Napfrdz elvtrsn lett a Trianont sirat anybl
2015.08.09. 11:19

A margitszigeti Palatinus Strandfrd mr 1919-ben is megvolt, gy ez a fvros egyik legrgebbi szabadtri strandja. Az pletek s medenck a Horthy-korszak nagy ptkezseinek art deco rlett ugyangy megriztk az utkornak, ahogy a szocrel aktszobrokat s mozaikokat vagy a gulyskommunizmus jellegzetes lngosos bdit, gy a strand mra a XX. szzadi magyar trtnelem betonba, bronzba s mszkbe nttt lenyomata lett.
Budapest mr a XX. szzad elejn kirdemelte a frdvros nevet az olyan patins memlkeknek szmt gygyfrdivel, mint a Szchenyi, a Gellrt, a Lukcs, a Rc, a Csszr vagy a Rudas. Az itteni hforrsok tbbsgt mr a rmaiak s trkk is felfedeztk, gy a ksbbi korokban lnyegben csak modernizlni kellett ezeket a frdket.
Sznsznk a strandon, 1940-ben (Nagykovcsi Ilona, Simor Erzsi, Soml Vali, Egry Mria, Lengyel Irn)
Fot: Fortepan
A szabadban, de ptett medencben frdzs mmoros lmnyt viszont csak az 1919 s 1921 kztt a Margitszigeten kiptett Palatinus Strandfrd adta meg a fvrosiaknak. Itt a mlt s a jv egybeolvadt: a hrom korszer betonmedencje mellett termszetesen rendelkezett a kor divatos kosaras uszodjval is a Duna-parton. A szabadtri strand mint intzmny idvel annyira npszer lett a budapesti lakosok krben, hogy 1937-ben mr bvteni kellett a Palatinust. Ekkor plt fel Janky Istvn tervei alapjn a kzponti plet az oszlopcsarnokos fbejrattal s a csigalpcss-teraszos ltzkkel – ez a mai napig ugyangy nz ki.
Ahol betonba dermedt az art deco
A strand rengeteg kultrtrtneti mremeket is megrztt az 1937-es llapotokbl. A fbejrat jellegzetes oszlopsora, valamint az plet tls oldaln a csigalpcss terasz akr a Hajs Alfrd uszoda 1930-ban plt, Duna felli homlokzatnak kistestvre is lehetne. A strandon ekkoriban olyan nnepelt sztrok pihentek nyaranta, mint Simor Erzsi, Nagykovcsi Ilona, Soml Vali, Egry Mria s Lengyel Irn sznsznk.
Simor Erzsi a Palatinuson, 1938
Fot: Fortepan
Szintn 1937-es pts a Palatinus strand egyik legjellegzetesebb eleme, a nyolcszglet, szkkutas medence. Ez a mai napig ll, akrcsak a Horthy-korbl itt maradt beton virgtartk.
Szintn 1937-ben plt a hullmmedence, br ekkor mg a furcsa mozaikok nlkl. Az rlnyeket s llatokat brzol, szrrelis kpek mr egy teljesen msik kor szlttei: Blint Endre avantgrd festmvsz munki 1967-bl. A mozaikra a medence 1966-os talaktsa miatt volt szksg, hogy valami vidm letkp dobja fel a hullmokat szablyoz gphz csupasz, komor falt.
Blint Endre egybknt csak a Kdr-korszakban alkothatott szabadon, a Rkosi-diktatra idejn, 1956-ig a betiltott mvszek kz tartozott. Tizenvesen ugyanis a Magyar Kirlyi Iparmvszeti Iskolban tanult, a kt vilghbor kztt pedig nemzetkzileg is elismert festnek szmtott.
Az 1947-es kommunista hatalomtvtelig rendszeresen utazgatott klfldre, s a nyugati mvszvilgban is ismersknt mozgott, gy az '50-es vekben automatikusan a rendszer ellensgnek nyilvntottk, a '80-as vekre viszont minden llami kitntetst megkapott.
Lszl Pter: Korss n
Fot: Bdey Jnos
A mozaikos hullmmedencnl ll egy meztelen nalak: a Korss n a kommunizmus vtizedeiben leginkbb ttrlnyos-staftafuts szocrel jelenetekben utaz Lszl Pter egyik ksei, 2005-s munkja.
Akrcsak a strand legszakibb medencjnl, a szivrvnycsszda s egy ndfedeles bfs bd kz fellltott kt Lny korsval cm, lenge ruhs mszkszobra (valsznleg szintn 2005-bl).
Lszl Pter: Lny korsval
Fot: Bdey Jnos
Vzkp rmpofk, pucr csajok
gy tnik, a strandrl minden hazai mvsznek a meztelen nk jutottak eszbe. A fbejrattl nzve, a szkkutas medencvel tellenben, a fves pihen rsz fhelyn kialaktott miniparkban 1954-ben lltottk fel Boldogfai Farkas Sndor szobrsz-remmvsz Anya gyermekvel cm szobrt, ami egy labdz kisgyereket cipel, fiatal nt brzol.
Boldogfai Farkas Sndor: Anya gyermekvel
Fot: Bdey Jnos / Index
Kisfaludi Strobl Zsimond tantvnya mr az 1930-as vekben is sok olyan kztri szobrot ksztett, amelyek ni aktokat vagy rakodmunksokat mintztak, gy a kommunista hatalomtvtel utn is megtarthatta az llst.
A strandmedence torz vzkpi kzl mind az t Kiss Sndor keze munkja 1967-bl, ugyanabbl az vben, amikor elkszlt a hullmmedence mozaikja, s visszakerlt a fbejrat el a Napoz lny. Kiss Sndor Munkcsy-djas rdemes mvsz volt, akire a szocrel s a modernizmus mellett a npmvszet is risi hatssal volt: a sportolktl a kirlyszobrokig minden tmban alkotott. A strandmedence dli oldaln lthat bronzkagylk szintn az alkotsai.
Erdlyt sirat anybl napfrdz elvtrsn
A Palatinus strand legrdekesebb trtnete azonban a bejratnl ma is ll, ngymteres ni szobor. A pucr asszony klvrijba bele van srtve Magyarorszg teljes XX. szzadi, vrzivataros, politikai plfordulsokkal terhes trtnelme. A mostani mszkszobor ugyanis csak egy msolat: a Napoz lny eredetijt az 1937-es nagy strandtalaktskor ksztette Strbl Alajos tantvnya, Csorba Gza.
Csorba Gza Napoz lnynak msolata a mai napig a Palatinus bejratnl meztelenkedik
Fot: Bdey Jnos
Sajnos a msodik vilghbor idejn a szobor megsemmislt a bombzsokban. m mivel a fvrosiak ekkorra mr teljesen megszoktk s megszerettk a strandbejratnl ll meztelen nalakot, j szobor elksztsre viszont az jjpts miatt nem volt elg pnz, a kommunista vezetsg 1948-ban kompromisszumos megoldst hozott: a Palatinus el vitettk a Horthy-korszak emblematikus irredenta ni aktjt, a Magyar fjdalom szobrt.
A francia Emile Gustav Guillaume 1932-ben elksztett, Trianon-sirat bronzszobra eredetileg a Szabadsg tren llt, nem messze az elszaktott terleteket gyszol ngy orszgzszls szobortl. A hresen pacifista francia mvsz alkotst a magyar hatrrevzi egyik leghresebb klfldi tmogatja, a Daily Mail tulajdonosa, a szobrsz j bartja, Lord Rothemere ajndkozta Magyarorszgnak. A ni akt a korabeli hurroptimista lersok szerint egy Magyarorszgot jelkpez, hs anyt brzol, aki nem az elrabolt gyermekei sorst siratja, hanem dacosan felszegett fejjel nz a jvbe.
1955-ben mg az irredenta ni akt dombortott a strandbejratnl
Fot: Fortepan
A ngy irredenta szobor kzl nhny megsemmislt Budapest bombzsakor, a maradkot pedig a szovjet hsi emlkm 1945-s megptsekor bontottk le, s szlltottk el a Szabadsg trrl, mig nem tudni, hov. A Magyar fjdalom egszen az 1947-es kommunista hatalomtvtelig kihzta a tren, majd tmenetileg raktrba kerlt. Vgl 1948-ban a Palatinus strand bejratnl lltottk fel, immron Napfrdz n nven, mivel felemelt kar ni aktknt nagyon hasonltott a lebombzott Napoz lnyra.
A kommunista vrosvezets azonban 1967-ben gy dnttt, mg sincs j helyen egy Horthy-kori szobor Budapest szvben, ezrt inkbb jrafaragtattk Csorba Gza eredeti alkotst, a bronzaktot pedig elvittk a Margitszigetrl. A Magyar fjdalom/Napfrdz n a Kdr-korszak htralv vtizedeit s a rendszervltst kvet veket Balfon vszelte t, az ottani strand dszeknt, 2012-ben viszont innen is thelyeztk a soproni Erzsbet Oktat Krhz Vrisi ti Rehabilitcis Intzetnek parkjba. Csorba Gza szgletes ll mszkasszonya, az eredeti Napoz lny viszont a mai napig a Palatinus strand bejratnl vrja a frdzket.
index.hu
|