A Nemzeti Burzsozia Mtosza
2015.04.28. 08:51

Ugyanis, br az ktsgtelen, hogy az llamnak be kell avatkoznia a piaci folyamatokba, de ezt nem a nemzeti burzsozia, hanem a magyar munkavllalk rdekben kell megtenni. Lehet ezt demagginak hvni, de nem attl lesz kevsb kiszolgltatott az orszg a nemzetkzi munkamegosztsban, hogy magyar kezben van a kaszinhlzat, mikzben az ideteleplt multik nem fizetnek vekig adt. Ugyanis a korrupcira nem mentsg sem a kzs piac alkalmatlansga az eurpai perifria felzrkztatsra, sem pedig tven v kommunizmus.
A Mandineren megjelent „Kapitalizmus magyar mdra: innen merre van elre?” cm rsban Bencsik Gbor, a vita fontossgnak kifejtse utn, ha jl rtettem, azzal rvel, hogy tven v Magyarorszgra knyszertett kommunizmus miatt a magyar piaci szereplk htrnnyal indulnak a nyugat-eurpaiakkal szemben, ezrt az llamnak be kell avatkoznia a kzttk lv versenybe. gy a profit nem kerl klfldre, de sajnos ez korrupcival is jr. Ezzel az rvelssel a Magyar Krnika fszerkesztje a kormny elmlt t ves gazdasgpolitikjt tmasztja al, mely szerint a magyar oligarchk feltkstse nemzeti rdek, s a „szabad” piaci versenyt torztani kell itthon. Ezt Gyurcsny Ferenc April Foley-hoz intzett egy mondatval egyetrtsben teszi (de nem gy), mely szerint Magyarorszg mg nem rett meg a piaci versenyhez.
A legnagyobb problma Bencsik Gbor rvelsvel az, hogy Gyurcsny Ferenchez hasonlan idealista kpet alkot a „Nyugatrl”. gy tesz, mintha a piacba val beavatkozs csak a flperifria orszgai szmra lenne knyszer, s nem a „Nyugat” vszzados gyakorlatrl beszlnnk. Ugyanis a piac torztsa nem „elfordul” a „fejlett” piacgazdasgokban, hanem ez a nyugati piacgazdasgok egyik fundamentuma. Pldkat mindannyian tudnk sorolni, de kezdjk a legnagyobbal: a kukorica-etanol llami tmogatsval az Egyeslt llamokban.
Ez 2011-ig 6 milli dollrt jelentett az ves kltsgvetsbl, 2014-ben ez 3,3 milli dollr. Ez, neoliberlis nyelvezettel mondva, azt jelenti, hogy az amerikai kzponti kltsgvets mestersgesen lenyomja az etanol rt, amit utna exportlnak, mg az import biozemanyagra jelents vmot terhelnek, ezzel „torztjk a piacot”. (Seres Lszl felhborodott cikke a tmban mg vrat magra.) gy az, hogy Magyarorszgon vannak klnadk s a piac egyb mdokon „torzul”, nem nvum. Ami nvum, az ugyanakkor a kzbeszerzsek s klnbz piacok „nemzeti nagytknek” val kijtszsa, legyen az a Kzgp vagy a Vajna-fle szerencsejtk-zlet. Ezeket azzal az rvvel kell elfogadni Bencsik szerint, hogy br korrupcit szl, de legalbb a haszon itt marad.
Pedig ezeket a nemzeti nagytks szereplket nem szabad a klfldi nagytktl elhatrolva nzni, hiszen a tknek, mint tudjuk, nincs tlevele. Ha megnzzk az Orbn-Simicska hbor eltti, pldul a 2013-as kzbeszerzseket, ltjuk, hogy nem a Kzgp, hanem a Strabag nyerte a legtbbet kb. 580 millird rtkben, a msodik a Kzgp 491 millirddal s a harmadik a Sweitelsky 396 millirddal. De ami az igazn fontos, az az, hogy ezek a szmok igazbl semmit sem jelentenek, hiszen ezeket az llami megrendelseket szinte mind konzorciumban nyertk meg. gy ht a nemzeti burzszia ptse kzben azrt a kormny egyszerre pti a nemzetkzi burzsozit is. Ezek a szmok taln arra is rvilgtanak, hogy t ves kormnyzs alatt a Strabag Demokratk Szvetsge gyben az elszmoltats mirt maradt el.
A nemzeti burzsozia feltkstse radsul nem jelenti azt, hogy felttlenl kzelten haznk kiindul pontjt a „fejlett” Nyugathoz, hiszen ami fontosabb a nemzetgazdasg szmra, az a magyar munkavllalk versenyhelyzete az EU kzs piacn a tbbi munkavllalval. Ebben a versenyben pedig kt stratgit lehet vlasztani: vagy a munkaer s az energia rt lenyomva a klfldi multiknak meggyazva lehet versenyelnyhz jutni; vagy pedig a munkaer minsgt fejlesztve az oktats s a kutats-fejlesztsre val forrsokat megemelve, olyan magas hozzadott rtk munkaer kialaktst elsegteni, ami megri a magasabb rat. A kormny itt az elst vlasztotta, annyira, hogy stratgiai megllapodsokkal mondja fel a kzteherviselst a multikra vonatkozan. Ez pont, hogy olyan intzkeds ami, Bencsik Gbor rvelsvel ellenttben nemhogy gtoln, hogy a „munkval megtermelt rtktbblet a szegny orszgokbl a gazdag orszgokba ramoljon”, hanem ezt elsegti.
gy az a dntsi helyzet, amit Bencsik Gbor elnk tr, mely szerint vagy beavatkozunk a „szabad” piacba, de akkor egytt kell lnnk a korrupcival; vagy pedig nem avatkozunk be, de akkor leszakadunk, hamis. Ugyanis, br az ktsgtelen, hogy az llamnak be kell avatkoznia a piaci folyamatokba, de ezt nem a nemzeti burzsozia, hanem a magyar munkavllalk rdekben kell megtenni. Lehet ezt demagginak hvni, de nem attl lesz kevsb kiszolgltatott az orszg a nemzetkzi munkamegosztsban, hogy magyar kezben van a kaszinhlzat, mikzben az ideteleplt multik nem fizetnek vekig adt. Ugyanis a korrupcira nem mentsg sem a kzs piac alkalmatlansga az eurpai perifria felzrkztatsra, sem pedig tven v kommunizmus.
Ungr Pter, mandiner.hu
|