Knyelmes brsszeli papucsok
2015.06.01. 09:58

Brsszel unis kormnyzati negyedben a mandtumok lejrtval egyszersmind az tszervezsek ideje is eljn. Mg a rgi biztosok a karrierjk folytatsrl gondoskodnak, utdaik az egykori posztjaikkal ismerkednek. Jean-Claude Juncker, az Eurpai Bizottsg j elnke azonban igencsak zavarba ejt mdon lltotta ssze a csapatt.
A 2014. november 1-jn hivatalba lpett j Bizottsg energia- s klmagyi biztosa egy olajtrsasg egykori elnke, Miguel Arias Cañete lett, mg az egysges tkepiac biztosi posztjt egy volt ipargi lobbista, Jonathan Hill nyerte el. A pnzgyi s gazdasgi biztosi posztot Pierre Moscovici kapta, aki azeltt szintn egy ipari lobbi, az Ipar Kr alelnke volt; j kutatsi biztosnak Carlos Moedast, a Goldman Sachs egyik vezet kdert neveztk ki, az j igazsggyi biztos pedig egy cseh millirdos valamikori politikai tancsadja, Vera Jourov lett.
Juncker vlasztsait egy hossz meghallgatst kveten, - amely a brsszeli intzmnyek ltal jl ismert diszkrt alkudozssal zrult ‒ vgl is jvhagytk az unis kpviselk. A Parlament megelgedett azzal, hogy elrte a szlovn biztosjellt visszahvst, akit az j kormny mr nem tmogatott.
A brsszeli habos torta
Lssuk, mibl ll a brsszeli torta? A f hozzvalk a cinkossg, a klcsns kisegts s a mindenhat intzmnyek. Az rdekellenttek sokasga pedig a hab a tortn. Csak kevs szably ltezik az unis biztosok kinevezsi folyamatra vagy az ezekhez hasonlan felelssgteljes llsokra jelentkezk megfelel profiljnak megvlasztsra vonatkozan. Mieltt a jelltek elfoglalnk pozcijukat, rszletezen nyilatkozniuk kell „anyagi rdekeikrl”. A tovbbiakban nem kezelhetnek „anyagi rdekeikkel” kapcsolatban ll gyeket s nem beszlhetnek ilyen gyekrl mg a hozztartoziknak sem. De ezen a megszortson kvl – amely korltozott, hiszen nem lehet tudni, mit jelent pontosan a „hozztartoz” vagy az „anyagi rdek” fogalma – az unis intzmnyek ppen olyanok, mint egy vrterem a plyaudvaron: a ltez legkisebb elvrst tmasztjk a jellt szakmai mltjval szemben.
Pedig Brsszelben az unis biztosok igen nagy hatalommal brnak. Az Eurpai Bizottsg tszz milli unis polgr szmra dolgoz ki rendeleteket s irnyelveket, s ez nagyobbhatalom, mint az unis tagllamok kormnyfi. A lobbik jl szmoltak, Brsszel ma – Washington utn – a msodik legnagyobb zletilobbi-fvros.
A brsszeli „papucsokkal[i]” zsfolt ton mindkt irnyban kzlekednek. Az ttest egyik oldaln, az Eurpai Bizottsghoz hasonl kzintzmnyekhez vllalatvezetk vagy munkltat szervezetek vezeti igyekeznek, hogy jobban rvnyesthessk cgeik rdekt. A msik oldalon az egykor magas hivatalt betlt kztisztviselk vonulnak a magnszektorhoz, hogy jl megfizetett llsokban fejezzk be karrierjket, ahol szaktudsukat s persze kapcsolati hljukat is jl rtkestik.
Kpzeljnk magunk el egy lobbizsi gynksget, amelynek az iparban rdekelt gyfelei tmogatni akarjk a nagy transzatlanti piacot (TTIP)[ii] . Az gynksg flvesz egy volt unis tisztsgviselt, aki azeltt a nemzetkzi kereskedelemben, iparban vagy mezgazdasgban dolgozott. gy azonnal tudni fogja pldul azt is, hogy tudja kik a „j” trgyalpartnerek, mikor jn el a legmegfelelbb pillanat a trgyalshoz, s melyik a legjobb szemszg, amely felkelti a kztisztvisel partner figyelmt. Az j munkatrs taln majd e-mail cmeket is tad, vagy fontos telefonbeszlgetseket bonyolt le, esetleg az lesz a feladata, hogy elsimtsa a konfliktust az gynksg megbzi s a volt kollgi kztt.
Az ilyen eljrsok haszonlvezi, a „papucsosok” nem ltnak ebben semmi kivetnivalt, elvgre a trvnyessg szigor normi ellen nem vtenek. Meg aztn, attl fogva, hogy otthagytk az unis intzmnyeket, hogyan is lehetne szemkre vetni egy rdektkzst, illetve, hogy lehetne ket megfosztani a hatalmuktl, ha mr nem brnak hatalommal? Sokan elvrjk, hogy brmikor visszatrhessenek egy nekik tetsz unis munkakrbe, vagy, hogy garantljk a „mindenkinek hasznra vl” jvs-menst, hiszen az elsegti a klcsns megrtst s a sikeres kommunikcit a magas rang tisztsgviselk s a magnszektor kpviseli kztt.”[iii]
Az sszefrhetetlensg hatrai
Elg csak egy pillantst vetnnk a kzelmlt esemnyeire, hogy felmrhessk, mennyire nem hrult el az rdektkzs veszlye, s a „papucsosok” hogyan lhetnek vissza mg mindig a hatalommal. 2010-ben pldul a nmet Gnter Verheugen volt ipari s vllalkozsi biztos[iv] az egykori kabinetfnkvel, Petra Erlerrel egytt alaptotta meg European Experience Company (EEC) nven bejegyzett tancsad cgt. Ez a cg, mikzben a honlapja szerint „nem nyjt lobbi szolgltatst”, gyfeleinek mgis felajnlja, hogy hozzsegti ket a „legjobb stratgihoz, amellyel az eurpai unis intzmnyekkel kapcsolatba lphetnek.”[v] Alig rezni a klnbsget…
Az r szrmazs egykori kereskedelmi biztos, Charlie McCreevy visszatrt dolgozni egy bankba, majd a Ryanair s Sentenial vllalat igazgattancsba. A bolgr Meglena Kunevt a BNP Paribas igazgattancsi szke fogadta, ahogy letelt a fogyasztvdelmi biztosi mandtuma. Az osztrk Benita Ferrero-Waldner egy idben a klkapcsolatok felelse volt a Bizottsgban, mostantl viszont a Mnchen Re biztostnl dolgozik. A belga Louis Michel pedig egyszerre kt helyre is beszllsolt, miutn otthagyta unis posztjt, ahol a nemzetkzi egyttmkdsrt, a humanitrius seglyekrt s a krziskezelsrt volt felels. Eurpai parlamenti kpvisel lett, egyszersmind a Credimo ingatlanhitel-intzetnl is dolgozik.
E nagyszm eset – csak nhny pldt idztnk – joggal vltotta ki a mdia rosszallst. Ennek kvetkeztben az unis biztosokra vonatkoz szablyok megszigorodtak. A 2014-ben gy hsz biztos tvozott, akik msfl vig csak elzetes bejelentsi ktelezettsggel vllalhatnak j, fizetett szakmai megbzatst tovbb – szintn msfl vig – tilos kzbenjrniuk a Bizottsgnl brmely, a rgi funkcijukkal kapcsolatos trgyban.[vi]
Rgebben az elzetes bejelentsi ktelezettsg csak egy v volt, s semmilyen a lobbizst tilt szably sem ltezett. De az j szablyok tovbbra sem hatrozzk meg vilgosan, mit jelent a befolyssal val visszals fogalma. gy tnik, nem veszik figyelembe, hogy az eurpai biztosoknak kzssgi dntseket kell hozniuk: vagyis a felelssgk jcskn tlmutat a sajt pnztrcjukon.
Hiba derl rendszeresen fny a fentiekhez hasonl gyekre, a „papucsvisels” brsszeli szoksa nem tnt el nyomtalanul, amint azt jl mutatja Viviane Reding esete. , aki 1999-tl 2014-ig megszakts nlkl tlttt be unis biztosi tisztsget (jogrvnyesls, alapvet jogok s unis polgrsg tmkban), 2014-ben eurpai parlamenti kpvisel lett. A Bizottsg ldsval nemrgiben elvllalhatott jabb funkcikat a Nyrstar bnyszati trsasg, valamint a Bertelsmann s az Agfa-Gevaert Alaptvnyok igazgattancsaiban.
Szkszav magatartskdex
A volt unis biztosok, mandtumuk lejrta utn mg hrom vig, bsges krptlst kapnak, amelyet a jvedelmk 40-65 szzalkban hatroztak meg, vagyis krlbell 8 332-13 540 eur a havi elltmnyuk. Ez a nagylelk utgondoskods biztosan megengedn nekik, hogy ne kelljen kt kzzel kapkodniuk a felbukkan els llsajnlat utn, s az rdekek tkzst is lecskkenthetn, gyhogy logikusnak tnne tizennyolc hnaprl hrom vre vltoztatni a rjuk vonatkoz megszortsokat, s megtiltani nekik a lobbizst.
Az unis biztosok keringjbe nagyon gyakran a krlttk lv magas rang hivatalnokok is beszllnak. k azok, akik az Unit nap, mint nap mkdtetik, ezrt a tancsad cgek, ipari lobbistk, gyvdi irodk szmra j vlasztst jelentenek. Ez fleg a frissen nyugdjazott tisztsgviselket rinti, akiket tancsadknt alkalmaznak. A fiatalabbak szmra a brsszeli kinevezs hamar okozhat szdlst, mintha csak krhintn lnnek; ideiglenes unis szerzdseket ideiglenes ipari szerzdsekkel kell vltogatniuk. Nhny mg szerencssebb unis tisztsgvisel arra hasznlja a hossz tanulmnyi szabadsgt, hogy szakmai gyakorlatra menjen valamelyik vllalathoz, jl tudva, hogy ott ksbb lls fogja vrni.
Egy plda a sok kzl: 2014 prilisig Herv Jouanjean az Eurpai Uni egyik legrangosabb tisztsgt tlttte be, a Bizottsg egyik figazgatja volt. Egy hnappal ksbb mr a francia Fidal gyvdi irodnl volt. Ha a Bizottsg megtiltja neki, hogy kzvetlenl lobbizzon, akkor kzvetett ton teszi ugyanazt, s gy ad „tancsot” az gyfeleinek. A Fidalhoz val belpsekor gy beszlt errl: „A Fidalnl dolgozni kivl lehetsg szmomra, hogy a cg gyfeleinek tadhassam mindazt a tudst s kompetencit, amelyekre az eurpai unis intzmnyekben tettem szert, fleg az unis kereskedelem, az Unin kvli kereskedelem s az Eurpai Bizottsg eljrsi gyakorlata tern.”[vii]
Nemrgiben Emily O’Reilly ombudsman – az unis polgrok s a nem kormnyzati szervezetek (NGO-k) az Uni intzmnyei ellen benyjtott panaszait vizsglja – szintn felfigyelt hogyan kezeli a Bizottsg az unis tisztsgviselk „papucsolsi” szoksait, s levonta a kvetkeztetst.
Az ilyen tpus szvegek ltalnosan megfigyelhet homlyos s vatos fogalmazsa ellenre is vilgosan ltszik a problma. Sajnlatt fejezi ki amiatt, hogy „a Bizottsggal kapcsolatos bizonyos jelensgeket az intzmnyek rendszeresen rosszul kezelnek”[viii],helytelentipldul adntsek kzzttelnek s dokumentcijnak mdjt. Azt javasolja, hogy a magas rang hivatalnokok llsvllalsait tegyk kzz az interneten, s bejelentette, hogy visszalsek esetn vizsglatot fog indtani, „nem fog habozni latba vetni azt a felhatalmazst, miszerint ktelezheti a hivatalnokokat, hogy vallomst tegyenek, azokban az esetekben, amikor a bels konfliktusokra vonatkoz szablyozsi rend alkalmazsa ktelyeket breszthet.” „Termszetesen – teszi hozz – azok az elvek, amelyeken javaslataim alapulnak, az unis biztosok szmra is rvnyesek.”[ix]
Ugyanilyen megfontolsbl brlta az Eurpai Bizottsg azon dntst, amelynek rtelmben 2008-ban Michel Petite kerlt a biztosok fent vzolt jvs-menst kivizsgl bels bizottsg lre. Michel Petite ugyanis pp akkor vlt meg az Eurpai Bizottsgtl, s lett a Clifford Chance gyvdi iroda lobbistjv.[x] Jl hasznlva a tlz kicsinyts retorikai fogst, az ombudsman gy fogalmaz: „nehz azt sugallani, hogy Petite r magnmegbzatsa nincs potencilisan rdekellenttben az unis feladatval.[xi]
Az Eurpai Parlament kpviseli is nehezmnyezik, ahogyan a Bizottsg a biztosok s magas rang tisztsgviselk „papucsolsi” szoksait kezeli, amire a Bizottsg a vdbeszdt gy lehetne tmren sszefoglalni: „Azt tedd, amit mondok, s ne azt, amit teszek.”
Ugyanis a 2014-es eurpai parlamenti vlasztsok utn a tvoz kpviselk egy rsze szintn a magnszektorban helyezkedett el, s az j feladatuk szorosan kapcsoldott a parlamenti munkjukhoz. Volt ngy olyan ex-kpvisel (hrom angol s egy holland, mindnyjan a befolysos Gazdasgi s Monetris Bizottsg tagjai a biztostsi s pnzgyi szablyozs terletrl), akiket klnsen sok kritika rt: Sharon Bowles, a Bizottsg egykori elnke rangos pozcit kapott a London Stock Exchange Group igazgattancsban. Arlene McCarthy, az alelnk, a Sovereign Strategy lobbi cgnl is alelnk lett s az eurpai stratgit irnytja; Peter Skinner most szenior tancsad az Allianz SE biztostnl, ahol nemzetkzi s eurpai biztostsi gyekkel foglalkozik. Corien Wortmann-Kool pedig a hatalmas Aegon biztost s az ABP nyugdjalap igazgattancsban tevkenykedik. Emilie Turunen dn ex-kpvisel a bels piac-s fogyasztvdelem kpviselettl ment t a Nykredit bankhoz, mint a kzgyek felelse. A brit Fiona Hall azeltt az ipari, kutatsi s energiabizottsg munkatrsa volt, most alaptott egy cget, amely tbbek kztt a szigetelanyagokra specializldott Rockwoolnak a tancsadja.
A papucsosokat illeten a parlamenti kpviselk magatartskdexe ppolyan szkszav, mint a biztosok. Maradjunk ennyiben?
A szerz kutat a Corporate Europe Observatory (CEO) civil szervezetnl. Feladata az Eurpai Uni intzmnyein bell kialakult rdektkzsek vizsglatnak irnytsa. (RevolvingDoor Watch) (http://corporateeurope.org/revolvingdoorwatch)
Vicky Cann, Le Monde Diplomatique
Fordtotta: J. Horvth Katalin
[i] Papucsolsnak nevezik franciul (angolul revolving door-nak), amikor egy llami/unis magas szint vezet tmegy a magn szektorba, vagy fordtva. A gnyos kifejezs arra utal, hogy ezek a vezetk a kzrdek vdelme helyett, szp knyelmes „papucsban” stlgatnak egyik llsbl a msikba s eszkben sincs erfesztst tenni annak rdekben, hogy szablyzsokkal, korltozsokkal vdjk meg a kzssgi rdekeket.
[ii] Serge Halimi: Les puissants redessinent le monde [A hatalmasok jraformzzk a vilgot], Le Monde diplomatique, 2014. jnius
http://www.magyardiplo.hu/index.php/archivum/2014-1-12/181-2014-junius/1566-a-hatalmasok-ujraformazzak-a-vilagot
[iii] Idzet a Transparency International UK „Cabs for hire. Fixing the revolving door between government and business” cm kiadvnybl, Policy Paper Series, №2, London, 2011. mjus
[iv] Egybknt az EU bvtsrt fellels biztos is volt 1999-2004 kztt, gy kzvetlen felelssget visel pldul Magyarorszg rendkvl „sikeres” unis csatlakozsrt – a szerk.
[v] www.european-experience.de/english/Our-Values
[vi] Unis biztosok magatartskdexe, tdolgozott kiads, 2011.
[vii] A Fidal Csoport hivatalos kzlemnye, Prizs,2014.mjus
[viii] Emily O’Reilly: „Draft recommendation of the European Ombudsman in the inquiry based on complaints 2077/2012//TN and 1853/2013/TN against the European Commission”, European Ombudsman, Strasbourg, 2014.szeptember
[ix] Emily O’Reilly: „Ombudsman to step up supervision of senior EU officials”, 2014. oktber, www.theparliamentmagazine.eu
[x] Eurpai ombudsman, sajtkzlemny, 22/2013, 2013.december, Strasbourg
[xi] Emily O’Reilly: Decision of the European Ombudsman closing her inqiry into complaint 297/2013 (RA)FOR against the European Commission, Strasbourg, 2013. december 19.
|