Egy j nemzedk hrei : Stratfor Intzet: A nemzetllami idea jbli ersdse s a rendszerkriticizmus a jelenlegi EU hallhoz vezethet |
Stratfor Intzet: A nemzetllami idea jbli ersdse s a rendszerkriticizmus a jelenlegi EU hallhoz vezethet
2015.06.01. 21:46

Az eurpai orszgokban tapasztalhat nacionalizmus (rtsd: a nemzetllami idea jbli eltrbe kerlse) arra ksztetheti az unis tagllamokat, hogy fggetlenedni prbljanak Brsszeltl s vgl tagllami hatskrbe vonjk Brsszel jogostvnyait. Ez pedig hallos csapst mrhet az Eurpai Unira – lltja az amerikai Stratfor intzet.
Tz ve mondtak nemet az unis alkotmnyra a francia polgrok egy npszavazson – az vfordul alkalmbl a Stratfor arra kereste a vlaszt, hogyan aknzhatja al a nacionalizmus (teht a nemzetllami szuverenits gondolatnak jbli felkarolsa) az Eurpai Unit. rtkelsk szerint ugyanis az Eurpa-projekt ma a legslyosabb vlsgt li, mivel a gazdasgi krzis felbresztette a nacionalista (ebben a kontextusban: egszsges nemzetllami) sztnket, ami alaknzza a pneurpaisgot. Az elemzk gy ltjk, hogy ezek a "centrifuglis erk" mindig is jelen voltak az uniban, azonban mg korbban a tagllamok a tovbbi integrcibl kvntak kimaradni, most mr vissza szeretnk szerezni a korbbi hatskreiket.
A brit plda
A Stratfor kutati szerint a lisszaboni szerzds 2007-es alrsa utn Eurpa egy olyan gazdasgi vlsgba lpett, ami teljes mrtkben kisiklatta az integrcit. A vlsg megnyitotta a lehetsgeket az euroszkeptikus s rendszerkritikus prtok eltt, gy 2014 mjusban mr ezek az erk nyertk meg az unis vlasztsokat nhny orszgban (gy a francia Nemzeti Front s a brit UKIP; a Syriza pedig 2015 janurjban nyerte meg az elrehozott grg vlasztsokat).
gy vlik, hogy ezeknek a prtoknak a gyzelme felerstette a belpolitikai letben a nacionalista retorikt, gy trtnt ez Nagy-Britanniban is. A konzervatvok vlasztsi programja immron hivatalosan rgztette, hogy 2017 vgig npszavazst kell tartani a brit EU-tagsgrl. Radsul ugyanitt elrnk, hogy a klfldi EU-munkavllalk csak ngyvi folyamatos nagy britanniai munkaviszony utn juthassanak hozz a brit jlti juttatsokhoz. Minden ilyen javaslat egy visszalps az egysgtl – rjk.
Az elemzk szerint ha a britek trgyalsai egy j unis szerzdshez fognak vezetni, akkor az uni npszertlensge miatt nhny llam elutasthatja ezt. Radsul valszntlen, hogy Brsszel elfogadna egy unis referendumot egy olyan szerzdsrl, ami alsn a hatskreit s az eddigi eredmnyeit. De mg ha a britekkel folytatott trgyalsokkal el is lehetne kerlni egy rvidtv unis vlsgot s benn lehetne tartani ket az uniban, ez akkor is precedenst jelenthet a tbbi tagllam szmra, hogy a nagyobb szuverenits irnyba mozduljanak el.
Nem csak a britek nemzeti rzsei ersdnek
Azonban nem csak az Egyeslt Kirlysg jelent kihvst a jelenlegi, a ngy alapszabadsgra (az ruk, a tke, a szolgltatsok s a szemlyek szabad mozgsra) pt, teht ersen neoliberlis karakter eurpai egysgre. A schengeni vezetet ppen az egyik alapt tagllam, Franciaorszg tmadja. Ahogy a szabadkereskedelem is tz alatt van: tbb tagorszgban azt mondjk, hogy a nmet kereskedelmi tbblet kros a tbbi gazdasgra.
Az intzetnl azt valsznstik, hogy mindezek utn Brsszel, Berlin s ms uniprti kormnyok megprblnak majd ltrehozni egy bels klubot, amelyben azok a tagllamok foglalnnak helyet, amelyek tmogatjk az integrcit. Ez pedig ktfle unis tagsghoz vezethet: az egyik lenne a teljes jog tagsg, a msikra pedig csak a szabadkereskedelem vonatkozna anlkl, hogy rszt vennnek a kzs politika alaktsban.
Az uni halla?
A Stratfor szerint a jelenlegi gazdasgi optimizmus csupn az olcs eur s az alacsony olajraknak ksznhet. Mindekzben strukturlis reformokra lenne szksg, hogy hosszabb tvon fellendtsk a gazdasgot. Azonban a tagllamok ezt nem hajlandk meglpni, mert mindez npszertlen lenne a vlasztik krben. (Tipikus neoliberlis-monetarista logika, miszerint a gazdasgi fejlds s a konjunktra kizrlag a lakossg megszortsval s a multinacionlis vllalatok fel tett kedvezmnyekkel rhet el. Fel sem merl egy jlti fordulat lehetsge, persze ezen egyltaln nem lepdik megaz ember, ha egy libertarinus szervezet agytrsztjei lnek ssze diskurlni a vlsgrl.)
gy megltsuk szerint a gazdasgi fellendls marad a f kihvs Eurpban. De minl tovbb vr Brsszel, annl nehezebb lesz meggyzni a tagllamokat arrl, hogy vegyenek rszt az integrcis projektekben. Mindekzben a "nacionalizmus ksrtse" (a rendszerkritikus hangok rezhet ersdse) arra fogja sztklni a tagllamokat, hogy konfrontldjanak Brsszellel s a korbbi hatskreiket visszaszerezzk Brsszeltl, ami vgs soron az Eurpai Uni hallt fogja jelenteni – llaptja meg az intzet.
MNO nyomn
|