Trianon hangjegyekben
2020.07.06. 20:06

A trianoni dnts szmos nyomot hagyott a npllekben, az orszgveszts a hasznlati trgyakon vagy a npmvszetben is megjelent, s persze az alkotmvszek is kivettk a rszket a trauma feldolgozsbl. A zenemvszetben is pontosan lekvethetk Trianon nyomai, ezekrl Dalos Anna zenetrtnszt, a BTK Zenetudomnyi Intzet tudomnyos fmunkatrst krdezte a 24.hu.
A hazai zenemvszet s Trianon metszete hrom alkot mvszetben mutathat ki a legersebben: k Bartk Bla, Kodly Zoltn s Dohnnyi Ern. Mindhrman aktv s mr eurpai szinten elismert kpviseli voltak a magyar zenemvszetnek a bkedikttumot megelz vekben s azt kveten is, s egymshoz is volt kzk: kzsen dolgoztak a zenelet s a zeneakadmiai oktats talaktsn. Radsul szemlykben hrom olyan alkotrl van sz, akiket szemlyesen is rintett a trianoni dnts, mert ezer szllal ktdtek az elcsatolt terletekhez.
Dohnnyi Pozsonyban szletett s ntt fel, Bartk az erdlyi Nagyszentmiklson szletett, de szintn Pozsonyban tlttte gyermekkora jelents rszt, Kodly pedig Galntn s Nagyszombatban gyermekeskedett. 1920 utn Bartk desanyja csehszlovk llampolgr lett, Dohnnyi s Kodly csaldja pedig tteleplt Magyarorszgra
– mesli Dalos Anna az alkotkrl, akik aztn tbb mben is feldolgoztk a bkedikttum hatsait. Az azonban, hogy milyen szemlletben, milyen rzelmi httrbl szlettek ezek a mvek, klnbzik a hrom alkotnl.
Dohnnyi esetben pldul A vajda tornya cm opert (1915–1922) mr a kortrsak is irredenta mknt jellemeztk – szkely trtnelmi trgy a librett, a Kmves Kelemen-ballada tdolgozsa. De a Ruralia Hungarica cm zenekari m (1923–1924) is Dohnnyi nemzeti rdekldst reprezentlja: ebben olyan magyar npdalokat dolgoz fel, amelyek a Bartk s Kodly kzreadta Erdlyi magyarsg. Npdalok cm ktetben jelentek meg nem sokkal korbban, 1923-ban.
Dalos kiemeli, hogy mr a Dohnnyit megihlet gyjtemny is a Trianon-trauma tipikus termke: Bartk s Kodly szmra egyrtelm volt, hogy egy ilyen kiadvnyban – ami els kzs tudomnyos npdalkzreadsuk volt – bemutassk Erdly gazdag magyar npzenjt. Mindkt zeneszerz hangslyozta rsaiban – klnskppen azokban, amelyek angol, francia, olasz vagy nmet nyelvterleten jelentek meg – azt is, hogy az utdorszgokban sztszrt magyarsg kulturlis egysg, s hogy az egykori Nagy-Magyarorszg terlete kulturlis s fldrajzi rtelemben nem feldarabolhat.
Kodly szmra klnskppen fontos volt a magyarsg kulturlis egysge: a hszas vek msodik feltl kezdve komponlt reprezentatv mvei – Marosszki tncok (1927–1930), Galntai tncok (1933) – az j orszghatrokon kvli terletekre utalnak, a Hry Jnos daljtkban (1924–1926) csupa olyan npdalt dolgoz fel, amely az j hatrokon kvl s bell egyarnt megtallhat s a Szkely fon (1932) sem vletlenl jtszdik Szkelyfldn. E sznpadi m szoros kapcsolatban ll a Magyar npzene-sorozattal, Kodly zongoraksretes npdalfeldolgozsaival, melyen 1917-tl dolgozott egszen a hatvanas vekig, melyben sszefoglalja a magyar npzene emlkeit
– emeli ki a zenetrtnsz. Kodly teht ekkortjt keletkezett mveiben a magyar npi kultra rtkeire kvnta felhvni a figyelmet, st, tulajdonkppen a zenepedaggia irnti rdekldse is abbl a meggyzdsbl bontakozott ki, hogy az j, megcsonktott Magyarorszgon l gyermekeknek meg kell ismernik a magyar npzent annak rdekben, hogy fenn lehessen tartani a szmos orszgba sztszrdott magyarsg lelki s kulturlis egysgt. A npi kultra tartalmainak npszerstse, illetve a zenei nevels fel forduls mellett ugyanakkor ne felejtsk el, hogy Kodlynak teljesen egyrtelmen a trianoni vesztesgeket feldolgoz zenemve is szletett: a Psalmus Hungaricus 1923-bl, amely, ahogy a zenetrtnsz fogalmaz, „mr a kortrsak szemben is az igaztalanul megvdolt, ellensgektl krlvett magyarsg megnyilatkozsa volt”.
Dalos Anna e mellett fontosnak tartja azt is megjegyezni, hogy Trianont kveten sem Kodly, sem pedig Bartk nem gyjttt tbb npzent az j orszghatrokon tl – mikzben els gyjtseiknek pp ezek a terletek – Erdly, Felvidk – voltak a clpontjai, mivel ezek riztk meg a legrtkesebb s legarchaikusabb npi kultrt. Bartk pp ezrt Trianont kveten az addigra jelents mretv bvlt npzenei gyjtemny rendezse fel fordult. Ekkor jelentek meg npzenei kzreadsai is: korbban nemcsak magyar, hanem szomszdnpi npzent is gyjttt, romn s szlovk gyjtsei is igen jelentsek. pp a rgi Magyarorszg kulturlis egysgnek koncepcijbl fakadt, hogy Bartk szembefordult mindenfle nacionalizmussal: hangslyozta, hogy az egykori Magyarorszgon l npek – termszetesen a parasztsgra gondolt – a legnagyobb harmniban mkdtek egytt. Komoly tmadsok cltbljv is lett nzetei miatt, pldul romnbartnak titulltk Magyarorszgon, mert nem volt hajland a magyar nacionalizmus s kulturlis felsbbrendsg eszmje fell kzelteni a romn s a szlovk npzenhez.
Bartk ekkor keletkezett mveiben szembefordult a nacionalista-irredenta megnyilatkozsokkal: nemcsak magyar, de romn s szlovk npzent is feldolgozott kompozciiban, gy pldul az 1923-as Tncszvitben, amelyet ezrt gy szoktunk jellemezni, mint olyan mvet, amely a npek testvrisgt hivatott reprezentlni. Bartk eredeti elkpzelse szerint a romn kolindra pl Cantata profana (1930) egy hromrszes m els darabja lett volna, a msik kt kompozciban magyar, illetve szlovk npi szveget dolgozott volna fel. Bartk egybknt egyltaln nem tudott azonosulni a Horthy-korszak politikjval. gy nem csupn a Trianon-trauma, de az j rezsimmel val elgedetlensge s kesersge is egyre inkbb arra sztnzte, hogy a nyugat fel forduljon. Igen gyorsan a modern zene egyik legjelentsebb eurpai reprezentnsv is vlt, de az egykori Magyarorszg magyar, romn s szlovk npzenje lete vgig kiindulpontja maradt mvszetnek.
Dalos Anna arra is felhvta a figyelmet, hogy egy kevsb ismert vonulata a magyar zeneszerzs-trtnetnek szintn szorosan kapcsoldik Trianonhoz: a bkeszerzdst kveten nagy szmban szlettek olyan krusmvek, amelyek olyan szvegeket dolgoztak fel, mint pldul Papp-Vry Elemrn Magyar hiszekegyje – ennek egyik legismertebb s legtbbet eladott feldolgozsa Dohnnyi kompozcija 1922-bl. Dohnnyi egybknt 1923-as nnepi nyitnyba is beptette e mve dallamt, a Szzat s a Himnusz mellett.
Szmos krusm szletett azonban pldul a „Nem, nem, soha” szvegre is. 1920–1921 tjn tbb irredenta dalplyzatot is hirdettek. A klnbz krusegyesletek egszen 1944-ig rendszeresen szlaltattak meg ilyen kompozcikat hangversenyeiken. Irredenta szveg dallamok sokasga jelent meg az iskolai nektanknyvekben is. Ezektl egybknt Kodly meglehetsen lesen elhatroldott, mert gy gondolta, nem az irredenta ntk, hanem a magyar npdal ismerete teszi magyarr a fiatalsgot. Vgl aztn a magyar npzene ifjsgi krkben val elterjedsben az 1920 utn igen aktvv vl cserkszmozgalom jtszott jelents szerepet.
Bodnr Judit Lola, 24.hu
|