Mese vagy valsg? Gondolatok a Romy Schneider-fle Sissi-filmekrl
2015.04.28. 21:21

Erzsbet, osztrk csszrn-magyar kirlyn lett sok filmben feldolgoztk, azonban a legnpszerbb vltozat minden ktsget kizrlag a Romy Schneider s Karlheinz Bhm fszereplsvel 1955 s 1957 kztt bemutatott Sissi-trilgia. Az osztrk rendez, Ernst Marischka nem elszr vlasztotta a sznszcsaldbl val, 1955-ben mindssze tizenht ves Romy Schneidert filmje fszerepljnek.
Egy vvel korbban a Viktria – Egy kirlylny gyermekkora cm, Viktria kirlyn fiatalkori veit bemutat filmben szintn jtszotta a cmszerepet. Mindkt filmben desanyjt sajtja, Magda Schneider alaktotta. Mi lehet az oka annak, hogy a film ennyire npszer s kzkedvelt, hiszen ksztse utn 60 vvel, mg ma is msorra tzi valamelyik tvcsatorna karcsonykor?
A bemutatskor taln a kzeli hbor borzalmas emlkeit is segtettek feledtetni a film szp tjai, jelmezei, s a kedves, nha vicces jelenetek. A filmnek ez az idillikus, nosztalgikus, romantikus hangulata a ksbbiekben is kedveltt tette a trtnetet, hiszen a nzk knnyebben azonosulnak a hozzjuk hasonl szereplkkel, akik rangjuk ellenre a htkznapi emberek tulajdonsgaival rendelkeznek. A film nyjtotta knnyed kikapcsoldst az sem zavarja meg, hogy a cselekmny nem felttlenl kveti a trtnelmi hsget, a film kszti lthatan nem is trekedtek erre. Arra vonatkoz vszmot, hogy mikor jtszdik a trtnet, csak egyszer, az els rszben, az eljegyzs utni tzijtk alkalmval tntetnek fel (1853), ezzel mintegy kortalann tve a filmet. Akik azonban jrtasabbak a korszak trtnelmben, azoknak feltnhet, hogy a filmben az egyes trtnelmi esemnyeket nem a megfelel idrendben brzoljk, de errl majd rszletesebben albb, elszr lssuk rviden a cselekmnyt...
Az els rsz (Sissi) a Wittelsbachok nyri, a Starnbergi-t partjn ll possenhofeni kastlyban indul (a filmben nem a valdi kastly a helyszn), ahol megismerhetjk a szereplk egy rszt, Erzsbet szleit: Miksa, bajororszgi herceget s Ludovika fhercegasszonyt (aki Ferenc Jzsef desanyjnak, Zsfia fhercegnnek testvre volt), nvrt, Ilont (becenevn Nent), kisebb testvreit, s nem utolssorban Sissit. A kvetkez kpkockk a Schnbrunni kastlyba vezetnek s jl illusztrljk azt a kt klnbz krnyezetet, ahonnan Erzsbet s Ferenc Jzsef szrmazik. 1853 augusztusban jrunk, a cselekmny kiindulpontja az a levl, amelyben Zsfia meghvja Ferenc Jzsef 23. szletsnapjra Ludovikt s Ilont, azzal a nem titkolt szndkkal, hogy egyben megtartsk a kt fiatal eljegyzst is. A nagy nyilvnossg elkerlse vgett magukkal viszik Sissit is – aki ekkor mg nem sejt semmit a nagy tervekbl – Bad Ischlbe, a csszr nyri rezidencijba. Sissi s Ferenc Jzsef kalandos megismerkedse utn, ahol Erzsbet mg nem fedi fel kiltt a csszrnak, az eljegyzsi blon mindenki meglepetsre, Ferenc Jzsef Sissit vlasztja menyasszonynak s nem Ilont.
Az els rsz Ferenc Jzsef s Erzsbet eskvjvel r vget, teht 1854. prilis 24-n. Ebben a rszben nagyobb trtnelmi tvedseket nem tallhatunk, kivve azt, hogy az eljegyzs s az eskv nem jelentett akkora boldogsgot Sissinek, mint amilyet a film bemutat. Amellett, hogy szerette Ferenc Jzsefet, nagyon meg volt rmlve a gondolattl, hogy egy nagy birodalom csszrnja lesz. Persze vannak mg a rszben egyb kitallt epizdok (pldul Sissi s Ferenc Jzsef megismerkedsnek krlmnyei, mikor a fiatal lny, horgszs kzben vletlenl a csszrt „fogja ki”, vagy a kiss szerencstlen, de jlelk s szrakoztat Bckl ezredes kalandjai), de ezek nem zavarak, inkbb megnevettetik a nzt. Ugyangy persze valsgos trtnelmi esemnyekre is trtnik utals, pldul a Libnyi Jnos magyar szablegny ltal elkvetett mernyletksrletre 1853-bl, vagy Ferenc Jzsef ktelessgtud, mg Erzsbet szabadsg- s igazsgszeret jellemre.
A msodik rsz (Sissi, az ifj csszrn) kezd helyszne a Schnbrunni kastly, ami jl mutatja a Sissi letben bekvetkez vltozst. Mg az els rsz kpkocki a szeretett „Possi” kertjben, a termszetben, a szabadban jtszdnak, addig a msodik rsz mr mutatja azt a zord, magnyos udvari letet, amely Bcsben uralkodott, s amelyhez Sissinek is alkalmazkodnia kellett. Mivel nem csszrnnak neveltk, nem volt hozzszokva a bezrt, merev s szigor szablyok szerinti lethez. rkat kellett vennie, melyeken a birodalom nyelveivel s kultrival ismertettk meg, pldul csehl, horvtul s magyarul (melyeket a filmben is emltenek) is tanult, valamint protokoll-, s illemszablyokat is el kellett sajttania. Emellett sokat volt egyedl, Ferenc Jzsefet lefoglaltk a birodalmi gyek, gondok, s anysa, Zsfia sem knnytette meg az lett.

Mindenron irnytani akarta tizenhat ves menyt, a konfliktus vgl odig jutott, hogy tvette Sissi s Ferenc Jzsef gyermekeinek nevelst is. Ebben a tettben Zsfit nem felttlenl rossz szndk veznyelte, de Sissit mg tl fiatalnak s tapasztalatlannak tartotta arra, hogy megfelel nevelsben rszestse a csszri gyermekeket. A msodik rsznek ez a momentuma egyben a film kzponti konfliktusa, s az egyik f idbeli torztsa is. Addig rendben van, hogy a pr els gyermeke, Zsfia 1857-ben szletett, s az is igaz, hogy Sissi anysa tvette az irnyt szerepet a nevelsben. Viszont a kislny kt s fl vesen meghalt, s a film kvetkez jelenetben, amely mr kzvetlenl a kiegyezs eltti idbe, vagyis 1867-be visz, ott a kis Zsfia mr rgen nem l, st, mr Gizella, a msodik lny is tizenegy ves, Rudolf koronaherceg pedig kilenc. A filmben az karakterk egyltaln nem szerepel, ahogy az 1868-ban Budn szletett magyar kirlykisasszony, Mria Valri sem. A filmben Sissinek sikerl elrnie, hogy Zsfia tengedje neki kislnya nevelst, valjban azonban ez csak Rudolf esetben sikerlt, amikor a szigor katonai fegyelmezsen, Sissi kzbenjrsra, nmikppen enyhtettek. Mria Valria volt az, akit Sissi kedve szerint szerethetett s nevelhetett, ezrt is hvtk t Erzsbet Kedvenc Lenynak.
A trilgia msodik rsznek kvetkez f vonulata a magyar gy, illetve a kiegyezs. A filmben megismerhetjk az emigrcibl hazatrt Andrssy Gyula grfot, akit 1851-ben tvolltben ktl ltali hallra tltek az 1848/49-es forradalom s szabadsgharcban val rszvtele miatt. A sors klns szeszlye folytn azonban 1867-ben ppen az kzremkdsvel lett Ferenc Jzsef Magyarorszg kirlya. A film prblja hangslyozni Erzsbet szerept a kiegyezs ltrejttben, onnt kezdve, hogy az egyes orszgok trtnelmnek tanulsakor a legjobban Magyarorszg ragadja meg t, folytatva azzal, ahogy embersgvel s kedvessgvel igyekszik megnyerni a magyar np jindulatt. A valsgban Sissi eleinte inkbb csak anysa bosszantsra preferlta inkbb a magyar nyelvet s kultrt, de ahogy egyre inkbb megismerte ezeket, gy rzett egyre jobban rokonszenvet a hozz hasonlan szabadsgszeret magyarok irnt. A msodik rsz a koronzssal, a Kirlydombon trtn kardvgs pillanataival s a magyar himnusszal zrul.
A film harmadik, befejez rsze (Sissi. Sorsdnt vek) Magyarorszgon kezddik, ahol Sissi – hasonlan az els rszben lv jelenethez – ppen egyik f szenvedlynek hdol, a lovaglsnak. A film jl brzolja azt a szabadsgrzetet, melyet Erzsbet magyarorszgi tartzkodsa alatt rzett, ahol nem kttte t az udvari let szigorsga. m az utols rsznek nem a „magyar gy” a f cselekmnyszla, hanem a csszrn betegsge. A filmben tdbajt egy megfzsbl eredeztetik, tudvalev azonban, hogy Sissi tdbetegsge, depresszija elssorban pszichs eredet volt, szervezete gy tiltakozott a bcsi udvarban t rt srelmek s a ktttsgek ellen. Eleinte orvosi javallatra utazott a dli orszgokba, pldul Madeira-ra, Grgorszgba, Korfura, ksbb azonban ez mr olyannyira rendszerszerv vlt, hogy tbb idt tlttt a klfldn vsrolt kastlyaiban, mint Bcsben, amit persze a bcsiek nem nztek tl j szemmel. Mg a film a betegsg motvumt az 1867 utni vekre teszi, addig valjban nem sokkal az eskv utn, de fknt a kis Zsfia halla utn vlt ltalnoss Sissinl a betegsgbe trtn „menekls”.
A film msik f tmja Sissi btyjnak, Lajosnak hzassgi gye egy – nla rangban alacsonyabban lv – polgrlnnyal, Henriette Mendel-lel, a ksbbi Wallersee brnval. A film a „rangszerzs” mdjt mutatja be, elg szrakoztatan: hogyan fog ssze a csald, hogy diszkrten legalizljk a rangon aluli hzassgot, s kmletesen beadagoljk a hrt Lajos desanyjnak, Ludoviknak, aki a kezdeti morgs utn elfogadja menyt, fknt miutn kiderl, hogy finak s Henriette-nek mr gyermeke is van, Marie, a ksbbi Larisch grfn. A vals adatok ezzel szemben a kvetkezk: Marie 1858-ban szletett, szlei viszont csak 1859-ben hzasodtak ssze. A film azon tl, hogy a kt esemnyt felcserli idben, az egsz trtnetet a kiegyezs utni vekre teszi.
A film utols momentuma az olaszorszgi konfliktus, melynek szintn megmosolyogtat jelenete, mikor a milni Scalban megtartott koncertre s utna lv fogadsra az arisztokratk az inasaikat, komornikat, portsaikat kldik el maguk helyett. A Velencbe trtn behajzst krlvev csendet – hiszen az emberek nem kszntttk a csszri prt – vgl ismt Sissi embersge tri meg, mikor sajt kislnyt hamarabb ksznti, mint az egyhzi fmltsgokat. A film Velencben, a Szent Mrk tren zrul, ahol a galambok Sissi nevt formzzk az osztrk himnusz dallamra.
A Sissi-trilgia kszti a szigor trtneti hsg megtartsa helyett lthatan inkbb arra trekedtek, hogy kiragadjanak nhny motvumot Erzsbet kirlyn letbl, s ezek alapjn mesbe szve reprezentljk a csszrn sorst. Ezltal a cmben feltett krdsemre – miszerint a film mese vagy valsg – tulajdonkppen gy lehet vlaszolni, hogy mindkett, dntse el mindenki maga…
Simon Bernadett, ujkor.hu
|