Az Eurpa-hzon a korrekt politikai gondolkods diktatrja lesz rr
2015.05.04. 20:27

Matei Viniec romn r szerint lassan elvesztjk eurpaisgunkat, mert ez az Eurpa-hz mr kptelen megvni sajt elismert identitsait, mg az gynevezett keresztny rtkeinek megvdshez sincs btorsga. Viniec gy ltja, hogy a fogyaszti tmegtrsadalomban, a mostani vadkapitalizmusban a kultra leginkbb akadlyt jelent, mert a kultra ltal meghdtott ember nem hdol be ennek a rendszernek, amelynek nem gondolkod, olvas emberekre van szksge, hanem csupn a tmegmdia knlta szirupos tvsorozatokkal, informciradattal, reklmokkal s ltvnyos mutatvnyokkal elkbtott fogyasztkra.
2014-ben a Iaiban (Jszvsr) megrendezett Nemzetkzi Irodalmi s Mfordt Fesztivlon (FILIT) n a szmos hazai s klfldi elismerse mellett elnyerte a fiatal olvask rtkes irodalmi djt is. A laudcit kvet beszdben a Nemzeti Sznhz sznpadn azt mondta, hogy az irodalmi fesztivl, a knyvekkel val foglalkozs, a knyvek rsa s olvassa a kulturlis ellenlls egyik formja, s arra biztatta a fiatalokat, hogy ljenek a lzadsnak ezzel a lehetsgvel. 1989-ben, Prizsban a doktori rtekezsnek a cme is A kulturlis ellenlls Kelet-Eurpa kommunista rendszereiben. Napjainkban, a kommunizmus buksa utn mirt tartja fontosnak a kulturlis ellenllst?
gy gondolom, hogy a fogyaszti tmegtrsadalomban, a mostani vad kapitalizmusban a kultra leginkbb akadlyt jelent, mert a kultra ltal meghdtott ember nem hdol be ennek a rendszernek, amelynek nem gondolkod, olvas emberekre van szksge, hanem csupn a tmegmdia knlta szirupos tvsorozatokkal, informciradattal, reklmokkal s ltvnyos mutatvnyokkal elkbtott fogyasztkra. Az elektronikus mdia igen fejlett eszkzeivel elraszt minket rengeteg reklmmal s informcival, mikzben egyre magnyosabbnak rezzk magunkat, s mikzben mutnsokk alakt t bennnket. A kultra viszont mindig kihvst jelent, mert folyamatosan gondolkodsra, reflexira kszteti az embert, s ppen a mutnss vlst, a szemlyisg deformldst igyekszik megakadlyozni. Vagyis ellenrdekeltsg ll fenn a fogyaszti trsadalom s a kultra kztt. Ezrt kultrval foglalkozni, a kultrban hinni, a kultrra idt szentelni, kultrt ltrehozni, knyveket rni s olvasni, igenis, szerintem az ellenlls egyik formja.
n a bukovinai Rduiban szletett, iskolit szlvrosban, az egyetemet Bukarestben vgezte, Prizsban doktorlt. Egy interjjban azt mondta, hogy n eurpai volt mr jval Romnia Eurpai Uniba lpse eltt is. Ez hogyan trtnt?
n valban a berlini fal leomlsa s a keleti orszgok kommunista rendszereinek sszeomlsa eltt, ugyancsak a kultra rvn, eurpainak tartottam magam. rdekes mdon jval a kommunista rezsim buksa eltt a sznvonalas nyugati kultra elrhet volt szmunkra, a francia kultra, de ltalban az eurpai kultra sokkal inkbb jelen volt Kelet-Eurpban, mint manapsg. Amikor n indultam, formldtam, tulajdonkppen brmelyik fiatal az olvasmnyai rvn knnyen eurpaiv vlhatott. Romniban szmomra elrhet volt a vilgirodalom, a legjobb, legfontosabb mveket elolvashattam, Kafkt, Thomas Mannt, Hemingwayt, Dosztojevszkijt, Beckettet, Ionescot. A hatvan-hetven-nyolcvanas vekben azok, akik fontos dolgokat akartak olvasni, hozzjutottak, de bejttek a legjobb filmek is, a francia, nmet, amerikai mvszfilmek, a j minsg zene. Nem voltunk elszakadva Eurptl, annak ellenre, hogy egy doktriner kommunista ideolgia uralkodott abban a korszakban, de neknk ppen a kultra rvn sikerlt ellenllnunk, szembefordulnunk ezzel a doktrnval. Akkor jttem r igazn, hogy mennyire eurpai vagyok, amikor 1987-ben megrkeztem Prizsba. Egyltaln nem reztem magam idegennek ott, megrkeztem egy vrosba, amelyet mr nagyon jl ismertem az olvasmnyaimbl, ismertem a francia kultrt, s olykor tjkozottabbnak reztem magam, mint azok a mvszek, sznszek, akikkel egytt dolgoztam, vagy akr a doktorandusz kollgim az egyetemen, mert voltak kztk olyanok, akik egyszeren nem olvastak annyit, mint n. Vagyis olvasssal, a cenzra, az elnyoms, a kommunista ideolgiai nyoms s doktrna, az elviselhetetlen elnyoms ellenre mi akkoriban eurpaiak voltunk, s eurpaiknt hagytuk magunk mgtt a kommunizmust is. Eurpa csak mostanban kezd talakulni. Olyan hz lett, amely az sszes ajtajt s ablakt kitrta, azokon kiengedi a sajt identitst, mikzben ebbe a hzba behatol az ismeretlen. Franciaorszgban az rtelmisg gyakran szembesl azzal a dilemmval, hogy egyltaln van-e mg sajt identitsa, vagy van-e mg egyltaln btorsga a sajt identitsrl is beszlni egy olyan vilgban, ahol a rgebbi diktatrk elveit mra felvltotta a korrekt politikai gondolkods elvnek diktatrja. Az eurpai rtelmisgnek ma ezek igen fontos krdsei. Lassan elvesztjk eurpaisgunkat, mert ez az Eurpa-hz mr kptelen megvni sajt elismert identitsait, mg az gynevezett keresztny rtkeinek megvdshez sincs btorsga. Gondoljunk csak arra a tnyre, hogy a mai eurpaisg egy keresztny rtkrenddel s tartalommal teltett kpzeler kvetkezmnyeknt jtt ltre, de senki sem merne erre hivatkozni, mert brmely utals a vallsra, a politikai korrektsg elvnek rtelmben, felvetheti a tbbi vallsi kzssg mellzst. A politikai korrektsg elvnek s gyakorlatnak ezen a szintjn pedig tnyleg elvesznek az eurpaisg sajtossgai.
Gondolja, hogy a mai informciradat, a kaotikus tjkoztats hozzjrul ehhez ez eurpai identits- s rtkvesztshez?
nmagban a tjkoztats s jl tjkozottsg semmilyen veszlyt nem jelent. St, a korrekt tjkoztats nagyon fontos. Viszont amikor a tjkoztats ltvnyos, szenzcit kelt mutatvnny silnyul, az baj, mert flrevezet, s a mai elektronikus mdiban a ltvnynak, a mutatvnynak sokkal nagyobb szerepe van, mint magnak a minsgnek s a tartalomnak, sokszor ppen a ltvny torztja el a tartalmat. risi verseny folyik a klnbz elektronikus informcihordozk kztt, a tvcsatornk, rdillomsok, az internet, a Facebook s ms hasonl oldalak kztt, mikzben mi, amikor bekapcsoljuk ezeket az eszkzket, tulajdonkppen csak asszisztlunk ahhoz a totlis nrcizmushoz, ami elrasztja, behlzza az egsz plantt. Amikor egy mai fiatal regisztrl a facebookon, maga is azonnal informcis adatbankk vltozik, de nmagt helyezi a kzpontba, nmagt csodlja, s gy elkerlhetetlenl is narcisztikuss vlik. Egsz biztos, hogy a legnagyobb informciradatot ez a fajta nrcizmus kpezi, amikor sajt magunkrl terjesztnk mi magunk informcikat, percenknt fnykpeket osztunk meg mindenkivel. A fiatalok rengeteg idt elfecsrelnek erre, mikzben kptelenek elolvasni egy knyvbl akr egyetlen oldalt. Ahelyett, hogy Proustra, Dosztojevszkijre, Camus-re, Hemingwayre szentelnnek egy flrt, inkbb rkig nmagukrl osztanak meg jelentktelen hreket a haverjaikkal, pldul arrl, hogy merre jrtak, milyen mrks cuccot vsroltak, ppen mit csinlnak, mit ettek stb. Vagyis, ott tartunk, hogy legdrgbb kincsnket, az idt pocskoljuk el, daraboljuk fel az j kommunikcis eszkzeinkkel s az ltaluk nyjtott szocializcis lehetsgekkel, amelyek tulajdonkppen csak elbuttanak. n a magam rszrl mindezt egyfajta agymossnak tartom, ami szerintem sokkal rtalmasabb, mint a kommunista rendszer ltal alkalmazott mdszerek vagy doktrnk.
Az n szndarabjaiban, regnyeiben, publicisztikai rsaiban a kznsg, az olvas gyakran tallkozik trsadalmi krdsekkel, szembesl sajt aktulis problmival. A fogyaszti tmegtrsadalom mely problmi foglalkoztatjk legjabb regnyeiben?
Kt legjabb knyvemben a fogyaszti trsadalom mdiavilgrl rok. Elzetes rendetlensg (Dezordinea preventiv) cm regnyem tmja a mediatizlt delrium. Mdiabirodalmak versengenek egymssal, azt knljk kznsgknek, hogy teljesen kitltik az idejket, biztostjk a tjkoztatsukat, olcs, szirupos tvsorozatokkal gondoskodnak a szrakoztatsukrl. Szz meg szz tvcsatornn kvethetk a ltvnyos sportesemnyek, nagy versenyek, amelyekbl a nz persze semmit se nyer, hiszen egyltaln nem mozog, s azzal, hogy vgignzi, msok hogy mozognak, az egszsgnek sem hasznl. A mdiabirodalmak knyvek tartalmi kivonatait knljk a nzknek, gynevezett Reader Digest kteteket, leegyszerstett Shakespeare-t, Thomas Mannt, Hemingwayt – nhny oldalon stb. A nagy mdiabirodalmak, mint emltettem, mutnsokk alaktjk t fogyasztikat, valjban az ember sszes idejt meg akarjk kaparintani, s ha az idejt megszereztk, a lelkt is elraboljk. Az egyn fggv vlik tlk, s kptelen lesz nllan gondolkodni, a vilgot mr csak az ltaluk, pl. a google vagy ms internet-oldalak ltal kzvettett nyelven kpes felfogni s rtelmezni. Pldul hny mai tizenngy-tizennyolc ves fiatalt nygz le egy Tarkovszkij-, Wajda- vagy Fellini-jelenetsor? Nagyon keveset, mert mr nem is ismerik azt a filmnyelvet, ezrt csak a filmipar egyetlen s ltalnos, leegyszerstett, hollywoodi nyelvt rtik. Msik regnyemben, a Regnykezdetek rusban (Negustor de inceputuri de roman) a mai trsadalom egy msik jelensgrl, vagy inkbb betegsgrl rok. Folyamatosan tvelygnk, kapkodunk, elkezdnk valamit s abbahagyjuk, nincs bennnk kitarts, egyik szakmrl a msikra vltunk, belekezdnk valamibe, de nem fejezzk be, gyereket csinlunk, de nem neveljk fel… Estnknt a tv eltt ugyangy vltogatjuk a szmtalan tvcsatornt is, elgedetlenl s kielgtetlenl. A mindennapi letnkben tbb foglalkozsba is belevgunk, rzelmi s szellemi letnkre is ez a sztesettsg jellemz, amitl folyamatosan magnyosnak s kielgtetlennek rezzk magunkat. Nincs idnk hossz tv dolgokra berendezkedni, mert a fogyaszti trsadalom arra ksztet, hogy figyelmnket megosszuk ezer meg ezer jelentktelen, a szellemi energit rombol csbts kztt. Ellenllni ezeknek a ksrtseknek, ezeknek a befolysoknak, megfelelen kihasznlni az idt, jl gazdlkodni az idvel, azt jelenti, hogy nagyon szkmarkan kell bnnunk a sajt idnkkel, nem szabad rtelmetlenl s kritiktlanul msokra bznunk, nem szabad az idtolvajokat beengedni az otthonunkba, mert az idnkkel egytt a lelknket is elraboljk.
Koszta Gabriella, litera.hu
|