Egy j nemzedk hrei : Trianon magnya - jra kiadtk a Kosztolnyi szerkesztette Vrz Magyarorszgot |
Trianon magnya - jra kiadtk a Kosztolnyi szerkesztette Vrz Magyarorszgot
2020.06.21. 16:04

Mit jelentett a magyarsgnak – hatrokon innen s tl – Trianon, hogyan viszonyultak hozz, s mit gondoltak rla a bkedikttum ta eltelt vszzadban? Ezt mutatja be a centenrium alkalmbl gyszszn dszdobozban megjelent, ht sznes trkppel kiegsztett knyvtrilgia. Els darabja az eredetileg 1920-as Vrz Magyarorszg jrakiadsa. A munkra vonatkoz felkrst a bkefelttelek kzlse utn, de a dikttum alrsa eltt kapta a szerkeszt, Kosztolnyi Dezs, de a knyv csak a szerzds alrsa utn, 1920 szeptembernek vgn jelent meg.
A ktet mintegy tven mvet tartalmaz, amelyek uralkod lmnye a terletveszts okozta sokk, de emellett vissza-visszatekintenek a mltba is, gazdag szemelvnyt knlva klfldi nagysgok Magyarorszgrl s magyarsgrl szl elismer megnyilatkozsaibl („Dics szrmazstok rgisgvel mltn bszklkedhettek”, szl a Napleon 1809-es kiltvnybl kiemelt rszlet), s bemutat nhnyat az 1848/49-es forradalom s szabadsgharc alkalmbl rdott, lelkes hang kltemnyekbl (pldul Ibsen vagy Heine alkotsait).
A kvetkez kt ktet, az Emlkez Magyarorszg I–II. a Vrz Magyarorszg tovbbgondolsa s kiterjesztse. Csaknem szzhatvan tollforgat ktszznl tbb mve vrakozik a tbli kztt hat fejezetbe rendezve, azokon bell idrendbe sorolva. A szerzk kztt rkat (Grdonyi Gztl Szab Magdig, Grendel Lajostl Wass Albertig), kltket (Ady Endrtl Weres Sndorig, prily Lajostl Remnyik Sndorig) ppgy tallunk, mint trtnszeket (Mlyusz Elemrtl Ormos Mriig), lelkipsztorokat (Bangha Bla, Sk Sndor), vallsi vezetket (Makkai Imre, Tks Lszl), politikai gondolkodkat (Bib Istvn, Jszi Oszkr) vagy politikusokat (Apponyi Alberttl Csurka Istvnig, Bnffy Miklstl Esterhzy Jnosig).
Taln e rvid felsorolsbl is kitnik, hogy a szerkeszt, Gyurgyk Jnos szles spektrum bemutatsra trekedett, mr ami az alkotk vilgnzett s politikai belltottsgt illeti – gy a ktetekben megfrnek egyms mellett pldul a nyilas, a fajvd, a kommunista szerzk sorai –, tovbb hangslyt helyezett arra, hogy ne csupn az anyaorszg hatrai kztt maradt, de az azokon kvl rekedt betvetknek is elegend tr jusson az irodalmi-trtnelmi seregszemlhez.
A nyitfejezet, a Tovbb vrz Magyarorszg immr nem pusztn a nemzeti tragdia kivltotta megrknydsrl szl, de – egyebek mellett – a mindennapi kisebbsgi lttel jr kiszolgltatottsgnak, megalzottsgnak is hangot ad. „Gyereknk ha ltjuk, gyereknk csak hes / asszonyunk csittja, s kedvnk semmiv lesz / kromkodunk jra. // Aki ma mg ember, holnap rossz gazember / apa a fival nyltan szlni nem mer / mert hogy az besgja”, szerepel pldul Fehr Ferenc Vajdasgi keserg 1949-ben cm versben.
Az Emlkez Magyarorszg cm fejezet azt jrja krbe, hogy az elmlt szz v alatt Trianon miknt szerepelt a magyarsg hol egymsra tall s sszeadd, hol elklnl s sztaprzd emlkeiben, s ennyi id elteltvel mihez kezdhetnk vele. Szilvay Gergely 2020-as, kln e ktet szmra kszlt rsban rvilgt a problmakr sajtossgra: „Mikor britekkel vacsorztam egy fogads keretben, s Trianonra tereldtt a sz […], rvid sszefoglalm utn az volt a vlasz: »Rgen volt, lpjetek tl rajta, neknk is volt birodalmunk.« […] Trianon-traumnk [egyik] tnyezje teht az, hogy egyedl vagyunk vele […], s mg azok sem rtik, akiknek esetleg volt hasonl traumjuk a trtnelemben. […] Neknk a Trianon-magny jutott.”
Az Okokat s igazsgot keres Magyarorszg cm fejezet anyagaiban a megrts vgya munkl. Peth Sndor, a Magyar Nemzet ksbbi alapt fszerkesztje 1925-ben megjelent rsban egyrtelmen leszgezi:
„A trtnelmi magyar llam buksnak f tnyezje […] a nemzetisgi krds s a vesztett hbor volt.” Jeszenszky Gza kilencvent vvel ksbb gy ltja: a trtnelmi Magyarorszg az els vilghbort kveten nem maradhatott volna fenn nemzetllamknt, de fggetlen llamok kzssgeknt taln igen. Ha „ltrejn valamifle kiegyezs a nemzetisgekkel, akkor az egyrtelmen nem magyar tbbsg orszgrszek idvel ugyan valsznleg levltak volna, de nem a mai hatrokkal”, vli, hozztve: ma viszont „csak a kisebbsgi jogokat elr s garantl eurpai egysg” nyjthat gygyrt a trianoni traumra.
Duray Mikls felvidki magyar politikus-r 2007-es tanulmnyban a kvetkezkben tallja meg a megoldst: „Nemzetnk hagyomnyai szerinti sszetartozsn tl ltezik az sszetartozsnak ms mrtke is: a kzs felelssgrzet. Ez lehet akr egy j, az llamhatrokon tvel politikai sszetartozs alapja […] ugyanis sokkal tbbet jelent, mint az individualizmuson alapul llampolgri tudat. A felelssgrzet erejnl fogva vlhat llamhatrokon tvel erklcsi rtkk is, aminek ma mr hagyomnyai vannak.”
m hogy mindez taln mgsem ennyire egyszer, arra a zr fejezet – Felejt Magyarorszg – egyetlen alkotsa mutat r mindennl kesszlbban. Kosztolnyi Dezs 1919-ben keletkezett, A magyar romokon cm verse hsz rvid krdsre tagolt, zaklatott shaj: „Jaj, hol az arcom? / Jaj, hol a mltam? / Jaj, hol az gyam? / Jaj, hol a srom?” – kapkodja a fejt elkeseredetten a pota. Megannyi lnyeglt s fjdalmas krds – a lehetsges vlaszokat a hrom ktet anyagt kitev, csaknem ezerngyszz oldal ksrli meg felsorolni.
Ha minden a szerkeszt tervei szerint alakul, az sszterjedelem ennl is bvebb lett volna, m – amint az Gyurgyk Jnos utszavbl kiderl – a Publicista Magyarorszg s a Megrtst keres Magyarorszg cm fejezetek nem kszltek el, mert felkrt szereplik (zsurnalisztk s trtnszek) egy rsze kzlte vele, kivel, kikkel nem hajland egy ktetben szerepelni. Mindez nemcsak arra vilgt r, hogy bizonyos berkeken bell mennyire csekly az egyttmkdsre val hajlandsg, de arra is, hogy a Trianonnal kapcsolatos problmakr mg ma, szz v mltn is rzkeny s megoszt.
De e visszautasts nem akadlyozta meg a szerkesztt abban, hogy munkja vgn tanulmnyban vegye sorra e dilemmk fbb krdseit – Mirt trtnhetett ez meg?; Mirt nem lett volna szabad megtrtnnie?; Lehet vagy nem lehet?
S ha lehet, hogyan?; Mit tegynk? – s megfogalmazza a maga feleleteit. „Lehetsges, hogy […] tven-szz vvel ksbbi etnikai trkpeink mg inkbb hasonltani fognak a jelenlegi magyar llam alakjra, s a npszmllsi adatok rnk nzve mg riasztbbak lesznek a szomszdos llamokban, mint az elmlt szz vben. Mgis: az nfelads sohasem megolds, csak a gyvk ktsgbeesett lpse” – hangzik taln leglnyegesebb vgkvetkeztetse.
(Trianon 100. Vrz Magyarorszg – Magyar rk Magyarorszg terletrt. Szerk.: Kosztolnyi Dezs. Osiris Kiad–Petfi Irodalmi Mzeum, Budapest, 2020; 288 oldal. Emlkez Magyarorszg I–II. Szerk.: Gyurgyk Jnos. Osiris Kiad, Budapest, 2020; 503 + 590 oldal. ra: 9980 forint)
MN
|