Egy j nemzedk hrei : Az USA s az EU kztt tervezett szabadkereskedelmi egyezmny az amerikai nagyvllalatok rdekeit szolglja |
Az USA s az EU kztt tervezett szabadkereskedelmi egyezmny az amerikai nagyvllalatok rdekeit szolglja
2015.05.12. 21:05

Az Eurpai Uni ajnlata ismert, viszont az Amerikai Egyeslt llamok vlemnye titok, gy kszl a Transzatlanti Kereskedelmi s Befektetsi Partnersgrl szl egyezmny, amelyrl jelenleg annyi tudhat biztosan, hogy a tervek ellenre nem kszl el idn - mondta Ska Keller, az Eurpai Parlament (EP) zld frakcijnak helyettes vezetje az kopolisz Alaptvny ltal rendezett konferencin Budapesten.
Ska Keller elssorban azrt kifogsolta a kszl egyezmnyt, mivel arrl az Eurpai Bizottsg trgyal, gy az Eurpai Parlamentnek nincs rhatsa a tartalmra. A vgn a miniszterelnkk tancsa mond r igent, de el kell fogadnia az eurpai s minden nemzeti parlamentnek is. A tartalmi problmk kzl az elsnek azt tartotta az unis kpvisel, hogy ha megllapodik Washington s Brsszel, akkor mi lesz a vilg tbbi rszvel, kztk a fejld orszgokkal.
Szerinte a legnagyobb ellenzst a vitarendezs tervezett eljrsa vltotta ki eddig. Ennek az a lnyege, hogy ha egy multinacionlis cg az unis vagy a nemzeti szablyozst olyannak vli, amely cskkenti a profitjt, akkor egy vlasztott brsg eltt beperelheti az EU-t vagy a nemzeti llamot. Ugyanakkor a kormny nem perelheti a multi cget azrt, mert pldul nem tartotta be a munkagyi szablyokat. Erre mr volt plda, amikor egy svd, az atomenergiban rdekelt cg beperelte Nmetorszgot, mivel az lelltja az atomermveit - tette hozz.
A harmadik krdses pontja a kszl egyezmnynek szerinte a GMO-mentessg. Itt is az amerikai megolds lesz rvnyes Eurpra: ha a gyrt cg tudomnyosan tanstja a termk egszsgre rtalmatlansgt, akkor forgalomba hozhat. Eurpban viszont jelenleg az elvigyzatossg elve rvnyesl - mondta az EP zld frakcijnak helyettes vezetje
Schiffer Andrs, az LMP trselnke a konferencin kifejtette, hogy az Egyeslt llamok 30 vre titkostotta az egyezmny elkszt anyagait, ami megegyezik a paksi atomerm dokumentumainak a titkostsi idejvel. Az amerikai fl 600 nagyvllalati lobbistval vesz rszt a brsszeli trgyalsokon, gy nem krdses, hogy kinek az rdekt szolglja a kszl egyezmny - vlekedett.
Az egszsg s a krnyezet vdelme, a fogyasztvdelem s a munkavllalk jogai kerlnek zrjelbe az egyezmnyben - jelentette ki. Pldaknt emltette a frakcivezet a '90-es vekben a Kanada, az Egyeslt llamok s Mexik kztt ltrejtt NAFTA-egyezmnyt (szak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmny). Ennek nyomn szerinte "a szegny fl" - Mexik - bnzstl fertztt, roncs trsadalomm vltozott. Ezrt kellene Magyarorszgnak a krnyez, valamint a dl-eurpai llamokkal szvetkeznie az egyezmny ltrejttnek a megakadlyozsra - vlekedett. Az LMP elnke szerint a kormny azrt tmogathatja az egyezmnyt, hogy ennek fejben a keleti politikjt elnzze az Eurpai Uni s az Egyeslt llamok.
Nagy Istvn, a Fldmvelsgyi Minisztrium parlamenti llamtitkra a mezgazdasgra azrt nem lt veszlyt az egyezmny ltrejttvel, mivel tavaly a mezgazdasgi export 0,43 szzalka ment az Egyeslt llamokba s az import 0,77 szzalka kerlt ide onnan. Ennl nagyobb arny szerinte nem is vrhat.
Sallai R. Benedek, a parlament fenntarthat fejlds bizottsgnak LMP-s elnke ez ellen azzal rvelt, hogy a tvoli Knbl is ide rkeznek a rossz minsg, de sokak ltal megvsrolt termkek.
Az llamtitkr a kzmves, j minsg magyar mezgazdasgi termkek ellltst szorgalmazta, az amerikai tmegtermkekkel szemben. Ugyanakkor is a magyar parlamenti ratifikcihoz ktn az egyezmny letbe lpst. A konferencin Schiffer Andrs is azt hangslyozta: a nemzeti parlamentek kell, hogy legyen a dnt sz.
hirado.hu
|