Lengyelorszg mg nem ll kszen arra, hogy a nk is politizljanak
2015.05.12. 20:30

Magdalena Ogrek, a lengyel elnkvlaszts egyetlen ni jelltje alig 2,4%-ot kapott a htvgn lezajlott voksolson, ezzel a Demokratikus Baloldali Szvetsgnek alighanem az eddigi legrosszabb eredmnyt sikerlt produklnia. Mikzben mg alig egy httel a vlaszts eltt is a harmadik legeslyesebb jelltnek mrtk az SLD jelltjt, a prt a voksols alkalmval gyakorlatilag a rendszervlts utni lengyel politika legltvnyosabb veresgt knyvelte el. Magdalena Ogrek az els exit-pollok megjelensekor a prtkzpontbl jsgrknak nyilatkozva azzal kommentlta az esetet, hogy "Lengyelorszg mg nem ll kszen arra, hogy nk is megjelenhessenek a politikban."
A nacionalista ellenzk ezzel szemben a vrakozsokhoz kpest is drasztikus mrtkben ersdtt meg. Andrzej Duda szmra egyharmados tmogatottsgot jsoltak a szavazs eltt, vgl a szavazatok 34,8%-val nyerte meg az elnkvlaszts els forduljt. A vlaszts eddigi eredmnye azt mutatja, hogy a lengyel lakossg egyre kevsb elgedett a kritiktlan EU-prti politikt folytat politikai berendezkedssel. Andrzej Duda ugyanis erteljes Brsszel-ellenes kampnnyal nyerte meg a vlaszts els forduljt.
Az adatokhoz tartozik az a tny is, hogy a szavazsra jogosultak alig 49,5%-a jrult a szavazurnkhoz, gy a vlaszts a jobboldal gyzelme ellenre is rvnytelen, s szksg lesz egy msodik fordulra. Lengyelorszgban ugyanaz a jelensg mutatkozik, mint az sszes tbbi kzp- s kelet-eurpai orszgban. A lakossg tbbsge kezdetben kitr lelkesedssel fogadta a nyugati tpus liberlis demokrcira trtn ttrst. Miutn egyrtelmv vlt, hogy a gyakorlatban milyen gazdasgi anomlikkal jr a liberlis demokrcia (pontosabban az ahhoz mintegy csomagknt csatolt, korltok nlkli piacgazdasg), a vlasztsokon a rszvteli arny cskkenni kezdett, mgnem kt vtized utn eljutott arra a pontra a folyamat, hogy a rendszervlts utn bevezetett vlasztsi rendszerrel a vlasztsok eredmnytelenl zrulnak.
Magdalena Ogrek ltvnyosan rossz eredmnyei az elnkjellt szerint teht azt mutatjk, hogy az orszg nem ll kszen arra, hogy nk is megjelenjenek a politikban. Ehhez nagyban hozzjrul, hogy a lengyel kzvlemny fokozottan uni-elleness vlik, s az emberek a kiszolgltatottsggal szemben az agresszvabb retorikt folytat frfi-jelltet vlasztjk meg, egy ilyen karakter elnktl vrjk ugyanis, hogy fordtani tud az orszg kizskmnyolsn. Magdalena Ogrek – a nacionalista ellenzk Brsszel-ellenessgvel szemben – a kampny sorn az Oroszorszggal fennll kapcsolatok helyrelltsra, a hbor elkerlsre, a konfliktusok dialgus tjn trtn megoldsra helyezte a hangslyt – vagyis nagy vonalakban azt mondta, amit megvlasztsa esetn vlelmezheten tenne. A lengyelek tbbsge azonban ma is ott tart, hogy rzelmi-indulati szembenllson alapul, s agresszi ltal tlfttt retorikt folytat jelltet szavaz meg – ami egybknt az esetek tbbsgben res retorikai fogs, s vals cselekedetek soha nem kvetik, de a liberlis demokrcinak jabb 4 vre legitimitst ad.
hdf.ru
|