Mától Magyarország a V4-ek soros elnöke
2017.06.19. 18:37
Különböző kulturális alapokból különböző migrációs politikák származnak - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Varsóban, a visegrádi országok (V4) és a Benelux-államok kormányfőinek csúcstalálkozója után.
Orbán Viktor a hét miniszterelnök közös sajtótájékoztatóján a migráció témájáról szólva kifejtette: a tanácskozáson - amelyen különböző kulturális hátterű és alapú államok vettek részt - voltak olyan országok, amelyek világossá tették, nem akarnak változtatni kulturális mintázatukon, "mások pedig már egy sokkal színesebb világban élnek, mint mi".
Közös koncepcióra van szükség
Ez a nagy távolság is jól mutatja, milyen heroikus dologra vállalkozott az Európai Unió, hogy egy közös migrációs politikát építsen fel - mondta, tiszteletreméltónak nevezve ugyanakkor ezt a kísérletet, amelyben "kis lépésekben haladunk", de voltak biztatásra okot adó részletek.
Ezért "az EU-t továbbra is biztatjuk, hogy próbáljon kialakítani az egymástól távoli álláspontok ellenére valami közös koncepciót" - tette hozzá a kormányfő.
A V4-Benelux-csúcstalálkozó migrációs véleményeit úgy összegezte: "a külső dimenziót tekintve nagyobb egyetértés volt, mint a belsőt tekintve".
Egyetértés volt abban, hogy a határokat meg kell védeni, hogy jó lenne a menekülteket és a migránsokat minél korábban szétválasztani, ahogyan abban is, hogy megállapodást kell kötni minden származási és tranzitországgal. Emellett fel kellene állítani a biztonságos harmadik és származási országok közös EU-s listáját - sorolta a közös pontokat Orbán Viktor.
Bár a vélemények sokszínűek, mégis sikerült néhány kérdésben egyetérteni, ami megbecsülendő érték és eredmény - zárta nyilatkozatát a miniszterelnök, akinek szavai szerint az izgalmas találkozón közelebb kerültek a Benelux-országok vezetőihez, mint azt korábban gondolta volna.
A kormányfő újságírói kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy "a migráció kérdése minden nemzetet a szívénél érint meg", arról a kérdésről szól ugyanis, "kikkel élünk együtt egy országban".
Mivel "különböző történelem van mögöttünk, mások a hagyományaink, mást gondolunk a saját magunk integrációs képességéről, ezért nagyon nehéz lesz egy közös álláspontot kialakítani" - mondta a miniszterelnök.
Magyarország nem zárkózik el a tárgyalásoktól
Kifejtette: noha olyan álláspont kialakítható, amelynek vannak egybeeső elemei, de egy egységes európai migrációs politika kialakítása felől kétségei vannak, és nem is nagyon látja az esélyét, de Magyarország nem zárkózik el a tárgyalásoktól. Magyarország tiszteletben tartja az uniós tagállamok közötti - a történelmi okokból érthető - kulturális különbségeket, és a tisztelet mondatja azt, hogy "itt az a helyes, ha az ambíciószintet alacsonyan tartjuk" - fogalmazott.
Egy másik kérdésre Orbán Viktor azt mondta: közép-európaiként az identitás kérdését tartja a legfontosabbnak, és a migráció éppen ezzel függ össze. "Ne csináljunk olyan migrációs politikát, amelynek eredményeképpen mi többé nem leszünk azok, akik most vagyunk" - szavai szerint ez a magyar álláspont antropológiai alapja.
A V4-ek összefogása nélkül még ma is százezrek áramlanának Európába
Orbán Viktor a Királyi Várban tartott ünnepségen köszönetet mondott jelen lévő V4-es miniszterelnöktársainak a határvédelemben Magyarországnak nyújtott segítségért. "Nekünk négyünknek az elmúlt két évben nemcsak Magyarországot, hanem Európa déli határait is sikerült megvédeni" - jelentette ki, hozzátéve: a V4-ek támogatása miatt tudta, hogy Magyarország nem marad egyedül, amikor határai megvédésének jogáért küzd.
Hangsúlyozta: sem a gazdasági számokat, sem a biztonságot, sem a kulturális életet, sem pedig a demokrácia minőségét nézve nincs semmi szégyenkeznivalója Közép-Európának.
Az Európai Unió nagyot nyert azzal, hogy felvette tagjai közé a közép-európai államokat, és "sokat is várhat még a jövőben ettől a régiótól" - emelte ki a kormányfő.
Az, hogy Európában ma "együttműködés-deficit" van, és hiányzik a cselekvés egysége, felértékeli a visegrádi országokat - fogalmazott, életerős, közös célokkal rendelkező, cselekvőképes országokból álló régióként jellemezve Közép-Európát.
Orbán Viktor köszönetét fejezte ki Beata Szydlo lengyel miniszterelnöknek országa V4-elnökségéért, amelyet rendkívül sikeresnek minősített, és szerinte méltó befejezése lesz, amikor néhány nap múlva az új francia elnökkel, Emmanuel Macronnal találkoznak majd a négyek.
A július 1-jén kezdődő magyar V4-elnökségről a miniszterelnök azt mondta: a magyarokat Közép-Európában értik meg a leginkább, a térségben vannak a kontinensnek azok a rejtett gazdasági és kulturális tartalékai, amelyek "ha egyszer megmozdulnak, akkor nagyot fog nézni majd Európa és a világ".
Miniszterelnöktársaitól azt kérte, hogy a gazdasági együttműködés bátorítása, a diplomáciai kapcsolatok építése és a négy ország tekintélyének növelése mellett fektessenek hangsúlyt a fiatal nemzedékekre, hozzanak létre ösztöndíjakat, szervezzenek gyakornoki programokat. "Tegyük lehetővé a fiatal nemzedék számára is, hogy átélhesse azt, amit mi közép-európaiságnak nevezünk!" - szorgalmazta Orbán Viktor, aki szerint Közép-Európa tartósan is Európa leggyorsabban fejlődő régiója maradhat. "A magyar elnökség egy évét ennek a célnak fogjuk alárendelni" - zárta szavait.
A csúcstalálkozó után, hétfő délután a varsói Királyi Várban Lengyelország ünnepélyesen átadja a V4-országcsoport soros - júliustól 2018. júniusig tartó - elnökségét Magyarországnak.
Fico: Az Európai Unióban arról kell tárgyalni, ami összeköt
Az Európai Unióban (EU) arról kell párbeszédet folytatni, ami összeköti, nem pedig arról, ami elválasztja a tagállamokat - hangsúlyozta Robert Fico szlovák kormányfő hétfőn Varsóban, a visegrádi országok és a Benelux-államok miniszterelnökeinek csúcstalálkozója után megtartott sajtóértekezleten.
Az EU-nak csak akkor lesz jövője, ha képesek leszünk egybetartani - hangsúlyozta Fico a hétfőre virradó éjjel elkövetett londoni gázolásra is utalva. Az uniós szinten folytatott tárgyalásokon mellőzni kell azokat a témákat, amelyekben nézeteltérések állnak fenn, és arról kell tárgyalni, ami összeköt - jelentette ki.
A Benelux-államok képviselői elmondták: az egyeztetés során akadtak nézeteltérések, és volt, amiben közös nevezőre jutottak. Nézeteltérések a migráció témában jelentkeztek. "A szolidaritás nem rugalmas - ez az alapja az európai projektnek, és ha most mindenki elkezdi meghatározni, más-más meghatározásokra jutunk" - utalt a menekültek befogadását illető korábbi visegrádi koncepcióra Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök.
Bohuslav Sobotka cseh kormányfő megerősítette: a két regionális csoport kormányfői nem értettek egyet a menekültelosztási kvóták témájában.
Szydlo: Az Európai Uniónak reformokra és egységre van szüksége
Az Európai Uniónak (EU) reformokra és egységre van szüksége - jelentette ki Beata Szydlo lengyel kormányfő hétfőn Varsóban, a visegrádi országok és a Benelux-államok miniszterelnökeinek csúcstalálkozóját követő sajtóértekezleten.
A lengyel kormányfő "jónak és nyitottnak" minősítette az EU-n belül működő két országcsoport varsói találkozóját. Az egyik napirenden lévő témát, az EU jövőjét illetően elmondta, ennek "reformokon és a közösség egységén kell alapulnia, a megosztottság Európa gyengítését jelenti".
Lengyelország szerint Európa nagyobb szerepet vállalhat a biztonságpolitikában - mondta Szydlo, hozzátéve: az EU védelmi politikájának a NATO-val való együttműködésre, az Európát délről és keletről egyaránt érő fenyegetések közös meghatározására kell támaszkodnia.
Luxemburgi kormányfő: Nemcsak szankciókra, párbeszédre is van szükség Oroszországgal
Bár elfogadhatatlan a Krím annektálása, Oroszországgal párbeszédet is folytatni kell, nemcsak szankciókkal reagálni - jelentette ki Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök hétfőn Varsóban, a visegrádi országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia) és a Benelux-államok (Belgium, Hollandia, Luxemburg) miniszterelnökeinek csúcstalálkozója után megtartott sajtóértekezleten.
A találkozó témái közül Bettel az Európai Unió (EU) jövőjét, a Brexitet, valamint az EU keleti politikáját emelte ki. Ebben a vonatkozásban hangsúlyozta az Oroszországgal folytatandó párbeszéd fontosságát. "Beszélnünk kell egymással, nemcsak a szankciókkal kell foglalkoznunk, nemcsak újabb szankciókkal kell reagálnunk" - vélekedett.
Úgy értékelte, hogy a szankciók közép- és hosszú távon fenntarthatatlanok. "Kiutat kell keresnünk, meg kell oldanunk a krími válságot" - sürgette, aláhúzva: a Krím elcsatolása, "az Ukrajnára gyakorolt nyomás" elfogadhatatlan.
Magyar Hírlap
|