Egy j nemzedk hrei : Megszort politikval s a szk pnzgyi rdekcsoportoknak val behdolssal nem lbal ki Eurpa a vlsgbl |
Megszort politikval s a szk pnzgyi rdekcsoportoknak val behdolssal nem lbal ki Eurpa a vlsgbl
2015.05.17. 20:29

Az EU megszort politikja s a CETA (az EU s Kanada kztti szabadkereskedelmi egyezmny) ratifiklsa ellen fogadott el llsfoglalst az Eurpai Zld Prt Zgrbban. Ennek alkalmval az LMP trselnk-frakcivezetje, Schiffer Andrs hangslyozta: az Eurpai Zld Prt szerint Grgorszgban elssorban humanitrius krzis van, s ezrt Eurpa is felels. Az elfogadott dokumentum kifejti, hogy a megszortsok politikja folyamatosan mlyti a vlsgot a klnbz orszgokban, amely Kelet- s Nyugat-Eurpban is jogos elfordulst okoz az EU-tl. Kiemelte, hogy a megszortsok politikja demokratikus deficitet is eredmnyez.
Ezrt az Eurpai Zldek arra szltottk fel az EU szerveit, hogy a megszortsok politikjt fejezzk be, s cskkentsenek a grg adssgterheken, valamint laztsanak a grg kltsgvetssel szemben tmasztott feltteleken.
A frakcivezet figyelmeztetett arra, hogy az, ami Grgorszggal trtnik, alapveten meghatrozza Eurpa tovbbi sorst, vagyis Kelet- s Dl-Eurpnak az eurpai centrumhoz val kapcsoldst.
“R kellene vgre jnni, hogy az EU addig nem fog tudni a vlsgbl kilbalni, amg csak szk pnzgyi rdekcsoportoknak a szempontjait veszik figyelembe, mikzben a perifria s a centrum, illetve az egyes kelet- s dl-eurpai orszgokon belli klnbsgek, trsadalmi feszltsgek folyamatosan nnek” – jegyezte meg.
A CETA-val szembeni llsfoglalst Schmuck Erzsbet, az LMP orszggylsi kpviselje nyjtotta be a tancsnak, amelyet az konszenzussal el is fogadott.
Schmuck Erzsbet az MTI-nek elmondta, hogy az Eurpai Zldek azt krik az Eurpai Parlamenttl s az Eurpai Tancstl, tovbb az uni tagorszgainak parlamentjeitl, hogy a CETA-t ne ratifikljk, mert sajnos hasonl mdon szletett, mint az EU s az Egyeslt llamok kztt kszl szabadkereskedelmi egyezmny (TTIP), teljesen zrt ajtk mgtt.
Kiemelte: a CETA az olyan j tpus egyezmnyek kz tartozik, amelyek elssorban nem a vmok cskkentsrl szlnak, hanem egy szablyozsi sszehangolsrl, amelynek sorn a multinacionlis vllalatok nemzetek fltti jogot kapnak.
“A CETA is tartalmazza az offshore brsgok intzmnyt, ami annyit jelent, hogy ha multinacionlis cgek gy gondoljk, hogy a profitjukat valamilyen szablyozs veszlyezteti, akkor azt az adott orszgot magnbrsg el citlhatja” – mondta.
Hozzfzte: szerinte a CETA – ugyangy, mint a TTIP – srti az adott orszg a demokratikus berendezkedst, a demokrcia gyakorlst s komoly krnyezeti krosodsokat okozhat.
MTI
|