Benek deportlsokkal akartk magyartalantani a Felvidket
2015.08.02. 16:55

70 ve vette el Edvard Bene a felvidki magyarok llampolgrsgt, megalapozva a kisemmizst, kiteleptseket, knyszermunkt. A kisebbsgekkel kapcsolatos szrny tapasztalatokra hivatkoztak, de a sztlini plda alapjn akartak homogn nemzetllamot csinlni Csehszlovkibl. Trauma, tabu s nem ml politikai jtszmk a Bene-dekrtumok krl, mindrkk.
„Apu hozta a hrt reggel, hogy mennnk kell, kszldjnk. Tykot, kacst vittnk magunkkal. Teherautra pakoltk fel a holminkat, egyenesen a komromi llomsra vittek minket. Kt csald kerlt egy vagonba. Tiltakozni nem tiltakozhattunk, hiszen katonk jttek rtnk. Egy juharfa trzst karoltam t, s a katona srva prblt elvonszolni onnan.”
Hogy ki mindenki srt ebben a Duna-parti magyar faluban 1945-ben, amikor a csehszlovk hatsgok visszatrse utn knyszerrel teleptettk ki az ellensgnek nyilvntott felntteket s gyerekeket, fit, lnyt egyarnt, mr nem nagyon lehetne megmondani, de zokoghatott a tbbiekkel egytt a katona is, mirt pont ne zokogott volna. A slyos traumt, sokaknak mig fj sebeket okoz kiteleptsek, tkltztetsek, deportlsok a magyar-szlovk viszony legmrgezbb epizdjai, 70 v tvlatbl is.
A felvidki magyarok elleni hbor utni politiknak taln legfontosabb esemnye az az 1945. augusztus 2-n alrt elnki rendelet, amely megfosztotta llampolgrsgtl a nemzetisgeket. Ez lett az alapja a ksbbi jogfosztsoknak, a magyarok fldje, vagyona llamostsnak, a krtalants megtagadsnak, de a tmeges deportlsoknak is.
„Amikor hzaikbl a zsidkat vittk el, akkor is elhatroltuk magunkat ezektl a cselekedetektl mint az emberiessggel s a keresztnyi szeretettel ellenkez dolgoktl. Ma ugyanezt tesszk, mert a mostani eljrs mdozatai igen hasonltanak azokra, amelyeket a mltban is kifogsoltunk” — rtk szlovk pspkk a kisebbsgek kiteleptse ellen tiltakozva a csehszlovk llam vezetinek.
Kiteleptsre vr nmetek Karlovy Vary mellett
Fot: Raymond Kleboe / Europress / Getty
A helyi kzvlemny vegyesen fogadta az intzkedseket. Volt, ahol a szlovk falubliek rmkiltsokban trtek ki, hogy „viszik a Dunn tlra a magyarokat", de a visszaemlkezsekben legalbb annyi sz esik az egyttrzsrl, kzs knnyekrl. A politikai feszltsgek ellenre a felvidki magyar-szlovk viszony helyi szinten soha nem volt olyan konfliktusos, mint mondjuk a cseh-nmet, ahogy az egsz magyarellenes politika is csak msodlagos jelentsg volt a korabeli Csehszlovkiban.
Valjban vgig a szudtanmet krds lvezett prioritst, nem a magyarok kiteleptse. Nem vletlen, hogy ez az ominzus, az llampolgrsg elvtelrl szl Bene-dekrtum is annak msnapjn lett hivatalos, hogy a nagyhatalmak formlisan is jvhagytk a kelet-kzp eurpai nmetek kiteleptst. A gyztes szvetsgesek potsdami konferencijukon augusztus elsejn fogadtk el, hogy Lengyelorszgrl, Csehszlovkibl s Magyarorszgrl kitelepthetik a svbokat, szszokat, az vszzadokkal korbban rkezett egykori nmet beteleplket, sszesen vagy 12 milli embert, akik a hbor utn jvtehetetlenl bnbakok lettek.
A Csehszlovkia els vilghbor utni meg-, s msodik vilghbor utni jjszletsben egyarnt kulcsszerepet jtsz Edvard Bene kztrsasgi elnk a nmetekkel szemben keresztlvitte akaratt: meggyzte a nagyhatalmakat, hogy a kt s flmilli cseh- s morvaorszgi nmet lte polgrhbors veszlyt jelent — a 700 ezer felvidki magyar kiteleptsnek jvhagyst azonban mr nem tudta elfogadtatni.
A terv, hogy Csehszlovkibl, kerl amibe kerl, 1945 utn homogn nemzetllamot csinljanak, teljes szaktst jelentett a kt vilghbor kztti csehszlovk kisebbsgpolitikval, ami az akkori kzp-eurpai mrcvel kifejezetten liberlisnak szmtott. Ezt a rendszert szoktk „emberarc nacionalizmus”-nak is titullni, amirt biztostotta az egyni jogokat, s tbb-kevsb a demokratikus jtsztereket. Az azonban, hogy Csehszlovkit a vilg az etnikai krtynak is engedve 1938 utn hagyta sztverni, sok mindent trt.
A Bene-vezette londoni csehszlovk emigrns kormny mr 1941-tl napirenden tartotta a hbor utni kiteleptsek krdst, amire elbb-utbb aztn a britek, az amerikaiak s az oroszok is ldsukat adtk. Mint Bene leszgezte: „el kell ksztennk nmetjeink s magyarjaink gynek vgrvnyes megoldst, mert az j kztrsasg csehszlovk nemzeti llam lesz”.
Masaryk s Benes lnek a fben egy szlovk kastlykertben
Fot: Photo 12 / Europress / Getty
A „npirts brutlis nmet mdszerei helyett” igyekeztek humnus megoldsnak belltani az „etnikai transfereket”. Azt lltottk, hogy a trsgben mshogy nem lehetne igazsgos, a nyelvhatrt kvet llamhatrokat ltrehozni, az igazsgtalan els vilghbor utni hatrok mdostst meg gymond azrt sem fogadhatnk el, mert az a nmet agresszi jogossgt igazoln utlag.
Mikzben a csehszlovk vezets a trianoni hatrok fellbrlst akarta mindenron elkerlni, ennek adand eszkze, a npek kollektv bnsknt val meg- s elhurcolsa, a tmeges deportlsok politikja, kimondatlanul is Hitler s Sztlin megoldsa volt. A kelet-eurpai „npi nmetek” „hazakltztetse” a tbb-kevsb nkntes, a lengyelek kisprse a Fkormnyzsgbl pedig a npirtshoz kzelebbi knyszermigrcira volt nmet precedens, de a mfaj mesterei a szovjetek voltak, akik tucatnyi npet dobltak a birodalmuk egyik vgbl a msikba, hogy aztn a kazah sztyeppken halasszk hen a tbbsget.
Nem vletlen, hogy a csehszlovk kiteleptseknek is a Szovjetuni volt a f tmogatja. A prizsi bketrgyalsokon a szovjet klgyminiszter-helyettes demaggijnl csak cinizmusa volt nagyobb: a szovjet tteleptsek s a lengyel-ukrn lakossgcsere kivl tapasztalataira mutatott r (a gyakorlatilag npirtsknt vgrehajtott akcik tbb millinyi ldozata nem volt jelen, hogy klnvlemnyt jelentsen be), s csodlkozsnak adott hangot, amirt Magyarorszg nem rl a javasolt tteleptseknek:
Felajnljk neki 200 ezer ember visszatrst, de a magyar kormny vlasza: nem akarjuk ket, nincs szksgnk rjuk, terhesek lesznek szmunkra. Ez ugyanaz, mintha egy sokgyermekes csaldanya a szomszdokba tuszkoln gyermekeit.
— fejtegette Visinszkij. Az, hogy a magyarokat a nmetekkel egy csomagban kezeltk, egybknt a szlovk kommunistknak ksznhet: k voltak, akik a radiklis fellpssel prbltk nvelni mrskelt npszersgket, Bene pedig ezzel igyekezett oldani a cseh s a szlovk vezetk kztti feszltsget.
A magyar kormny az utlagos rtkelsek szerint szk lehetsgeihez kpest gyesen lpett fel, ennek is volt szerepe abban, hogy sikerlt megfrni a vgl megvalsultnl nagyobb tteleptseket. Taktikusan rjtszottak a csehszlovk fl gyengjre, s folyamatosan a „npet flddel egytt” elvet kpviseltk, vagyis, hogy rendben, fogadjuk mi a felvidki magyarokat, de cserbe terleti kompenzcit krnk. Br utlag tudjuk, hogy a bketrgyalsokon erre nem volt a nagyhatalmak rszrl komoly akarat, a gondolat kezdett beszrdni az amerikai rvelsbe — vgl Csehszlovkia ezrt is llhatott el az egyoldal kiteleptsek elfogadtatstl.
Ha nincs az amerikai vt, s megtrtnnek a sok szzezres kiteleptsek, ma mr nem nagyon vannak magyarok a Felvidken — nem ritka ez a vlemny, lehet is benne igazsg. gy azonban Csehszlovkinak j taktikhoz kellett folyamodnia ahhoz, hogy ne csak nmet, de a magyar problmt is egyszer s mindenkorra kikszblje. gy dntttek, annyira ellehetetlentik a helyi magyarok lett, hogy azzal belezsaroljk egy ktoldal megllapodsba Magyarorszgot.
Benes orosz s cseh katonk dszszemljn (1945.)
Fot: Keystone-France / Europress / Getty
Erre is megteremtette a feltteleket a Bene-dekrtumok kzl az a 13, amelyik kifejezetten a nemzetisgek helyzett rendezte. Ezek rtelmben mindazokat magyarnak tekintettk, akik pldul az 1930-as npszmllson annak mondtk magukat, vagy magyar szervezeteknek voltak tagjai — hogy aztn rgtn elvegyk tlk az llampolgrsgot. A teljesen kiszolgltatott tev rendelet tbbek kztt az llami llst, jogosultsgokat, nyugdjat vette el az rintettektl.
Az indokls mr ott volt a Csehszlovkia jjalakulst meghatroz kassai kormnyprogramban is. Az 1945 tavaszn valjban — elg jellemz mdon —Moszkvban megszvegezett krd mr a kollektv bnssg jegyben szletett:
A cseheknek s a szlovkoknak a nmet s a magyar kisebbsggel szerzett szrny tapasztalatai alapjn azt mondta ki, hogy a kisebbsgiek kzl csak azok kapjk vissza llampolgrsgukat, akik aktv antifasiszta tevkenysget folytattak, s hek voltak a Csehszlovk Kztrsasghoz; a tbbieket az orszgbl is kiutastjk rkre.
A Bene-dekrtumok zmnek hatlyba lpsig mr kitoloncoltk a bcsi dnts utn visszacsatolt terletekre bekltz magyarorszgi „anysokat”, 36 ezer embert, nekik 24-48 ra alatt kellett indulniuk, minden ingsgukat htrahagyva. Rendelkeztek a magyar gazdk fldjnek elvtelrl, s a teljes vagyonelkobzsrl azoknl is, akik nem tudtk bizonytani, hogy antifasisztk voltak — s az ilyesmit bizony nem knny bizonytani.
Tmegperekben szzval nyilvntottk hbors bnsnek, s utastottk ezzel ki az orszgbl a helyi magyarokat, fleg az rtelmisget. Sokaknak csak annyi volt a bne, hogy lelkesen ksznttte a bcsi dnts utn bevonul magyar csapatokat, netn llst vllalt a magyar kzigazgatsban. 75 ezer embert tltek el ezen a cmen, a komromi jrsban a felntt lakossg 30 szzalkt. A pozsonyi magyaroktl a nmetekkel egytt teljesen meg akartak szabadulni. A magyarellenes akcikban a Duna tloldalra, a ligetfalui tborba internltk azokat, akiket nem ztek el az orszgbl.
De a legnagyobb traumt a felvidki magyarsg szmra a Csehorszgba val deportlsok jelentettk. 50-60 ezer embert vittek ki knyszermunkra, az addigra onnan brutlis eszkzkkel kiteleptett szudtanmetek helyre. A kiteleptsre kijellt magyar falvakat rendrk s katonk kertettk krbe, majd fltettk a jghideg vagonokra a csaldokat. Azt is tervbe vettk, hogy az sszes, Csehszlovkiban marad magyart Csehorszg klnbz vidkeire teleptik szt, de a knyszerdeportlsok f clja az volt, hogy ezzel knyszertsk r Magyarorszgot a mielbbi ktoldal lakossgcserre.
Fot: Raymond Kleboe / Europress / Getty
A kt orszg kztt 1945 decemberben kezddtek ktoldal trgyalsok az elvileg klcsnssgen alapul lakossgcserrl. Nem voltak azonban egyenl felek: Csehszlovkia komoly helyi kampnyt folytathatott, hogy meggyzze a bksi, Pest megyei szlovkokat arrl, hogy ttelepljenek, ugyanakkor nknyesen jellhette ki azokat a felvidki magyar csaldokat, akiknek t kellett jnnik, akaratuk ellenre is.
Eleinte a csehszlovk hatsgok teljes illziban voltak: azt kpzeltk, hogy 400 ezer magyarorszgi szlovk lehet, akik t is kltznnek az „anyaorszgukba". A propaganda ellenre azonban vgl csak 60 ezer magyarorszgi szlovkot tudtak ttelepteni — mg gy is, hogy a rjuk vr gazdasgi elnyk remnyben sokan csak akkor fedeztk fel, hogy esetleg tt gykereik is lehetnek.
„Cserbe” 76 ezer felvidki magyart teleptettek t, de a meghirdetett „ikrests", mely szerint elvileg ugyanakkora ingatlant kaptak volna az tteleptettek, mint amibl kikltztek, egybknt sem mkdtt: a Szlovkibl Magyarorszgra kltzk sokszor jval szegnyebb krnyezetbe kerltek, tlagosan harmadval kisebb hz, fld jutott nekik, mint amit otthon hagytak.
Leginkbb a kiteleptett svbok elhagyott dl-dunntli hzaiba, illetve a bksi szlovkok helyre kltztettk ket — egy-egy csallkzi, garami falubl akr 14 klnbz teleplsre, sztszaktva minden kapcsot. k is idegenbe kerltek, akrcsak a Szlovkiba kltz magyarorszgi csaldok, akiket sokszor az is meglepetsknt rt, hogy kint magyar kzeg vrta ket, az j jvevnyeket nem felttlen kitr rmmel fogad szomszdokkal.
Azta „csehszlovk nemzet" sincsen mr, a homogn, tiszta szlv Szlovkia sem valsult meg, de a kt np viszonyt mg j ideig mrgezi a politika. A deportlsok sokkjn, a megalztatsokon, az odahagyott kerten, jszgon, szomszdsgon, nemzedkeken t felptett leten kvl az ottmaradtaknak sokig fj tabu volt a kiknyszertett „reszlovakizci” is: hogy ne semmizzk ki ket, a felvidki magyarok tbbsge knytelen volt inkbb szlovknak nyilvnttatni magt.
Errl a helyi kzletben ugyangy nem beszltek aztn nagyon, mint ahogy a tragdia egszrl sem. Mikzben a szlovk trtnettudomny taln jelentsebben, az oktats mrskeltebben, de elmozdulban van a korbbi nemzeti mtoszok fell a kisebbsgek s a szomszdok szempontjaira fogkonyabb szemllet fel, a Bene-dekrtumokat a ktezres vekben jra rinthetetlennek nyilvnt szlovk parlament dntse nem felttlenl segti a csaldi traumk kitrst, trgst, a mlt „feldolgozst”, ahogy mondani szoks. Mier s vami!
index.hu nyomn
|