Nem! Nem! Soha!














































 
Közösség
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kattintson rá!
free counters
 

 
Feltámadunk!

 
Elszakítva

Érdekes Újság (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hírek
 
Szavazás
Ki a kedvenc alkotód?

Ady Endre
József Attila
Kosztolányi Dezső
Kós Károly
Németh László
Nyirő József
Rejtő Jenő
Szabó Dezső
Tamási Áron
Wass Albert
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Szerinted melyik rendszerkritikus erő kerülhet a Syriza után kormányra?

Die Linke (Németország)
Jobbik (Magyarország)
LMP (Magyarország)
Nemzeti Front (Franciaország)
Ötcsillagos Mozgalom (Olaszország)
Podemos (Spanyolország)
Sinn Féin (Írország)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Zenék!

 
Számláló
Indulás: 2004-01-15
 
Egy új nemzedék hírei
Egy új nemzedék hírei : "Véglegesen felszámolni” – nehéz sorsa volt a határon túl rekedt magyarságnak

"Véglegesen felszámolni” – nehéz sorsa volt a határon túl rekedt magyarságnak

  2020.06.07. 20:04

A trianoni békediktátum legnagyobb vesztesei a határon túlra szorult magyarok voltak. A szomszédos országokban az egyszerű diszkrimináción túl sok esetben a vagyonukkal, sőt az életükkel fizettek származásuk miatt. Cikkünkben a magyarokat ért legsúlyosabb atrocitásokat mutatjuk be.


A trianoni békediktátummal, Magyarország területének harmadára csökkentésével 3,3 millió magyar került a megmaradt ország határain kívülre, és vált kisebbségivé a szomszéd államokban. Ők, illetve leszármazottaik viselték/viselik a súlyát annak a nagyhatalmi politikának, ami alapján újrarajzolták Európa térképét.

Noha az első világháborút követően a győztes (és vesztes) államok vállalták az alapvető emberi jogok betartását, a nyelvi, oktatási, kulturális, vallási jogok biztosítását a kisebbségek számára, a gyakorlatban ez egyáltalán nem érvényesült.

Kitelepített magyarok útban Csehszlovákiából, 1947
©

A korszak politikusai nemzetállamokban gondolkodtak. A csehszlovák, román és jugoszláv kormány sem volt kivétel ebből a szempontból, ezért asszimilációs politikát folytattak a kisebbségekkel szemben, de ekkor még "puha" eszközökkel próbálták elérni a magyarság számának csökkenését, például a magyar nyelvű oktatás akadályozásával, vagy azzal, hogy nem kaptak a magyarok az új „hazájukban” állampolgárságot, ezáltal pedig szülőföldjük elhagyására kényszerültek. Az asszimilációs törekvés az abszurditástól sem voltak mentes: Romániában és Jugoszláviában a románosnak tűnő, illetve délszláv jegyeket viselő nevű gyerekek oktatását tiltották magyar nyelven.

A második világháború szörnyűségei miatt viszont már nem finomkodtak: Jugoszlávia, Csehszlovákia és Románia is revansot akart a magyar revíziós politika miatt. A Délvidéken és Erdélyben mindez mészárlásba fordult, míg a Felvidéken a Benes-dekrétumokkal a magyarság kitelepítése, illetve szlovakizációja volt a válasz.

Vérengzés Délvidéken

Jugoszláviában az 1940-es örökbarátsági szerződés aláírása után úgy tűnt, hogy javulhat a többségi és a kisebbségi társadalom viszonya, ám ezt gyorsan keresztülhúzta a Jugoszlávia elleni német, majd magyar offenzíva.

A borzalmak elvetett magjai 1944 végén ki is keltek: a bevonuló jugoszláv fegyveres alakulatok, belügyi csapatok a helyi szláv lakosság segítségével válogatás nélkül végezték ki a magyarokat és a németeket. A magyarság "bűne" a leginkább az volt, hogy 1941-ben visszakerült a terület az anyaországhoz.

A. Sajti Enikő történész egy korábbi írása szerint a népirtás a Jugoszláv állam vezetője, Titó tudtával és beleegyezésével történt, sőt, az államvédelmi osztagok szóban engedélyt is kaptak a kiűzetésre és bosszúra.

Az áldozatok pontos száma a mai napig nem ismert, a becslések is igen eltérőek. Míg a szerb kutatók 5 ezer halottról írnak, addig a magyar történészek szerint az áldozatok száma a 20 ezret is meghaladhatta.

Az 1990-es évekig tabutéma volt a délvidéki vérengzés. Ahogy A. Sajti is írta, Szerbiában még a Jugoszlávia szétbomlása utáni évtizedekben is mindent megtettek a megtorlások marginalizálása és meghamisítása érdekében, a korszakról szóló történeti diskurzusban a "magyarok elleni kilengések" eufemisztikus fordulatot használták. Ha pedig magyarázni kellett, akkor a hideg napokra adott válaszként emlegették. A Milosevics-rendszer bukása után a délvidéki történészek rengeteget tettek azért, hogy az események bekerüljenek a köztudatba.

Végül egészen 2013-ig kellett arra várni, hogy a szerb parlament elfogadjon egy, a délvidéki magyarok ellen elkövetett vérengzéseket elítélő nyilatkozatot, majd rá egy évre hivatalosan is eltörölték a délvidéki települések magyarjainak kollektív bűnösségéről szóló törvényt. Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök Szabadkán a kegyeletét is lerótta az áldozatok emlékművénél.

A Maniu-gárdák és a táborok

Romániában is vérengzésekig fajult a nemzetiségi szembenállás 1944-ben. Erdélyben román félkatonai alakulatok, az ún. Maniu-gárdák indítottak bosszúhadjáratot: a székelyföldi megyékben: a fellelhető források szerint közel félszáz magyart végeztek ki, gyakran brutális módszerekkel, és több mint 4 ezer embert zártak táborokba. Nagy részük a kegyetlen körülmények miatt meghalt az internálótáborokban. A lakosságot is terrorizálták, embereket vertek össze és nőket erőszakoltak meg a gárda működésének mintegy két hónapja alatt. Feloszlatása után a gárda vezetőjét, Gavril Olteanut a következő évben távollétében életfogytiglani börtönbüntetésre, a többieket pár évre vagy hónapra ítélték.

A kommunista hatalomátvétel után a kisebbségek helyzete belüggyé vált. A második világháborút lezáró párizsi békeszerződésben már nem voltak kisebbségvédelmi rendelkezések - vagyis az elszakított magyarokat az adott állam jóindulatára bízta -, ám a kelet-európai országoktól a Szovjetunió elvárta a nyílt diszkrimináció megszüntetését, a mélyben mégsem volt nyugalom.

Romániában az újabb mélypontot Nicolae Ceausescu-rendszere hozta el a magyar kisebbség számára. A legfőbb ütközőpont a román vezető település-szisztematizálási programja volt, ami falurombolásként került a köztudatba. A programot 1988-ban jelentették be, és a lényege az volt, hogy a 2-3 ezer főnél alacsonyabb lélekszámú településeket - a falvak felét - életképtelennek minősítették, valamint  a lakosságot távozásra próbálták kényszeríteni.

©

A terv különösen a magyar és a szász falvakat veszélyeztette, mert nem érték el a megadott lakosságszámot, ráadásul a rendszer diszkriminatív és elnyomó jellege miatt egyre többen hagyták el az országot is.

Mivel a program miatt több ország és az ENSZ is tiltakozott, év végén lassítottak a végrehajtásán, és a mindenfajta szolgáltatás nélkül (iskolai, orvosi, posta stb.) hagyott falvakat inkább hagyták volna elsorvadni. A falurombolás végül Ceausescu bukásával került le a napirendről. Az addig elpusztult falvak szimbóluma Bözödújfalu lett, ami egy víztározó építése miatt semmisült meg.

A velünk élő dekrétumok

Bár Csehszlovákiában népirtáshoz nem vezetett a bosszú, a mai napig hatályban lévő Benes-dekrétumokkal, illetve az ezekből hozott törvényekkel büntették a magyar kisebbséget. A második világháború végén a londoni emigrációból hazatérő Edvard Benes 1945. áprilisában Kassán elfogadott kormányprogramjában a két nem szláv kisebbség – a németek és a magyarok – eltávolítását tűzte ki célul.

Benes aláírja a dekrétumokat

Az elnök dekrétumai közül 13 a két kisebbség kollektív bűnösségének és felelősségének elvéből kiindulva egyértelműen diszkriminítatív módon fosztotta meg a 3-3,3 millió németet és a hozzávetőleg 600-650 ezer felvidéki magyart minden polgári, politikai, vagyoni jogától – írta a hvg.hu-nak Szarka László történész, kisebbségkutató.

A német kisebbség felszámolására a csehszlovák kormány a potsdami konferencián engedélyt kapott. Minthogy a magyarokkal szemben ilyen nemzetközi felhatalmazás nem született, többféleképpen próbálták a magyar kérdést „komplex módon” és véglegesen felszámolni. Az anyaországi származásúakat - mintegy 30 ezer embert - egyoldalúan, gyorsított módon kiutasítottak. Beindultak a deportálások is, 50 ezer embert csehországi kényszermunkára vittek. Az 1946 elején megkötött lakosságcsere-egyezmény jegyében nagyjából 80-90 ezer embernek kellett elhagynia Csehszlovákiát, emellett még 200 ezer embert akartak egyoldalúan kitelepíteni az országból, amire már nem kaptak engedélyt a nagyhatalmaktól.

Ahogy korábban a névelemzéssel Jugoszláviában és Romániában, itt is megpróbálkoztak a szerintük elmagyarosodottak „visszatérítésével” a szlovákság kebelére. A reszlovakizáció során a magyar kisebbség kérhette, hogy a nemzetiségét hivatalosan is szlovákra változtassák. Összesen 410 820 személy nevében 135 317 családfő nyújtott be reszlovakizációs kérvényt. Közülük 326 679 embert ismertek el szlovák nemzetiségűnek, a többiek kérelmét elutasították.

Az állam komoly "motivációt" adott ahhoz, hogy hirtelen szlováknak vallják magukat: ha ugyanis ezt nem tették meg, akkor többek között elestek a nyugdíjtól, a társadalmi és egészségügyi ellátástól is. Így történhetett meg, hogy 1950-ben csak 354 ezren vallották magukat magyarnak a népszámláláson, majd – mivel időközben eltörölték a reszlovakizációt – 1960-ban már 518 ezren.

A Benes-dekrétumokból származó törvények a mai napig hatályosak, és Szlovákia és Csehország hallani sem akar ezek megváltoztatásáról, pedig ok az lenne rá: egy felvidéki férfi földjét ezekre hivatkozva akarják elvenni, évtizedekkel a dekrétumok születése után.

A cikkben felsorolt példák kitűnnek brutalitásukkal, de a kisebbségbe szorult magyaroknak a mindennapjaikban is meg kellett küzdeniük azzal, hogy másodrendű állampolgárként kezelték őket a szülőföldjükön. Míg a kétezres évek elszórt atrocitásai után Romániában, Szerbiában és Szlovákiában sokat javult a helyzet, mindez sajnos Ukrajnára nem áll, mert a nyelvtörvény és a oktatásról hozott jogszabály diszkriminációt sejtet.

HVG nyomán

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 
Összetartozunk!

 

 
Plakátmúzeum
 
Riadó


 

 
József Attila

 
Jó hírem van!

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 
Hozzáadás a kedvencekhez

 
Keresés

 
Üvegablakok


Hamarosan!

 
Reklám
 
Ajánló




 
Linkek



 

...
free counters
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?