A Bene-dekrtumok miatt koboznnak el telkeket Pozsonyban
2020.06.18. 19:09

Egy hnapja a strasbourgi Emberi Jogok Eurpai Brsga Szlovkia ellen tlt egy magyar llampolgrsg magnszemly (Bosits Mihly) ltal kezdemnyezett gyben, akitl a Bene-dekrtumokra hivatkozva vettk el az erdejt. gy ltszik, a strasbourgi dnts nem vette el a kedvt a szlovk hatsgoknak a hrhedt dekrtum alkalmazstl: most szintn a benei trvnyekre hivatkozva akarnak elkobozni tbb milli eurt r telkeket.
A pozsonyi j Sz cikke szerint a szlovk llam az pl pozsonyi krgyr, a D4-es autplya miatt vetett szemet rtkes telekre, s a vagyonelkobzs jogi alapja, hogy a tulajdonosok felmeni magyarok voltak.
A pozsonyi magyar napilapot megkereste a tulajdonosokat kpvisel gyvd, Tom Plank, aki arrl szmolt be: az llami tulajdonban lv Nemzeti Autplya-trsasg (NDS) lelltotta a telkeik felvsrlst, mert a Szlovk Fldalap (SPF) azt lltja, az rintett ingatlanokat mr a msodik vilghbor utn el kellett volna kobozni az akkor kollektve hbors bnsknek kikiltott magyar s nmet llampolgroktl. A fldalap egyelre nem bizonytotta az lltst, egyszeren arra hivatkozik, hogy az egykori tulajdonosok nemzetisge miatt vgbe kellett volna mennie az elkobzsnak. Mivel ez akkor klnbz okok miatt – pldul hibs nyilvntarts, lezratlan tulajdonvita – hivatalosan nem minden esetben trtnt meg, az elkobzst a fldalap most, 2020 vgezn be.
A tulajdonosok gyvdje szerint a legrtkesebb telek hozzvetlegesen 800 ezer eurt r, de a tbbi ingatlan ra is szzezres nagysgrend. – sszesen tbb milli eurrl van sz – mondta Plank az ltala kpviselt t tulajdonos ingatlanjaival kapcsolatban. Azonban sokkal tbb rintett is lehet, a fldalap ugyanis 60 ingatlant akar a dekrtumok alapjn elkobozni.
rdekes, hogy Igor Matovi szlovk miniszterelnk a napokban a Vlasz Online-nak arrl beszlt, elutastja, hogy a kollektv bnssg egy eurpai orszg jogrendjnek rsze legyen, br magukrl a Bene-dekrtumokrl nem volt hajland nyilatkozni.
A krdses autplyaszakasz egybknt a ma mr Pozsonyhoz tartoz egykori magyar falu, Pozsonypspki hatrban pl. A beruhzs ltal rintett telkek tulajdonviszonyai mr a msodik vilghbor vge ta tisztzatlanok, ezrt a mezgazdasgi minisztrium 2008 s 2015 kztt elkezdte megkeresni a jogos tulajdonosokat. Az ptkezs elkszleteivel prhuzamosan folyamatosan kerltek el az egykori tulajdonosok leszrmazottai, akik hagyatki trgyalsok sorn megrkltk az ingatlanokat. Ezeket aztn fel is ajnlottk az llami tulajdonban lv NDS-nek, hogy vsrolja meg ket. Az elkezdte a felvsrlst, de 2018-ban kzbeszlt a fldalap, arra hivatkozva, hogy az sszes pozsonypspki telek valjban elkobzott vagyon, gy a szlovk llam a tulajdonos.
– A fldalap ugyanakkor semmilyen bizonytkot nem mutatott be sem a jegyzknek, sem a tulajdonosoknak arrl, hogy valban elkobzott ingatlanokrl van sz – mondta az gyvd az j Sznak, hozztve, hogy a fldalap felszltsa nyomn az autplya-trsasg is lelltotta a tovbbi ingatlanok megvsrlst.
A fldalap ltal hivatkozott egykori elkobzs jogalapjt a Szlovk Nemzeti Tancsnak a „104/1945 szm, a nmetek, a magyarok s a szlovk nemzet ruli s ellensgei ltal birtokolt mezgazdasgi tulajdonnak a konfisklsrl s gyorstott sztosztsrl szl hatrozata” adja. A Bene-dekrtum a magyarokat s nmeteket kollektv mdon, pusztn nemzetisgk alapjn megfosztja magntulajdonuktl. 1921-ben Pozsonypspki 3054 lakosbl 2822 magyar s 75 nmet volt (egytt 94 szzalk), felttelezheten a kzsg fldterleteinek hasonlan nagy rsze is az tulajdonukban volt. A fldalap lnyegben az leszrmazottaira jra alkalmazn a krdses Bene-dekrtumot – rja a felvidki lap.
Az j Sz megkereste a pozsonyi igazsggyi minisztriumot, amely Szlovkit a Bositssal szembeni Strasbourgi perben kpviselte. Szerinte „az ltalnos brsgokat kti a strasbourgi trvnyszk tlete”, hozztve, volt mr arra plda, hogy a nemzetkzi dnts nyomn az alsbb szint szlovk brsgok tlete emelkedett jogerre. Mindez annak ellenre trtnt, hogy ezeket az alsbb szint dntseket a szlovkiai Legfels Brsg megprblta rvnytelenteni, mint ahogy az a Bosits-gyben is trtnt.
Magyar Hang
|