Mg nem trtnt meg a „felvidki Trianon” szakszer, trtnszi feldolgozsa
2020.07.02. 06:24

Az 1918 s 1920 kztti idszak trtnseirl, Magyarorszg feldarabolsnak okrl, az jonnan ltrejtt Csehszlovkia terletn maradt felvidki magyarsg sorsrl beszlgetett a Klvinista Szemle Simon Attilval, a Frum Kisebbsgkutat Intzet igazgatjval s SJE Tanrkpz Karn mkd Trtnelem Tanszk vezetjvel.
1914. jlius 28-tl 1918. november 11-ig tartott a tbb mint 10 milli ldozatot kvetel els vilghbor. A nagy gyarmatbirodalommal rendelkez – Franciaorszg, Oroszorszg, Nagy Britannia – orszgok lltak szemben Nmetorszggal s az Osztrk–Magyar Monarchival.
A hbor 1914-tl a 1916-os v vgig s 1917 elejtl 1918 novemberig tart szakaszokra oszthat fel. Amikor 1917-ben Oroszorszg kilpett, az USA Nagy-Britannihoz s Franciaorszghoz csatlakozott, s a hborz felek gazdasgilag kimerltek: fordulpontjhoz rkezett a hbor.
Simon Attila 1966-ban szletett Rimaszombatban. Egyetemi tanulmnyait a pozsonyi Comenius Egyetemen, doktori kpzst a Pcsi Tudomnyegyetemen vgezte. Jelenleg a Frum Kisebbsgkutat Intzet igazgatja s a Selye Jnos Egyetem tanszkvezet docense. Elssorban a kt vilghbor kztti idszak szlovkiai magyar trtnelmvel foglalkozik. A Magyar Tudomnyos Akadmia kls tagja. Szlfaluja, Btka (Balogvlgye) dszpolgra.
1918 szre a kzponti hatalmak orszgai egyms utn kapitulltak. Prizs krnykn hosszas bketrgyalsokra kerlt sor, s a vesztes orszgokra slyos bntetseket szabtak ki, melyek terletvesztsben, jvttelek fizetsben s hadercskkentsekben nyilvnultak meg.
A hbor vgn a vesztes llamok terlett alaposan megnyirbltk. Meghztk az n. demarkcis vonalakat. j nemzetllamok jttek ltre. 1918. oktber 28-n megalakult a Csehszlovk Kztrsasg. Ezzel rgi vgyuk teljeslt, hiszen a 19. szzadban mr kezdett kibontakozni a szlovkok nemzetbreszt mozgalma, mely megtrt az 1867-es kiegyezs kvetkeztben. j kzigazgatsi rendszer lpett letbe. Hogy rintette ez az j orszg terletn l magyarsgot?
Annyiban helyesbtenm a krdst, hogy Csehszlovkia ltrehozsa nem rgi vgy volt, hanem nagyon is j s meglep elkpzels, hiszen 1914 eltt rdemi formban ez a gondolat nem merlt fel, s az els vilghbor idejn is csupn Masaryk s kre volt az, aki ezt szorgalmazta, de sokig nagy esly a megvalsulsra nem volt. Az akkor a mai Dl-Szlovkia trsgben l lakossgnak 1918 szn semmi informcija nem volt errl az elkpzelsrl. k az szirzss forradalom szellemben egy j, demokratikusabb Magyarorszg ptsre kszltek, s amikor az els hreket kaptk Csehszlovkia megalakulsrl, azt nem ktttk ssze sajt s lakhelyk sorsval, hiszen el sem tudtk kpzelni, hogy a ksbbiekben ne Magyarorszg polgrai legyenek.
1918 vgn a csehszlovk hadsereg s Piccione olasz tbornok parancsnoksga al tartoz olaszorszgi csehszlovk lgik megkezdtk Pozsony, Komrom, Rimaszombat, Kassa, Csap, Mramarossziget s Eperjes elfoglalst. Mirt volt ez fontos az akkori csehszlovk vezetsnek, s hogyan fogadta ezt a magyar lakossg?
Bene s a csehszlovk vezets clja az volt, hogy a bkekonferencia kezdetre birtokba vegye mindazt, amit a csehszlovk llam rsznek szerettek volna ltni. A nyelvhatr fltti felvidki terleteket mr 1918 karcsonya eltt elfoglaltk, a magyar tbbsg terletekre viszont 1919 els kt hetben vonultak be az olasz egyenruhs s olasz tisztek vezetse alatt ll csehszlovk csapatok. Ellenllsba – br tbb rgiban erre kszlt a lakossg – vgl nem tkztek. Egyrszt azrt, mert a budapesti kormny nem nyjtott segtsget, kivonta a honvdsget, a helyi nemzetr csapatok pedig nem llhattak ellen a jl felszerelt csehszlovk lgiknak.
Az ellenlls hinyt az is magyarzza, hogy a csallkzi, gmri stb. magyarok azt hittk, hogy csupn tmeneti megszllsrl, lnyegben rendfenntartsrl van sz, s a csehek, ahogy jttek, gy el is mennek. Ht nem gy trtnt.
Vagyis: fizikailag ugyan nem lltak ellen, de azt nem felejtettk el hangslyozni, hogy csupn az erszaknak engednek, s sohasem mondanak le az nrendelkezsi jogukrl. Mint ahogy pldul Rimaszombat tiltakoz jegyzkben is ll: „…vrosunk megszllsnak trse nem azt jelenti, hogy az ltal brmiben elismernk annak jogossgt, nem jelenti azt, hogy a megszlls trsbl az ltalunk el nem ismert cseh-szlovk llam eltti meghajlsra lehessen kvetkeztetni, s a legkevsb jelenti azt, hogy brmi tekintetben is elismernk azt a minden tnnyel s igazsggal merben ellenttes lltst, hogy a mi sznmagyar vrosunk, amely egy sszefgg egszet kpez sznmagyar terletnek az szaki szln fekszik, akr a jelenben, akr a mltban a szlovk fld trtnelmi rszt kpezn, vagy kpezte volna.”
1919-es v elejn a Felvidket mr el is foglaltk a csehszlovk csapatok. A kzigazgatsi rendszert fokozatosan alaktottk t. A kormny tbb vrost nagykzsgi rangra „emelt”, s jogban llt a teleplsek egyestse vagy akr sztvlasztsa is. Mi clbl trtntek ezek az esemnyek?
A megszllt terleteken a kzigazgats kiptse a Prga ltal Szlovkia lre kinevezett teljhatalm miniszter, Vavro robr feladata volt, aki valsgos dikttori hatalommal rendelkezett. A helyzete azonban gy sem volt knny, mivel kevs, a csehszlovk llam szempontjbl megbzhat ember llt rendelkezsre. A megyk lre j zsupnokat ltetett, kicserltk a csendrparancsnokokat, vasti igazgatkat stb., de az adminisztrci 90%-a rgi maradt – legalbbis mg j nhny hten s hnapon t. Az, hogy a magyar lakossg (de a szlovkok egy rsze sem) nem tmogatja terveit, nyilvnval volt szmra. Ezrt is vonta meg az nkormnyzati jogokat a vrosoktl, s zllesztette le azokat nagykzsgg, mert gy azok llam ltal kinevezett zsupnok s szolgabrk ellenrzse al kerltek, s gy nem tudtak szembefordulni a kormnyzat szndkaival. Az els hetekben azonban mg egyfajta ketts hatalom volt a dl-szlovkiai trsgben. Pldul a Gmr megye lre kinevezett Samuel Daxner nem is mert Rimaszombatban tartzkodni, hanem Tiszolcrl irnytott, mikzben a rgi megyei vezets Putnokra kltztt t, s tovbbra is megprblta a kezben tartani a megye megszllt rsznek irnytst. s sok tekintetben nem is eredmnytelenl.
A trianoni bkeszerzds kvetkeztben Magyarorszg elvesztette terletnek 2/3-t, lakosainak pedig 1/3-t. Hogy rintette ez Csehszlovkia terleteit, megmaradtak-e a korbban kijellt hatrok, vagy volt vltozs?
A magyar–csehszlovk hatr gyt az 1919. februr vgn megalakult n. csehszlovk bizottsg kezdte trgyalni, s a legtbb krdsben nagyobb vitk nlkl mrcius kzepre dntttek. Nagyjbl a Vix alezredes ltal 1918. december 23-n Krolyinak tnyjtott jegyzkben szerepl demarkcis vonal alapjn, vagyis a Dunhoz, az Ipolyhoz, attl keletre pedig a vastvonalakhoz igazodva. Ekkor a csehszlovk fl mg megprblta dlebbre tolni a hatrokat, teljesen a Mtra s a Bkk dli lejtire, s a Magyar Tancskztrsasg ellen indtott tmadsnak is ez volt a f clja. A prizsi Legfelsbb Tancs jnius 12-i lse azonban a fentebb mr jelzett hatrt rgztette, amelyen egy jliusi dntssel mg annyit vltoztattak, hogy Csehszlovkia megkapta Ligetfalut. 1920. jnius 4-n Csehszlovkia nevben Bene s Osusk alrtk a trianoni bkeszerzdst, amelyben az 1919 nyarn kialakult llamhatr vonalt trvnyestettk.
Mg a fenti trtnsek zajlottak, ekzben Prizs krnykn folytak a bketrgyalsok, az egyeztetsek. A magyarorszgi vezetk kzl csak az 1919. november 24-n ltrejtt kormny kapott meghvst, addig senki nem kpviselte az orszgot. Mi volt ennek az oka?
Rviden szlva annyi, hogy az elz kormnyokat nem ismertk el a gyztesek trgyalpartnerknt. Ennek a jelentsge pedig abban van, hogy azzal, hogy az 1919-es v Magyarorszgon a bolsevik terror s az azt kvet fehrterror jegyben telt, a bkekonferencia a magyar krdst folyamatosan halasztotta. A nmetekkel mr 1919 jniusban, az osztrkokkal szeptemberben megktttk a bkt, mg akkor, amikor a bkekonferencia teljes ltszmban mkdtt, s a dntshozk a helysznen voltak. Ennek is ksznhet, hogy mindkt orszg esetben figyelembe vettk a bkejavaslatra adott vlaszt, s nhny esetben a npszavazs elvt is elfogadtk. Azzal viszont, hogy a magyar bkekldttsget csupn 1920 janurjban hvtk ki Prizsba, amikorra a konferencia lnyegben befejezdtt, mr senki nem kvnt tmogatni semmifle rdemi vltoztatst a bkejavaslaton. Ami nem azt jelenti, hogy ha a magyar bkedelegci mr 1919 nyarn kiutazhatott volna, ma alapveten ms hatrok volnnak, de valszn, hogy egy-kt trsg esetben akr ms dnts is szlethetett volna.
Hogy reaglt a vgleges hatrok kijellsre s a csehszlovkiai kzigazgatsi vltozsokra az ott l magyar lakossg? Volt-e negatv vagy pozitv hozadka az 1918–1938-as idszaknak?
A magyar lakossg a kezdetben egyrtelmen elutastotta Csehszlovkit. s nemcsak nemzeti okok miatt, hanem azrt is, mert a Krolyi ltal meghirdetett s megkezdett vltozsokhoz (pl. 8 rs munkaid, sajtszabadsg stb.) kpest robr diktatrja visszalpst jelentett. A csehszlovk hatalom intzkedsei, a sortzek, az internlsok, a szoborrombolsok mind elidegenten hatottak a magyar lakossgra, s csak nveltk a csehszlovk llammal szembeni ellenrzseiket. 1919 vgtl azonban megkezddtt Csehszlovkia demokratizlsa, 1920 elejn elfogadsra kerlt az alkotmny, prilisban megtartottk az els parlamenti vlasztsokat, ami a magyarok szmra is lhetbb tette azt az orszgot.
Az els Csehszlovk Kztrsasg hozadka mindenkpp az ltalnos vlasztjogban, a liberlis demokrcia mkdsben, a viszonylag jl mkd szocilis rendszerben volt.
De ezek csak rszben tudtk ellenslyozni azt, hogy Prga csehszlovk nemzetllamot ptett, a magyar lakossgot szmos srelem rte, s msodrend polgrnak rezte magt. A korabeli szlovenszki magyar rtelmisg egyik kiemelked alakja, Pfeiffer Mikls kanonok ezt gy fogalmazta meg: „A felvidki magyar kettt tanult: megtanulta a cseheken, mit jelentenek a demokratikus vvmnyok, ha azokat vgrehajtjk. De sajt kisebbsgi helyzetben sokszor azt is knytelen volt megtanulni, hogy mit jelent egy np szmra, ha re vonatkozan a demokratikus intzmnyeket csak mostohn alkalmazzk.”
Milyen volt a trtnszek Trianonhoz val hozzllsa a rendszervlts eltt, a rendszervltst kvet nhny vben, s hol tart most?
A kt hbor kztt, mint ahogyan a sztlinizmus idszakban sem, nem beszlhetnk Trianon szakszer, forrsokra alapozott vizsglatrl. Az a Kdr-rendszer idejn kezddtt meg, tbbek kztt L. Nagy Zsuzsnak, Ormos Mrinak, dm Magdnak ksznheten, de igazbl lendletet a rendszervlts utn kapott, tbbek kztt Romsics Igncnak vagy Zeidler Miklsnak a munki rvn. Ma, az Ablonczy Balzs ltal vezetett Trianon 100 kutatcsoport a legfontosabb ebbl a szempontbl, s nekik ksznheten az utbbi kt vben tbb forrskzls s monogrfia ltott napvilgot.
Ami manapsg j, az, hogy a kutatsok hangslya mr korntsem az ideologikus vagy a diplomciatrtneti megkzeltsen van, hanem eltrbe kerlt a mikrotrtnelem, s egyre tbbet foglalkozik a trtnetrs Trianonnak a mindennapokra gyakorolt hatsval.
A Szlovkiai Reformtus Keresztyn Egyhz a trianoni bkedikttumnak ksznheti a ltrejttt, habr ez egy knyszermegolds volt. Az j hatrok miatt nem lehetett tartani a kapcsolatot Magyarorszggal, s a Szlovkia szmra kijellt j hatron bell tbb mint ktszzezer magyar nemzetisg reformtus maradt, akik tovbbra is ignyeltk anyanyelvkn a lelkigondozst s az egyhzi szolglatokat. Fazekas Lszl pspkkel kszlt beszlgetst a Reformata.sk oldalon ITT talljk.
s szerencsre egyre tbb az olyan projekt, amely az tlagos rdekldhz is kzelebb hozza a tmt, de kzben megrzi a szakmai ignyessget is. Ilyen pldul a trianoni menekltek sorsval foglalkoz kutats, vagy pp az a dokumentumfilm, amely a napokban kszlt el, s Trianonnak a reformtus egyhzra gyakorolt hatst mutatja be.
Hogy alakult a felvidki magyarsg Trianon-emlkezete az elmlt 100 vben?
A szlovkiai magyarok vtizedeken keresztl nem beszlhettek szabadon Trianonrl, a csehszlovk megszlls utni esemnyekrl, sortzekrl, srelmekrl, s sajnos nem trtnt meg a trianoni trtnetek csaldon belli thagyomnyozsa sem. Ezt utlag mr nem lehet ptolni. De nem trtnt meg a „felvidki Trianon” szakszer, trtnszi feldolgozsa sem: sem a szlovk, sem a magyarorszgi kollgk nem reztk ezt maguknak.
A mostani vfordul taln felvidki magyar szempontbl is fordulpont lehet, hiszen vgre elkezddtt annak a feltrsa, hogy ment vgbe az llamfordulat az egyes teleplsek s rgik, lnyegben a felvidki mindennapok szintjn.
Melyek azok a legmakacsabb Trianon-legendk, melyek napjainkban is meghatrozak, s a kztudatban lnek? Mi az alapja s cfolata ezen legendknak?
A Trianon-legendrium rendkvl gazdag, ami rthet is, hiszen a dnts olyan mrtkben dbbentette meg a magyar trsadalmat s dbbenti meg ma is, hogy az emberek egy rsze gy rzi, a mirtre racionlis vlasz nem is adhat. gy sokan olyan vlaszokat keresnek s tallnak, amelyeknek a legkevesebb kzk sincs a valsghoz. A problma nem az, hogy a szabadkmves-sszeeskvs vagy akr a romn kjhlgyek legendja annak ellenre mg mindig fel-felbukkan, hogy a mrvad trtnetrs szmtalanszor cfolta ezeket, hanem az, hogy ezek a tudomnytalan s sokszor kirekeszt nzetek komoly teret kapnak akr mg a kzszolglati hrkzlsben is.
Forrs: Klvinista szemle CXI. vfolyamnak a 6. 2020. jniusi szma
(Fritz Beke va, Reformata.sk)
felvidk.ma
|