Ezekkel a lendletes szavakkal nyitotta meg dr. Finkey Ferenc 1917. jnius 27-n a pozsonyi hadigondoz bizottsg lst, melynek legfbb feladata annak a killtsnak az elksztse volt, amely a maga nemben ttrnek szmtott az egsz orszgban, st az egsz Osztrk‒Magyar Monarchiban. Berlin, Kln s Isztambul utn Pozsonyban is rendeztek egy Orszgos Hadigondoz Killtst, amely a hadirokkantak utkezelsnek, rehabilitcijnak, valamint tovbbkpzsnek bemutatsa mellett a hadigondozottak ltal ksztett megannyi mremeket is a nagykznsg el trta, st megvtelre knlta.
Vilgsznvonal hadigondozs Magyarorszgon
Sok ms mellett a hadigondozs mint trsadalmi jelensg is az els vilghbor jdonsgnak szmtott. Magyarorszgon ezt az j kelet ssztrsadalmi problmt, mely nagyjbl abbl llt, hogy a hadirokkantak tmegeit vissza kellett vezetni a „normlis” letbe, teht hozzsegteni ket ahhoz, hogy jra a trsadalom teljes rtk, hasznos munkt vgz tagjaiv vlhassanak, tbb tmeneti megolds utn az llamhatalom egy kln erre hivatott intzmny, az Orszgos Hadigondoz Hivatal fellltsval igyekezett megoldani. A hivatalt elbb grf Klebelsberg Kun, akkori miniszterelnksgi llamtitkr, majd grf Teleki Pl vezette. Amint Suba Jnos idevonatkoz tanulmnyban megjegyzi, a kt igazgat modern szocilpolitikai elgondolsaival s nagyvonal intzkedseivel a magyar hadigondozs sznvonalt nemzetkzi viszonylatban is az els sorba emelte.
A hivatal fennhatsga al tartoztak a legklnflbb utkezel gygyintzetek, mvgtagmhelyek, rokkantiskolk s rokkantmhelyek, ahol a hadigondozottakat j polgri foglalkozsukra ksztettk fel, valamint a munkakzvett irodk, melyek segtsgvel a kitanult munksok tbb-kevesebb sikerrel elhelyezkedhettek a nekik megfelel llsokban. Az orszg msodik legnagyobb vidki utkezel intzete Pozsonyban mkdtt, 900 hadirokkant elltsra volt alkalmas; ezen kvl pedig rokkantiskola s mvgtagmhely is lteslt az egykori koronzvrosban. Utbbiaknak a Pozsonyi M. Kir. llami Fmipari Szakiskola adott otthont (a mai gpipari szakkzpiskola, az n. „Fajnorka”). Az 1904-ben alaptott tanintzmnyben a hbor vei alatt a rendes tants nhny osztlyteremre s mhelyre redukldott, a tbbi helyisget elbb a hadsereg vette ignybe, ksbb a hadirokkantak oktatsra klntettk el. A jtkony feladatot ellt oktatsi intzmnyben foly munkt maga az uralkod, IV. Kroly is megtekintette 1918. jlius 16-n tett pozsonyi ltogatsa alkalmval.
Hosszas elkszletek, nneplyes megnyit
Bejczy rpd, az iskola igazgatja kszsggel bocstotta az Orszgos Hadigondoz Hivatal rendelkezsre a Duna-parti plet helyisgeit, nem vletlen teht, hogy itt kerlt megrendezsre a Hadigondoz Killts is 1917. jlius 18. s augusztus 26. kztt. A rendezvny elkszletei tbb hetet vettek ignybe, ezek lebonyoltsra kln nagybizottsg alakult, melynek ln dr. Finkey Ferenc jogsz, udvari tancsos, a pozsonyi M. Kir. Erzsbet Tudomnyegyetem rektora, dr. Bakay Lajos, az egyetem „hrneves sebsztanra”, a pozsonyi hadigondoz intzet igazgatja s a killts tletgazdja, valamint a ksbbiekben a „szegnyek orvosaknt” ismertt vlt dr. Batthyny-Strattmann Lszl herceg llt, akit 2003-ban II. Jnos Pl ppa boldogg avatott. Hogy minden zkkenmentesen menjen, alakult egy kln hlgybizottsg is, ennek elnksgt a jtkonykodsairl hres, korbban a pozsonyi „Invalidusotthon” fellltst is kezdemnyez Szapry Ilona grfn vllalta el. A hlgyek feladata volt a killtst ksr rendezvnyek – hangversenyek, mozieladsok – megszervezse, valamint a jeles esemny alkalmbl kiadott jelvnyek rustsa. A Nyugatmagyarorszgi Hirad korabeli beszmolja szerint a jelvny – melyet Sujn Pl, a fmipari iskola tanra s a Magyar Iparmvszeti Trsulat pozsonyi fikbizottsgnak rdemes titkra tervezett – olyan mvgtagot (markolkszlket) brzolt, melyet elsknt a pozsonyi mvgtagmhelyben lltottak el, de ksbb ltalnosan elterjedt. (A killtst propagl plakton is egy ilyen mvgtaggal elltott hadirokkant lthat.) A jelvny darabja 5 koronba kerlt, az eladsbl s a killtsi belpkbl befoly sszeget jtkony clokra fordtottk. Ktfle jegyet lehetett vltani: az egyszeri belp 1 korona volt, de ezen kvl rultak n. lland jegyet is, mely 5 koronba kerlt, s nemcsak a killts, hanem a rokkantmhelyek lland ltogatsra s a bazrban val vsrlsra is feljogostott.
A killtst 1917. jlius 18-n dlben nyitotta meg nneplyes keretek kztt a fvdnk szerept betlt Izabella hercegn. A Nyugatmagyarorszgi Hirad beszmolja szerint a „fmipari szakiskola eltti teret katonai sorfal zrta le, mely mg csak a meghivval bir kznsget bocstottk be. Az plet eltt llott a 72. gyalogezred zenekara. Mire a megnyits pillanata bekvetkezett, mr fl ezer ember volt egytt az iskola elcsarnokban s fldszinti folyosin.” Amikor Izabella hercegn ksretvel pontban 12 rakor megrkezett, a katonazenekar nyomban rzendtett az osztrk csszri himnuszra, a „Gott erhalte”-ra. A megnyitnnepsgen jelen volt Teleki Pl grf is, az Orszgos Hadigondoz Hivatal akkori elnke, aki a kvetkez beszddel dvzlte a fhercegasszonyt: „Fensges asszonyunk! A legmlyebb hdolattal dvzlm fensgedet e hznak kszbn, amely a vilghbor rokkantjainak munki[t] s az rdekkben folytatott llami s trsadalmi akci lthat jeleit gyjttte ssze, hogy beszmoljunk munklkodsunkrl s hogy felkeltsk a trsadalom figyelmt a mg elttnk ll nagy munka irnt. Fensges asszonyom nem idegen helyre jtt, mert hiszen, ezt a munkssgot kezdettl fogva legnagyobb figyelemmel ksrte, rokkantgynk, tdbetegeink s klnsen pozsonyi intzetnknek kezdettl fogva legjakarbb prtfogja volt. Feladatunk megoldsnl nagy tmaszul szolgl s lelkest bennnket annak remnye s tudata, hogy abban a nagy munkban, amely a hbor befejezse utn fogja elrni tetpontjt, amely munka mg vtizedekig fog eltartani, fensges asszonyom tovbbra is lelkes pldval fog elttnk s trsadalmunk eltt jrni s neknk utat mutatni. Mly hdolattal krem fensgedet, hogy e hadigondoz killtst, melyet a rokkantgy tern igazn komoly eredmnyeket felmutat pozsonyi intzetnk fradhatatlan buzgsggal s nagy szakrtelemmel szervezett, kegyesen megnyitni mltztassk. (Lelkes ljenzs.)” A hercegn magyar nyelv vlaszban hangslyozta: a killts fvdnksgt azrt vllalta el, hogy ezltal is kifejezze azt az „szinte hlt, mellyel szeretett haznkrt hsggel, vitzl s nfelldozssal harcol katoninknak tartozunk”. A megnyit utn a fhercegasszony lnyval, Alizzal egytt nyomban meg is tekintette a killtst a rendezbizottsg elnkeinek kalauzolsa mellett, tvozsakor pedig a legteljesebb elismerst fejezte ki.
A killts
Az Orszgos Hadigondoz Killts rendezbizottsga ltal kiadott trgymutat szerint a trlat ngy f rszre oszlott, ezek a kvetkezk voltak:
1. rokkant utkezel intzetek munkja, gygyt eszkzei, mvgtagjai;
2. rokkantiskolink munkja, a mhelyek szervezete, az elrt eredmnyek;
3. a rokkantak ltal produklt ipari termkek;
4. a killtsi bazr, ahol a rokkantak ipari termkei eladsra kerlnek.
Az orvosi utkezels s a mvgtagok termei
A trgymutat idevonatkoz fejezetei a korabeli orvostudomnyrl s a betegellts fejlettsgrl is igen rdekes s tanulsgos kpet festenek. A rokkantak orvosi utkezelsnek kt f kategrijt klnbztettk meg: a sebszi s az ortopdiai kezelst. Elbbihez a klnfle sebkezelsek s mtti beavatkozsok tartoztak, a lvedkek eltvoltstl kezdve a klnbz csontmtteken s amputlsokon keresztl egszen a legspecilisabb idegmttekig (a bnulsokat okoz ideglenvsek felszabadtsa, a lvs ltal keletkezett idegdaganatok, gynevezett neuromk eltvoltsa, a srlt, illetve elszakadt idegek sszevarrsa stb.). A mtti gygyts kln fejezett kpezte a koponyasebszet, azon bell az arcplasztika, amelyet pldul az orr rszleges vagy teljes hinya sorn alkalmaztak. Bmulatos eredmnyeket rtek el a korabeli orvosok a szjsebszet tern is, az llkapocstrseket pldul klnfle hz, tmaszt s rgzt bettek, illetve kszlkek segtsgvel hoztk helyre. A klnbz mtti beavatkozsok menett a ltogatk gipszmodelleken vagy fnykpeken kvethettk nyomon.
Az ortopdiai kezels szemlltetsre a killtson klnfle, a merev vagy zsugorodott zletek s inak nyjtsra alkalmas kszlkeket mutattak be. A ltogatk a killtott fotknak ksznheten kpet kaphattak az olyan kiegszt kezelsekrl is, mint a „massage”, a frd- s vzkrk, a „galvn s fardos rammal val villanyozs”, bizonyos idegbetegsgeknl a magasfeszltsg ramok alkalmazsa, valamint a klnbz specilis testgyakorlatok, pldul amputltaknl a csonkok tornztatsa.
A mvgtagok termben a Nyugatmagyarorszgi Hirad tudstsa szerint a M. Kir. llami Mvgtaggyr, az Orszgos Hadigondoz Hivatal pozsonyi, storaljajhelyi, aradi, kassai, debreceni s budapest-csszrfrdi intzetei, valamint privt feltallk ltal ksztett protzisek egyarnt megtallhatk voltak. „Ez a terem a nlunk Magyarorszgon hasznlatos mvgtagoknak jformn tkletes gyjtemnyt alkotja – rja a Hirad 1917. jlius 19-i szma. – Majd minden mvgtag ellltsi menete is be van mutatva, a gipszmintavteltl egszen a befejezsig. Szmos fnykp illusztrlja a mvgtagok hasznlhatsgt s munkban val alkalmazst.”
A killts trgymutatjbl az is kiderl, hogy a mvgtagok funkcijuktl fggen kt nagy csoportot alkottak. Az els kategriba az n. „vasrnapi lbak, vasrnapi kezek” tartoztak, melyek elksztsnl eszttikai szempontok dominltak; ezeket a protziseket igyekeztek gy kialaktani, hogy minl jobban hasonltsanak a termszetes vgtaghoz, „nehogy mr messzirl felismerhet legyen [a mozgssrlt] rokkantsga”. A msik csoportot az n. munkavgtagok alkottk, „amelyek ellltsnl nem az a fontos, hogy szpek [...], hanem hogy praktikusak legyenek s viseliket minl eredmnyesebb munkra kpestsk”.
Rokkantmhelyek, a rokkantak ltal ksztett ipari termkek, bazr
„Az ipari s elmleti oktats keretben a pozsonyi killts mint ttr szerepel azrt, mert nemcsak az oktats eredmnyeit mutatja be a rokkantak ltal ksztett ipari termkek alakjban, hanem betekintst enged magba a mhelyek lktet munkjba [is]” – olvashat a Nyugatmagyarorszgi Hirad beszmoljban. A fmipari szakiskola els emeletn 14 mhelyt nyitottak meg a ltogatk eltt, ahol a kznsg figyelemmel ksrhette, hogyan ksztik fel jvbeli mestersgkre a leend borblyokat, kefektket, knyvktket, szabkat, szcsket, ptipari rajzolkat, bdogosokat, szobafestket, asztalosokat, villanyszerelket, rsokat, cmfestket s mzolkat, szjgyrtkat, cipszeket s csizmadikat.
A rokkantmhelyekben dolgoz hadirokkantakrl egy pozsonyi tudst a kvetkez kpet festette: „ott llnak a killts egyik termben maguk a rokkant hsk is. A Nagy Jnosok, a Kis Pterek, a nvtelen hsk, akik allegorizljk magt a hbort s annak minden szenvedst. Az egyiknek mind a kt lba mlb, ha nem mutatn, szre se venn senki. Egy fldmvesnek olyan mkezet csinltak, amivel st, kapt tud fogni, a kovcs vaskamps kezvel kalapcsot szort s gy tovbb... mindenki olyan mvgtagot kap, amivel folytatni tudja mestersgt s egy szobval arrbb mr vsri killts van: festmnyek, cipk, brndk, kosarak, st mremek szobrok, amiket maguk a rokkant hsk ksztettek itt, vrosunkban. A csonkatest katona nem lesz tbb lzeng pria, visszavezettk t a munkhoz, a diadalmas lethez...”
A Hirad aktulis szmbl azt is megtudhatjuk, hogy a rokkantak ipari ksztmnyeit „kt teremben, illetleg mg egy harmadikban: a bazrban is s mivel mg itt sem frtek el, tbb szekrnyben a folyoskon” helyeztk el. „Hogy itt mi minden lthat, azt nem lehet csak gy rvidesen felsorolni, azt ltni kell, hogy az ember magnak rla csak megkzeltleg is mlt fogalmat alkosson. Bizonyos, hogy ennek a sok hasznos s mvszi kivitel holminak igen nagy keletje lesz.”
Az Orszgos Magyar Iparmvszeti Trsulat kzlnynek beszmolja szerint a legkelendbbeknek a kosrruk s a gyermekjtkok bizonyultak, ezeket hamar el is kapkodtk. A cikk szerzje rmmel llaptja meg, hogy „sok j s a magasabb ignyeket is kielgt munka akad a bemutatott holmik kztt”. A btorflkkel kapcsolatban azonban elg komoly kritikt fogalmaz meg: „Anyag s megmunkls szempontjbl kifogstalanok, de formai szempontbl bizony nem tik meg a kvnt mrtket. Kr, hogy a rokkantmhelyekben s iskolkban kszl munkk tervei nem kerlnek elzetesen komoly brls el s gy gyakran megesik, hogy egyes mvezetk vagy munksok mellzik az eljk adott j tervet s a maguk fogyatkos mvszi kszsgkkel prblkoznak oly tervezsi feladatokkal, amelyek messze tlhaladjk erejket. Ennek elejt kell venni azzal, hogy a tervek elzetes cenzrjt kell szigorral kvetkezetesen alkalmazzuk. Rokkant hseink ne csinlhassanak olyan munkkat, melyeket ktszeres sznalommal nzhetnk csupn.”
Osztlytermek, elmleti oktats
A killts trgymutatjbl megtudhatjuk, hogy a fmipari szakiskola osztlytermeiben tartott elmleti oktatshoz olyan alapvet tantrgyak is hozztartoztak, mint az rs, olvass, vagy ppen a szmtan (az 1910-es npszmlls adatai szerint Magyarorszgon a 6 ven felli lakossg egyharmada rstudatlan volt). Specilis rsze volt az elmleti kpzsnek a gygypedaggiai oktats, idetartozott pldul a flkarak (bal karak) rni tantsa vagy a vakok tantsa.
Sok mindent elrul a korszellemrl a killts trgymutatjnak kvetkez, a felsbb oktatssal kapcsolatos megjegyzse: „A magasabb elmleti oktatsnl, a polgri s keresk. iskola tananyaghoz nagy vigyzattal kell az igazn erre val tehetsges anyagot megvlasztani, nehogy proletarizmust neveljnk.”
„Emberi formt kap a csonka test”
A killts utols napjn, augusztus 26-n, vasrnap dlutn tombolt rendeztek, melynek keretben a killtsi bazr addig el nem kelt portkit sorsoltk ki. A fnyeremny egy ni kk rkaprm-garnitra volt 600 korona rtkben, melyet a budapesti rokkantiskola tanoncai ksztettek. A Hirad arrl is beszmolt, hogy az els djat egy szobalny nyerte, bizonyos Meixner Erzsbet. A kznsg krben a tombola irnt egybknt igen nagy volt az rdeklds, hiszen tbb mint 500 nyeremnytrgyat sorsoltak ki 3-50 korona rtkben. Az 1 koronrt megvsrolhat tombolajegy a trlat megtekintsre is feljogostott. A tombola alkalmbl a killts eltt a magy. kir. honvd gyalogezred zenekara jtszott.
Mr msnap hozzlttak a killts elbontshoz, a nem helybeli killtsi trgyak elszlltshoz, valamint az osztlytermek s mhelyek rendbettelhez. Szeptember elejn akadlytalanul megkezddhetett a fmipari szakiskolban a tants.
Zrskppen a Nyugatmagyarorszgi Hrad tudstjnak a killtssal kapcsolatban lejegyzett gondolatait idzzk, melyek rzkeltetik, mekkora kihvst jelentett a htorszgok trsadalmnak a hadigondozs j jelensge, s ugyanakkor azt is, hogy vrosunk ennek a kihvsnak a hbor okozta nehzsgek ellenre pldartken meg tudott felelni:
„Ktezer fllb, csonka test katona szomor vnszorgsa a pozsonyi utckon: j ideje, hogy ezt az j kpet kaptuk, akkor, amikor a monarchia egyik legnagyobb rokkant iskoljt vrosunkban lltottk fel. Ktezer csonka test hs Pozsonyban s ki tudja, hnyszor ktezer mg a tbbi vrosokban, a hall kaszjnak lthat roncsai, akiket a legszerencstlenebbl rintett a sors. De a roncsolt test hsk nem elhanyagoltan, magukra eresztve, koldulsra szortva jrklnak itten, ellenkezleg, a tudomny s a jtkonysg ezermesterkedse ujra pti ezeket a beteg testeket s a fldi csodk itt, a szemnk eltt szletnek meg nap-nap utn. Mkarokat csatolnak fel, friss aprz lptekkel kopog vgig az aszfalton egy-egy mlbas katona, sszetorztott testrszeket szablyoznak, szptenek s gygytanak meg – mindebbl a nagykznsg keveset lt, csak nhny klssget, pedig csodlatos s istenien irgalmas munka folyik vrosunk falai kztt is. Ezer s ezer rokkant hs gygyul meg, lesz pkzlb ember – a sz huszadik szzadbeli rtelmben, mert a legcsodlatosabb eszkzk segtsgvel emberi formt kap a csonka test s visszavezetik a kezetlen, lbatlan embert a munka asztalhoz. Dolgozz, mert a munka az er s az let!”
Kacsinecz Krisztin
Gyjtemny: Horvth, Cmorej, 1914.sk