Elkezddik a monetris terrorizmus lebontsa?
2015.04.29. 09:34

Klnsen rdemes lenne olykor belemlyedni a romn lapokba. Ezerszer sznesebbek, rdekesebbek, informciban gazdagabbak s btrabbak, mint a hazai sajt, tbbek kztt azrt, mert ilyesmiket is meg merszelnek rni: „Islanda pregateste un ac pentru cojocul bancilor comerciale”. Ez egy fcm a Cotidianulbl, s magyarul ennyit tesz: „Izland kszl mresre tantani a kereskedelmi bankokat”.
A cikkbl – amely az izlandi sajtra hivatkozik s abbl idz – pedig megtudhatjuk a kvetkezket: az izlandi parlament trvnytervezetet ksztett el, amely alapjaiban trheti meg a nemzetkzi uzsoravilg monetris terrorizmust. Ugyanis a tervezet szerint az izlandi kereskedelmi bankok kizrlag a jegybank segtsgvel nyjthatnnak a jvben hitelt, a jegybank pedig visszakapn az orszg monetris bzisnak nvelsre, tovbb a pnzkibocstsra vonatkoz tnyleges monopliumt.
Ez nem ms, mint a liberlis alapvetsek egyik legfontosabbiknak, a szent tehnnek a lemszrlsa. Ez a nemzeti bank visszaadsa a nemzetnek. s nem szabad elfelejtennk azt sem, hogy Izland az egyetlen orszg, ahol a 2008-as pnzgyi vlsg utn – amelynek folyomnyaknt vrlzt banki visszalsek kerltek felsznre szerte a vilgon – hivatalban lv bankvezrek kerltek brtnbe, st, mg a hivatalban lv miniszterelnkt is lecsuktk. s Izland az egyetlen llam a vilgon, amely nem vllal garancit kereskedelmi bankjai vesztesgeirt, vagyis nem trsadalmastja a magnhinyokat. Mert amgy tudjuk, hogy felsgei, a kereskedelmi bankok, amelyek a szent liberalizmus nevben llandan az llam feleslegessgrl, kicsinysgnek s eszkztelensgnek flttbb szksges voltrl szoktak volt blgetni, a 2008-as vlsg utn, amelyet k okoztak, egyms sarkra hgva rohantak sajt llamukhoz, s tartottk a markukat, hogy „stllst tessk bennnket konszolidlni, klnben nagy baj lesz!”
Mert ez a liberalizmus lnyege: a haszon magngy, a krrt viszont, amelyet a tke okozott, kzsen viseli a felelssget a trsadalom.
Ezrt a mentalitsrt elbb-utbb valakik nagyon fl lesznek pofozna. s ezrt rdemes nagyon figyelni az izlandi trvnytervezet tjt. Mert ha tmegy a parlamenten, s valban trvny lesz belle, az olyan lesz, mint a harci krt riadja. Az eurpai llamok monetris rablncbl kieshet vgre az els szem.
Valszn amgy, hogy a hazai sajt tehetsges, okos, eurpai s liberlis fele ppen ezrt nem ad hrt az ilyesfle dolgokrl. Mikppen az Euronews Noam Chomsky interjjt is agyonhallgatta, holott ez volt az utbbi idk egyetlen rdekes s fontos interjja a vilgban, amely nlklzte a szoksos polkorrekt bullshitet.
Tbbek kztt gy. Noam Chomsky: (...)A Szirza Grgorszgban egy populista hullmot meglovagolva lpett hatalomra, hogy elrje, az orszgot ne Brsszelbl irnytsk, s klnsen ne a nmet bankok diktljanak nekik, mert tnkretettk az orszgot. Mert ez volt az a hibs politika, amelynek ksznheten a grg adssg ntt az ellltott javak arnyban. A fiatalok fele munkanlkli, s az orszg negyven szzalka a szegnysgi kszb alatt l. Grgorszgot egyszeren tnkreteszik.
Isabelle Kumar: Akkor az a megolds, hogy lerjk az adssgt?
N. C.: Igen, ahogyan az Nmetorszggal is trtnt 1953-ban, amikor Eurpa lerta a nmet adssg nagy rszt, s ennek ksznheten Nmetorszg a hbor utn jra tudta pteni magt.
I. K.: De akkor mi a helyzet a tbbi eurpai orszggal?
N. C.: Ugyanez.
I. K.: Teht Portuglinak s Spanyolorszgnak is le kne rni az adssgt?
N. C.: Ki halmozta fel az adssgot, s kinek tartoznak? Rszben dikttorok hoztk ltre az adssgot.
Grgorszgban egy Amerika ltal tmogatott fasiszta diktatra halmozta fel az adssg nagy rszt. Az adssg brutlisabb volt, mint maga a diktatra. A nemzetkzi jogban ezt gylletes adssgnak nevezik, amelyet nem szksges visszafizetni. Ez egy olyan elv, amit mg az Egyeslt llamok vezetett t a nemzetkzi jogba, amikor mg az rdekei gy kvntk. Az adssg nagy rszt olyan nmet s francia bankok fel is trlesztik, amelyek risi kockzatos klcsnket adtak nem tl magas kamatra, s aztn rjttek, hogy az orszg ezt mr nem tudja visszafizetni.
Errl van sz. Valami tnyleg elkezddik. Vagy mr el is kezddtt. Lehet, hogy pont a kicsike, tvoli Izlandon. Szurkoljunk nekik!
Bayer Zsolt, Magyar Hrlap
|