Neoliberlis tmads a profitrt
2015.05.21. 19:22

A szuvern llamok szablyozsa helyett a transznacionlis nagyvllalatok dzsungeltrvnyei rvnyeslhetnek majd az Eurpai Uni s az Egyeslt llamok alkotta szabad kereskedelmi vezetben, amennyiben alrjk a politikailag korrekt nevn transzatlanti kereskedelmi s befektetsi partnersg (TTIP) egyezmnyt.
A hangzatos nvrl annyit, hogy a titokban formld megllapods ellenzi s tmogati mindssze egyetlen pontban rtenek egyet: ez a szerzds elssorban nem a kereskedelemrl fog szlni, holott pp erre hivatkozva szletik. A 820 milli ft rint vezet sokkal inkbb a nagyvllalati befektetk vdelmt garantlja, szmukra s rdekkben nyitja meg Eurpt. Partnersgrl pedig vgkpp sz sincs, mert ehhez elvileg kt egyenrang fl szksgeltetik, itt azonban egy szuperhatalom erlteti r akaratt a gyengbbre. Marad teht a transzatlanti jelz, ami fldrajzilag megllja a helyt, ha az cen tlpartjt csak az Egyeslt llamok jelenti. A clegyenesbe fordult trgyalssorozat clja a multik ltal oly kedvelt neoliberalizmus kiterjesztse az 500 milli lakos, a globlis termels kzel egynegyedt ad Eurpai Unira. Az egyezmnnyel a mamutvllalatok immr leglisan is a szablyozk pozcijba kerlnnek a vilg legnagyobb s leggazdagabb szabad kereskedelmi vezetben, ami ellen nemcsak Eurpban, de az cen tlpartjn is tiltakoznak.
A megllapods elfogadtatshoz ppen ezrt risi marketingerket vet be az Egyeslt llamok s – rdekes mdon – az unit kpvisel Eurpai Bizottsg (EB) is. A npszersts elkelne, hiszen az uni polgrainak zme ellenzi a gnmdostott anyagbl kszlt, klrral kezelt lelmiszer behozatalt, a multik rdekben felvizezett fogyasztvdelmi szablyokat s az eurpainl lazbb amerikai krnyezetvdelmi elrsok tvtelt. A paktumrl ppen ezrt kezdettl fogva a hallgats taktikjt vlasztottk a felek: az rintett 820 milli llampolgr veken t szinte alig tudhatott valamit a jvjkbe beleszl trgyalsokrl. Amint a TTIP szvegezse a vghez kzeledett, ltni lehetett, hogy megmaradtak a legnehezebben emszthet rszek, amelyeket mr aligha lehet letuszkolni az unis tagllamok torkn az eddigi mdszerekkel.
A kommunikcis technika teht vltozott: kvetkezett a sikerpropaganda. Herman Van Rompuy, az Eurpai Tancs elz elnke mg tavaly is azzal kampnyolt, hogy az egyezmnyt „a jzan sz” diktlja, s a hivatalos brsszeli llspont ma is vltozatlan: mindkt fl szmra kedvez, gynevezett win-win helyzet (a politika vilgban van ilyen?) llna be, csak el kell tntetni a kt nagyhatalom kztt mg megmaradt kereskedelmi, befektetsi s szablyozsi korltokat.
Ennek a veretes hazugsgnak mondott ellen Joseph Stiglitz Nobel-djas kzgazdsz, aki a Project-syndicate.org oldalon a mlt hten kzlt elemzsben „a multik titkos hatalomtvtelnek” nevezte a TTIP-t, amely szerinte az amerikai fogyasztknak sem elnys. Stiglitz a szabad kereskedelmi egyezmny hiteles kritikusa: egyrszt amerikai, msrszt szakmailag elismert, st, kijrta a neoliberlis iskolt is, gy pontosan tudja, miben csaldott. A Vilgbank volt vezet kzgazdszaknt s Bill Clinton elnki tancsadjaknt kell tapasztalatot s tekintlyt szerzett, a patins Columbia Egyetem professzoraknt pedig egyetlen multinacionlis vllalattl sem fgg, gy a vitban nem rintett, nincs vesztenivalja. Nyugodtan lerhatta, hogy a megllapods a nyugati llamok demokratikus intzmnyrendszert shatja al, mert kvlrl hatrozn meg az orszgok sajt jogi s szablyozi kereteit. Kerek perec kijelentette, hogy a mamutvllalatok nemzetkzi rdekvdelme zajlik az EU s Amerika kzti szabad kereskedelmi trgyalsok apropjn, ez a titkolzs f oka. Valban, a lobbicsoportok sokkal tbbet tudnak a megllapods rszleteirl, mint a civil szervezetek, a lakossgot pedig senki nem krdezte (nem mertk). Az oly sokat hangoztatott „eurpai rtkek” nevben az unis vezets ebben az gyben sem kvncsi llampolgrai vlemnyre. Amit igencsak fjlalunk, mivel az EB nhny tagja 28 orszg nevben trgyal, teht ezek szerint a mi rdekeinket is k kpviselik. De hogy pontosan kik is trgyalnak 500 milli ember nevben – nem tudni. A politika irnt napi szinten rdekldk szmra legfeljebb egy nv lehet ismers: Federica Mogherini kl- s biztonsgpolitikai fkpvisel, aki a szabad kereskedelmi vezet kialaktsval, az szak-afrikai menekltek krdsvel s a kzel-keleti helyzettel egyszerre (!) foglalkozik. A ktgyermekes olasz anyuka bizonyra rtermett, s tengernyi az ideje, m mg a brsszeli brokrcia sszersgi mrcjvel mrve is megmagyarzhatatlan, hogy ilyen horderej gyek egyetlen biztos hatskrbe tartozhassanak. (Mg akkor is, ha az uninak gyakorlatilag nincs egysges klpolitikja.)
Az euroatlanti szabad kereskedelmi vezet kapcsn ismt eltrbe kerlt az unis vezets demokrciadeficitje, a tagllamok lakosai ugyanis szeretnk tudni, kik s milyen felhatalmazssal mondhatnak igent az amerikai gnmanipullt termkek behozatalra s az eurpai fogyasztvdelmi szablyok trsra. A fejnk felett dnt 28 biztos kzl vajon hnynak ismerik itthon a nevt? Rsznkrl Navracsics Tibor felel az ifjsgpolitikrt, a kultrrt, az oktatsrt s a sportgyekrt, de mi van a tbbiekkel?
Az EB szerint demokratikus felhatalmazsuk alapja, hogy „a bizottsg tagjainak egyharmada (kilenc f) rszt vett a tavalyi eurpai vlasztsokhoz kapcsold kampnyban, ahol prbeszdet folytattak a polgrokkal, s krtk a tmogatsukat”. Ennyi. s ez nem tnik soknak.
A TTIP-trgyalsok nagy rszt egy belga politikus, bizonyos Karel de Gucht korbbi kereskedelmi biztos, illetve kt mltai egszsggyi biztos bonyoltotta le (egyikknek dohnyipari lobbizs miatt tvoznia kellett), jobb, ha gy utlag megtudjuk: k kpviseltk a mi rdekeinket is. Nevkhz fzdik az amerikaihoz ksrtetiesen hasonl kanadai szabad kereskedelmi megllapods is, amelyben mr rgztettk: a multinacionlis cgek orszgokat is beperelhetnek, s krtrtst krhetnek elvrt vagy elmaradt profit miatt. (Ahogy pldul Ausztrlit a Philip Morris a dohnyzs visszaszortst sikeresen clz dobozcmkzsi trvnye miatt.) A vitkat egy hrom fbl ll nemzetkzi magnvdbrsg dntheti el, k tlkezhetnek arrl, hogy egy-egy nemzet trvnyhozsa nem csorbtotta-e az adott multi profitszerzshez fzd jogait. Abszurd. A befektet-llam vitarendezsi eljrs (ISDS) egy nagyvllalatot a nemzetllam szintjre emel, s megengedi, hogy nhny jogsz (vagyis nem a vlasztpolgrok) arra ktelezzen egy llamot, hogy vltoztasson a trvnyein egy-egy nagyvllalat elvrt hasznt biztostand. Nonszensz. s errl a Barroso-bizottsg nhny kivtelezett tagja a fejnk felett mr tavaly megegyezett, st, mrciusban az j bizottsg is megerstette, hogy a magnbrsgok jogait benne hagyjk a kanadai szerzdsben. Ha ez gy megtrtnhetett, vagyis a tudtunk s beleegyezsnk nlkl dnthetett errl nhny, ers demokrciadeficittel kinevezett brsszeli brokrata (s a lobbistk), akkor mit vrhatunk az amerikai szerzds elksztstl?
Stiglitz professzor szerint hatrozott, „harsog” nemet kell mondanunk a TTIP-re az cen mindkt partjn. Krds, elhallatszik-e a tiltakoz tagllamok hangja Brsszelig.
Szab Anna, MNO
|