Egy új nemzedék hírei : Megszorító politikával és a szűk pénzügyi érdekcsoportoknak való behódolással nem lábal ki Európa a válságból |
Megszorító politikával és a szűk pénzügyi érdekcsoportoknak való behódolással nem lábal ki Európa a válságból
2015.05.17. 20:29
Az EU megszorító politikája és a CETA (az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény) ratifikálása ellen fogadott el állásfoglalást az Európai Zöld Párt Zágrábban. Ennek alkalmával az LMP társelnök-frakcióvezetője, Schiffer András hangsúlyozta: az Európai Zöld Párt szerint Görögországban elsősorban humanitárius krízis van, és ezért Európa is felelős. Az elfogadott dokumentum kifejti, hogy a megszorítások politikája folyamatosan mélyíti a válságot a különböző országokban, amely Kelet- és Nyugat-Európában is jogos elfordulást okoz az EU-tól. Kiemelte, hogy a megszorítások politikája demokratikus deficitet is eredményez.
Ezért az Európai Zöldek arra szólították fel az EU szerveit, hogy a megszorítások politikáját fejezzék be, és csökkentsenek a görög adósságterheken, valamint lazítsanak a görög költségvetéssel szemben támasztott feltételeken.
A frakcióvezető figyelmeztetett arra, hogy az, ami Görögországgal történik, alapvetően meghatározza Európa további sorsát, vagyis Kelet- és Dél-Európának az európai centrumhoz való kapcsolódását.
“Rá kellene végre jönni, hogy az EU addig nem fog tudni a válságból kilábalni, amíg csak szűk pénzügyi érdekcsoportoknak a szempontjait veszik figyelembe, miközben a periféria és a centrum, illetve az egyes kelet- és dél-európai országokon belüli különbségek, társadalmi feszültségek folyamatosan nőnek” – jegyezte meg.
A CETA-val szembeni állásfoglalást Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője nyújtotta be a tanácsnak, amelyet az konszenzussal el is fogadott.
Schmuck Erzsébet az MTI-nek elmondta, hogy az Európai Zöldek azt kérik az Európai Parlamenttől és az Európai Tanácstól, továbbá az unió tagországainak parlamentjeitől, hogy a CETA-t ne ratifikálják, mert sajnos hasonló módon született, mint az EU és az Egyesült Államok között készülő szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP), teljesen zárt ajtók mögött.
Kiemelte: a CETA az olyan új típusú egyezmények közé tartozik, amelyek elsősorban nem a vámok csökkentéséről szólnak, hanem egy szabályozási összehangolásról, amelynek során a multinacionális vállalatok nemzetek fölötti jogot kapnak.
“A CETA is tartalmazza az offshore bíróságok intézményét, ami annyit jelent, hogy ha multinacionális cégek úgy gondolják, hogy a profitjukat valamilyen szabályozás veszélyezteti, akkor azt az adott országot magánbíróság elé citálhatja” – mondta.
Hozzáfűzte: szerinte a CETA – ugyanúgy, mint a TTIP – sérti az adott ország a demokratikus berendezkedését, a demokrácia gyakorlását és komoly környezeti károsodásokat okozhat.
MTI
|