A globlis kapitalizmus visszaszorulsa
2015.05.21. 19:58

A gazdasgi vlsg ta a fejld orszgokban jelentsen visszaesett a multinacionlis nagyvllalatok nyeresge. Az amerikai gazdasgi szakr szerint a fejld orszgok kormnyai piacvd intzkedsekkel hozzk helyzetbe a hazai termelket s ipart.
„Br a multinacionlis vllalatok vezeti igyekeznek nem beszlni rla, a globlis piacokon megtermelt profit kibrndtan alacsony, s ez a nemzetkzi piacokon elre nem lthat kockzatokat rejt” – olvassuk Jeffrey Rothfeder gazdasgi szakr cikkt a globlis kapitalizmus visszaszorulsrl a Washington Postban.
A globlis kapitalizmus tanknyvi logikja szerint a termelsbe s a kereskedelembe bevont fejld orszgok npessgnek vsrlereje fokozatosan emelkedik, aminek kvetkeztben n a kereslet s tovbbi termelkapacitsokra lesz szksg. A fejld orszgokban n a jlt s kzben a befektetk is jl jrnak, hiszen profitra tehetnek szert.
Rothfeder statisztikkat idz, amelyekbl az derl ki, hogy korntsem ilyen rzss a kp. Igaz, az elmlt vtizedekben jelents mrtk volt a termels kiszervezse. A nyugati cgeknek a fejld orszgokban realizlt profitja azonban elmarad a vrakozstl, hiba a millirdos befektetsek – idz Rothfeder informatikai, lelmiszeripari s autpiaci statisztikkat. A globlis kapitalizmus logikjba ugyanis beleszl a nemzetllam. Ahogyan a kereslet ersdni kezd, a fejld orszgok kormnyai protekcionista intzkedsekkel igyekeznek helyzetbe hozni a hazai tulajdonban lv vllalatokat s munkahelyet teremteni. Becslsek szerint a knai llami beruhzsok a GDP nvekedsnek krlbell felt adjk.
A knai kormny pldul a klfldi tulajdon autipari termels felfutsval s a hazai kereslet nvekedsvel prhuzamosan sajt autgyrakat hoz ltre. Az j, egszben vagy rszben llami tulajdonban lv mrkk a hazai plya elnyt lvezik: nemzeti, knai autknt reklmozzk ket. De ha kell, az llam piackorltozssal is segti a hazai termelst. Elszeretettel r ki bntetseket a klfldi vllalatokra, s a konkurencia kiszortsa remnyben akr vesztesges termelst is vllal. Van mibl, hiszen a knai kapitalista kommunista llam a nemzeti ssztermk jval nagyobb rsze fltt rendelkezik, mint egy nyugati demokratikus kormny. St, az autoritrius fejld rezsimek akr a kiberkmkeds eszkztrt is felhasznljk a klfldi cgek visszaszortsa rdekben.
A gazdasgi vlsg ta egyre gyakoribb protekcionista intzkedsek miatt jelentsen cskkent a globlis kereskedelem volumene. A vlsg miatt radsul cskkent a kereslet, ami tovbb nehezti a multinacionlis cgek helyzett. Nem meglep, hogy a korbbi 4 szzalkrl a felre esett vissza a direkt befektetsek arnya a globlis GDP-hez kpest. Mindennek fnyben csppet sem meglep, hogy az elmlt vekben megindult a fordtott kiszervezs, vagyis a termelkapacitsok visszateleptse a fejlett orszgokba.
„A multinacionlis cgek idegesek, s minden okuk meg is van r” – idzi Rothfeder Mark Leonardot, a European Council on Foreign Relations alaptjt. Korbban fleg a bnyszatban s az energiahordoz-termelsben jelent meg a nemzetllami rdekrvnyests, ma azonban minden jelents iparg stratgiainak minsl.
metazin.hu
|