"Hallbke" - ezeket rtk a magyar napilapok 1920. jnius 4-n
2020.06.26. 08:21

Igazsgtalansg, gyalzat, harangzgs, gysz s knnyek – e szavak lland vendgei voltak a korabeli magyar sajt 1920. jnius 4-i cmlapjainak, ahol az jsgrk szavakba prbltk nteni, mit is rezhet egy orszg, amely egy bkedikttum kvetkeztben ezer ves terleteinek ktharmadt veszti el.
A Kis jsg illusztrcija az ltaluk "hallbknek" nevezett trianoni bkeokmny alrsrl
Nma tiltakozs
„rnapjn sok milli magyar szv felzokog, sok milli magyar kz klbe szorul. Magyarorszg rnapn a keresztre fesztett Igazsg kpt mutatja. (…) A Trianon-palotban azok a magyarok, akik gyszlvn szvk vrvel rjk al a trtnelem legnagyobb igazsgtalansgt, mert a nyers erszak knyszerti r ket, emlkezteti lehetnek az igazsgtalansg elkvetinek arra, hogy ezek egyttal a trtnelem legkegyetlenebb hltlansgt tanstjk irgalmatlan cselekedetkkel. Az egsz magyar nemzet lzong lelkvel tiltakozik ez ellen a hltlansg ellen. Tudja, hogy ezzel nem vltoztatja meg a nyugati hatalmak elhatrozst, mellyel pp az ltaluk hirdetett sszes elveket csfoljk s gyalzzk meg; de a magyar nemzet azt is tudja, hogy a trianoni processzus, mely most bevonul Magyarorszg trtnetbe, nem dntheti fl rk idkre se az Igazsg uralmt, se a trtnelem logikjt.”
(Magyarorszg, 1920. jnius 4.)
Jnius 4-n
„Nem gyszolunk s nem esnk ktsgbe. Mert Magyarorszgban, a magyar nemzetben van annyi letakars s leter, hogy a nyitott sr melll is jra fellljon s ledobja magrl a flig rezrt koporsfdelet. Van benne leter s van benne letakars mg akkor is, ha a kezeit megkt bkt alrja s energijt, letkpessgt ppen azzal mutatja meg, hogy a nemzetek letbe val bekapcsolds rdekben mg azt a bkt is alrja, melyet sajt lelke s szve sugallatt kvetve, elg ervel dobhatna vissza.”
(Az jsg, 1920. jnius 4.)
Rendletlenl…
„Lobog nemzeti zszlk alatt, a Szzat szvet rz hangjai mellett, nagy tmegben vonult fel ma dleltt Budapest npe, hogy a magyar politika s irodalom megdicslt nagyjainak szobrai eltt tntessen ez emlkezetes rnapjn. Virggal s dallal ldoztak a nemzet nagyjainak s ezzel fogadalmat tettek, hogy hvek maradnak emlkkhz s a magyarsg minden ereje ezentl csak arra irnyul, hogy visszaszerezze nagyjaink Magyarorszgt, hogy az ezerves hon teljes egszben legyen jra otthona az ezerves npnek.”
(Az Est, 1920. jnius 4.)
Jnius 4.
me, elvesszk trtnelmnket s rrjuk egyik levelre ezt a napot: 1920 jnius 4-ike. Egyltaln nem reng meg a toll a keznkben, amikor ezt megtesszk. Mert mi fog voltakppen ezen a napon trtnni? Egy rszedett, megcsalt nemzetet arra knyszertenek, hogy alrjon egy okmnyt, amely ezer esztends mltjt, jelent s jvendjt infmis mdon megtagadja. Ha Magyarorszgon, vagy az elszaktott rszeken csak egyetlenegy ember akadna, aki azt mondan, vagy hinn: lm, alrtk a bkeszerzdst, meg van a bke, ennek alapjn a tz szzadot meglt orszg szmra jabb szzadok vannak nyitva, amelyeket boldogan s ersen vgiglhet, — ebben az esetben, igenis, ttovzna a keznk, amikor a dtumot lerjuk a papirosra. Ebben az esetben volna ennek a nemzetnek egy rsze, — akrmilyen elenyszen csekly rsze is — mely az gbekilt igazsgtalansg eltt fejet tud hajtani s lelkben hajlandsgot matat, hogy a rnk rakott gyalzat ellen nem mer, vagy nem akar szvnek lvs szilajsgval lzadozni. Ilyen magyar ember azonban nem l a nap alatt. Mind a hszmilli, aki Szent Istvn koronjnak fnyessgben megfrdtt, harsogva kiltja a npeknek s az egeknek, hogy az a bke, amelyet rja knyszertenek, nem igazi bke, szmra az nem letet, hanem becstelen hallt jelent.”
(Pesti Napl, 1920. jnius 4.)
Fogadalom
„A Himnusz mondja, hogy „megbnhdte mr e np a mltat, jvendt”. A Gondvisels azonban mskppen bnik velnk s neknk mgsem szabad zgoldnunk, mert az rs tantja, hogy a kit az Isten megsebest, az Isten meg is gygytja. Sebhelyeink megszmllhatatlanok, megmrhetetlenek. E nyitott sebekre ragasztanak most flastromot odakint, itthon pedig megindul a knnyek rja. Azt mondjuk azonban, ha lehet, fojtsuk el, de mindenesetre rejtsk el szemnk patakzst legalbb a vilg ell s ne shajtozzunk bele frfiatlanul a knyrtelen jszakkba. Erseknek kell lennnk, a milyen ersek voltak, a kik megszereztk neknk e hazt, a kik ezer v alatt mveltt, naggy, hatalmass s dicssgess tettk.”
(Budapesti Hrlap, 1920. jnius 4.)
1920. VI. 4.
„Harangok zgsa hirdeti pnteken reggel, hogy j fejezet kezddik a magyar nemzet trtnetben. Porig alzva, kifosztva s elhagyatottan, mint a megszedett fa, rongyokban jr koldusok lettnk, akik valaha pards tiszttarti voltunk Eurpa knanjnak. Szomszdaink, akiket vrnk hullajtsval vdtnk a kzpkor barbrsgnak pusztt dhe ellen, — akiket eltartottunk tulajdon kenyernkkel s emberr neveltnk a sajt kultrnk erejvel — hltlanul elrultak bennnket s vgigraboltk orszgunkat, amelynek tbb mint ktharmad rszt megszllva tartjk mg ma is. s ezt a betrst az entente tudtval kvettk el; lbe telt kezekkel nztk pusztulsunkat az angolok, francik s olaszok, — megfeledkezve arrl, hogy azrt fejldhettek naggy, hatalmass s gazdagg, mert ezer ven t eleven testnk volt a bstya, melyen megtrtek Kelet barbrsgnak rohamai.”
(Nemzeti jsg, 1920. jnius 4.)
A bosszlls
„A bosszlls paragrafusokba szedett mvt: a magyar bkeszerzdst ezekben az rkban rjk al Versaillesben... amikor ezek a sorok az olvas elibe jutnak. A hres Versailles hrhedtt lett egy esztend ta; a nmet meg a magyar bkeszerzds, e kt vilgtrtneti rmregny — a dtumok jelentsgvel vagy jelentktelensgvel — fzdik a nevhez. Ma, amikor mr tudjuk, hogy a versaillesi ceremnik utn rvid idn bell elkvetkeznek a spaai konferencik, amelyeknek az a fladatuk, hogy az elvakult kptelensgeket relis lehetsgeikk enyhtsk, a dtumok jelentsgnl ma mr nem tulajdonthatunk tbbet Versailles nevnek. A nagynak hirdetett politikai koncepci, amelynek trkeny s laza szerkezetben csak egyetlen dolog: a bosszlls politikja volt masszv s trhetetlen, nem bizonyult letkpesnek. s ahogy 12—14 hnapon bell sszeomlott, szksgkppen maga al kell temetnie azt is, ami legtovbb s legkitartbban llegzik benne: a bosszllst.”
(Npszava, 1920. jnius 4.)
Testvreinkhez
„A gysznak, kesersgnek s elsznt haragnak ezen a fekete napjn Pris fel csak egy megvet mosolyunk fordul, — szvnknek minden nemes, frfias rzse, testvri rszvte, knnyes szeretete s az l Isten szne eltt val eskvse feltek szll, testvreink azon a drtsvnyen tl, amellyel a vak bossz, gyllet s telhetetlensg elszaktana minket egymstl rk idkre.”
(j Nemzedk, 1920. jnius 4.)
A gzsbakttt
„A gzsbakttt nemzet kezt zsarnoki knyszer vezeti a bkeokmny alrsnl, amely a vilgtrtnelem leggetbb igazsgtalansgt s legnagyobb badarsgt tartalmazza. Maradand lehet-e, ami ellentmond az erklcsnek s a logiknak?! Az orszg nma tiltakozsa a trianoni bkekts ellen magban foglalja a hitvallst, hogy az ideig-rig elnyomott jognak s igazsgnak vgre is meghozza diadalt a trtnelmi fejlds rk dogmja: az erklcsi vilgrend.”
(8 rai jsg, 1920. jnius 4.)
rnapja
„Oltri szentsgnk neknk a magyar haza. Isteni test az v, amelyet megsanyargattak, keresztre tettek, trrel ltalvertek, nehz sziklak al temettek. A magyar haza megvlt sebeit lsstok ht ma a ngy oltrnl s azt imdjtok. Imdjtok s higgyetek a fltmadsban, mert el fog az jnni. Csak az ember hal meg, de rkkval minden, ami isteni eredet. Ebben higgyetek, mert ez az t, az igazsg s az let. A mi utunk, amelyet vgig fogunk jrni, a mi igazsgunk, amelyet keresnk s a mi letnk, amelynek holnapjba emberi szem bele nem tekinthet.”
(Kis jsg, 1920. jnius 4.)
mult-kor.hu
|