle terleti, fderlis talaktssal szmolt.

Wesselnyi llamszvetsge

Magyar rszrl a „nemzetisgi krds” a pnszlv gondolat ellenben merlt fel elszr: a hazai gondolkodk relis veszlynek rzkeltk Oroszorszg s a Habsburg Birodalom szlv npeinek kzeledst. Wesselnyi Mikls 1843-ban kiadott Szzat a magyar s a szlv nemzetisg gyben cm munkja a birodalom llamszvetsgg alaktst („lladalmi” szvetsgg – ahogy fogalmazott) javasolta a hazai szlvsg s az oroszok elvlasztsnak lehetsges eszkzeknt.

A koncepci lnyege az volt, hogy a „helyes s jogos” szlv ignyeket elismerve olyan minsgi vltozst lehetne elrni, ami vget vetne a pnszlv eszme, s ezzel az orosz befolys hazai nemkvnatos terjedsnek. Ennek rdekben Wesselnyi ngy rszbl ll llamszvetsget kpzelt el, tbb-kevsb etnikai alapon. A nmet nyelv s szlovn terletek; Cseh-, Morvaorszg s Galcia; olasz Lombardia s Isztria, illetve a Magyar Kirlysg.

A cseh, lengyel, olasz, nmet s magyar lett volna a ngy „llamalkot” nemzet, a horvtok s szlovnek klnleges jogllst kaptak volna, mg pldul a romnokkal, szerbekkel, szlovkokkal egyltaln nem szmolt.

rdemes mg megemlteni a szzad kzepre megjelent gynevezett ausztroszlvizmust, amely a szlvok egyenjogstsval kpzelte el a birodalom jvjt, a kis npek sszefogst srgette – a birodalom llami keretein bell – a pngermn s pnszlv fenyegets ellenben. Egy msik elgondols, az illrizmus viszont mr egy nll llam rdekben elszaktotta volna a dlszlv elemeket.

Dunai Szvetsg

A nemzetisgi mozgalmak jelentette problmt teht sokan s tbb-kevsb helyesen ismertk fel, de a gyakorlati megoldsig nem sikerlt eljutni, st az 1848–49-es magyar forradalom s szabadsgharc visszalpst is jelentett, mert a „renitens” magyarok miatt Bcs minden addigi koncepcit lesprt az asztalrl. A szabadsgharc alatt a magyarok is komoly pofonokat kaptak, amikor a csszri kormnyzat sikerrel lltotta a maga oldalra a hazai nemzetisgek egy jelents rszt.

Kossuth Lajos – ha mr tl ksn is, de – levonta a kvetkeztetseket, 1851-ben tervekkel llt el. Az gynevezett ktahyai alkotmnyban a dunai npek konfdercijt javasolta, amely egy llamszvetsgben kezelte volna a Duna-tji npek kztti nemzeti feszltsgeket. Az 1862-es „Dunai Szvetsg” tervezetben Magyarorszgot, Szerbit, Horvtorszgot s a romn fejedelemsgeket egyestette volna egy 30 milli lakos llamalakulatban, amely mr-mr nagyhatalomknt oltalmat nyjthatott volna a trsg vdtelen kis npeinek.

A kzs klpolitika, hadgy s pnzgy mellett a fvrost idrl idre mindig ms tagllam adta volna. Magyarorszgon az ezerves hatrok megrzse mellett minden megye s kzsg maga vlaszthatta volna meg, milyen nyelvet szeretne hasznlni, Erdly laki pedig npszavazssal dnthettek volna, hogy hivatalosan melyik tagllamhoz szeretnnek tartozni, vagy esetleg az nllsgot vlasztjk.

Sajnos, hogy az ilyen nagyvonal, megenged koncepcik rendre akkor jelentek meg Magyarorszgon, amikor megvalstsukra mr csak minimlis vagy szemernyi esly sem volt

– jegyzi meg a trtnsz. Hozzteszi: Kossuth Duna-menti konfdercija 1848–49-ben taln mg kihzhatta volna a fullnkot, de gy mr csak akkor grt nagyot, amikor nem lehetett volna betartani.

Megrizhettk volna az orszgot?

A kiegyezs, a dualizmus ltrejtte magyar szempontbl valdi sikertrtnet volt, de az osztrk-magyar kompromisszum mg mindig nem oldotta meg a soknemzetisg birodalom problmit. Az 1910-es npszmlls szerint a nmetek az sszlakossg 24, a magyarok 20 szzalkt adtk, a maradk 56 szzalk politikai jogai minimlisak maradtak. Cseh rszrl ezt kveten merlt fel erteljesen a trializmus gondolata, amelyben Csehorszg is igazi trsnemzett vlna: Ferenc Jzsef nem zrkzott el az „tlettl”, m a magyar elit ersen ellenezte.

Esetleg ha ltrejn az Osztrk–Magyar–Cseh Monarchia, s a csehek is „hivatalos vesztesknt” vgzik az els vilghbort, taln, de csak taln a hbor utni rgalomhadjrat sem lett volna ennyire durva. Nem csak Ausztrit s Magyarorszgot kiltjk ki fbnsnek, s akr az ostor sem csattan ekkort Trianonban sem. Termszetesen nem tudhatjuk, „mi lett volna, ha”, m ezen a ponton mindenkppen Bdk Gergelynek kell szegeznnk a krdst: vajon egy idben megkezdett fderlis talaktssal, a nemzetisgeknek mindenben kedvez politikval meg lehetett-e volna akadlyozni a trtnelmi Magyarorszg szthullst?

A vlasz termszetesen csak hipotzisekre plhet, tudomnyosan nem tmaszthat al, de a vlasz: tbbszrsen nem. Egyrszt Magyarorszg 1867-ig (de lnyegben 1918-ig) sem volt abban a helyzetben, hogy akr csak sajt belgyeit is teljesen szuvern mdon irnythatta volna, amikor pedig igen, gyakorlatilag minden elksett. A XIX. szzad msodik felben ltrejtt a fggetlen Szerbia s Romnia, a XX. szzad kzeledtvel pedig ltalban is minden nemzetisgi trekvs egyre agresszvabb, erszakosabb lett.

A szakember gy vli, a Szent Istvn-i hatrok sem a gyztes, sem a vesztes hbort nem lhettk volna tl. Ha viszont nincs a vilggs, az llamhatalom a nemzetisgi krdst nmagban lehetsges, hogy kezelni tudta volna: a megelz vtizedekben jcskn megntt a magukat magyarnak vallk arnya, az 1910-es npszmllskor mr 54 szzalk volt – a kulturlis s politikai nllsgot lvez Horvtorszgot nem szmolva.

Ha a tendencia folytatdik, s van arra id, hogy 20–30 vagy 40 v mlva ellljon egy ktharmados magyar tbbsg, a politikai elit is felteheten nyugodtabban, magabiztosabban llt volna a krdshez, s nagyvonalbb gesztusokkal is tudott volna lni – Magyarorszg pedig taln nmagtl is talakul. Ismt hangslyozzuk: mindez nem tbb felttelezsnl, a „mi lett volna, ha” krdsre vonatkoz gondolatksrletnl.

Visszatrve eredeti tmnkhoz, a nagy hbor fordulpontot hozott, az elhzd kzdelem a nemzetisgi trekvsek kataliztoraknt mkdtt, a kisebbsgek relis eslyt lttak a Monarchia sztbontsra. Az antant vezetse valamikor 1917 folyamn dnttte el, hogy a hbor utn az Osztrk–Magyar Monarchit nemzetllamokra „cserli” a cikknk elejn lert okbl. Az utbb 3,3 milli, idegen orszg fennhatsga al kerlt magyart, a Romniban megjelen tbb millis kisebbsgeket, illetve az nmagban is heterogn Csehszlovkit s Szerb-Horvt-Szlovn Kirlysgot tekintve elmondhatjuk: ez a terv nem sikerlt.

Nagyhatalmi akarat nlkl, egyedl a nemzeti trekvsek 1918–19-ben nem tudtk volna megbontani a dualista llam egysgt, m hatalmas elnnyel indultak. Emigrns kormnyok mkdtek Londonban, Prizsban nagyon komoly propagandatevkenysget kifejtve. A hbor vgre, mondhatni, birtokon bellre kerltek, ket meghallgattk az 1919 janurjban kezdd bkekonferencin, s ms informlis csatornkon is kpesek voltak befolysolni a dntnkket, a vesztes feleket – gy az osztrkokat s a magyarokat pedig meg sem hvtk Prizsba.

Duna-menti Egyeslt llamok

Az utols „talaktsi ksrlet” Jszi Oszkr nevhez fzdik. A jogsz vgzettsg liberlis, rendszerkritikus szerkeszt, jsgr, a Huszadik Szzad folyirat egyik alaptja, az 1914-ben megalakult Polgri Radiklis Prt elnke volt. A Krolyi-kormnyban trca nlkli miniszterknt vitte a kisebbsgi gyeket, ami elg hltlan szerep volt: trgyalsai s meggyzsi ksrletei az elszakadni kvn kisebbsgi vezetkkel igazi mission impossible-t jelentett.

A Monarchia jvje cmmel knyvben foglalta ssze elkpzelseit a „kelet-eurpai Svjcrl”, ami alatt az osztrk-magyar llam fderlis talaktst rtette. gy vlte, ezzel a birodalom tmenthet, s mint jelents, nll kulturlis-gazdasgi rgi, sikerrel llhat ellen mind a nmet, mind az orosz befolysnak.

t llamegysget kpzelt el a Monarcia felvltsra, ami osztrkokat, magyarokat, cseheket, lengyeleket s dlszlvokat tmrtett volna azonos jogok s autonmia alapjn – ez lett volna a Duna-menti Egyeslt llamok. Jszi a romnsggal nem szmolt, Erdlyt magyar fennhatsg alatt tartotta volna, m egyb esetekben a trtnelmi magyar hatrokat alrendelte volna a nemzetisgi megoszlsnak.

A trtnsz rtkelse szerint 1918 vgn, a hbort kveten a Monarchia fenntartsval, autonmik ltrehozsval elllni komoly naivitsra utal, megvalstsnak a minimlisnl is kevesebb eslye volt.

A csehek mr rg Csehszlovkiban gondolkodtak, a francia-szerb hader Pcs fltt jrt, a romnokat meg az foglalkoztatta, hogyan tudnnak mg tbb magyar terletet megszllni Erdlyben s a Partiumban, st, mg jcskn a demarkcis vonalakon tl is tl. Jszit a nemzeti tancsok meghallgattk, de mr annyira nyeregben reztk magukat, hogy gyakorlatilag rdemi vlasz nlkl haza is kldtk.

Bihari Dniel, 24.hu

1 hozzszls
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
Utols hozzszlsokjabbak 1 KorbbiakLegels hozzszlsok
2023.03.31. 10:40
Tomi

Nem kellett volna semmilyen fderciv meg hasonlkk zlleszteni haznkat, hanem elszntan s lelkiismeretesen harcolni annak terleti egysgrt, s a megszll hadseregek kiversvel prhuzamban a hozznk nem lojlis nemzetisgeket is kizni az orszgbl. Mint ahogy tettk a trkk is Keml Atatrk vezetsvel.

Ezt a honvd hbort gncsolta el a Krolyi-Kun pros 1918-1919 folyamn s alapozta meg az orszg s a nemzet tragdijt.

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
 
sszetartozunk!

 

 
Plaktmzeum
 
Riad


 

 
Jzsef Attila

 
J hrem van!

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 

 
Hozzads a kedvencekhez

 
Keress

 
vegablakok


Hamarosan!

 
Reklm
 
Ajnl




 
Linkek



 

...
free counters
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!