Egy j nemzedk hrei : Futurisztikus egyetem miatt dzeroltk volna le a pozsonyi vrat a szlovk fasisztk |
Futurisztikus egyetem miatt dzeroltk volna le a pozsonyi vrat a szlovk fasisztk
2015.06.02. 20:27

Egymilli lakos Pozsonyrl lmodoztak a szlovk fasisztk, amelynek rdekben minden szlat megmozgattak. A vrpalota helyn a Comenius Egyetem pffeszkedett volna.

A pozsonyi vr 1912-ben s a helyre felpteni kvnt Comenius Egyetem Ernesto La Padula terve alapjn.
Az 1939-ben kikiltott klerofasiszta szellemisg els Szlovk Kztrsasg llamappartusa mg a korbbi csehszlovk rezsimnl is nagyobb volumen vrosrendezsbe kezdett, amelyet jl jelzett az a tny is, hogy Jozef Tis llamelnk utastsra kimondottan csak olyan pleteket lehetett felpteni a vrosban, amelyek mltk lehettek Albert Speer berlini s Marcello Piacentini rmai pleteihez. Ekkor plt fel a Baross Gbor (ma trov) utcai Nemzeti Bank (Emil Bellu-1939) mr „nci formavilg” plete; a Grssling (ma Grsslingov) utcai Union Bank (Ernst Steiner-1944) szkhza, a Krptnmet Prt s a Cipszernmet Prt irodahza a Marhavsr (ma Odborrskom) tren (azta elbontva) s a Nobel Dinamitgyr mellett az j munksnegyed (Julius Ernst Sporzon-1942). Ehhez a koncepcihoz tartozott az Esterhzy (ma Nmestie) tr s krnykre felpteni kvnt kormnyzati negyed is-, amelynek alapozst pont Tis kztrsasgi elnk megvlasztsakor kezdtk el, majd az 1943-as nemzetkzi plyzat nyerteseinek kihirdetse (1. Josef Goer, 2. Siegfried Theiss s Hans Jaksch, 3. Ernesto La Padula sAlberto Libera) utn a Vrs Hadsereg megrkezsig gyorstott temben fel is ptettk a tr „sarkban” a Kzgyek Minisztriumnak plett.
Bontsuk le a pozsonyi vrat!
A fasizld Szlovkia ktsg kvl legnagyobb –a fvrosukat rint– 1941-es keltezs urbanisztikai lma az volt, hogy az egsz pozsonyi Vrhegyen egy hatalmas kiterjeds egyetemi negyed plhessen fel. A Mtys kirly 1465-ben alaptotta „felsoktatsi intzmny” mg Academia Istropolitania nven kezdte el mkdst, amely az uralkod halla utn mr fel is szmoltak. Az j egyetem II. Jzsef 1784-es rendeletnek ksznheten nyitotta meg jra kapuit, amely 1912-ben vette fel Erzsbet kirlyn nevt. Br a trianoni bkedikttum kvetkezmnyeknt a campus oktatsi trgyait s az oktatkat sikeren tteleptettk, illetve tkltztettk Pcsre, m a Duna-parti vrosban maradt pleteket az „orszgalapts jegyben” mr kevesellni kezdte Bratislava.

Egybknt a szlovkok szempontjbl a pozsonyi vrpalota lebontsa s a Vrhegy teljes beptse tkletes tletnek s helysznnek bizonyult, hiszen a vros ikonikus tereptrgya akkor mr pont 130 ve csak rom volt-, hiszen a mai napig nem tisztzott, hogy ki miatt gett le a ffalak kivtelvel az egsz vrpalota s tovbbi 82 lakhz, amikor 1811. mjus 28-n az erssg tli lovardjban felttt tz. Az plet rszleges helyrelltst, fleg a Koronatorony s a Zsigmond-kapu rekonstrukcijt br mr Batka Jnos vrosi levltros, Justi Henrik, Gottl Mr s Brolly Tivadar polgrmesterek is felvetettk, m az osztrk-magyar kiegyezs utni pozsonyi lakosok inkbb egy romantikus hangulat angolkert kzponti attrakcijaknt kvntak vrosuk szimblumra felnzni, mintsem egy „katonai nagysgot sugrz” erdre. A korabeli szlovk politikusok persze nemcsak a vrpalota letveszlyes llapota miatt kardoskodtak a bonts mellett, hanem azrt is, mert gy „a galamblelk ttok” szimbolikusan is eltntethettk az letkbl a vr „magyar, Habsburg s feudlis hbrri elnyom jellegt.”
Az 1941-ben meghirdetett nemzetkzi ptszeti versenyre 24 plyam rkezett be. A szlovkokon kvl csak olasz s nmet tervezk kldtk el elkpzelseiket-, feltve, ha nem szmtjuk ide a mr a Harmadik Birodalom rszeknt pulzl Cseh-Morva Protektortusbl elkldtt terveket. Ngy plyam (a Lucchini-Pasqui pros, a Roth-Tornack ketts, Duan Jurkovi s Emil Bellu) kivtelvel az sszes terv a vrpalota lebontsval szmolt, hogy a Comenius Egyetem oktatsi pleteit nyugodtan „sztszrhassk” a Vrhegyen, a kollgiumokat s a dikvrost pedig a Vzhegy tvben. A versenyt a rmai egyetemi vrost s az ikonikuss vlt, szintn rmai E.U.R.-kzpontot is jegyz olasz Ernesto La Padula s testvre, Attilio La Padula nyerte meg. A msodik helyezst a nmet Franz Kreuzer s Hans Drassler, a harmadikat pedig a magyar szrmazs szlovk Emil Bellu ptsz. A tereprendezst br 1942-ben elkezdtk, m a bontsokat a hbor miatt felfggesztettk.

J fej komcsik, rossz fej komcsik
A pozsonyi vrpalota ksbbi sorsrl rdemes megjegyezni, hogy a msodik vilghbor utn az eredeti tervekkel ellenttben Janko Alexy festmvsz s Alfred Piffl cseh ptsz valahogy mgis rvette a prgai s a pozsonyi kommunistkat, hogy a tereptrgyat ne bontsk le, hanem inkbb rekonstruljk gy, hogy az 80 szzalkban csak „korhnek tn hamistvny”, replika lesz. Mg az 1953-tl 1968-ig tart 15 ves ptkezs egy 157 ves romot varzsolt vissza az eredeti pompjba, addig a II. vilghbort jobban tvszel budavri kirlyi vrpalott ez id alatt teljesen sztverettk magyar prttrsaik a „Habsburg- s a Horthy- korszakokra emlkeztet mltja” miatt.
Jamrik Levente, falanszter
|