Turul a Tiszban
2020.06.10. 12:00

Valami ltvnyosan megmozdult a Dlvidken. Ennek motorja a trkbecsei Szabadsg-szobor Helyrelltsi Bizottsg, amelynek vezetje Link Lajos, munkjuk kivtelesen kes pldja pedig az, ami a teleplsen trtnik. Horderejt mi sem bizonytja jobban, mint hogy a kzelben tallhat aracsi pusztatemplomot a napokban vettk fel a Magyar rtktrba kiemelked nemzeti rtkknt.
Trkbecse ftern llt egykor grf Leiningen-Westerburg Kroly aradi vrtan szobra, amelyet az 1918-ban bevonul szerb katonk dntttek le, valamint ugyanez lett a sorsa a turulos szabadsgszobornak is. Elbbit kisebb mretben, magyar sszefogssal fellltottk mr a teleplsen, azonban a turulos emlkm elkszleti s kivitelezsi munklatai jval komolyabb erforrsokat ignyelnek.
A bkedikttum vfordulja alkalmbl errl beszlgetett Gaudi-Nagy Tams, az gyet segt Magyar Csodaszarvas Egyeslet elnke, Plfi Zoltn, valamint a trkbecsei turulos Szabadsg-szobor Helyrelltsi Bizottsg tagjai, Link Lajos, Szab Lszl s Korenchy Lszl.
A trkbecsei magyarok elrevettettk a jvt
A nyolcmteres emlkoszlop tervezje Bnlaki Gza trkbecsei szlets budapesti mrnk volt, kivitelezje Fischer J. szegedi kfarag. Az emlkm barokk dsztelemekkel kestett obeliszk, cscsn sztterjesztett szrny turulmadrral, a csrben Attila kardjval. Az oszlop talapzatn a kvetkez felirat llt:
AZ 1848/49. SZABADSGHARC
DICS EMLKNEK EMELTETETT
1903.
RKRE SZABADSG EMLKE LEGYEN
A SOHA LETN NAGYSG SARKKVE
A kzssgi mdiban megtekinthet mintegy flrs beszlgets sorn kiderlt, hogy a turulos obeliszkhez tartoz kveket a helyi templom udvarra szlltottk, amelyeket restaurlsra ksztenek el. A szobor tetejn lv turult azonban a bevonul szerb katonk krkkel vontattk a Tiszhoz a kompra, amelyrl a Tiszba bortottk. Ennek valszn helyt mr meghatroztk, de a kiemelsi munklatok mg nem kezddtek el.
Link Lajos emlkeztetett arra, hogy a helyi magyarok mr akkor, amikor a szobor ledntse megtrtnt, elrevettettk, hogy a turul majd egyszer visszakerl a helyre, ott magasodik majd Trkbecse felett.
Gaudi-Nagy Tams szerint hatalmas sszefogssal egy szimbolikus erej jelkpet juttathatunk vissza mlt helyre, majd Mindszenty Jzsef hercegprms szavaira emlkeztetett, amely szerint az id Isten kezben van, s az id az igazsg szvetsgese.
Kezdett vette az rtkments
Az rtkments elindult, amelyhez hozzjrult a budapesti Duna Palotban megrendezett, a Magyar Csodaszarvas Egyeslet ltal szervezett jtkonysgi est is. Az esemnyen szmos kiemelked mvsz vett rszt, ahol licitlni lehetett klnbz felajnlott trgyra is. A trgyak megvsrlsbl sszegylt bevtel szolglt tmogatsknt az eddigi munklatokhoz.
A visszalltsi akci kvetkez lpse az engedlyezsi tervek megszerzse, a kltsgvets kidolgozsa, valamint a kbl kszlt oszlop restaurlsnak elksztse lesz. A remlt magyar kormnyzati s helyi nkormnyzati tmogatst kveten az emlkm kelemeinek restaurlsa, majd fellltsa kvetkezik. Ezt kvetheti a bronz turulszobor kiemelse a Tiszbl, majd annak restaurlsa.
Hogy a szobor ismt Trkbecse ke lehessen, a szervezk szmtanak Magyarorszg kormnya, a trkbecsei kzsgi nkormnyzat s minden j szndk ember tmogatsra. A szervezk a helyrellts rdekben kzssgi oldalt hoztak ltre: Trkbecsei TURUL Szabadsg-szobor visszalltsrt, ahol megtallhat az adomnyozssal kapcsolatos szmlaszm is.
A trkbecsei emlkoszlop leleplezse
Torontl vrmegyben Trkbecsn emeltek elsknt emlkoszlopot a magyar szabadsgharc emlkre, az emlkm felavatsra 1903. szeptember 13-n nneplyes klssgek kztt kerlt sor.
A nemzeti lobogkkal dsztett utckat mr kora reggel npradat znltte el, az emberek a park irnyba, a kzponti tr fel igyekeztek. (A XX. szzad elejn itt tartottk a heti piacokat, s ezrt Piac trnek is neveztk. Az emltett napon, mint azt ltni fogjuk, elmaradt a piac.)
A menet ln tz magyar legny haladt lhton. Utnuk szz, fehrbe ltztt fiatal leny kvetkezett, azutn az egyeslt dalrda tagjai, majd pedig az egyletek kpviseli s a koszorvivk. A vroshza eltt sszegylt rangos vendgek tz ra utn indultak az nneplyre, az emlkoszlop leleplezsre. A rangos vendgek elfoglaltk helyket az emlkoszlop eltt (…), 11 ra krl felhangzott a Himnusz, s megkezddhetett az nneply.
Solymos Gusztv birtokos rvid nnepi beszdben hangslyozta: „Azrt jttnk ide, hogy megkoszorzzuk azt a szobrot, melyet Trkbecse hazafias kznsge a szabadsgharc dics emlknek emelt.ˮ
Ezt kveten Rohonczy Gedeont, a szabadsgharcban rszt vev ezredes, Rohonczy Lipt fit, a vlasztkerlet volt orszggylsi kpviseljt krte fel nnepi sznoklata megtartsra. A tbb ezret szmll kznsg nagy ljenzssel fogadta volt orszggylsi kpviseljt, aki lelkes, hazafias, de ms nemzeteket nem srt eladsval fellmlta nmagt. Nagy hatst keltett a majd flrs beszd, amely az 1848/49-es forradalom mltatsa mellett a „szabadsgˮ sznak a nemzetek letben betlttt szerept ngy szempontbl vilgtotta meg:
1. A jobbgysg eltrlse, felszabaduls, s a robot megszntetse
2. Jogegyenlsg; a trvny nem ismer klnbsget gazdag s szegny, hatalmas vagy tehetetlen kztt, s egyetlen vezrcsillaga az igazsg
3. Ki-ki oly nyelven, melyen akarja, s azon Istent imdhatja, akiben hisz, a szerb szerbl, a nmet nmetl, s a zsid hberl kldheti fohszt Istenhez
4. A nemzet minden egyes fia bensejnek, szvnek rzelmeit, gondolatait szban, rsban, nyomtatsban elmondhatja, kifejezsre juttathatja, s azrt csakis nmagunk ltal hozott s alkotott trvnyeknek vagyunk felelsek s alvetve.” (forrs: http://www.ebookextra.hu/album/267)
Nagy rpd, MN
|