Nem! Nem! Soha!














































 
Kzssg
 
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kattintson r!
free counters
 

 
Feltmadunk!

 
Elszaktva

rdekes jsg (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hrek
 
Szavazs
Ki a kedvenc alkotd?

Ady Endre
Jzsef Attila
Kosztolnyi Dezs
Ks Kroly
Nmeth Lszl
Nyir Jzsef
Rejt Jen
Szab Dezs
Tamsi ron
Wass Albert
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Szerinted melyik rendszerkritikus er kerlhet a Syriza utn kormnyra?

Die Linke (Nmetorszg)
Jobbik (Magyarorszg)
LMP (Magyarorszg)
Nemzeti Front (Franciaorszg)
tcsillagos Mozgalom (Olaszorszg)
Podemos (Spanyolorszg)
Sinn Fin (rorszg)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Zenk!

 
Szmll
Induls: 2004-01-15
 
Egy j nemzedk hrei
Egy j nemzedk hrei : Mese vagy valsg? Gondolatok a Romy Schneider-fle Sissi-filmekrl

Mese vagy valsg? Gondolatok a Romy Schneider-fle Sissi-filmekrl

  2015.04.28. 21:21

Erzsbet, osztrk csszrn-magyar kirlyn lett sok filmben feldolgoztk, azonban a legnpszerbb vltozat minden ktsget kizrlag a Romy Schneider s Karlheinz Bhm fszereplsvel 1955 s 1957 kztt bemutatott Sissi-trilgia. Az osztrk rendez, Ernst Marischka nem elszr vlasztotta a sznszcsaldbl val, 1955-ben mindssze tizenht ves Romy Schneidert filmje fszerepljnek.


Egy vvel korbban a Viktria – Egy kirlylny gyermekkora cm, Viktria kirlyn fiatalkori veit bemutat filmben szintn jtszotta a cmszerepet. Mindkt filmben desanyjt sajtja, Magda Schneider alaktotta. Mi lehet az oka annak, hogy a film ennyire npszer s kzkedvelt, hiszen ksztse utn 60 vvel, mg ma is msorra tzi valamelyik tvcsatorna karcsonykor?
 
A bemutatskor taln a kzeli hbor borzalmas emlkeit is segtettek feledtetni a film szp tjai, jelmezei, s a kedves, nha vicces jelenetek. A filmnek ez az idillikus, nosztalgikus, romantikus hangulata a ksbbiekben is kedveltt tette a trtnetet, hiszen a nzk knnyebben azonosulnak a hozzjuk hasonl szereplkkel, akik rangjuk ellenre a htkznapi emberek tulajdonsgaival rendelkeznek. A film nyjtotta knnyed kikapcsoldst az sem zavarja meg, hogy a cselekmny nem felttlenl kveti a trtnelmi hsget, a film kszti lthatan nem is trekedtek erre. Arra vonatkoz vszmot, hogy mikor jtszdik a trtnet, csak egyszer, az els rszben, az eljegyzs utni tzijtk alkalmval tntetnek fel (1853), ezzel mintegy kortalann tve a filmet. Akik azonban jrtasabbak a korszak trtnelmben, azoknak feltnhet, hogy a filmben az egyes trtnelmi esemnyeket nem a megfelel idrendben brzoljk, de errl majd rszletesebben albb, elszr lssuk rviden a cselekmnyt...
 
Az els rsz (Sissi) a Wittelsbachok nyri, a Starnbergi-t partjn ll possenhofeni kastlyban indul (a filmben nem a valdi kastly a helyszn), ahol megismerhetjk a szereplk egy rszt, Erzsbet szleit: Miksa, bajororszgi herceget s Ludovika fhercegasszonyt (aki Ferenc Jzsef desanyjnak, Zsfia fhercegnnek testvre volt), nvrt, Ilont (becenevn Nent), kisebb testvreit, s nem utolssorban Sissit. A kvetkez kpkockk a Schnbrunni kastlyba vezetnek s jl illusztrljk azt a kt klnbz krnyezetet, ahonnan Erzsbet s Ferenc Jzsef szrmazik. 1853 augusztusban jrunk, a cselekmny kiindulpontja az a levl, amelyben Zsfia meghvja Ferenc Jzsef 23. szletsnapjra Ludovikt s Ilont, azzal a nem titkolt szndkkal, hogy egyben megtartsk a kt fiatal eljegyzst is. A nagy nyilvnossg elkerlse vgett magukkal viszik Sissit is – aki ekkor mg nem sejt semmit a nagy tervekbl – Bad Ischlbe, a csszr nyri rezidencijba.  Sissi s Ferenc Jzsef kalandos megismerkedse utn, ahol Erzsbet mg nem fedi fel kiltt a csszrnak, az eljegyzsi blon mindenki meglepetsre, Ferenc Jzsef Sissit vlasztja menyasszonynak s nem Ilont.
 
Az els rsz Ferenc Jzsef s Erzsbet eskvjvel r vget, teht 1854. prilis 24-n. Ebben a rszben nagyobb trtnelmi tvedseket nem tallhatunk, kivve azt, hogy az eljegyzs s az eskv nem jelentett akkora boldogsgot Sissinek, mint amilyet a film bemutat. Amellett, hogy szerette Ferenc Jzsefet, nagyon meg volt rmlve a gondolattl, hogy egy nagy birodalom csszrnja lesz. Persze vannak mg a rszben egyb kitallt epizdok (pldul Sissi s Ferenc Jzsef megismerkedsnek krlmnyei, mikor a fiatal lny, horgszs kzben vletlenl a csszrt „fogja ki”, vagy a kiss szerencstlen, de jlelk s szrakoztat Bckl ezredes kalandjai), de ezek nem zavarak, inkbb megnevettetik a nzt. Ugyangy persze valsgos trtnelmi esemnyekre is trtnik utals, pldul a Libnyi Jnos magyar szablegny ltal elkvetett mernyletksrletre 1853-bl, vagy Ferenc Jzsef ktelessgtud, mg Erzsbet szabadsg- s igazsgszeret jellemre.
 
A msodik rsz (Sissi, az ifj csszrn) kezd helyszne a Schnbrunni kastly, ami jl mutatja a Sissi letben bekvetkez vltozst. Mg az els rsz kpkocki a szeretett „Possi” kertjben, a termszetben, a szabadban jtszdnak, addig a msodik rsz mr mutatja azt a zord, magnyos udvari letet, amely Bcsben uralkodott, s amelyhez Sissinek is alkalmazkodnia kellett. Mivel nem csszrnnak neveltk, nem volt hozzszokva a bezrt, merev s szigor szablyok szerinti lethez. rkat kellett vennie, melyeken a birodalom nyelveivel s kultrival ismertettk meg, pldul csehl, horvtul s magyarul (melyeket a filmben is emltenek) is tanult, valamint protokoll-, s illemszablyokat is el kellett sajttania. Emellett sokat volt egyedl, Ferenc Jzsefet lefoglaltk a birodalmi gyek, gondok, s anysa, Zsfia sem knnytette meg az lett.
 
 
Mindenron irnytani akarta tizenhat ves menyt, a konfliktus vgl odig jutott, hogy tvette Sissi s Ferenc Jzsef gyermekeinek nevelst is. Ebben a tettben Zsfit nem felttlenl rossz szndk veznyelte, de Sissit mg tl fiatalnak s tapasztalatlannak tartotta arra, hogy megfelel nevelsben rszestse a csszri gyermekeket. A msodik rsznek ez a momentuma egyben a film kzponti konfliktusa, s az egyik f idbeli torztsa is. Addig rendben van, hogy a pr els gyermeke, Zsfia 1857-ben szletett, s az is igaz, hogy Sissi anysa tvette az irnyt szerepet a nevelsben. Viszont a kislny kt s fl vesen meghalt, s a film kvetkez jelenetben, amely mr kzvetlenl a kiegyezs eltti idbe, vagyis 1867-be visz, ott a kis Zsfia mr rgen nem l, st, mr Gizella, a msodik lny is tizenegy ves, Rudolf koronaherceg pedig kilenc. A filmben az karakterk egyltaln nem szerepel, ahogy az 1868-ban Budn szletett magyar kirlykisasszony, Mria Valri sem. A filmben Sissinek sikerl elrnie, hogy Zsfia tengedje neki kislnya nevelst, valjban azonban ez csak Rudolf esetben sikerlt, amikor a szigor katonai fegyelmezsen, Sissi kzbenjrsra, nmikppen enyhtettek. Mria Valria volt az, akit Sissi kedve szerint szerethetett s nevelhetett, ezrt is hvtk t Erzsbet Kedvenc Lenynak.
 
A trilgia msodik rsznek kvetkez f vonulata a magyar gy, illetve a kiegyezs. A filmben megismerhetjk az emigrcibl hazatrt Andrssy Gyula grfot, akit 1851-ben tvolltben ktl ltali hallra tltek az 1848/49-es forradalom s szabadsgharcban val rszvtele miatt. A sors klns szeszlye folytn azonban 1867-ben ppen az kzremkdsvel lett Ferenc Jzsef Magyarorszg kirlya. A film prblja hangslyozni Erzsbet szerept a kiegyezs ltrejttben, onnt kezdve, hogy az egyes orszgok trtnelmnek tanulsakor a legjobban Magyarorszg ragadja meg t, folytatva azzal, ahogy embersgvel s kedvessgvel igyekszik megnyerni a magyar np jindulatt. A valsgban Sissi eleinte inkbb csak anysa bosszantsra preferlta inkbb a magyar nyelvet s kultrt, de ahogy egyre inkbb megismerte ezeket, gy rzett egyre jobban rokonszenvet a hozz hasonlan szabadsgszeret magyarok irnt. A msodik rsz a koronzssal, a Kirlydombon trtn kardvgs pillanataival s a magyar himnusszal zrul.
 
A film harmadik, befejez rsze (Sissi. Sorsdnt vek) Magyarorszgon kezddik, ahol Sissi – hasonlan az els rszben lv jelenethez – ppen egyik f szenvedlynek hdol, a lovaglsnak. A film jl brzolja azt a szabadsgrzetet, melyet Erzsbet magyarorszgi tartzkodsa alatt rzett, ahol nem kttte t az udvari let szigorsga. m az utols rsznek nem a „magyar gy” a f cselekmnyszla, hanem a csszrn betegsge. A filmben tdbajt egy megfzsbl eredeztetik, tudvalev azonban, hogy Sissi tdbetegsge, depresszija elssorban pszichs eredet volt, szervezete gy tiltakozott a bcsi udvarban t rt srelmek s a ktttsgek ellen. Eleinte orvosi javallatra utazott a dli orszgokba, pldul Madeira-ra, Grgorszgba, Korfura, ksbb azonban ez mr olyannyira rendszerszerv vlt, hogy tbb idt tlttt a klfldn vsrolt kastlyaiban, mint Bcsben, amit persze a bcsiek nem nztek tl j szemmel. Mg a film a betegsg motvumt az 1867 utni vekre teszi, addig valjban nem sokkal az eskv utn, de fknt a kis Zsfia halla utn vlt ltalnoss Sissinl a betegsgbe trtn „menekls”.
 
A film msik f tmja Sissi btyjnak, Lajosnak hzassgi gye egy – nla rangban alacsonyabban lv – polgrlnnyal, Henriette Mendel-lel, a ksbbi Wallersee brnval. A film a „rangszerzs” mdjt mutatja be, elg szrakoztatan: hogyan fog ssze a csald, hogy diszkrten legalizljk a rangon aluli hzassgot, s kmletesen beadagoljk a hrt Lajos desanyjnak, Ludoviknak, aki a kezdeti morgs utn elfogadja menyt, fknt miutn kiderl, hogy finak s Henriette-nek mr gyermeke is van, Marie, a ksbbi Larisch grfn. A vals adatok ezzel szemben a kvetkezk: Marie 1858-ban szletett, szlei viszont csak 1859-ben hzasodtak ssze. A film azon tl, hogy a kt esemnyt felcserli idben, az egsz trtnetet a kiegyezs utni vekre teszi.
 
A film utols momentuma az olaszorszgi konfliktus, melynek szintn megmosolyogtat jelenete, mikor a milni Scalban megtartott koncertre s utna lv fogadsra az arisztokratk az inasaikat, komornikat, portsaikat kldik el maguk helyett. A Velencbe trtn behajzst krlvev csendet – hiszen az emberek nem kszntttk a csszri prt – vgl ismt Sissi embersge tri meg, mikor sajt kislnyt hamarabb ksznti, mint az egyhzi fmltsgokat. A film Velencben, a Szent Mrk tren zrul, ahol a galambok Sissi nevt formzzk az osztrk himnusz dallamra.
 
A Sissi-trilgia kszti a szigor trtneti hsg megtartsa helyett lthatan inkbb arra trekedtek, hogy kiragadjanak nhny motvumot Erzsbet kirlyn letbl, s ezek alapjn mesbe szve reprezentljk a csszrn sorst. Ezltal a cmben feltett krdsemre – miszerint a film mese vagy valsg – tulajdonkppen gy lehet vlaszolni, hogy mindkett, dntse el mindenki maga…
 
Simon Bernadett, ujkor.hu

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
 
sszetartozunk!

 

 
Plaktmzeum
 
Riad


 

 
Jzsef Attila

 
J hrem van!

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 

 
Hozzads a kedvencekhez

 
Keress

 
vegablakok


Hamarosan!

 
Reklm
 
Ajnl




 
Linkek



 

...
free counters
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.