Itt a vge a szlovk trtnelemhamistsnak?
2015.04.20. 19:22

Trgyilagosabb trtnelemszemlletet magnak vall j szlovk trtnsznemzedk van felnvben, amely mr nem ragaszkodik foggal-krmmel „Frantiek Rkoci” (Rkczi Ferenc) vagy „Matej ak” (Csk Mt) erszakos elszlovkostshoz, s azt is tudja, hogy az „sszlovk” Morva Birodalom csak egy mtosz; de sok idbe telik majd, mire – legyzve az aktulpolitikai megfontolsokat – a friss szl a trtnelemknyveket is kiszellzteti.
Cikknk apropjt az adta, hogy a pozsonyi vrmzeumban – sok ms furcsasg mellett – az egyik vitrinben egy jellegzetes magyar nemesi mente alatt lttuk dszelegni a szlovk s angol nyelv tblcskn, hogy „frfikabt, XVIII. szzad, szrmazsi hely: Kzp-Szlovkia”.
Megkerestk ht Demmel Jzsef szlovakista trtnszt, Szarka Lszlt, a Magyar Tudomnyos Akadmia tudomnyos fmunkatrst s brahm Barnt, aki – szintn az MTA Trtnettudomnyi Intzetn bell – jelenleg a vilghbors centenrium kapcsn vgez kutatsokat. Az segtsgkkel szerettk volna tisztzni, hogyan kerlhetett a tblra a 18. szzadban orszgknt hrbl sem ismert Szlovkia, illetve ennek kapcsn rkrdeztnk arra is, hogyan kaptak szlovk nevet pldul kzpkori vagy reformkori nagyjaink. Hogyan lett pldul udovt Kout Kossuth Lajosbl.
udovt Kout kalapjra
Tulajdonkppen az 1848-as magyar forradalom szlovk kortrsainak krben lt az az ers meggyzds, hogy Kossuth szlovk szrmazs volt: nemzetelhagynak, rulnak tekintettk, ez az elkpzels pedig stabilan meggykerezett a kztudatban is – mondta el Demmel Jzsef. Ugyanakkor a forrsokbl egyrtelmen kiderl, hogy br Kossuthk korbbi generciinak anyanyelve a szlovk volt, a forradalom vezetjnek csaldjban mr a magyar volt a beszlt nyelv. Kossuth Lajos Gyrgy nev nagybtyja viszont a csald eredeti, Turc vrmegyei szkhelyn maradt, s szlovk anyanyelvknt a szlovk nemzeti mozgalomhoz csatlakozott. Ez a kt tnyez mosdott ssze a szlovk trtnetrsban korbban, s ebbl alakult ki a szlovk Kossuth mtosza – tette hozz a trtnsz.
Kossuth sem tekintette egyenrangnak
Szarka Lszl elmondta: Kossuth maga minden bizonnyal tudatban volt csaldja szlovk szrmazsnak – s taln ppen felmeni elmagyarosodsa miatt gondolta kvnatosnak az egsz szlovk fejlds szmra a magyarsgba val beolvadst, s ezrt nem tekintette a szlovk mozgalmat a tbbi nemzetisghez hasonlan nllsgra rettnek. Az viszont kzismert, hogy a Kossuth csald Turc megyei gn szlovk tudat rokonok ltek, akik udovt trnak, a szlovk nemzeti mozgalom vezetjnek a tborhoz tartoztak.
brahm Barna rmutatott, a felvidki nemesi csaldok etnikuma sokszor nehezen tisztzhat. Turcban pldul a XIX. szzad derekig vegyesen hasznltk a szlovk, a magyar s a nmet nyelvet – a hivatalos nyelv 1844-ig a latin volt. Ugyanakkor olyanrl, hogy „szlovk nemessg”, nem beszlhetnk, hiszen k a Magyar Kirlysg nemeseiknt kzjogi presztzsket ebbl, s nem az etnikumbl vezettk le, a reformkorban pedig a f- s kznemesi rtegben legalbb a frfiak beszltek magyarul.
Szlovk parasztok a forradalom ellen
Ahogy Szarka elmondta, a ’48-as magyar forradalom korabeli szlovk megtlst meghatrozta, hogy a jobbgyfelszabadts, a forradalom egyik legnagyobb vvmnya a hegyvidki irtvnyfldeken gazdlkodkat nem, vagy csak rszben rintette. A szlovk polgrsg, papsg nyelvi ignyeit pedig a szegedi orszggylsig ignorlta a magyar kormny. Ezrt sikerlhetett 1848 szeptemberben Nyitra s Trencsn megyben tbbezres parasztsereget szervezni a magyar forradalom ellen. udovt tr, a pozsonyi orszggyls zlyomi kvete volt.
A szlovk nemzeti mozgalom szmra Kossuthoz foghat vezregynisgnek szmtott. Trsaival, Hodval s Hurbannal egytt mlhatatlan rdemeket szerzett a szlovk nemzeti gondolat, a szlovk irodalmi nyelv megalapozsban.
Ezt viszont szeretik elfelejteni a szlovkok
Ugyanakkor a szabadsgharc honvd seregben nagyon sok szlovk harcolt, s a szlovk polgrsg soraiban is sok magyar patrita akadt, akik Kossuth mellett lltak ki, s tle vrtk a dolgok jobbra fordulst.
Szmszeren tbb szlovk harcolt a magyar oldalon, mint a csszriakn, de tny, hogy ezek tbbsge a Batthyny Lajos ltal szeptemberben elrendelt, flig-meddig ktelez sorozssal kerlt a honvdsgbe. A Hurban vezette szeptemberi szlovk felkelst gyorsan felszmoltk. A csszri hadsereg szlovk segdcsapataihoz pedig mr nem csatlakoztak nagyobb szmban a felvidki megykben l szlovkok.
Ezzel kapcsolatban brahm viszont arra mutatott r, hogy a szlovk trtnelemszemllet szintn ignorlja a magyar oldalon harcol szlovkok ltezst, holott 20-30 ezer fnyi szlovk kzdtt a magyar honvdsg soraiban, s nem az lltlagos knyszersorozs miatt, hanem nkntesen: pldul Szebernyi Andor, Kossuth Lajos jobbkeze is szlovk szrmazs magyar hazafi volt. Mi tbb, az egyik utols szabadsgharcos csapat tagjai, akik a vilgosi fegyverlettel utn is folytattk a harcot az orosz-osztrk tlervel szemben a fggetlen Magyarorszgrt, pp a selmecbnyai szlovk bnyszok voltak.
Grgey? Guyon? Azok kik?
Ahogy brahm mondta, a magyar prti szlovksggal lltak szemben Michal Miloslav Hodk s udovt trk a maguk kvetelseivel, akik megszerveztk a csszri oldalon harcol szlovk lgit, majd 1848 szeptemberben megtrtnt az els sszecsaps is. Ennek a csetepatnak hadtrtneti jelentsge nincs, ettl fggetlenl a szlovk trtnelmi narratvban ennek risi szerepet tulajdontanak – messze nagyobbat, mint pldul Grgey Artr vagy Guyon Richrd valban bravros s nagyszabs felvidki hadjratnak, amelyek mindssze egy-egy bekezdst kapnak.
Ugyanakkor neknk tudomsul kell vennnk – hvta fel r a figyelmet brahm –, hogy a magyar kormnyzat nem volt hajland trgyalni a szlovkok nyelvi kvetelseirl, hanem francia mintra azt gondoltk, hogy az egyni jogok kiterjesztse mindenkire – nemzetisgtl, felekezettl fggetlenl – egybeforrasztja majd a magyar nemzetet, mikzben az orszg lakossgnak hatvan szzalka ekkortjt nem magyar volt.
Sem elg tolernsak, sem elg erszakosak nem voltunk
A kiegyezs utni Magyarorszgrl ugyanakkor azta is az a vlekeds az egykori nemzetisgek krben, hogy elnyom, erszakos, magyarost politikt folytatott. Ennek a vdjrl brahm elmondta: ez formailag igaz, hiszen folyamatosan szlettek trvnyek a magyar nyelv erstsre, miltal a tbbi nyelv az 1868-as liberlis nemzetisgi trvny ltal garantlt jogok ellenre httrbe szorult.
Ugyanakkor fontos ezt a krdst is az adott kor kontextusban vizsglni, eszerint pedig a nyugati orszgok – a Nmet Csszrsg vagy Franciaorszg – sokkal kemnyebb kzzel bnt a maga idegenajk kisebbsgeivel: Berlin llami fldvsrlsokkal, majd erteljes beteleptsekkel bomlasztotta a lengyel lakossg terleteket, a franciknak pedig azta sincs semmifle nemzetisgi iskolahlzata. Emellett ezen nagyhatalmak gazdasgi s kulturlis ereje spontn mdon is vonzotta, asszimillta a kisebbsgeket, mg erre Magyarorszg nem volt kpes. A dualizmus korabeli magyar gazdasgi csoda inkbb csak a vrosokban jrt asszimilcis hatssal, a magyar kultra a nemzetisgi vidkeken, a trencsni „drtos falvakban” erre nem volt kpes, s a hazai oktatsi rendszer npiskoli sem tudtak hatkonyan asszimillni. 1914-re mr nagyon npszertlen volt a Magyar Kirlysg vrmegye-politikja a szlovkok krben.
gy „idegentik el” Szent Istvn orszgt
Aprop, Magyar Kirlysg: szmunkra nagyon szembetn, hogy Trianon eltti llamunkat „Uhorsknak” hvjk, szembelltva a mai „Maarskval”, ami azt sugallhatja, hogy haznk nem a kilencszz-egynhny ves alakulat jogutdja. A szlovksg valjban ugyangy a latin nyelv, etnikumok feletti Regnum Hungariae vagy Hungaria rszeknt tekintett magra. m nyilvnval volt szmra, hogy ez az orszg nem egy magyar nemzetllam, ezrt alakult ki ez a nyelvi megklnbztets a szlovk s a cseh (vagy a horvt s a szerb) nyelvben: Uhorsko, Uhersko a Hungaria megfelelje, gy vlasztjk el a trtneti Magyarorszgot a maitl – magyarzza brahm. Az, hogy egy nyilvnvalan magyar kirlysgbeli nemes dszmagyarja alatt a „Kzp-Szlovkia, XIX. szzad” felirat tallhat a pozsonyi mzeumban, rsze a szlovksg trtnelmi trkpzsnek – br nyilvnvalan nem rthetnk egyet fiktv orszghatrok hzogatsval a kzpkorban. Szarka ezt azzal hozta prhuzamba, hogy az 1920 eltt trgyalt Magyarorszg kapcsn mi is knytelenek vagyunk feltntetni, hogy a trtnelmi, s nem a mai Magyarorszgrl beszlnk.
Szvatopluk s Csk Mt – sznes mesk
Sokig elterjedt gyakorlat volt, hogy Szlovkia trtnelmrl beszlnek nha mr a kzpkorban is; ez onnan ered, hogy a „Slovensko” szt mr a XIX. szzadban hasznltk a szlovkok lakta terletek jellsre, nem csak ksbb az llamra, a trtnszek egy rsze pedig mg mindig nem tesz klnbsget a kett kztt.
Fontos hozztenni, hogy a magyar trtnetrs abban a helyzetben volt, hogy az egsz trtnelmi Magyarorszgrl beszlhetett, mg a szlovksg nem tudta magt trben elhatrolni ettl. Radsul mg csak egysges nyelvterletrl sem beszlhetnk, a nyelvjrsok a mai napig lesen klnbznek egymstl.
– A magyar trtnszek szerint pldul a szlovksg mint olyan, szmtalan terletrl beteleptett szlvok csoportjt jelentette sokig – mondta brahm, hozztve: a szlovkok ezt a problmt prbltk meg kisznezett nemzeti trtnelemmel – a Szvatopluk-fle Nagymorva Birodalommal, Csk Mt szlovkostsval, egyb eszmetrtneti lpsekkel feloldani. A nyilvnvalan trtnelmietlen kzvlekeds ellenre viszont mi, magyarok is okosabban tesszk – fogalmazott –, ha tudomsul vesszk, hogy a szlovksg ltezik a kskzpkor ta, a szlovk–magyar nyelvhatr dl fel toldsa pedig a trkjrs utn folyamatos volt, ezt Trianon csak felgyorstotta.
rkltt magyar- s csehellenessg
– Ma a hatrok mshol hzdnak, mint 1920 eltt, jelents szm magyarsg rekedt azon kvl, mgsem gondolja senki itthon, hogy Erdly nem a magyar trtnelmi tr rsze, ekknt a szlovkok llspontja is rthet „Slovensko” kapcsn – mondta brahm, hozztve: ezt a problmt tudomsul kell vennnk, mg ha nem is azonosulhatunk vele. Demmel ezzel kapcsolatban gy vlekedett: ez nem offenzv kisajtts, hanem a romantika korbl trkldtt nemzetpt, elhatrol trtnelmi hagyomny rsze, hiszen a szlovk nemzeti mozgalom erteljesen a magyarral szemben fogalmazta meg magt, s ennek a hagyomnyaibl tpllkozott 100-150 vvel ezeltt mg a professzionlis szlovk trtnetrs is, ez ennek az rksge.
Szarka ennek kapcsn rmutatott: sokig a magyar is ekknt mkdtt az osztrkkal, majd ksbb a kisantanttal szemben; radsul a szlovkok jabban a csehekkel szemben is prbljk elvlasztani a sajt nemzeti trtnelmket, idnknt tlzsokba esve, ezrt trtnhetnek irritl dolgok.
Abban a trtnszek egyetrtettek, hogy az ilyen meggykeresedett tradcikat nagyon nehz fellrni – elbb a kutatknak kell felfedeznik s rmutatniuk a hibra, ezt elfogadtatniuk a tudomnyos, majd a szlesebb kzvlemnnyel, s onnan szivrog majd le az oktatsba s a kztudatba.
Lassan javulnak a dolgok
Ugyanakkor Demmel itt felhvta a figyelmet egy pozitv fejlemnyre is: mint rmutatott, az j trtnsznemzedk mr hajlamosabb elvlasztani az Uhorsko–Madarsko mintjra a „mai Szlovkit” ehelyett a flrerthet elnevezs helyett. Kicsit visszatrve Csk Mtra, akit a romantika korban neveztek ki szlovk nemzeti hsnek, Demmel rmutat: ezt ma mr Szlovkiban sem gondolja senki komolyan, bven meghaladott llts ez, legalbbis a magaskultra szintjn.
brahm a Nagymorva Birodalom kapcsn szmolt be hasonlrl: mint mondta, ez ma mr – legalbbis akadmikusi krkben – nem a szlovk nemzeti trtnelem rsze, st Szvatoplukot egy hdt szomszdos hatalom kpviseljeknt rtkelik, a szlovk nemzett vlsrl pedig mr gy tartjk, hogy a Szent Istvn-i llam, Hungaria tette lehetv.
Vge a nvszlovkostsnak?
brahm a rgi trtnelmi csaldnevek szlovkostsa kapcsn elmondta, ez inkbb az 1980-as vekre volt jellemz, azta ragadt meg ebben a trtnetrs, de tbb mint tz ve ers ostrom alatt ll ez a gyakorlat – s az ezt elr nyelvtrvny –, s br a tanknyvekben mg maradt a szlovkostott rsmd, szakmai kiadvnyokban mr az eredeti – jellemzen magyar vagy nmet – rsmddal szerepelnek ezek a nevek. Br a nacionalistk emiatt nemzetietlensggel is vdoljk az j trtnszgenercit, ez a krds egy vtizeden bell megolddik, s nem kell sokat vrni arra, hogy a trtnelemknyvekben is rvnyre jusson – vlekedett brahm.
Demmel is amellett tette le a garast, hogy a mltat sajt krdsfelvetsei, j mdszertani megkzeltsek segtsgvel minden trtnszgenerci jrartelmezi, s most is ez trtnik. Nhny ve a szlovk tudomnyos akadmin is komoly vita folyt a nem szlovk trtnelmi szemlyisgek nevnek rsmdjrl, mely szintn a szakmai szempontok gyzelmvel zrult. A lnyeg, ahogy Demmel mondta, hogy a szakma rszrl megvan az igny a vltoztatsra, az j tpus, objektvabb knyvekre, a nemzeti mlt relisabb szemllsre, s sok jsgr is korbban tabustott tmkat vet fel, prbl meg j megvilgtsba helyezni.
Ezt hiba vrnnk a szlovkoktl
brahm is mindenkppen elrelpsknt rtkelte, hogy pldul az ersen nmet, majd nmet–magyar jelleg Pozsony kutatsa sorn nem prbljk mr erszakosan szlovkostani a mltat a szlovk trtnszek, vllaljk a nmet vagy magyar jelleget, s a polgri kultrra helyezik a hangslyt. 1989 ta ersdik az elklnlsi szndk az azt megelz csehszlovk ideolgiktl s a csehektl a trtnszek rszrl. Ugyanakkor szerinte azt hiba vrnnk a szlovkoktl, hogy a Trianonnal kapcsolatos llspontjukat fellvizsgljk.
Ezzel kapcsolatban Szarka Lszl elmondta, az els vilghbor utni llamjogi vltozsok megtlse hatatlanul klnbz: neknk az 1918 eltti soknemzetisg Magyar Kirlysg a magyar nemzeti fejlds optimlis kerett, Trianon viszont a trtneti orszg sszeomlst, a magyar nemzet egyharmadnak kisebbsgi lthelyzetbe kerlst jelentette. Ezzel szemben a szomszdok – s persze a lengyelek, a balti nemzetek – magtl rtetden a rgi nemzetllamainak ltrejttt nem sszeomlsknt, hanem pozitv rtelemben vett talaktsknt rtkelik.
Szarka Lszl szerint az jabb szlovk s cseh szakmunkk az 1918–1920 kztti vltozsokat igyekeznek trgyilagosan lerni. Ugyanakkor az elmlt negyedszzadban minden kelet- s kzp-eurpai trtnetrsban felersdtek a radiklis nacionalista tendencik s rtelmezsek is. Szarka szerint elbb-utbb megszlethetnek azok a kzs eurpai, kzp-eurpai egyetemi trtnelemtanknyvek, amelyek a tanrkpzsben a nemzeti trtnelmek mellett hosszabb tvon megalapozhatjk a kzs trtnelem tantst is. A nemzetllamok trtnelempolitikjban a nemzeti trtnelem azonban mindig is elsdleges lesz. Ezzel egytt fontos lenne, hogy a nemzeti s eurpai, a nemzeti s a kzp-eurpai identits egytt ersdjn s ezt az egyetemes s a nemzeti trtnelem sszehangolt, kiegyenslyozott oktatsa szolglhatja a legjobban. A XIX–XX. szzaddal foglalkoz j magyarorszgi trtnelemtanknyvek egyebek kzt erre is ksrletet tesznek. Teljes konszenzus azonban – akrcsak egyetlen szomszd nemzettel is – sosem lesz, amg mindenki a maga nemzeti trtnelmt tekinti Kzp-Eurpa trtnelmben a meghatroznak.
Veczn Zotn, mno.hu
|